Drottningens ​juvelsmycke 6 csillagozás

C. J. L. Almqvist: Drottningens juvelsmycke C. J. L. Almqvist: Drottningens juvelsmycke

Tiden är slutet på en epok: 1700-talet. Ett skott går av och de bestörta maskeradgästerna hålls instängda i den kungliga foajén. Bland dem finns dramats huvudperson Tintomara, som oskyldig blir invecklad i mordkomplotten mot Gustaf III. Genom Stockholmsoperans kulisser och lönnliga gångar flyr hon ut mot Strömmen och friheten. Tintomara ? androgyn och gåtfull ? är en av den svenska litteraturens mest fascinerande gestalter, och Drottningens juvelsmycke är tillsammans med Det går an Almqvists genom tiderna mest populära verk. Delfinserien har i mer än trettio år stått för kvalitativ pocketutgivning. Idag består serien av moderna klassiker av internationellt snitt.

Eredeti megjelenés éve: 1834

Modernista, 2016

Lappantyú>!
C. J. L. Almqvist: Drottningens juvelsmycke

Január óta tervezem, hogy írok ehhez egy nagyon mély, okos, elemzős értékelést, aztán rájöttem, hogy tulajdonképpen nem tudok. Kegyetlenül nehéz olvasmány nagyjából minden szinten. Először is ékes, gyakran modoros, franciával bőségesen fűszerezett nyelvezetet használ. Másodszor, folyamatosan váltogat a próza és a dráma között, és a prózán belül is néha levélregénybe csap át, máskor egy-egy versbetét vagy akár kottával ellátott dal borzolja az olvasó idegeit, aki aztán vagy élvezi ezt, vagy nem. Ebből a kavalkádból kéne valahogyan kibogoznunk a cselekményt, amely legalább féltucat öngyilkosságot, három-négy gyilkosságot (az egyik áldozat maga a király, kérem!), meghatározhatatlan mennyiségű összeesküvést és egy komplett szerelmi pentagrammát tartalmaz. Azért a cím nem teljesen félrevezető, a királyné fejdíszéhez is van valami kis köze a dolgoknak. Valahogy megfogalmazódik itt a négy őselem egysége és ezáltal az egész világ rendje, már ahogy Almqvist azt elképzelte, de olyan szimbolikával, ami paranoiássá tett, mert ha számít, hogy melyik húr szakad el a hegedűn, akkor mi nem számít? Muszáj volt minden egyes tárgy és szín jelentésére rákeresnem, hátha megfejtek valamit. De valahogy Almqvistnek sikerült úgy megírnia ezt a regény-drámát, hogy minden lehetséges értelmezésnek a cáfolata is benne legyen. Néha annyira csúnyán röhögi képen szegény olvasót, aki pedig mindent megtesz, hogy megértse, hogy legszívesebben azonnal töröltem volna a fájlt a kindle-ről, ha papíron olvasom, talán ki is küldöm az ablakon. És mindez a mesterien megkomponált káosz a világirodalom egyik legklasszabb androgün/non-binary szereplője körül kering, aki a világirodalom egyik legcsodálatosabban borzalmas nevét viseli. És mindenki Azouras Lazuli Tintomara la Tournerose-ba szerelmes, nyilván. Én is, így nem forgathatom a szememet.
Szóval nem, nem igazán értem. Baromi nehéz volt olvasni, kegyetlenül szenvedtem. De olyan ötcsillagosan.

bagolyfiók>!

Jag mins då jag sof tjuguåtta timmar ett dygn.

114. oldal, Sjunde boken (Litteraturbanken)

bagolyfiók>!

Nej, min herr Cronhjort; jag har icke förr haft det felet att tro allt hvad min herre behagat säga mig.

278. oldal, Tolfte boken (Litteraturbanken)

bagolyfiók>!

Konungen. Kom närmare min säng och förnim min önskan, må ingen lida
för min skull, ingen.
Hertig Carl. Ers Maj:t, lagen kräfver blod för blod.

151. oldal, Åttonde boken (Litteraturbanken)

lone_digger P>!

》Kärlek? frågade den obekanta likt en viskning: du talar ett ord jag ej förstår.《

122. oldal, Sjätte boken