Galaktika ​176. 8 csillagozás

Asimov – Clarke – Bilenkin – Sheckley – Anderson
Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2004

A művek szerzői: Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Dmitrij Bilenkin, Andrej Dmitruk, Poul Anderson, Robert Sheckley, W. Hilton-Young, Lukács Béla

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

Göncz Árpád · Isaac Asimov

Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Burger István (szerk.): Galaktika 176. Asimov – Clarke – Bilenkin – Sheckley – Anderson

Remek válogatás!
Kitűnő novellák, melyek közül nem is tudnék kiemelni egyet sem. Asimovtól Sheckley-ig mind nagyon tetszett.
Olyan cikkek, amik ennyi idő elteltével is megállják a helyüket.
Abszolút 5 csillag!

A továbbiakban két embernek szeretnék köszönetet mondani.
Egyikük @Zsola, aki (közvetve) felhívta a figyelmem a Drót-kontinuum című novellára, és ezáltal beszereztem a folyóirat ezen számát.
Köszi! :)
A másik Göncz Árpád, aki sajnos már nem olvashatja, de köszönöm neki, hogy Köszöntőjében rávilágított arra, miszerint a Galaktika jó, és tényleg boszorkányosan tud valamit! Olvasásra ugyan engem már nem kell csábítani, de lehetőségeimhez mérten továbbra is fogok Galaktikát olvasni! :)

zamil >!
Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Igen jól indult annak idején újra a Galaktika Magazin. Asimov, Clarke, Sheckey novellák, mit mondjak még erről a számról. Robert Sheckley: Nugent Miller és a lányok novellát emelném ki, itt is megkapjuk azt a fanyar humort, gondolkodást ami az írót jellemez. Nekem nagyon tetszett. A technikai rész, és a számítógépes játékok, már elavultak, de annak idején emelhették a színvonalat.
Érdemes elolvasni.

Popovicsp87 P>!
Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Igazi retro élmény volt ez a szám!
A kötetet néhai köztársasági elnökünk, Göncz Árpád előszavával kezdődik, és egy novellafordítását is tartalmazza.
A szerkesztést kicsit biztonsági játéknak éreztem, Asimov, Clarke, Sheckley irásain túl található benne két orosz írás is.
Közülük Bilenkiné a jobb, Dmitruk kimérás sztorija kicsit untatott.
Az ismeretterjesztő cikkekben sem volt hiány, a legjobb az űrturizmusról szólt.
Az igazi agymenés a „konyhai rovat” volt, ahol a Babylon 5 narni fogását, a breen készítését mutatták be.
A retro élményt tovább fokozta a játék- és filmbemutatók.
Szó volt a WoW és a Half-Life 2 megjelenéséről, valamint az első Dawn of War tesztjét is olvashatjuk!
Filmek terén az első AvP került terítékre.
Ilyenkor érzem azt, hogy ezek 16 (!!!) éve voltak. :O Hogy rohan az idő.
Összességében kellemes időtöltés volt.

blianhun>!
Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Nagyon nagy nevekkel indult újra a Galaktika, jó kis szám lett.

m6tika >!
Burger István (szerk.): Galaktika 176.

Igényes, változatos összeállítás a magazin újraindításához, nagy nevekkel. Méltón Göncz Árpád írta a bevezetőt, aki annak idején a legelső számok sok novelláját fordította.
A Hilton-Young, Asimov és Clarke írások szerintem a legerősebbek. A kedvencem a Drót-kontinuum volt. Érdekes alternatív történelmet kapunk a teleportálás által. Mosolyogtam magamban, hogy spoiler.

Kedves Barátaim!

Örülök a Galaktika újraéledésének. Nemcsak azért, mert annak idején az én novellafordításaimnak is otthont adott, hanem azért, mert a folyóirat valamit boszorkányosan tudott. A képzelet, a fantázia szabadon engedésével, a science-fiction világával azokat is magához vonzotta, megfogta, akik amúgy tán sose váltak volna olvasóvá.

Szívből remélem, hogy az újáéledő Galaktika is élni fog ezzel a bűvös erővel, és olvasásra csábítja azokat a fiatalokat, akiknek az életéből az olvasás öröme, íze eddig valahogy kimaradt.
(…)
                                        Göncz Árpád

3. oldal, Köszöntő

Kapcsolódó szócikkek: Göncz Árpád
spinakker>!

– A régi időkben a magyarok úgy tartották, hogy a jó kávé fekete, mint az ördög, forró, mint a pokol tüze, és édes, mint a csók…

60. oldal - Andrej Dmitruk: Jó reggelt, kimérák!

Gavarra>!

Kétségkívül elérkezett az idő, hogy valamelyikünk saját maga próbálja ki a berendezést, de amint rádöbbentünk, mekkora veszteség érné az emberiséget, ha valami rosszul sülne el, megfelelő áldozat után néztünk. A választásunk Kingston professzora esett, aki görögöt vagy más efféle bolondságot tanított a 197. emeleten. Becsalogattuk a sugárzóba egy Homérosz-kötettel, bekapcsoltuk a berendezést, és a fogadóállomás felől fölhangzó ricsajból rögtön tudtuk, hogy biztonságban megérkezett, teljességgel sértetlenül. Szerettük volna őt is kitömetni, de nem sikerült elintéznünk.

29. oldal - Arthur C. Clarke: Utazzon dróton!

spinakker>!

Tegyük fel, Nagy Sándor, a Hódító sosem gyógyul fel a lázból, ami Babilonban sújtott le rá. Tegyük fel, ahelyett, hogy a láz megfegyelmezi őt, hogy aztán egész életét birodalma megerősítésére fordítsa – meghal.
Nos, ez meg is történt és valószínűleg még jó néhány történelemben megesett. A birodalom apró darabokra hullott. Hellász és a Kelet kettészakadt. Az éppen megszülető tudomány csendesen belefulladt a metafizikába, sőt egyenesen a misztikumba. A szétpergett mediterrán világot a rómaiak kebelezték be, hűvösen, kegyetlenül, rombolva, s bár azt állították, Hellász örökösei, elpusztították Korinthoszt. Egy eretnek zsidó próféta misztikus szektát alapított – amely aztán mindenhol elterjedt –, azok számára, akik megkeseredtek az élettől. A szekta nem ismert kíméletet. Papjai megtagadtak mindent, kivéve az egy igaz Isten útját, elpusztították a szent ligeteket, kiűzték a házakból az összes bálvány, s megölték az utolsó szabad lelkű embereket is.

76. oldal – Poul Anderson: Eutópia

(…)
    Biztosíthatom önöket, amikor az 1940-es években papírra vetettem elbeszéléseimet a pozitronikus robotokról, szándékaim a lehető legtisztábbak voltak: el akartam adni az írásaimat valamelyik magazinnak, hogy keresetemből finanszírozzam egyetemi tanulmányimat, és mellesleg saját nevemet nyomtatásban lássam. Ha bármi mást írtam volna, nem tudományos-fantasztikus történeteket, valóban csak ennyi történt volna.
    Ám én SF-et írtam – és ezzel most megváltoztatom a világot.

12. oldal, Isaac Asimov: A tudományos-fantasztikus irodalom megváltoztatja a világot

Kapcsolódó szócikkek: Isaac Asimov
spinakker>!

– Örömmel üdvözlöm a szépséget és ifjúságot… Bátorkodhatok-e felajánlani egy csésze hozzáértés nélkül, ám tiszta szívvel főzött kávét?

59. oldal - Andrej Dmitruk: Jó reggelt, kimérák!

Gavarra>!

– Megmutattak nekem mindent, aztán választhattam, hogy miután visszajövök, emlékezzem-e rá vagy sem.
– És Te nemet mondtál? De micsoda hallatlan…
– Ugye? – mondta. – Magam sem győzök csodálkozni, hogy miért.

7. oldal - Wayland Hilton-Young: A választás

Gavarra>!

A remény veszélyes lehet, a vágy meg egyenesen végzetes.

86. oldal - Robert Sheckley: Nugent Miller és a lányok