Kun ​Páter – a reverendás gyilkos 12 csillagozás

A nyilas korszak leghírhedtebb alakjának nyomában
Budai-S Balázs: Kun Páter – a reverendás gyilkos

„Talán ​nincs a történelemben még egy ilyen elvetemült szadista gyilkos. (…) a törvények nem ismernek egyetlen egy olyan bűncselekményt sem, amelyet Páter Kun el ne követett volna. (…) még kéjgyilkosság sem hiányzik tetteiből. bűnlajstroma teljes mértékben kimeríti a háborús és népellenes bűncselekmények minden esetét.”
A Kun páter elleni korabeli nyomozás kapcsán keletkezett feljegyzés

1945 őszén ítélték halálra és végezték ki a nyilas korszak legszadistább háborús bűnösének tartott Kun András pátert, a reverendáján revolvert hordó szerzetes pártszolgálatost, aki a korabeli újságcikkek szerint Krisztus szent nevében tüzet vezényelve fokozta a rettegést Budapest üldözött és nem üldözött lakóinak körében.

Ez a könyv a hivatalosan dokumentált és a nem hivatalos visszaemlékezésekben is szereplő borzalmas cselekmények részleteinek ismertetésével eleveníti fel a mostanában vitás megítélésű nyilas szerzetes mára lassan homályba vesző bizonyított és bizonyítatlan… (tovább)

MPB Hungary, Budapest, 2016

G0211>!
Budai-S Balázs: Kun Páter – a reverendás gyilkos

Budai-S Balázs: Kun Páter – a reverendás gyilkos A nyilas korszak leghírhedtebb alakjának nyomában

Kun András, kiugrott minorita szerzetes mintha csak egy kellően betegagyú hollywood-i rendező filmjéből pattant volna elő. Nyilaskeresztes, fanatikus pap, aki reverendában és géppisztollyal grasszál az ostromlott Budapest utcáin, és inkvizítori hevülettel vezényel tüzet Krisztus nevében a démoni ellenségre (zsidók). Mondom én, hogy tiszta Hollywood. Csak ezt nem a Dreamworks spielbergjei rendezték, hanem az egykori (bolsevik) népbíróság spielbergjei.

A kötet szerzője azzal a szándékkal veselkedett neki kutatómunkájának, hogy oszlassa a legenda ködét derék páterünkről. Hát… nem lett egy nagy was ist das. Némi rövid biográfiai áttekintés után indul a kétes értékű tanúk még kétesebb értékű vallomásainak citálása, majd a szerző kommentjei, hogy „ez igaz lehet” vagy „ez azért túlzás”. A konklúzió a végén: Kun páter egy vérengző bestia volt, de a népbírósági perek anyaga azért erősen túlzó és megbízhatatlan.

Hát mit mondjak erre? Az igazság marad odaát. Viszont mindenképpen előnye a kötetnek a ’44-45-ös ostromlott főváros téli fagyba dermedt káoszának érzékeltetése. Azt hiszem akkoriban a Duna mentén valóban megnyílt a pokol bugyra, ami mindenkit elnyelt, nemcsak Kun András, kiugrott minorita szerzetest.

Evelyn_Carnahan>!
Budai-S Balázs: Kun Páter – a reverendás gyilkos

Zavarba ejtő egy ilyen témájú könyvet értékelni! Viszont meglepődtem, hogy az Aranykönyv választáson nyert a kategóriájában! Egy jó kezdés után állandó ismétlés tett ki egy könyvet! Kár!

TiaRengia I>!

Magyarország élet-halál harcát vívja. Ilyen az ország katonai erejének mozgósítása. Az emberek vidáman töltik egyhangú, semmittevéstől túlfűtött munkás napjaikat és nem hiányoznak a délelőtti korzóról hősi életszemlélettől eltelt, vattás vállú, díjbirkózó aranyifjaink sem. Közben kint a harctéren vérzik az igazi magyar fiatalság. Ebben a lélekmételyező kaotikus zűrzavarban, a zsidó kalmárszellemtől fűtött csüggedő búsmagyarok kávéházi konrádjai a hadiesemények békés elintézését latolgatják. A kibombázottak sorfala hetekig jár a lakáskiutalások után. És sötét kapualjak mélyén vagyonok cserélnek gazdát honmentő zsidaink kezén.

Kapcsolódó szócikkek: Kávéházi Konrád
ThePaleEmpress P>!

Bátorsága mögött a gonoszság és az elvadultság hosszú árnyéka sötétlik.

TiaRengia I>!

Nagyszüleim, Rimanóczy Géza és felesége, valamint az akkor még 10-11 hónapos édesapám 1944 telén, de még karácsony előtt a Városmajor utcai katolikus templomban (XII. kerület) voltak és várták a mise kezdetét. Az azonban csak nem kezdődött. Egyszer csak feltépték a templom kapuit, és géppisztolyos nyilasok özönlöttek be a templomba és díszsort álltak, majd Kun páter érkezett, aki – ahogy számos fényképen látni lehet, reverendában az oldalán pisztolytáskával bemasírozott a templomba. Előrement a sekrestyébe, ott átöltözött, és fehér miseruhában megkezdte a misét.

[Attila Rimanoczy visszaemlékezése a nagyszülei Kun páterrel való találkozásáról]

TiaRengia I>!

Előfordult olyan eset is, hogy túlbuzgó nyilasok előállították a Gestapo detektívjeit, nem ismerve azok kilétét és bántalmazták őket. Az ilyen birodalomra nézve sértő kilengéseket nem hagyhatta annyiban a német vezetés és a cselekményben érintett nyilasokat még aznap felkereste az SS és azonnal kivégezték őket. {Forrás: Kovács Gellért, Alkonyat Budapest felett}

Kapcsolódó szócikkek: Gestapo