Galaktika ​344 XL 2 csillagozás

Burger István (szerk.): Galaktika 344 XL

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Kir Bulicsov, Márki István, Fedina Lídia, Claude Lalumière, Móra Ferenc, Arthur Machen, Pierre Gévart, William Ledbetter

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika XL Metropolis Media

Metropolis Media, Budapest, 2018
202 oldal · puhatáblás · Fordította: Egri Zsuzsanna, Fedina Lídia, Fedina László, Kotun Viktor, Oszlánszky Zsolt, Németh Attila · Illusztrálta: Haui József

Kir Bulicsov: A jövevény fényképe
Egy moszkvai(?) lakótelepi játszótér modernizálása, Bulicsov-módra.
A történet nem indul valami érdekfeszítően, úgy ahogy megismerjük a szereplőket, megszületik a nagy ötlet, a helyi játszóteret át kell alakítani, hogy a XXI. század gyermekei is érdemesnek tartsák a használatra; ennek fényében űrállomássá formálják. A dolog ott kezd érdekessé válni, amikor egy lezuhant repülőgépnek vélt roncsot szállítanak a helyszínre. A műveletet a nemrég odaköltözött, furcsa szomszéd is figyeli – Richard, akinek már a neve is kérdést vet fel –, s a kezében lévő újságot véletlenül ott felejti a padon…
Szerethető, ifjúsági jellegű, meglepetésekkel teli történet. Határozottan tetszett.

Márki István: A mogorok földjén
Egy távoli, disztópikus jövőben egy férfi, megbízatásának eleget téve elindul a mogorok földjére.
A történetvezetés erősen emlékeztetett az Éli könyvére*, csak a helyszín más, amiről a cím elég sokat elárul. Jól felépített novella, korrekt világképpel, megfelelő mennyiségű „kalanddal” ahhoz, hogy végig érdekfeszítő legyen. Tetszett.

William Ledbetter: A hosszú zuhanás
Egy nő, Veronika Perez, felelősségének teljes tudatában szembe megy a törvénnyel, hogy bebizonyítsa, az űrben is születhetnek normális gyermekek. Az elfogására küldött férfi szemszögéből követhetjük az eseményeket; valójában az ő kálváriájáról szól ez a történet, a dilemmáról lojalitás és emberségesség között, mélyen átitatva a kormányzó hatalom és a média manipulatív hatalmával.
Nagyon szép, nagyon jól megírt, méltán Nebula-díjas novella.

Fedina Lídia: Isteni zűrzavar
Előjáték a Virokalipszishez. Nos, én a könyvet nem olvastam, de ez a novella nem is sarkall arra, hogy kézbe vegyem. Az a neve ami, és kb. annyit is mondott számomra: KÁOSZ!

Claude Lalumière: A Patchwork Eljárás
Őszintén szólva, ebből azon kívül, hogy a címben szereplő eljárással meghosszabbítják az emberek életét, semmire nem emlékszem.

Móra Ferenc: A veriszkóp
Érdekes válasz arra a kérdésre, milyen lehet belelátni mások gondolataiba.

XL

Arthur Machen: Rettegés
Különös, megmagyarázhatatlan halálesetek Angliában az I. Világháború idején.
A történet erőssége maga a kora. A hely és az idő; az angol vidéki tanyavilág, az ehhez kapcsolódó elszigeteltség, a XX. század elejének vérgőzös időszaka, amikor az információ áramlása szájról szájra történt a sajtó erős cenzúrája miatt. Találgatások, elméletek a halálesetekkel kapcsolatban.
Voltak kifejezetten érdekes, izgalmas részei, de sok helyen annyira elkalandozott az író, hogy vele együtt a figyelmem is más irányba terelődött. Sajnálom, mert alapvetően egész jó történet lenne. Így nekem egy erős közepes.

Pierre Gévart: Viszontlátásra, Monsiur Verne!
Színmű két irodalmi nagyság, Jules Verne és H. G. Wells elképzelt találkozásáról.
Érdekes, élvezetes és mosolyogtató darab. Tetszett.

* https://snitt.hu/filmek/eli-konyve-2010

Razor P>!
Burger István (szerk.): Galaktika 344 XL

Kir Bulicsov: A jövevény fényképe: Bulicsov ezen története inkább ifjúsági jellegű sztori, mely egy játszótérre vontatott űrhajó roncsa és az abban talált ládika körül forog. Egyébként tetszett.
Márki István: A mogorok földjén: Posztapokaliptikus történet, a címe alapján elég jól belőhető, hol is játszódik. Semmi extra, de amíg olvastam, lekötött.
William Ledbetter: A hosszú zuhanás: Egy Veronika Perez nevű nő a Jinshan Állomáson érvényben lévő tiltás ellenére teherbe ejti magát, majd kiszökik az űrbe, hogy ott szülje meg a gyerekét, ezzel bebizonyítva, hogy az így születő babák nem lesznek torzszülöttek. Az Állomás vezetőségének persze szúrja a szemét, ezért utána küldik egy emberüket, hogy kapja el. Az út hosszú és emberünk véleménye Veronikáról és a vezetőségről fokozatosan megváltozik…
Nagyon jó sci-fi történet volt. Első blikkre néztem, hogy na ebből mi sül ki, de nagyon hamar megragadott. Még több ilyet!
Fedina Lídia: Isteni zűrzavar: A görög panteon sci-fisített változata a Virokalipszis előzményéül szolgálna, de kissé túl volt ez tolva.
Claude Lalumière: A Patchwork Eljárás: Az alternatív, USA-nélküli világban játszódó történetben a címadó eljárással (kicsit beszédesebb lett volna lefordítani Fércmű Eljárásnak) lehetőség van az emberi élet meghosszabbítására. Az eljárás mikéntjét egyedül Montréalban ismerik, ezért amikor az elnök-polgármester orvosával végez az asszisztense és megszökik, a biztonsági főnök (gyakorlatban bérgyilkost) indul az elkapására. A küldetése nem egyszerű, ráadásul útja során nem várt információk birtokába is kerül. Ez is egy jól sikerült történet volt, bár a befejezéssel nem voltam teljesen megbékélve.
Móra Ferenc: A veriszkóp: Ezen jó derültem. Móra az álmában egy veriszkópnak nevezett gyűrűhöz jut, ami megmutatja, mire gondol a másik fél.
Arthur Machen: Rettegés: Machen regénye 1915-ben játszódik. Javában dúl az öreg kontinensen a világháború, amikor Angliában váratlanul és különös módon sorra halnak az emberek. Az emberek eleinte próbálják balesetekkel magyarázni, ám a hullák csak szaporodnak, ráadásul nem izolált dologról van szó, hanem országos jelenségről. Sokan a németekre gyanakodnak, de egyesek már elkezdenek természetfeletti dolgokban is gondolkodni…
Ez egy határozottan jól sikerült történet. A félelemfaktora mára már nem sok, viszont végig piszkálja az olvasó csőrét, hogy ki vagy mi volt a gyilkos. Szó se róla, meglepő volt a megoldás.
Pierre Gévart: Viszontlátásra, Monsiur Verne!: Egy nem túl hosszú színdarab H. G. Wells és Jules Verne elképzelt találkozásáról. Bár mindkét úriember olvasásra vár még nálam, az utalások így is átjöttek, jól szórakoztam.

Metropolis Media, Budapest, 2018

Razor P>!

Mrs. Owen előző este ment ki a baromfiudvarba a szárnyasokat megetetni, mikor a kakas rátámadott.
– Szerencsére volt a közelben egy seprűnyél – mondta az idős gazdasszony –, úgyhogy azzal ütöttem agyon. De hogy már a kakas is az emberre támad… hát mivé lesz így a világ?!

133. oldal, Arthur Machen: Rettegés, Negyedik fejezet: A Rettegés terjedése

fekiyeti79>!

MICHEL: A bor alapvető élelmiszer. Napi egy literjük nélkül az építőmunkások nem bírnák végig erővel műszakjukat a tűző napon.

191. oldal, Pierre Gévart: Viszontlátásra Monsieur Verne!

fekiyeti79>!

Ha az ember többé már nem király, akkor csupán erőszakos imposztor, akinek pusztulnia kell.

180. oldal, Arthur Machen: Rettegés

fekiyeti79>!

MICHEL: Ma nem hinném, hogy Mr. Wells ráérne turistáskodni.
VERNE: Valóban. Tudom, ittlétét annak köszönheti, hogy a Calais Expressz mozdonya elromlott. De hozzuk ki a legtöbbet e sajnálatos eseményből.
WELLS: Én máris úgy érzem, hogy sikerült.
VERNE: A 20. században bizonnyal nem történhetnek majd ilyen dolgok, sőt a vonatok késni sem fognak.
WELLS: Úgy legyen!

188. oldal, Pierre Gévart: Viszontlátásra Monsieur Verne!