Galaktika ​291 XL 3 csillagozás

Burger István (szerk.): Galaktika 291 XL

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Philip José Farmer, Antal József, Rudy Rucker, Alfred Bester, Tanith Lee, Csejk Miklós, Jack McDevitt, Marc Cerasini

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika XL Metropolis Media

Godzilla

atomarcú P>!
Burger István (szerk.): Galaktika 291 XL

Ebből a lapszámból legjobban Paolo Bacigalupi és Jack McDevitt novellája tetszett (bár utóbbi újrakiadás). Farmer beteg, mint mindig, Antal szórakoztató (mint mindig), a többi csak alulról karcolgatta az ingerküszöbömet. Az XL Godzilla-regénye engem nem győzött meg, eléggé sietve összedobált kliséhalmaznak tűnik, kábé annyi mélységgel, amit egy japán szörnyfilmtől vár el az ember. Azért egy regénybe többnek kéne beleférni.

Burger István (szerk.): Galaktika 291 XL

A novellák közt ismét van nagyon jó, meg gyenge is, de az XL-ben közölt Godzilla miatt elnéző vagyok.
Paolo Bacigulapi: A hatos szivattyú: A kötetnyitó novella a Bacigulapitól megszokott módón egy negatív hangulatú jövőképet fest le. A környezet szennyezet, a városokat a mutáns trogok lepik, a társadalom jelentős része meg drogos partikon tombol. Főszereplőnk ilyen háttér mellett az igen fontosnak számító szennyvíztisztó telepen dolgozik, ahol egyre több gond van a gépekkel, különösen a címben szereplő hatos szivattyúval. A kérdés már csak az, lesz-e aki megjavítja? Érdekes kérdéseket boncolgat ez a novella, nagyon remélem, hogy nem ilyen jövő vár ránk.
Philip José Farmer: Leégés: Kissé fura novella volt, a végéig egy nagy kérdőjel miért történik mindaz a főszereplővel, ami. Talán emiatt én kissé vontatottnak éreztem, de egy olvasmánynak nem volt rossz.
Antal József: A zűrvámpír: Az előző részhez képest – Időzsarolás, Galaktika 288. – ez szerintem jobban összerakott novella lett. A krimiszál mondjuk könnyen kitalálható volt, viszont a robot elkalandozásai vissza lettek fogva, ezt jót tett a műnek.
Rudy Rucker: Üzenet egy gravitációs hullámban: Két oldalas hard sci-fi. Többet mondani nem tudok. :)
Alfred Bester: Reegan biped: Az emberiség vesztes csatára áll egy váratlan ellenféllel szembe. Bester története nem rossz, ám néhány bekezdés után könnyedén kitaláltam, hogy ki is a két szembenálló fél (a képet nem is figyeltem, pedig az is nyíltan mutatja). Mindenester jól sikerült megjeleníteni a reménytelen harc hangulatát.
Tanith Lee: A fegyvernök meséje: Ez most nem jött be. Feltételezem horror akarna lenni, de ahhoz gyengécske volt.
Csejk Miklós: Lángoló falak a kapszulám körül: Nem jött be, numero 2. Társadalmi kritika lenne a facebook-függők ill. alapjövedelem igen/nem felé, de vontatott és unalmas volt szerintem.
Képregény: A hosszú szafári (befejező rész): A történet végre értelmet nyert, bár a vége kissé kurta-furcsa volt. Alkalmasint sort kerítek az eredeti történetre, azt meglássuk az mennyiben más.
Jack McDevitt: Rejtjel: A normál Galaktikát záró novella tetszett, izgalmas kérdésket boncolgatott a szűk terjedelem ellenére, ráadásul a rejtély is érdekes volt.
Marc Cerasini: Godzilla visszatér: Amikor az előző számban megláttam, hogy Cerasini regénye lesz az XL-ben, alig akartam hinni a szememnek. Gyerekkorom fontos részét képezték (és alkotják máig) a japán óriásszörnyes filmek (kaiju eiga), köztük is elől áll Godzilla. A neten korábban láttam már, hogy Cerasini írt egy öt részes regénysorozatot (sajnos csak négy került kiadásra), de hazai kiadásról nem is álmodoztam volna. E regény kedvéért még a jó öreg olvasási sorrendem is felrúgtam, egyből az XL-lel kezdtem. A regény története a filmek közül csak az eredeti 1954-es Godzillát veszi figyelembe, bár annak amerikai változatát jópofa módon beépíti a cselekménybe (lásd az idézeteknél). Főszereplőnk, a japán származású Brian Shimura gyakorlatra érkezik Tokióba, ám az egyébként sem unalmas napjai egycsapásra felborulnak, amikor a halottnak hitt címszereplő, nos visszatér. A regény hű marad a klasszikus japán Godzilla-filmekhez, a szörny megállíthatatlan, bármit is tesz a sereg. Bár a hős amerikai katonák itt is megjelennek, Cerasini nem esett abba a csapdába, hogy a címszereplőt elráncigálja a Csendes-óceánból New Yorkba valami mondvacsinált okból (igen Mr. Emmerich, most önre célzok), hanem ahogy illik, Japánt dúlja fel. Ahogy említettem, Brian a főszereplő, de egy-egy (fél)fejezet erejéig más szereplők kerülnek előtérbe, így más-más nézőpontokat is megismerhetünk. Úgy érzem, sorozatindítónak ez egy elég korrekt regény volt és csak remélni tudom, hogy legkésőbb az idei Godzilla-film folytatásának bemutatásakor a következő részt is olvashatom.

moszat>!

Kint a nyílt vízen, távol a partoktól, nem hasították madarak az ég kárpitját.

115. oldal - Godzilla visszatér

Razor P>!

– Ideges vagy, hogy találkoznod kell a Gajdzsin Főnökkel? – kérdezte Nick.
– Egy kicsit… – vallotta be Brian.
– Csak jusson eszedbe, hogy Supermannek ott van Perry White – biztatta Nick Briant –, Pókembernek J. Jonah Jameson, mi meg kikaptuk Everett P. Endicottot, ezt a szemét kis pöcsöt!

129. oldal, Marc Cerasini: Godzilla visszatér - 5. fejezet: A jó, a rossz és a kövér

Kapcsolódó szócikkek: Pókember (Peter Parker) · Superman
Razor P>!

A könyv természetesen híres alkotás volt. Stephen Martin írta, egy chicagói újságíró, aki szemtanúja volt annak, amikor 1954-ben Godzilla rátámadt a japán fővárosra. Briannek volt belőle egy példánya a Los Angeles-i lakása hálószobájában. Martin könyve, az Itt Tokió ugyanúgy alapműnek számított egy újságíró számára, mint John Hersey Hirosimája valamint Bob Woodward és Carl Bernstein Az elnök emberei című könyve.
[…]
A második videó a Stephen Martin könyv adaptálásából készített dokudráma volt 1956-ból. A film a Godzilla, a szörnyek királya hatásvadász címet viselte, és a filmstúdióban felvett jeleneteket kevert igazi dokumentumfilmrészekkel a tokiói rombolásról. Brian erre a filmre is emlékezett kamaszkorából. Raymond Burr játszotta benne Stephen Martin szerepét. Ugyanez a színész alakította később Perry Masont és Ironside-ot a tévésorozatokban.

148. oldal, Marc Cerasini: Godzilla visszatér - 9. fejezet: A családban marad

Kapcsolódó szócikkek: 1954 · 1956 · Godzilla
Razor P>!

– Hú, ez túl közel volt! – kiáltotta a kettes vadász pilótája.
Reagen hallotta a feszültséget a másik pilóta hangjában, és megkérdezte:
– Minden rendben, kettes vadász?
A kettes vadász pilótája magabiztosságát visszanyerve azonnal válaszolt:
– Minden rendben, uram, de ez túl meleg volt. Megjegyezném, hogy Godzilla visszalő.
Miközben a két vadászgép eltávolodott Godzillától, a kettes gép fegyverzetkezelője megkérdezte rádión:
– Mit is mondott McConnell tábornok, hogy mit csináljunk támadás közben?
Reagen százados elvigyorodott az oxigénmaszkja mögött:
– Azt akarja, hogy figyeljük meg Godzilla látásélességét.
– Nos – mondta a kettes vadász fegyverzetkezelője –, fogalmam sincs a látásélességéről, de átkozottul jól céloz!

158. oldal, Marc Cerasini: Godzilla visszatér - 11. fejezet: Frontvonalban

Kapcsolódó szócikkek: Godzilla