MetaGalaktika ​11. 9 csillagozás

Kazinczytól egy új reformkorig – A magyar SF krónikája
Burger István (szerk.): MetaGalaktika 11.

A magyar tudományos-fantasztikus irodalom évszázados múltra tekinthet vissza, de jelene sem megvetendő, amelyben egyúttal jövője is benne foglaltatik. Kilenc tanulmány próbálja most elemzés alá vetni e népszerű tematikát, amely fiatal olvasók nemzedékeivel szerettette, s szeretteti meg ma is a könyvek világát. És az eszmefuttatások mellett illusztrációkként remekbe szabott novellák, regényrészletek mutatják be a hazai SF által bejárt utat a kezdetektől napjainkig.

Szerzőink a Magyar Scifitörténeti Társaság kutatói, valamint: Tóth Béla, Tábori Róbert, Bessenyei György, Tóth Árpád, Kosáryné Réz Lola, Kulin György, Kasztovszky Béla, Szélesi Sándor, László Zoltán, Antal József

Eredeti megjelenés éve: 2009

A művek szerzői: Tábori Róbert, Kosáryné Réz Lola, Kulin György, Kasztovszky Béla, Szélesi Sándor, László Zoltán

A következő kiadói sorozatban jelent meg: MetaGalaktika

Metropolis Media, Budapest, 2009
194 oldal · puhatáblás

Sha
Burger István (szerk.): MetaGalaktika 11.

Burger István (szerk.): MetaGalaktika 11. Kazinczytól egy új reformkorig – A magyar SF krónikája

Rendhagyó kiadvány, melyben a Magyar Scifitörténeti Társaság tagjai tárják elénk a magyar szerzőktől eddig megjelent tudományos fantasztikus alkotások legjavát, az 1700-as évektől napjainkig. Olyan szerzőkről is van szó, akikkel kapcsolatban eszünkbe sem jutott még a sci-fi. Különösen azoknak nem, akik kevésbé ismerik ezt a „műfajt”. Nekik a nyugatosokat ajánlom figyelmükbe.
Akiket komolyan érdekel a magyar tudományos fantasztikum, azoknak mindenképp ajánlom!

Két novellát emelnék ki, mint számomra legjobban tetszőt.
Kulin György: A feltaláló
Szélesi Sándor: Egy lépés az örökkévalóság felé

Előbbi egy feltalálóról szól, aki megjelenik a nagy hatalmú elnök úr előtt egy olyan találmánnyal, ami képes képpé formálni az ember gondolatait. Megkéri az elnököt, hogy gondoljon egy kellemes emlékre. Ő az emlék képpé formálódott változatán egy körözött bűnöző ismerősét fedezi fel. Ebből alakul ki a bonyodalom, mert innentől csak arra tud gondolni az elnök, hogy zsarolhatóvá vált. Meg próbálja venni a találmányt, de a feltaláló erről hallani sem akar…

Utóbbi 2010-ben elnyerte a Zsoldos Péter-díjat. Az itt felvázolt jövőben a techinka már képes egy ember fizikai adatait eltárolni, és ezáltal újra létrehozni a legutóbb elmentett adatok alapján. Ez miatt adott egy több száz éve élő ember, aki ugyan meghalt több alkalommal, de mindannyiszor úrjaélesztették. Az ő vívódása ad alapot a történetnek. Erre ez alapra helyezve vizsgálja a szerző több nézőpontból az adott problémát. Olyanokból, mint az egyén, a pszichológus, a fizikus, vagy akár az egyház…

(Még valami: jobban figyeltem volna magyar órákon, ha helyet kap a tananyagban a tudományos fantasztikum. Különösen a miénk! Ott a helye!)

jezsek P

Szélesi Sándor: Egy lépés az örökkévalóság felé
A novella a halhatatlanság témájának feldolgozása, de ebben az esetben a novellát sajnos nem éreztem eléggé erősnek, tragikusnak vagy felszabadítónak, esetleg elgondolkodtatónak. A gyakori dialógusok, a rövid fejezetek tették lendületessé, kis felvillanó képek sorához hasonlatossá a novellát, ez tetszett. De talán a főszereplő vívódása, kétségei, szándéka nem volt elég megragadó, ezért a vége sem volt elég meghökkentő. Az egyediség és a hangulat hiányzott, amit pedig más novellában már sikerült az írónak megteremteni. 3,5*
(A magazinból csak a Zsoldos Péter-díjas novellát olvastam el egy kihívás miatt, így az értékelés is csak arra vonatkozik.)

Allegra

Szélesi Sándor: Egy lépés az örökkévalóság felé:
Örök morális kérdést feszeget a novella. Ha örökké vagy legalábbis nagyon hosszú ideig élhetnénk és a testünket újra lehetne alkotni az emlékeinkkel együtt azok vajon ténylegesen mi vagyunk? Mi határozza meg az embert? A test vagy a lélek? Az emlékeink vagy a tapasztalatunk, gondolataink? És vajon meddig képes az ember elviselni az örökkévalóságot?

ppayter
Burger István (szerk.): MetaGalaktika 11.

A kultúrtörténeti érdekessége miatt kap egy érdemtelen közepest.
Őszintén szólva tovább tartott a novellákban és tanulmányokban itt-ott elpötyögtetett, egyébként azokhoz témában a legkevésbé sem passzoló illusztrációk fölött mélázás (nyilván most nem a szerzők portréira gondolok…), mint a szöveg végigpörgetése. A novellák közül néhányban vannak jó ötletek, a tanulmányok (lehet, hogy túlzás ezt a kifejezést használni?) azonban javarészt fölöslegesek (szintén pár jó ötletet vagy érdekes megjegyzést leszámítva) és nem jók igazán másra, mint hogy lelőjék a poént esetleg még nem olvasott történetek esetében.
A kiadó inkább maradjon a regényeknél, az ilyesmit kár nyomdába erőltetni, elég (és hasznosabb) lenne hozzá egy tematikus weboldal, amolyan sci-fi wiki + online novellatár.

Sha

Minden vallásban megvan az a tulajdonság, hogy az egész világot kívánná a maga törvénye alatt tartani…

(58.oldal) Bessenyei György - Der Amenikaner