91. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

A ​végső ütközet (Narnia Krónikái 7.) 434 csillagozás

C. S. Lewis: A végső ütközet C. S. Lewis: A végső ütközet C. S. Lewis: A végső ütközet C. S. Lewis: A végső ütközet

Narnia ​birodalmának titokzatos történetét hét kötetben mondja el a világhírű angol szerző, C. S. Lewis, ezek közül az elsőt, Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény címűt vitte filmre a Walt Disney Pictures és a Walden Media.

A Narnia Krónikája a Jó és Rossz örök háborúját meséli el. Olykor a csatamezőn, nyílt küzdelemben csap össze a fény az árnnyal, máskor a szív rejtett zugaiban. Ám legyenek az ütközetek akár a lélekben, akár a harcmezőn: minden összecsapás meghatározó erejű.

Olyan utakon kalandozhatunk, amelyek a világ végére vezetnek, fantasztikus lényekkel köthetünk ismeretséget, megtudjuk, mi az árulás, mi a hőstett, mit jelent megnyerni vagy épp elveszíteni egy barátot. Kalandos utazás ez a fantázia birodalmában, ugyanakkor a legmélyebb valóságban. Kiadónk sorozatban jelenteti meg a rajzokkal illusztrált hét kötetet. Sorozat ez, melyben minden mű önmagában is teljes egész, önállóan is lenyűgöző olvasmány.
Tarts velünk a végső ütközetbe,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1956

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

Harmat, Budapest, 2019
244 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884530 · Fordította: K. Nagy Erzsébet, Háy János · Illusztrálta: Pauline Baynes
Harmat, Budapest, 2015
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881850 · Fordította: Liszkay Szilvia · Illusztrálta: Cliff Nielsen
Harmat, Budapest, 2013

Aslan · Eustace Clarence Scrubb · Jill Pole · Tirian

Narnia

Suba_Csaba P>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Nagyon régóta a polcomon tudtam a Narnia első hat kötetét, de megfogadtam, hogy csak akkor fogok bele a sorozatba, ha sikerül megszereznem a hetedik, befejező részt is. Decemberben sikerült megvennem a záró kötetet, így elhárult az akadály. Ráadásul kapóra jött a Fél év Narniában kihívás is, amit szerettem volna teljesíteni.
A utolsó Narnia történet ezúttal nem kalandozások sorát mutatja be, csupán egy gonosz majom és egy buta szamár sodorja veszélybe Narniát és népét. Eustace és Jill próbálja az összekuszálódott világot helyreállítani, de megtévesztés, fondorlat és csalások sorozata hátráltatja őket.
Őszintén szólva nem ilyesfajta záró epizódra számítottam. Komor és szomorú hangulatú volt az egész utolsó rész. Örömömre viszont újra találkozhattunk az előző hat részben megismert fő szereplőkkel és csodálatos tájleírásokat kaptunk ezúttal is. A szerző C.S.Lewis igazán meglepő pontot tett a történet végére. Kifejezetten lassú a könyv utolsó harmada, hiszen nehéz a búcsú…
Örülök, hogy fél év alatt végigolvastam a sorozatot és mindenkinek csak jó szívvel tudom ajánlani.

Klodette>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Mindig szomorú egy sorozat végére érni. :( Még olvastam volna Narnia világáról, mert elképesztő, szívet melengető, izgi, varázslatos és szívemnek oly kedves.
Szerintem még nagyon sokszor vissza fogok térni, mert egyszerűen imádom.
A vége szomorú és nem teljesen értek vele egyet, de szeretem a keserédes lezárásokat, mert azok mindig bizonyítják, hogy az író bevállalós volt és számomra az végtelenül szimpatikus. :)
Gubanc az egyik kedvenc szereplőm, főleg, hogy néha így hívom a barátomat is, amiért szokott is haragudni. :)

WindStorm>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Emlékezz, minden világ a vég felé halad, s a nemes halál oly kincs, amelyet senki sem szegény megvásárolni.

Igazán meglepő, de nekem tetszett. Sőt, ez a rész jutott el hozzám a legközelebb. Az előző köteteket csak úgy unalomból olvasgattam, na ez viszont feltette az i-re a pontot.
Szórakoztató, az események csak úgy pörögnek, egyszerűen együltömben kénytelen voltam kiolvasni, hiszen mindig azt suttogta: még, még, még.
A szereplőink szerethetőek, és a régi karakterek is színre kerültek, így teljes volt számomra az öröm.

A sorozat befejező részeként, úgy érzem, hogy ez méltó lezárása volt Narnia világának. Hiszen „Ott nyílok, ahol zárul”, egyszóval: tökéletes!

És most kedvem támadt megnézni az első filmet, hiszen ilyen hóborította tájjal körülvéve, csak Tumnus jut eszembe, az ő esernyőjével. :)

Bleeding_Bride IP>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Érdekes, hogy bár az egész sorozat során hiányoltam azt, hogy átérezzem, magával ragadjon, mégis az utolsó részt kézbe véve már volt egy keserűség bennem, hogy ez most a búcsúkötet.
Lehet ez a romantikus átszellemülés járta át az egészet, mert tényleg sokkal jobban benne voltam a történetben, eddigi abszolút kedvencem lett.
A vége fele, Narnia sorsa miatt már- már könnyeztem, a lezárástól meg sokkot kaptam.
Becsszó, csodálkozom, hogy nem bőgtem el magam, pedig ilyen és ehhez hasonló végkifejleteknél mindig szoktam.
Szó mi szó, hiányozni fognak.

sztinus>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

5*, vègtelen szomorúsàg. Az egész rész vilàg-Narnia-vèg-hangulatú. Mègis lapoztam, és bíztam, és valamit sejtettem, de amikor leírva is làtom…
Két hónap alatt végigkalandoztam Narniát, és azt kell mondjam, èletem legjobb utazása volt.
#musthave

Evelena>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Nem tudom elhinni, hogy vége.
Ennek a sorozatnak minden egyes részét szeretem valamiért. Már régebben olvastam a sorozat első hat részét, de ezt idén-ig tartogattam, úgy éreztem, hogy addig, amíg nem olvasom végig, sosem ér véget ez a hosszú, barátságokkal, szeretettel, kalanddal, varázslatos tájakkal teli utazása, ami (hiába tartottam az olvasástól) ezután is elkísér.
Olyan történetek összessége Narnia Krónikái, ami, ha valaki szereti, gyerekkortól kezdve mindig is egy olyan 'hely' marad ahová érdemes és jó visszatérni.
Nagy kedvencem Lucy, de Eustace-t is nagyon megkedveltem, no és persze sok másik szereplőt is.
Elszomorított a helyzet Narniában, no meg az ál-Aslan megjelenése,sokak befolyásolhatósága. De a visszatérő szereplők megjelenése ismét fényt hozott nekik.

Megéri. :)

ptagi P>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Így a sorozat végére érve azt mondom: csodálatos világot épített fel C. S. Lewis!
Meg azt is mondom, hogy ez volt szerintem a legjobb rész az egész sorozatban. Hihetetlen feszültséget, tehetetlen dühöt, érzések sokaságát csalta elő belőlem.
Hiányozni fog Narnia… míg majd egyszer ott találkozunk! :)

Deziréé>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Szóhoz sem jutok. Ez volt a legeslegjobb kötet. De tényleg.
Nem ilyen befejező kötetre számította, vagyis nem is tudtam milyenre számítani, mert egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogyan is lehetne méltóan befejezni egy ilyen csodálatos történtet, de C. S. Lewis-nek sikerült, hogy is ne sikerült volna, amikor minden egyes kötettel elvarázsolt, megdöbbentett, boldoggá tett és engem is elvarázsolt Narniába.
Még mindig kell egy varázsszekrény és én el akarom olvasni a Nagy Történetet.
Miért lett vége???
A legizgalmasabb kötet, az összes többi közül, már maga a kezdés is. Ez volt az első alkalom, hogy Narniában kezdődött a történet. Az alkotónak sikerült olyat alkotnia, amivel engem Nagy Narnia Rajongóva tett.
Mégis sikerült valamennyire megtalálnom a szavakat, de ez édes kevés, hogy valójában mit érzek. Boldogságot, hogy olvashattam az összes kötetet, ám szomorúságot is, hogy vége Narnia történetének és elégedettséget, hogy ilyen csodálatos könyv olvasója lehettem.
Most pedig köszönöm az írónak, hogy mindezt megalkotta és az ő segítőinek, akik nélkül létrejött mindez és a kiadónak, hogy ilyen szép borítókkal ruházták fel az összes kötetet és, hogy kiadták persze. :)
Szóval NAGYON JÓÓÓ könyv. :)

Fairy>!
C. S. Lewis: A végső ütközet

A borító gyönyörű a második legszebb a sorozatban szerintem.
Elérkezett a történet vége sajnos.
A majmot Fondor-t (a neve is ráillik irritált is rendesen ) már az első perctől meg tudtam volna fojtani.
Gubanc a csacsi nagy arc imádtam,engem nagyon Fülesre (Micimackó) emlékeztetett.
Szomorú volt ez a kötet az elmúlásról és a végről szólt.
Itt is hamar rájöttem dolgokra,amikor azt ecsetelgeti az író hogyan kerültek Narniába a
gyerekek,már tudtam mi lesz a vége sajnos,de azért reménykedtem,hogy mégsem így fejezi be a történetet.Amikor pedig megjelentek a régi nagy királyok már tudtam szomorú lesz a vége.
Viszont Narnia örök és csodálatos!

gybarbii >!
C. S. Lewis: A végső ütközet

Az biztos, hogy nem ilyen lezárásra számítottam… Biztos voltam abban, hogy itt megkapjuk a magyarázatot, miért is kell örökre búcsút mondanunk Narniának és kedvenc szereplőinknek, de erre nem számítottam… spoiler
De legalább találkozhattunk szinte mindenkivel, aki korábban már járt Narniában! spoiler És azokkal a szereplőkkel is, akiket korábban el kellett engednünk…
Szomorú, de egyben gyönyörű történet rengeteg bibliai utalással.
Mindig csak egyre feljebb, egyre beljebb!

8. fejezet

AniTiger P>!

Persze innivaló sem volt más, csak víz.
– Bár hoztunk volna egy zacskó teát! – sóhajtott Jill.
– Vagy egy doboz kakaót – ábrándozott Eustace.
– Nem ártott volna egy-két hordó jó bort elhelyezni a tornyokban – tette hozzá Tirian.

87. oldal, 5. fejezet - A király segítséget kap (M&C, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: Eustace Clarence Scrubb · Jill Pole · Tirian
Reelka>!

Hihetetlen, mennyire jó tud lenni egy régi vicc, ha ötszáz-hatszáz évnyi pihenő után egyszer csak újra előhúzod.

island>!

Gubanc [szamár] reggel már sokkal jobban érezte magát, s ez meg is látszott rajta. Gyémánt egyszarvú volt, a legnemesebb s legérzékenyebb állatok egyike, ezért kedvesen, udvariasan viselkedett vele, csupa olyasmiről beszélgettek, amihez mindketten jól értenek: fűről és kockacukorról meg patagondozásról.

7. fejezet

island>!

A harcos nem szitkozódik. Bátor szavak, kemény ütések! Más nyelvet nem ismerhet.

11. fejezet

Aranymag>!

A hazugság a földön él, s nem a csillagok között.

Adrirawia>!

Inkább haljak meg Narniáért, mint vénüljek meg, butuljak el otthon, esetleg tolószékhez kötve. A vége ott is ugyanaz.

143. oldal, Kilencedik fejezet, Nagygyűlés az istállódombon (M&C kiadó)

Kapcsolódó szócikkek: Jill Pole
Cicu>!

Narnia történetének utolsó korszakában, messze nyugaton, a Lámpás-tisztáson is túl, a nagy vízesésen innen, élt egy majom.

Kapcsolódó szócikkek: Narnia
Adrirawia>!

– Jaj, bárcsak hamar elrendeznénk ezt az egészet a majommal, s akkor visszatérek a régi szép hétköznapok. És attól kezdve, remélem, minden így marad örökkön-örökké. A mi világunk valamikor, egyszer véget ér. De a tiétek talán soha. Ó, Gyémánt, mennyire szép volna, ha Narnia csak élne, egyre élne úgy, ahogy annak idején.
– Nem, húgom – válaszolt Gyémánt –, minden világ a vég felé halad, Aslan országát kivéve.

133. oldal, Nyolcadik fejezet, A sas híreket hoz (M&C kiadó)

Kapcsolódó szócikkek: Jill Pole

Narnia Krónikái sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik