Galaktika ​344 XL 2 csillagozás

Burger István (szerk.): Galaktika 344 XL

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Kir Bulicsov, Márki István, Fedina Lídia, Claude Lalumière, Móra Ferenc, Arthur Machen, Pierre Gévart, William Ledbetter

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika XL Metropolis Media

>!
Metropolis Media, Budapest, 2018
202 oldal · puhatáblás · Fordította: Egri Zsuzsanna, Fedina Lídia, Fedina László, Kotun Viktor, Oszlánszky Zsolt, Németh Attila · Illusztrálta: Haui József

Most olvassa 1

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

fekiyeti79>!
Burger István (szerk.): Galaktika 344 XL

     Kir Bulicsov: A jövevény fényképe
Egy moszkvai(?) lakótelepi játszótér modernizálása, Bulicsov-módra.
A történet nem indul valami érdekfeszítően, úgy ahogy megismerjük a szereplőket, megszületik a nagy ötlet, a helyi játszóteret át kell alakítani, hogy a XXI. század gyermekei is érdemesnek tartsák a használatra; ennek fényében űrállomássá formálják. A dolog ott kezd érdekessé válni, amikor egy lezuhant repülőgépnek vélt roncsot szállítanak a helyszínre. A műveletet a nemrég odaköltözött, furcsa szomszéd is figyeli – Richard, akinek már a neve is kérdést vet fel –, s a kezében lévő újságot véletlenül ott felejti a padon…
Szerethető, ifjúsági jellegű, meglepetésekkel teli történet. Határozottan tetszett.

     Márki István: A mogorok földjén
Egy távoli, disztópikus jövőben egy férfi, megbízatásának eleget téve elindul a mogorok földjére.
A történetvezetés erősen emlékeztetett az Éli könyvére*, csak a helyszín más, amiről a cím elég sokat elárul. Jól felépített novella, korrekt világképpel, megfelelő mennyiségű „kalanddal” ahhoz, hogy végig érdekfeszítő legyen. Tetszett.

     William Ledbetter: A hosszú zuhanás
Egy nő, Veronika Perez, felelősségének teljes tudatában szembe megy a törvénnyel, hogy bebizonyítsa, az űrben is születhetnek normális gyermekek. Az elfogására küldött férfi szemszögéből követhetjük az eseményeket; valójában az ő kálváriájáról szól ez a történet, a dilemmáról lojalitás és emberségesség között, mélyen átitatva a kormányzó hatalom és a média manipulatív hatalmával.
Nagyon szép, nagyon jól megírt, méltán Nebula-díjas novella.

     Fedina Lídia: Isteni zűrzavar
Előjáték a Virokalipszishez. Nos, én a könyvet nem olvastam, de ez a novella nem is sarkall arra, hogy kézbe vegyem. Az a neve ami, és kb. annyit is mondott számomra: KÁOSZ!

     Claude Lalumière: A Patchwork Eljárás
Őszintén szólva, ebből azon kívül, hogy a címben szereplő eljárással meghosszabbítják az emberek életét, semmire nem emlékszem.

Móra Ferenc: A veriszkóp
Érdekes válasz arra a kérdésre, milyen lehet belelátni mások gondolataiba.

     XL

     Arthur Machen: Rettegés
Különös, megmagyarázhatatlan halálesetek Angliában az I. Világháború idején.
A történet erőssége maga a kora. A hely és az idő; az angol vidéki tanyavilág, az ehhez kapcsolódó elszigeteltség, a XX. század elejének vérgőzös időszaka, amikor az információ áramlása szájról szájra történt a sajtó erős cenzúrája miatt. Találgatások, elméletek a halálesetekkel kapcsolatban.
Voltak kifejezetten érdekes, izgalmas részei, de sok helyen annyira elkalandozott az író, hogy vele együtt a figyelmem is más irányba terelődött. Sajnálom, mert alapvetően egész jó történet lenne. Így nekem egy erős közepes.

     Pierre Gévart: Viszontlátásra, Monsiur Verne!
Színmű két irodalmi nagyság, Jules Verne és H. G. Wells elképzelt találkozásáról.
Érdekes, élvezetes és mosolyogtató darab. Tetszett.

* https://snitt.hu/filmek/eli-konyve-2010

Razor P>!
Burger István (szerk.): Galaktika 344 XL

Kir Bulicsov: A jövevény fényképe: Bulicsov ezen története inkább ifjúsági jellegű sztori, mely egy játszótérre vontatott űrhajó roncsa és az abban talált ládika körül forog. Egyébként tetszett.
Márki István: A mogorok földjén: Posztapokaliptikus történet, a címe alapján elég jól belőhető, hol is játszódik. Semmi extra, de amíg olvastam, lekötött.
William Ledbetter: A hosszú zuhanás: Egy Veronika Perez nevű nő a Jinshan Állomáson érvényben lévő tiltás ellenére teherbe ejti magát, majd kiszökik az űrbe, hogy ott szülje meg a gyerekét, ezzel bebizonyítva, hogy az így születő babák nem lesznek torzszülöttek. Az Állomás vezetőségének persze szúrja a szemét, ezért utána küldik egy emberüket, hogy kapja el. Az út hosszú és emberünk véleménye Veronikáról és a vezetőségről fokozatosan megváltozik…
Nagyon jó sci-fi történet volt. Első blikkre néztem, hogy na ebből mi sül ki, de nagyon hamar megragadott. Még több ilyet!
Fedina Lídia: Isteni zűrzavar: A görög panteon sci-fisített változata a Virokalipszis előzményéül szolgálna, de kissé túl volt ez tolva.
Claude Lalumière: A Patchwork Eljárás: Az alternatív, USA-nélküli világban játszódó történetben a címadó eljárással (kicsit beszédesebb lett volna lefordítani Fércmű Eljárásnak) lehetőség van az emberi élet meghosszabbítására. Az eljárás mikéntjét egyedül Montréalban ismerik, ezért amikor az elnök-polgármester orvosával végez az asszisztense és megszökik, a biztonsági főnök (gyakorlatban bérgyilkost) indul az elkapására. A küldetése nem egyszerű, ráadásul útja során nem várt információk birtokába is kerül. Ez is egy jól sikerült történet volt, bár a befejezéssel nem voltam teljesen megbékélve.
Móra Ferenc: A veriszkóp: Ezen jó derültem. Móra az álmában egy veriszkópnak nevezett gyűrűhöz jut, ami megmutatja, mire gondol a másik fél.
Arthur Machen: Rettegés: Machen regénye 1915-ben játszódik. Javában dúl az öreg kontinensen a világháború, amikor Angliában váratlanul és különös módon sorra halnak az emberek. Az emberek eleinte próbálják balesetekkel magyarázni, ám a hullák csak szaporodnak, ráadásul nem izolált dologról van szó, hanem országos jelenségről. Sokan a németekre gyanakodnak, de egyesek már elkezdenek természetfeletti dolgokban is gondolkodni…
Ez egy határozottan jól sikerült történet. A félelemfaktora mára már nem sok, viszont végig piszkálja az olvasó csőrét, hogy ki vagy mi volt a gyilkos. Szó se róla, meglepő volt a megoldás.
Pierre Gévart: Viszontlátásra, Monsiur Verne!: Egy nem túl hosszú színdarab H. G. Wells és Jules Verne elképzelt találkozásáról. Bár mindkét úriember olvasásra vár még nálam, az utalások így is átjöttek, jól szórakoztam.

>!
Metropolis Media, Budapest, 2018
202 oldal · puhatáblás · Fordította: Egri Zsuzsanna, Fedina Lídia, Fedina László, Kotun Viktor, Oszlánszky Zsolt, Németh Attila · Illusztrálta: Haui József
12 hozzászólás

Népszerű idézetek

Razor P>!

Mrs. Owen előző este ment ki a baromfiudvarba a szárnyasokat megetetni, mikor a kakas rátámadott.
– Szerencsére volt a közelben egy seprűnyél – mondta az idős gazdasszony –, úgyhogy azzal ütöttem agyon. De hogy már a kakas is az emberre támad… hát mivé lesz így a világ?!

133. oldal, Arthur Machen: Rettegés, Negyedik fejezet: A Rettegés terjedése

5 hozzászólás
fekiyeti79>!

MICHEL: A bor alapvető élelmiszer. Napi egy literjük nélkül az építőmunkások nem bírnák végig erővel műszakjukat a tűző napon.

191. oldal, Pierre Gévart: Viszontlátásra Monsieur Verne!

fekiyeti79>!

Ha az ember többé már nem király, akkor csupán erőszakos imposztor, akinek pusztulnia kell.

180. oldal, Arthur Machen: Rettegés

fekiyeti79>!

MICHEL: Ma nem hinném, hogy Mr. Wells ráérne turistáskodni.
VERNE: Valóban. Tudom, ittlétét annak köszönheti, hogy a Calais Expressz mozdonya elromlott. De hozzuk ki a legtöbbet e sajnálatos eseményből.
WELLS: Én máris úgy érzem, hogy sikerült.
VERNE: A 20. században bizonnyal nem történhetnek majd ilyen dolgok, sőt a vonatok késni sem fognak.
WELLS: Úgy legyen!

188. oldal, Pierre Gévart: Viszontlátásra Monsieur Verne!


Hasonló könyvek címkék alapján

Kuczka Péter (szerk.): Robur 9.
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 1.
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 1.
Vlagyimir Afanazjevics Obrucsev – Zórád Ernő: Utazás Plutóniába
Georgij Martinov – Nemere István – Fazekas Attila: Támadás a föld ellen / Mindennap merénylet
Kuczka Péter (szerk.): Ötvenedik
Trethon Judit (szerk.): A találkozás
Ágoston Hugó (szerk.): Piknik a senkiföldjén
Ficsor Zoltán (szerk.): X Magazin II/12 (13.)
Alekszandr Beljajev – Cs. Horváth Tibor – Sebők Imre: A repülő ember