Az ​uralkodó (Matthew Shardlake 3.) 59 csillagozás

C. J. Sansom: Az uralkodó

1541 ősz. Mérföldnyi hosszú menet halad York felé. VIII. Henrik király egy, a trónja megdöntésére irányuló összeesküvés leleplezése után pompázatos körutat szervez északra, hogy lenyűgözze lázadó alattvalóit. Ezer katona, a nemesség krémje és ötödik felesége kíséretében a király fogadja a yorki előkelőségek látványos behódolását. Cranmer érsek megbízásából Matthew Shardlake is Yorkba utazik. A jogi munka mellett Shardlake vonakodva, de elvállalja egy fontos, de veszélyes összeesküvő Londonba szállítását. Egy yorki üveges mester halála után azonban egyre átláthatatlanabb rejtélyekbe keveredik, amelyek nem csak a yorki vár foglyával, de magával a királyi családdal is összefüggnek. Amikor a hatalmas menet megérkezik a városba, Shardlake titkos dokumentumokba botlik, amelyek napvilágra kerülése megrendítheti a Tudor trónt …

Eredeti megjelenés éve: 2006

Agave Könyvek, Budapest, 2010
502 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868786 · Fordította: H. Kovács Mária
Agave Könyvek, Budapest, 2009
502 oldal · ISBN: 9789639868786 · Fordította: H. Kovács Mária

Katherine Howard

Light_in_the_Night>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Igazság szerint nem gondoltam, hogy el fogom olvasni ezt a könyvet, mert a sorozat többi kötete nincs meg és így nem szerettem volna elkezdeni. Aztán úgy voltam vele, hogy érdekel a könyv, úgyhogy akkor teljesüljön a közös sorsunk. :))

Nem bántam meg. A korábbi két kötet nélkül is élvezhető volt. Az egész Anglia történelmében a Tudor-kor szerintem a leglebilincselőbb, így nekem nagyon tetszett ez a kötet. Ha sikerül beszereznem a többi részét a sorozatnak, biztosan elolvasom azokat is.

C. J. Sansom: Az uralkodó

Hmmm mivel is kezdjem, az első rész egy kicsit jobban tetszett, de még mindig úgy érzem, hogy megütöttem a főnyereményt ezzel a sorozattal. Továbbra is teljesen elvarázsol az írásmód, a kor hangulata és a szereplők közötti dinamika. Shardlake és Barak tök jó kis nyomozó páros (ha olykor balfácánok is), de a többi karakter között is jó volt a kémia. Sansom nagyon jó párbeszédeket és karakter interakciókat ír.

Meg hát ott a humor. Azon majd meg szakadtam, mikor spoiler

Ezúttal is volt történelmi szereplő megjelenése, Richard Rich, Cranmer és Lady Rochford fontosabb szerepben, de Howard Katalin és VIII. Henrik is kapott egy rövidke szerepet. Utóbbi ábrázolása volt a kedvencem, ilyesmi embernek képzelem, különösen az tetszett, hogy Sansom visító hangot írt neki.

Negatívumként muszáj megemlítenem, hogy a rejtély most sem volt igazán érdekes vagy bonyolult. Shardlake-nál jóval hamarabb kitalálhatja a megoldást az olvasó… szegény embernek végig ott volt az orra előtt a megoldás, bár amennyi baj történt vele ezalatt az 500 oldala alatt érthető, hogy nem volt a legjobb formájában. Amúgy Samsom nem akar Shardlake-nak írni valami pozitív fordulatot? Esetleg egy barátnőt vagy valamit? Szegény szerencsétlennel mindig annyi rossz történik. spoiler

nyirog>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

A sorozat 3. kötetére mág megismertem, és megkedveltem a szereplőket, és talán pont emiatt nem hozott akkora izgalmakat a történet, mint amit előzetesen vártam. Az sem segített, hogy egy picit túlírt könyv, elég sok helyen leült a cselekmény és némileg unalmas. Talán ha kevésbé aprólékos a történetmondás, és kevesebb visszautalgatás/ismétélés lenne akkor remek lenne. Az viszont továbbra is nagy élmény volt, hogy a VIII. Henrik kori Anglia városaiban, utcáin járhattunk: az író tökéletesen meg tudja teremteni a hangulatát a 16. századnak

Orion>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

A fordítás. Még mindig a fordítás.
A fordítói munka egyszerre a magyar nyelv megbecstelenítése és a szöveg közel élvezhetetlenné tétele.
Kár a regényért. Nagyon kár…

Farby>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Szeretem a krimit és a történelmet, imádom a Tudor-kort. Minden adott volt, hogy ez a könyv nagy élmény legyen.
De nem így lett, szenvedtem vele végig. Túl lassú, túl részletes, és a történések többszöri emlegetése-felelevenítése is hátráltatta a haladást. (Szintén zavartak az elgépelések, valamint két durva helyesírási hiba – de erről nem a regény tehet.)

Morzsa>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Nem volt rossz„ de a Shardlake könyvek közül szerintem ez csak a 2. legjobb.
A kort imádom, de a történet, pláne a krimi kissé döcögős.

mate55>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Sansom nagyon tudja, miként kell pusztán a szavak erejével székéhez bilincselni az olvasót. Világosan látja, hogy a Tudorok országa a káosz, a létbizonytalanság miatti félelem, a vallási fanatizmus és a hideg számításon alapuló gátlástalan vagyonszerzés országa.

evol>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Nagyon tetszett, amilyen részletesen a kort és a körülményeket ábrázolta. Nem volt terjengős, de sok mindent megtudtam belőle az 1500-as évek angliájáról. Maga a történet is tetszett, de csak másodsorban.
Külön jó volt megtudni a legvégén, hogy a könyv mely részei hűségesek a történelmi tényekhez és melyek azok, amik csak az író fejében születtek!

Boglárka_Madar>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

A sorozat harmadik kötete is hozza a megszokott „Samsonos” hangulatot. Henrik ábrázolása jól el van találva, és az egész regény-sorozat is, teljesen bele tudtam élni magam abba a korba. Engem elvarázsolt. :)

Türkiz>!
C. J. Sansom: Az uralkodó

Bevallom, sokkal többet vártam ettől a könyvtől. Semmit nem tudtam róla, csak megláttam a borítón Henriket, és már vettem is le a könyvtárban a polcról. Olvasás közben derült ki számomra, hogy ez egy sorozat darabja, de nem volt zavaró, hogy a többi részét nem olvastam: egy-egy mondattal utalt csak az író az előzményekre. Viszont szörnyen vontatott volt az egész, emiatt nehezen is haladtam vele. Maga a témaválasztás jó, de az utolsó 20-30 oldalt leszámítva csak nehezen tudtam magam rávenni az olvasásra. Jobban is meg lehetett volna írni ezt a könyvet: több leírás – helyek, személyek – és mozgalmasabb cselekmény kellett volna ahhoz, hogy elnyerje a tetszésemet..

Ms_Mississippi>!

Gyerekkorom óta, amikor csak gondjaim támadtak, a könyvek világába tudtam menekülni, és ahogy elmerültem Wrenne gyűjteményében, úgy éreztem, hogy a testem és az elmém egyaránt kilazul, lenyugszik.

233, oldal

Ms_Mississippi>!

…megkaptad, amit akartál, ahogy a csinos lányok általában megkapják.

Ms_Mississippi>!

Sajnálatot éreztem iránta. Hozzáment Henrik királyhoz, és be lett hajítva az ő korával és kevés eszével vagy intelligenciájával az udvarnak nevezett farkas falka közé.

Kapcsolódó szócikkek: Katherine Howard
Ms_Mississippi>!

Baraknak megvolt az az irigylésre méltó képessége, hogy elalvás előtt megmondta magának, mikor akar felébredni, és ritkán fordult elő, hogy többet aludt volna a kijelölt időnél.

Ms_Mississippi>!

– Máglya – mondta bizonyossággal.
– Nem – szögeztem le ismét.

Matthew Shardlake sorozat · Összehasonlítás