Galaktika ​286 XL 3 csillagozás

Burger István (szerk.): Galaktika 286 XL

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Ken Liu, Tanya Huff, Robert Silverberg, Jobbágy Tibor, Damien Broderick, Eric Frank Russell, Isaac Asimov, George Zebrowski

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika XL Metropolis Media

Razor P>!
Burger István (szerk.): Galaktika 286 XL

Ken Liu: Hullámok: Azt hiszem ezt nevezik transzhumanista novellának. Az biztos, hogy a téma – a halhatatlanság és annak ára, mikéntje –, elgondolkodtatott.
Tanya Huff: A Kerekasztal éjszakái: Ezen jókat nevettem. A nagyi és unokája éjjel takarítják a Kerekasztal termét, közben segítséget nyújtanak a betérő lovagoknak. Na de azok a tanácsok… :D
Robert Silverberg: Amanda és az idegen: Egy kutatólaborból megszökik egy alakváltásra képes idegen, akit a címszereplő unatkozó lány talál meg, és úgy dönt, vele dobja fel a hétvégét. Nem volt rossz, a végét elsőre másképp képzeltem el, de ahogy közeledtem felé kezdett nyílvánvaló lenni, hogy nem az lesz, amit gondoltam.
Jobbágy Tibor: Egy robot nem tévedhet: Egy robotszínésznő már nagyon unja, hogy minden este ugyanazt kell eljátszania (pedig az emberek érzéseit figyelve alakíthatná az előadást, ha a közönség is úgy akarná), ezért aztán bármire képes a jobb szerepért. Érdekes történet volt ez is, csak furcsálltam, hogy egy bizonyos sci-fi író bizonyos törvényeit nem alkalmazták. Egy robotnál szerintem alap lenne.
Morton Klass: A kezdet kezdetén: Egy professzor génmódosítással kihalt fajokat teremt újra, az aktuális kísérlete a Neander-völgyi ember. Ezzel persze kivívja nem egy ember ellenszenvét. Jó kis történet volt ez, tetszett a professzor stílusa. A bevezető és lezáró lexikális szöveg némi fekete humort is csempész a történetbe.
Damien Broderick: A Vénusz holdjai alatt: Ez volt számomra jelen kötet leggyengébbje. A történet – az emberiség nagy része átkerült a Vénuszra, a Földön maradt kevés ember egyike kutatja a miértet – nem igazán kötött le, ráadásul a végén a levezetés sem állt valahogy össze. Talán majd máskor.
Képregény: Iron Sky – Rossz Hold (második rész): Erről nem igazán tudok újat írni az előző részhez képest.
Vígh Imre: A sakkfenomén: Nagyon rövid novella, így a történetről nem árulnék el semmit. Nekem elnyerte a tetszésem, kicsit elgondolkodtatott a vége.
Eric Frank Russell: Tucat Jay, Mechanistria, Szimbiotika, Mesmerika: Az Emberek, gépek, marslakók ciklust egyben értékelném. A bevezetőnek igaza van, eléggé a Star Trekre emlékeztet a sztori. A bevezető, csattanós végű novellát leszámítva új bolygó, új vezélyek, új áldozatok jutnak a másik három történetre. A legénység pedig a Trekhez hasonlóan vegyes: vannak fehér és fekete emberek, robot ill. marslakók. Az emberek egyes humoros jellemvonásai mellett ők szolgáltatják a legtöbb poénforrást, különösen az állandó sakkmániájukkal. Ha ellentétet kellene mondanom a Star Trekhez képest, akkor talán azt emelném ki, hogy kevésbé tudományos (bár túl sok Star Treket még nem láttam, szóval…). A szereplők elég hamar valami nagy katyvaszba kerülnek, aztán már indul is az akció. Ennek hála mondjuk a történet sosem ül le, és hipp-hopp a végére is ér az olvasó. Csak ajánlani tudom.

Razor P>!

– Ideje döntenünk – mondta Jay.
– Miben is? – nézett rá kérdően McNulty.
– Vagy ki kellene mennünk, hogy szemtől szemben találkozzunk velük, vagy el kellene innen húznunk a csíkot.
– Igen-igen, persze – zsörtölődött a kapitány, aztán undorodva húzta el a száját. – De azt még mindig nem tudjuk, hogy vajon barátságosak-e vagy ellenségesek. Az még nem biztos, hogy ellenségesek, azt viszont nem merem feltételezni, hogy nem azok. Nagyon óvatosnak kell lennünk! A földi hatóságok nem tűrik a bennszülöttekkel szembeni, ok nélküli durva bánásmódot. Ami azt jelenti, hogy ha valóban ellenségesek, el kell tűnnünk innen, vagy addig itt kell ücsörögnünk és várnunk, míg elég nyomós okunk nem lesz agresszívan föllépni.
– Én azt javaslom – mondta Kli Yang –, hogy nyissuk ki a jobb oldali zsilipet, és füttyentsünk egyet. Ha valaki odajön, berántjuk, és jól megnézzük magunknak. Ha barátságosan viselkedik, puszit kap, ha nem, darabokban lökjük ki a zsilipen. Na?

125. oldal, Eric Frank Russell: Mechanistria