A földi szeretet csupán elmosódott mása az „eredetinek”, s így bármily nemes érzés, megtisztulásra szorul. A szerző e kései írásában éleslátóan, képszerűen, jókora derűvel jeleníti meg a ragaszkodás, a barátság és a szerelem szépségeit, nem feledkezve meg visszásságaikról sem. „A természetünkből fakadó szeretet csak akkor lehet örök, ha beleolvadt az isteni eredetű adakozó szeretet örökkévalóságába.”
A szeretet négy arca 36 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1960
Enciklopédia 5
Kedvencelte 3
Most olvassa 5
Várólistára tette 33
Kívánságlistára tette 18
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Ez a kötet egy kicsit már hosszabb, mint az Esszék a kereszténységről, de még mindig hűen tükrözi az író véleményét a hitről, a kereszténységről és az élet nagy dolgairól.
Itt-ott kicsit vontatottnak éreztem, de azért összességében tetszett és ennek is biztos nagy hasznát fogom venni a szakdolgozatom írásában. :)
C. S. Lewist olvasva sokszor úgy érzem, hogy egy rég elveszettnek hitt nagyapám leveleit veszem a kezembe.
Melengető és kedves a szívemnek.
Ebből a kötetből végül nem tudtam idézni a szakdogámba, de azért mindenképpen megérte elolvasni.


Nagyon elgondolkodtató írás, amit akkor sem tudok 5 csillagnál kevesebbre értékelni, ha helyenként voltak olyan állításai is, melyeknél erősen ingattam a fejemet (mint például amikor arról beszél Lewis, hogy a nők miért ne szóljanak bele a férfiak magasröptű társalgásába – tudva ugyanakkor, hogy Lewis milyen sokat „társalgott” Joy Davidmannel). Az igazán fontos gondolatokban azonban nagyon megtalált, szinte az egész könyvet kedvem lett volna kiidézni.


Lewistól öröm olvasni.
Nem volt egy olyan összefogott struktúra, mint amire vágytam, de az író beszélgetős-kifejtős előadása is jól átadta a mondanivalót.
Elgondolkoztató volt minden fejezet. Éltem a szemléletes példákért, amik előttem is megvilágították a szeretet helytelen, káros alkalmazását.
Korábban a barátságról írtakról olvastam részletet. Az erről elmondottak a teljes könyv fényében sokkal több értelmet nyertek számomra. Persze nem tartom abszolút igazságnak Lewis szavait, mégis egy olyan elgondolást helyezett elém a barátságról, ami korábban nem volt meg bennem.
A szerelemről, habár szintén értékesnek tartottam írását, szívesen elolvasnék egy válasz-esszét, vagy hasonlót, ami szembekel Lewisszal, mert olykor vagy túlságosan bagatell (célzottan, tudom), vagy egy megoldást kínál valami olyasmire, aminek számtalan formája megvalósulhat. Nem mellesleg lekicsinyli a téma tudományos megközelítését, ami nekem kissé ellenszenves.
De minden esetre nagyon élveztem a könyvet, és nem kellett tételről tételre egyet értenem vele, hogy elgondolkoztasson és építsen. Lewis habár rengeteg igazságot a kereszténység nyelvén mond ki, mindenkit képes tanítani.


Jól esett ez a könyv, s igencsak elgondolkodtatott.
Olvasás közben sokszor eltöprengtem, mennyire sokat kell tanulnunk (legalábbis sokunknak) arról, hogyan is kéne helyesen szereti. Mert igen, ezt is tanulni kell, hiszen, mint a könyvben is sok szó esik róla, a szeretet könnyen torzul, és válhat valami ártalmassá, gyűlöletté, túlzott büszkeséggé, kirekeszthet, túlozhat, akár zsarnokivá is válhat.
Lewis olyasmiket ír, amiknek többé-kevésbé tudatában vagyunk, vagy épp megéltük már mi is valamilyen formában, épp csak nem gondolkodtunk el rajta. Mint az eddigi könyveiben, itt is szerettem, hogy sosem akar meggyőzni a mondandójáról. Irányt mutat, de nem akar erőszakkal rávezetni az általa helyesnek és világosnak vélt útra, sőt, ő maga is fenntartja a tévedés lehetőségét. Ez a fajta alázat, mindig kiemelkedővé teszi számomra az írásait.
Bár alapvetően keresztény szellemiségű könyv ez, mégsem hiszem, hogy csak keresztény lelkületű emberek kezébe érdemes. Az utolsó fejezetig csak apró utalásokban lehet érezni a mű vallásos mivoltát.
Úgy érzem sokáig lehetne elemezni ezt a könyvet, jó vita témákat is szolgáltat, de egy biztos, nagyos is építő olvasmány. És nem hasonlítható a divatos, életvezetési, szeressük egymást könyvekre. Annál ez sokkal több.


Nem, nem, nem…
Sokkal többet vártam ettől a könyvtől.
Nem mondott újat, sőt a tudott dolgokat sem új köntösben olvashattam.


Jó könyv! C.S. Lewis nem az az író akit könnyen lehet olvasni, de érdemes megküzdeni írásaival. A barátságról írt fejezet tetszett a legjobban, de a többi rész is nagyon mély és aktuális üzenetet hordoz!


Etika érettségi előtt került a kezembe, ugyanis volt egy tétel, ami a szeretet különböző neveiről szólt, ugye a görögben erre négy szó volt, ami egyben a szeretet négy fajtája. (Szerintem mondjuk sokkal több van, és ez most nagyon témába vágó, mert éppen erről írok novellafolyamot, de most ezen kicsit felülemelkedek). Ez értekezésként közepes, tankönyvnek nagyszerű, de olvasmánynak gyenge, ahogy azt a legtöbb szakirányú értekezésről elmondhatjuk. Nem annyira száraz, mint egy átlagos tankönyv, és jó érezni, hogy olyasvalaki írja, aki ért a nyelvhez, és a gondolatok leírásához, de ettől még nem lesz élvezetes olvasmány, egy kicsit mindig száraz lesz, és tankönyvszagú, hiszen tanítani akar, magyarázni. Függetlenül a példáktól, és az elvonatkoztatásoktól, egy kicsit mindig értekezés marad, ezért nem tudom jobbra értékelni.


Nem egyszerű olvasmány: egy érett gondolkodó mély gondolatai. Vagyis inkább magasröptű filozófiálás a legmagasztosabb erényről. A szerző sokat tapasztalt és nagy olvasottságú, otthon van a korabeli brit hétköznapok, az irodalom, a mitológia és sok más területen is.
Jó volt együtt gondolkodni. Igaz, néha lemaradoztam… De ez (is) a jó a könyvben, hogy vissza-vissza lehet lépegetni… Sok idézetet tudtam kiírni.
S különösen tetszett a keresztény beállítottság. Olvassátok!
Népszerű idézetek




Amikor valakinek […] azt mondjuk: „mivel keresztény vagyok, megbocsátok neked”, csak a viszályt fokozzuk. És természetesen hazudunk is. Valótlanságot állítunk, mert ha igaz lenne, akkor is sértő lenne.
172. oldal




Mióta Charles meghalt, nem láthatom Ronald reakcióit Charles vicceire. Charles halála óta nemhogy többet kapok Ronaldból, jóllehet „egészen az enyém lehetne” – Ronald inkább kevesebb lett. Az igazi barátság a legkevésbé féltékeny szeretet.
80. oldal




De egy keresztény nem hisz a véletlenben. Egy titkos Ceremóniamester működik közöttünk. Krisztus, aki azt mondotta tanítványainak: „Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak titeket”, minden keresztény baráti körnek azt mondja: „Nem ti választottátok egymást, hanem én választottalak benneteket egymás számára.” A barátság nem valamiféle jutalom az éleslátásunkért és jó ízlésünkért, amelynek segítségével egymásra találunk, hanem eszköz, amely által Isten felfedi előttünk a többiek szépségét. Nem szebbek ők, mint ezer meg ezer más, ám a barátság által Isten felnyitja a szemünket az ő szépségükre, ami – mint minden szépség – Tőle származik, és egy igaz barátságban tovább növekszik. A barátság a kezében eszköz a teremtésre és a kinyilatkoztatásra. Ezen a lakomán Ő terítette az asztalt, Ő választotta ki a vendégeket. S Ő az, akinek mindig az asztalfőn van a helye. Sose feledkezzünk meg vendéglátónkról.
97-98. oldal - IV. A barátság (Harmat, 1995)




Ezért látjuk úgy a szerelmeseket, mint akik szemben állnak egymással, a barátokat pedig mint akik egymás mellett állnak, szemük előreszegeződik.
86-87. oldal




Azokat, akiknek igaz barátai vannak, nehezebb kordában tartani vagy „megdolgozni”, a jó hatalom nehezebben javítja meg, a rossz hatalom nehezebben rontja meg őket.
88. oldal, Harmat Kiadó,1995.




Ezek a legbecsesebb órák – amikor egy fárasztó nap után négyen-öten összegyűlünk kedvenc fogadónkban; papucsba bújunk, lábunkat a ragyogó nap felé nyújtjuk, italunk könyöktávolságra; beszélgetünk, s az egész világ, meg ami azon túl van, megnyílik előttünk; senkiért nem vagyunk felelősek, szabadok és egyenlőek vagyunk mindahányan, mintha csak egy órája találkoztunk volna, de közben az évek során megérlelt ragaszkodás vesz körül minket. Az élettől – a földi élettől – ennél szebb ajándékot nem kaphatunk. Megérdemeltük egyáltalán?
93. oldal




A múltról alkotott kép csak akkor válik veszélyessé, ha a komoly, rendszerezett történelmi tanulmányok helyébe lép.
35. oldal (Harmat, 2007)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Amy Harmon: Arctalan szerelem 94% ·
Összehasonlítás - Sükös Pál: A keskeny úton 93% ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Böjte Csaba – Karikó Éva: Iránytű a végtelenhez 96% ·
Összehasonlítás - Szentírás 99% ·
Összehasonlítás - Patricia St. John: Nyomok a hóban 94% ·
Összehasonlítás - On Sai: Miogin bázis 92% ·
Összehasonlítás - Francine Rivers: Visszhang a sötétségben 94% ·
Összehasonlítás - Újszövetség 94% ·
Összehasonlítás - Biblia 92% ·
Összehasonlítás