Fej ​vagy írás 8 csillagozás

92 magyar író portréja
Burger Barna: Fej vagy írás Burger Barna: Fej vagy írás

„Elhatároztam, hogy lefotózom a kortárs magyar irodalom meghatározó alakjait. Másfél év alatt száz írót kerestem fel, közülük kilencvenhatot sikerült lefényképeznem, s végül kilencvenketten kerültek a könyvbe. Miután a képek elkészültek, mindenkitől azt kértem, hogy írjon vagy adjon egy olyan szövegrészt a kép mellé, melyet önmagáról jellemzőnek vagy ide illőnek gondol.” (Burger Barna)

Eredeti megjelenés éve: 2005

PrintXBudavár, Budapest, 2005
PrintXBudavár, Budapest, 2005

Burger Barna: Fej vagy írás 92 magyar író portréja

Nagyon örülök, hogy ezzel a kötettel megismerkedhettem, @makitra köszönöm az értékelésedet, ami felhívta rá a figyelmemet. Jó lett volna még hamarabb kezembe venni ezt a remek kötetet, amelyben 92 kortárs magyar szerző képét mutatja be Burger Barna, és az írók, költők szövegei szerepelnek a képek mellett. Nagyon sok kedves szerzőm megtalálható a kötetben, sajnos többen már nincsenek az élők között. Még egy darabig magamnál tartom, nem viszem vissza a könyvtárba, mert többször szeretném látni a képeket és olvasni a szövegeket, mindenkinek szívből ajánlom, akit érdekel a kortárs irodalom.

makitra MP

Burger Barna: Fej vagy írás 92 magyar író portréja

Legyen akár kép, akár szöveg, a legnagyobb eredményük, ha hatást gyakorolnak a szemlélőre, olvasóra. Együtt pedig még nagyobb lehet az impulzus. Így jártam én is a Fej vagy írással.

92 író portréja és írása (ez utóbbi csak 91, mert Bartis Attila csak fotóját adta): volt, akit nem ismertem, volt, akit már nagyon is; volt, aki sokat adott, volt, aki keveset; volt, akire kíváncsi lettem, és volt, akire nem. De, legyen bárhogy, megérintettek. Hatalmas fegyvertény, hogy a modern magyar irodalom ennyi arcát tartalmazza a könyv, sokan közülük olyanokat, aki már nincsenek közöttünk. Talán ezért is érződik a „nagyok” írásaiból a távozás, egy élet tapasztalatainak átadása, míg a fiatalokból önmaguk keresése. De szerettem ezeket az arcokat, a barázdákat, a tekinteteket, vagy éppen a vajpuha bőröket. Ahogy a szemekben a fény, úgy csillan a humor is vagy éppen a bölcsesség. A képek pedig bebizonyítják, hogy minden hiába látsz valamit, az nem tárja fel az összes titkot.

De mondjak bármit is, Burger Barna a legnagyobb dicséretét már megkapta Szabó Magdától: ezek a fotók valóban megmutatják az embert a sorok előtt, mögött és közöttük. Látni és olvasni érdemes.

egy_ember

Burger Barna: Fej vagy írás 92 magyar író portréja

Burger Barna marhajó portréfotós. Ez nem újdonság, ezúttal is kitesz magáért. A csatolt szövegek, hol idézetek, hol direkt ide írt sorok. Előbbiek a jobbak.
Az egész könyv rendben van, a szerkesztés, a tipográfia is gyönyörű. Egy artefakt, na.

Koncz_Judit

Burger Barna: Fej vagy írás 92 magyar író portréja

Nagyon szép könyv. Szépek a képek. Jók az idézetek. Ajánlom!

Izolda +SP

Burger Barna: Fej vagy írás 92 magyar író portréja

Hej, de jó ez a kötet! Fej és írás. Fej vagy írás. Mikor melyik tetszett jobban. Kis kortárs irodalmi önkép és önírás. Igényes, gyönyöű kivitelben (és szerencsére már a bezacskózott rohadásszag is emlúlt.)

Nádas és Burger, az mennyire jó már!
Csukás verse és képe. A szemével is nevető Eörsi István. Faludy somolygó mosolya, Kornis, Kukorelly Szabó T. Anna képe, Nádasdy kanapéja, Vámos a stégen.
Akiket majd egyszer: Balázs Attila, Faludy (szégyen, tudom), Keresztury Tibor, Kertész Ákos.

Faludy György

Mert áldás volt itt sétálnom a fényben,
barátokkal beszélni reggelig,
delfint, nagyerdőt, tengert, őzet néznem,
meg szép nők melleit,

Podmaniczky Szilárd

Ha az embere a kenyere javát már megette,
és elgondolkodik,
rájön.
hogy a kolbász is ott van előtte,
érintetlenül.

Darvasi László

A mesélés nem fáj. Hanem az emberi mélabú
keserű mézét a nyelvünkön érezzük a szavak virágzása közben.

olvasóbarát P

Szépségénél fogva a fény a legalkalmasabb elhitetni velünk a valóságot.
Vető János

Ilia Mihály
Most, hogy szembenézek ezzel a képpel, azt kérdezem magamtól: miért is tanítottam én 48 évig olyan kedvvel a magyar irodalmat a szegedi egyetemen? Nem csak azért, mert az irodalomban nagy szellemekkel társaloghattam mint olvasó (és mint kortárs néha a valóságban is), hanem mert egy népet igazán az irodalmából lehet megismerni, a miénket is meg a másokét is.

Békés Pál
Bálnatisztítás

Ha tudnánk, honnan tudja a bálna, meddig bírja a madár
odafent, ha tudnánk, honnan tudja a madár, meddig bírja a
bálna odalent – akkor tudnánk valamit.

Garaczi László

szava ül jelesül?

Kányádi Sándor
Emlékezetem
végtelennek tűnő némafilm tekercse
mindannak, amit megéltem, álmodtam eddig, s amit
örököltem a mítoszokig visszamenőleg,
még az ősködről is őrzök egy-két kockát.

Bächer Iván
Gimnazista korom óta

Úgynevezett nagycsaládban, mindenféle nagyanyák,
nagyapák, nagynénik, apák, anyák, feleségek között
éltem sokáig, mindaddig, míg a felsoroltak
meg nem haltak hirtelen és valamennyien.

Nádas Péter
A dolog végül is pofonegyszerű. Minden kép,
mely egyetlen embert elvezet egy másik emberig,
szentség és misztérium. És minden kép, amelyet
bármely szándékkal mutogatnak, bálványimá-
dás és szentségtelen. Más kultúrák, amikor eleve
megtiltottak mindenféle emberábrázolást, akkor
ugyanazt a problémát érzékelték, amelyre mi
bálványimádás és misztérium között vergődve
immár köpünk.