Mokány ​Berczi és Spitzig Itzig, Göre Gábor mög a többiek 1 csillagozás

A magyar társadalom figurái az élclapokban 1860 és 1918 között

Meglehetősen ​különös tükörben mutatja meg Buzinkay Géza, e kötet összeállítója és gondozója, a magyar történelem mintegy hatvan esztendejének alakjait. Tallérossy Zebulon, Báró Bikficz, Illéshászy Bendegúz, Préda Olga, Emanczi Paula, Éhös Pétör tanító, Titán Laczi költő, a rendőr Mihaszna András, Száguldó Tasziló, Stanczi néni, Czápa Jónás, Pokrócz Ádám és a többi három-négyszáz figura közül mintegy százötven szerepel itt. Nemcsak komikus történelem, humoros-szatirikus társadalomrajz, hanem a mai modern komikus formanyelv forrásvidéke is ez az anyag, hiszen a meginduló városi fejlődés, a polgárosodás, a liberális szabadságeszmények alakították ki azt a szemléletet, ami Molnár Ferenc, Heltai Jenő, Karinthy Frigyes és mások munkásságát is meghatározták valamiképpen. Azt is mondhatnánk, ahogyan nem létezik ma kabaré, vígjáték vagy szatirikus regény Molnár Ferenc és Karinthy Frigyes nélkül, úgy nem létezne köznapi vicc, tréfa, ugratás, politikai vagy társadalmi, netán jellemszatíra… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Hírmondó Magvető

Magvető, Budapest, 1988

cherryd>!

Buzinkay Géza (szerk.): Mokány Berczi és Spitzig Itzig, Göre Gábor mög a többiek A magyar társadalom figurái az élclapokban 1860 és 1918 között

Ez nem egy leülök és elsőre kiolvasom könyv. Tömör, még ha csak vicces sztorik vannak is benne. Nagyon részletes és sokoldalú képet mutat az élclapok fénykoráról. Nagyon jól ábrázolja az akkori fontosabb (és kevésbé fontosabb) embereket kitalált személyek szemszögéből. Persze legjobban akkor érthetnénk meg a leírtak 50%-át, ha abban az időben éltünk volna, de így is sok olyan részlet van, ami a mai világra is jellemző. Előbukkan néhány ismert személy (például megemlítik Kossuthot is). Rengeteg vicces jelenetet gyüjtöttek össze benne, akit érdekel a történelem, annak el kell olvasnia.

cherryd>!

* A szakáll és az adósság közt mindenképpen nagy a hasonlatosság, de a legnagyobb az, hogy mind a kettő nő.
* A nő szíve bérlakás: lehet benne lakni, de benne úrnak lenni lehetetlen.
* Aligha lehet határozottan eldönteni, hogy mi könnyebb: olyannak lenni az embernek, amilyen, vagy olyannak mutatni magát, amilyen nem.
* A hízelkedők épp úgy bántják a rendes embert, mint a lelkiismeret-furdalások; valószínű, hogy éppen azért nem szeretünk sem egyikre, sem másikra hallgatni.

*A lét már azért is szép, mert félünk a nem léttől.

cherryd>!

Jókor lefeküdni és jókor felkelni: elméleti dolog.

cherryd>!

A világon csak egyetlenegy igaztalanságot ösmerek, s ez az, hogy valamennyi teremtmény közül egyedül az embernek kerül pénzbe az élet.

cherryd>!

Társadalmi reformátornak tartom magam, mert mióta az eszem tudom, én megélek. Elvem: a bölcsesség kezdete az ingyen-élés gyakorlása.

cherryd>!

Főh. Zserzsabek. Hogy állsz most, te szamárr?
Inf. Dobos. Hát haptákban, kéröm átossan.
Főh. Zserzs. Gyere ide te szamár, nézd meg innen jól, hogy milyen csámpásul tartod magadat.

cherryd>!

* A legvastagabb bőrű ember is elpirul, ha a – meztelen igazsággal áll szemben.

cherryd>!

A mennyország lakói okvetlenül dohányoznak; különben honnan kerülnének a felhők?

cherryd>!

Az unalom fokát a padi bevágások mélységéről lehet megítélni.

cherryd>!

Tudja-e maga, Zájfenblózer, hogy mi az a politika? A politika, kedves barátom, az, hogy vesz az ember egy lyukat, azt körülgöngyöli egy újsággal, akkor elő áll ugye-e bizony egy kűrt. Abba a kürtbe bele fú az ember s azt ordítja magáról, hogy ő ellenzéki, azonközben azonban a minisztereket dicsérgeti ugyancsak azzal a kürttel. E mellett azonban ne felejtse, Zánfenblózer, hogy a politikus újságíró tárcája kétféle: a lapja tárcája nyitva áll minden szegény író számára, de a pénzes tárcája zárva marad.

cherryd>!

Az ember kétlábú, tollatlan, pipázó barom.