Pszichopolitika 48 csillagozás

A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

A HATALOM BELÉNK KÖLTÖZIK
Byung-Chul Han berlini filozófus, hasonlóan A kiégés társadalma című művében megfogalmazottakhoz, folytatja a neoliberalizmus kritikáját. Újabb munkája is olyan esszék füzére, melynek gondolatai megkerülhetetlen figyelmeztetéssé állnak össze. Leírja a neoliberális rendszer uralom- és hatalomtechnikáját, amely Foucault biopolitikájával ellentétben a pszichét tekinti kizsákmányolható termelőerőnek. Han minden aspektusában elénk tárja a szabadság válságához vezető neoliberális pszichopolitikát. Bemutatja, hogyan veszi igénybe a hatalom a lelket, s mindezt milyen új technikák révén éri el, vagyis miféle „pszichopolitikai rezsim” jellemzi korunkat.

Eredeti cím: Psychopolitik

114 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634932161 · Fordította: Csordás Gábor
228 oldal · ISBN: 9789634931058 · Fordította: Csordás Gábor
116 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634931058 · Fordította: Csordás Gábor

sebzek>!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Byung-Chul Han ebbe a kötetben be szeretné bizonyítani, hogy a neoliberális rendszer azért hozatott létre, mert a gonosz nagyvállalatok új fokozatra kapcsolva szeretnék kizsákmányolni alkalmazottaikat.

Vannak dolgok, amiket nem értek. Pl: miért baj, ha önfejlesztéssel töltöm a szabadidőm (nyelvet tanulok, utánaolvasok dolgoknak)? Most tényleg jobb lenne a helyzet, ha azzal törődnék, milyen nagyvállalati szemmel haszontalan hobbit találjak magamnak?
Ha már itt vagyunk, éreztem egy enyhe negatív felhangot a „fitnesztársadalom” említése kapcsán. Ezzel szemben ő az utat nyilván a lecsendesedésben látja (van könyve a zen-buddhizmusról). Szerintem mindkettő szuper dolog amíg meg nem eszi a mainstream. A legkomolyabb edzőcuccban sétasebességgel lekocogni két kilómétert hetente egyszer ugyanannyira komolyanvehetetlen, mint két óra közösségi média görgetés előtt relaxálni öt percet (ami alatt persze a nap folyamán történt beszélgetések futnak le). És ott a másik oldal, ahol csak az izmok mérete számít, ám ettől a túltolástól nem hiszem, hogy mentes lenne a Buddhizmus.

Ez negtívnak néz ki, viszont van egy óriási DE.
Meguntam az amcsi stílust, tudjátok, amiben van x és y példa, amik keresztelülfutnak, fejezetenként bejön egy-egy érdekes példa-történet, aztán a könyv végére összefut minden, megérted a dolgokat, és örülsz, hogy nettó húsz oldalnyi infót elolvastál háromszáz oldalon. Felüdülés volt ilyen tömörségben olvasni; továbbá érdekes tudni, mivel fenyeget az a társadalmi rendszer, amibe jelenleg csorgunk bele.

Belle_Maundrell >!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Érdekes a téma, sok gondolattal mélyen egyet is értek, és bizonyos szempontból hiteles és szomorú képet fest a mai társadalomról. De Byung-Chul Han egyszerűen annyira egyoldalúan mutat be mindent, ami engem nagyon idegesít. Azért pl. az önfejlesztést nem hiszem, hogy mindenki társadalmi nyomásra tenné, ahogy a közösségi média sem csak arról szól, hogy kitesszük magunkat a kirakatba, hanem jótékonyságra vagy fontos társadalmi problémákra is fel lehet hívni vele a figyelmet – és ezt úgy mondom, hogy eleve csak kényszerből regisztráltam a Facebookra, és 2016 óta semmi nem történt a profilomon. Egyébként tényleg nyomasztó, hogy mennyire fontos a látszat az embereknek, és hogy lassan mindent lájkokban mérünk.
Az író érvelési technikája továbbra is kétségeket ébreszt bennem, nem vagyok oda a stílusáért, és fura, hogy megint emlegetett egy sztorit, amit talán a kiégős könyvében is. De gyorsan és könnyen olvasható, nem kell mélyreható filozófiai ismeretekkel rendelkezni a megértéséhez..

Szűcs_László_Norbert P>!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Rövid, de nem könnyű olvasmány.A könyv tökéletesen mutatja be,hogy a mai világban az én központúság, a lájk vadászat, az önfeladás, milyen természetesen, könnyen megy az embereknek.

BBarb>!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Nem könnyű olvasmány, pedig nem is olyan hosszú. Figyelmeztetek mindenkit, hogy friss és éber elmével kezdjen hozzá, mert én egy kicsit fáradtan fogtam bele és az elején pislogtam, hogy mi van.
A felépítése számomra teljesen logikus volt és a kifejtések is érthetőek voltak. Nyilván egy ilyen könyvnél az elején az embernek meg kell szokni mit jelentenek a fogalmak és figyelmesen követni a magyarázatot.
Egy kicsit ijesztő abban az értelemben. hogy milyen pontosan és jól eltalálja milyen a mai társadalmunk. Mindenképp elgondolkodtató, érdemes elolvasni.

walkingRead>!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Felületesen problematikus könyv; előtte csak A kiégés társadalmát olvastam, az jobb volt, de jelen füzet ahhoz képest is elég összecsapottnak tűnik, eleve pár dolgot átvesz, pl. a görög kisfiúk mesebeli kalandját egy táska pénzzel – nem baj az ismétlés, de ne úgy hivatkozzon, mintha most hallotta volna, úgy, hogy a két kötet között elvileg két év van.
Főleg az zavart, hogy folyamatosan lét-csapdákban gondolkodik, olyanra ki se tér, hogy a média-kreált csapdák (fécbuk, tvitter) jó ügyekre is használhatók, így nagyon pesszimistán festi le a globál-rendszert, ami folyamatosan megfigyel, miközben önként is talicskázzuk a személyes adatokat, mellőzve az egyéni felelősséget; emellett a könyv nem vizsgálja, hogy ez a rendszer hogy is működik, mert ennek a totálisabb változata (amihez közelebb van mondjuk Kína) nyugatibb társadalmakban szerintem macerásan fejlődhet tovább az amerikai-európai kényelmes-lelkület miatt, ami egyénenként (mint rendszer-üzemeltetők) több hibalehetőséget rejtenek, vagy az eleve kevesebb (plusz más minőségű) vak-politikai-hitvallású karakterek hiányában nem úgy lenne működtetve, tehát ahogy a filozófus állítja; szóval ezt a cyberpunk-horrort inkább kelet felé kellett volna vizsgálnia, és hogy az hogy tud esetleg nyugat felé tovább rákosodni, legalábbis nekem úgy érthetőbb lett volna.
Vannak benne jó gondolatok, de sok a kérdőjel, félreérthető; szerencsére rövid.

Gábor_Antal_2>!

Byung-Chul Han: Pszichopolitika A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák

Jó könyv ez is a szerzőtől. Sok benne az önismétlés, és szerintem az összes könyvéből lehetne egyet összegyúrni, de ettől függetlenül érdekes témákat boncolgat.

Ha valaki nem a múlt pszichológiájával akar foglalkozni, hanem a MA képéről szeretne egy pillanatképet kapni, akkor mindenképp érdemes elolvasni.

Garbitsch>!

Manapság végső soron nem dolgokat, hanem érzelmeket fogyasztunk. A dolgokat nem lehet vég nélkül fogyasztani, az érzelmeket igen.

64. oldal - Az érzelmek kapitulizmusa (Typotex, 2020)

Viharsarok>!

A neoliberalizmus fogyasztót csinál a polgárokból. A polgárok szabadságát felpuhítja a fogyasztók passzivitása. A választónak mint fogyasztónak ma nem fűződik valóságos érdeke a politikához, a társadalom aktív átalakításához. Se hajlama, se képessége a közös politikai cselekvésre.

Kapcsolódó szócikkek: neoliberalizmus
vadkerti_zs>!

Az idiotizmus szembeszegül a neoliberális uralommal, a totális kommunikációval és a totális felügyelettel. Az idióta nem „kommunikál”. Hiszen a nem-kommunikálhatóval kommunikál. Így hallgatásba burkolózik. Az idiotizmus a hallgatás, a csönd, és a magány szabad tereit hozza létre, amelyekben lehetséges olyasmit mondani, amit tényleg mondani érdemes.

108. oldal, Az idiotizmus (Typotex,2020)

Rocketdog>!

Minden eljárás, minden uralmi technika megteremti a maga kegytárgyait, amelyek bevethetőek az alávetés érdekében. Ezek materializálják és stabilizálják az uralmat. A kegyes alávethetőt jelent. Az okostelefon egy digitális kegytárgy, sőt egyenesen a digitalitás kegytárgya. Szubjektivációs apparátusként úgy működik, mint egy rózsafüzér, amely a maga kézhezállóságával ugyancsak egyfajta mobil. Mindkettő az önvizsgálatot és önkontrollt szolgálja. Az uralom fokozza hatékonyságát azáltal, hogy minden egyes egyénre rábízza a felügyeletet. A lájk egy digitális ámen. Mikor lájkra kattintunk, alávetjük magunkat az uralmi összefüggésnek. Az okostelefon nem pusztán hatékony felügyeleti eszköz, hanem egyúttal mobil gyóntatószék. A Facebook a templom, a digitális globális zsinagógája (a szünagóga szó szerint gyülekezet).

Kapcsolódó szócikkek: Facebook · okostelefon
kmaria>!

Az okoshatalom hízeleg a pszihének, ahelyett hogy fegyelmezné, kényszereknek vagy tilalmaknak vetné alá. Nem hallgatást mér ránk. Inkább szüntelenül arra késztet, hogy közöljünk, megosszunk, részt vegyünk, kommunikáljuk véleményünket, igényeinket, kívánságainkat és vonzalmainkat, meséljük el az életünket. Ez a barátságos hatalom egyúttal hatalmasabb is, mint az elnyomó hatalom. Egészen kivonja magát a láthatóságból.

Rocketdog>!

A neoliberális rendszer hatalomtechnikája a hatalom foucault-i elemzésének vakfoltja. Nem ismeri föl, hogy a neoliberális uralmi rendszer teljesen kisajátítja magának az én technológiáját, hogy az állandó önoptimalizálás mint neoliberális éntechnológia nem más, mint az uralom és kizsákmányolás hatékony módja. A neoliberális teljesítmény-szubjektum mint „önmaga vállalkozója” önként és szenvedélyesen kizsákmányolja magát. Az én mint műalkotás egy szép, csalóka látszat, amelyet az én teljes kizsákmányolása érdekében a neoliberális rendszer tart fent.
A neoliberális rendszer hatalomtechnikája kifinomult formát ölt. Nem közvetlenül keríti hatalmába az egyént. Inkább úgy intézi, hogy az egyén magától hasson úgy önmagára, hogy leképeződjön benne az uralmi összefüggés, miközben azt szabadságként értelmezi. Az önoptimalizálás és az alávetettség, a szabadság és a kizsákmányolás itt egybeesnek.

Belle_Maundrell >!

Negativitás nélkül az élet „eltűnt létté” zsugorodik. Éppen a negativitás tartja elevenen az életet. A fájdalom a tapasztalat nélkülözhetetlen összetevője. Az az élet, amelyik tisztán pozitív érzelmekből és flow-élményekből állna, nem emberi élet. Az emberi lélek éppen a negativitásnak köszönheti mélységét […]

A "healing" mint "killing"

Rocketdog>!

Valóban szabadok akarunk lenni? Nem azért találtuk fel Istent, hogy ne kelljen szabadnak lennünk? Istennek mind adósai vagyunk. Az adósság azonban megsemmisíti a szabadságot. A politikusok a nagymértékű eladósodást okolják azért, hogy cselekvési szabadságuk súlyosan korlátozott. Ha adósságtól szabadok, vagyis egészen szabadok lennénk, valóban cselekednünk kellene. Lehetőleg szüntelenül eladósítjuk magunkat, hogy ne kelljen cselekednünk, azaz szabadnak lennünk, felelősnek lennünk. A nagy adósságok nem annak bizonyítékai-e, hogy még nem tudunk szabadok lenni? A tőke nem egy új Isten-e, aki ismét adósaivá tesz? Walter Benjamin vallásnak tekinti a kapitalizmust. Ez „az első olyan kultusz, amely nem feloldoz a bűnök alól, hanem bűnössé tesz”. Minthogy nincs lehetőség a feloldozásra, a szabadsághiány állapota állandósul. „Egy roppant bűn- vagy adósságtudat, mely képtelen feloldozást nyerni, a kultuszhoz nyúl, de nem azért, hogy ezt a bűnt vagy adósságot levezekelje, hanem hogy egyetemessé tegye.”

Rocketdog>!

Hatástalan az a fegyelmező hatalom, amely nagy erőbevetéssel parancsok és tilalmak fűzőjébe szorítja az embereket. Lényegesen hatékonyabb az a hatalmi technika, amely eléri, hogy az emberek maguktól alávessék magukat az uralmi összefüggésnek. Aktiválni, motiválni, optimálni akar, és nem gátolni vagy elfojtani. Különleges hatékonysága abból ered, hogy nem tiltással és megvonással, hanem szívességgel és teljesítéssel hat. Nem engedelmessé, hanem függővé teszi az embereket.

Garbitsch>!

A második felvilágosodás kulcsszava az átláthatóság.

77. oldal - A big data, A dataizmus (Typotex, 2020)