Micsoda ​anyák voltak (Micsoda történetek! 1.) 90 csillagozás

Híres nők a gyerekszobában
Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak

Ismert ​nők eddig kevésbé ismert oldala

Mi történik, ha a sors összesodor egy író-nőtörténeti kutatót és egy háromgyermekes újságírót? A Micsoda anyák voltak! egy különleges találkozás eredménye, és egyben Magyarország egyik leghallgatottabb podcastsorozatának, a Micsoda nők voltak!-nak a továbbgondolása: Budai Lotti és Zubor Rozi elhatározták, hogy felderítik, milyenek is voltak az általuk oly nagyra tartott és rendkívüli nők a gyerekszobában.

Hiszen hiába ismerjük például Margaret Thatcher, Josephine Baker vagy Marie Curie eredményeit és a sikerhez vezető útját, arról, hogy ezek a nők miként nevelték gyerekeiket – és ők később hogyan emlékeztek rájuk –, vagy hogyan élték meg saját anyaságukat, már jóval kevesebbet tudunk. Ezt a hiányosságot igyekszik pótolni ez a kötet. De félreértés ne essék; ez a könyv nem a történelem „legjobb” vagy épp „bezzeganyáinak” a gyűjteménye…

Azt, hogy ezek a nők miként viszonyultak gyermekeikhez és saját anyai mivoltukhoz,… (tovább)

Álomgyár, Budapest, 2022
Álomgyár, Budapest, 2022

Caterina Sforza · Petőfiné Szendrey Júlia

blueviolet>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Mind tartalmilag, mind esztétikailag rendkívül igényes kiadvány. Tele képekkel, valóban érdekes információkkal, világosan jelezve, hogy hol végződnek a tények és hol kezdődik a találgatás. A szerzők igyekeznek minden esetben objektív képet alkotni, ugyanakkor felvállalják saját véleményüket is.
Különösen tetszett, hogy az általuk érezhetően nagyra tartott nőket sem idealizálják, mindig bőven esik szó az érem másik oldaláról is.
Rengeteg érdekességre bukkantam a könyvben – az egyik kedvencem a Mária Terézia által gyermekei számára előirányzott tisztálkodási szabályok – ugyanakkor az is újra bebizonyosodott, hogy a felhőtlen, boldog gyermekkor és egy uralkodócsaládba való születés sajnos nem igazán jártak kéz a kézben.

Baráth_Zsuzsanna P>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Micsoda jó könyv! Óriási ötlet volt közismert nők anyaságáról könyvet írni, ráadásul a szerzőpáros már bizonyított a Micsoda nők voltak! című podcastban, ezért kézenfekvő volt, hogy együtt írják meg ezt a művet. Ahogyan a podcastban, most is remekül kiegészítették egymást, a végeredmény pedig egy tetszetős, kreatív és kiválóan szerkesztett könyv lett, amelyet kár lenne kihagyni az életünkből. Érdekesebbnél érdekesebb történetek sorjáznak előttünk, hiszen hiába ismertük eddig a szereplőket, az anyaságuk koránt sem volt közismert, ezért jócskán okoznak meglepetést a szerzők. Ki gondolná például, hogy Viktória, Európa nagymamája valójában nem szerette a gyerekeit vagy hogy Marie Antoinette milyen gondos édesanya volt. Számtalan meglepetéssel szolgál ez a nagyon ötletesen kivitelezett könyv, amelynek talán az az egyetlen hibája, hogy eléggé eklektikusan kerülnek a szemünk elé a történetek, illetve nem egyforma hosszúak a cikkek. Én például olvastam volna még Isadora Duncan-ről vagy Nagy Katalinról anyai mivoltában, azonban ők sajnos nagyon kevés helyet kaptak a könyvben. Többekről azonban szerencsére hosszabban értekeztek a szerzők, és nagyon sok érdekességet tudunk meg nekik köszönhetően közismert és kevésbé ismert, ámde érdekes életúttal rendelkező hölgyekről, akiknek a saját korukban kellett megvívniuk a harcaikat önmagukért és a gyermekeikért. Akadtak közöttük uralkodók, tudósok, művészek, az egyetlen közös dolog bennünk az, hogy anyák voltak – illetve van közöttük egy kakukktojás is ebből a szempontból –, és mindenkinek végig kellett járnia a saját útját ebben a tekintetben. Érdekes sorsok, rengeteg meglepő információ és jól összeállított könyv várja az érdeklő olvasókat.
A teljes kritika itt olvasható:

AniEg P>!

„Csöndes szobám egyik zugában
Én egy kis bölcsőt ringatok,
Szívem a szeretet oltára
Gyűlölségről mit sem tudok!”
/Szendrey Júlia/

Újabb szemet gyönyörködtető kiadvánnyal bővült a házi könyvtáram, a Micsoda anyák voltak! c. kötet által, melyben a szerzőpáros híres-neves ikonikus nők, uralkodók, tudósok, művészek magánéletének egyik fontos „szerepét”, az anyaságot veszi górcső alá.

A képekkel gazdagon illusztrált, informatív és figyelem felkeltő tartalom révén, új oldalukról ismerhettem meg az albumban szereplő nőket. Egyes hírességhez, extra tartalomként a fejezetek első oldalán szereplő bar-kód segítségével „csatolták” a nagy népszerűségnek örvendő Micsoda nők voltak! című podcast sorozatuk oda vonatkozó részét is.

Számomra nagyon szimpatikus, hogy a kötet objektíven, a berögzült társadalmi konvenciókat mellőzve közelít minden egyes bemutatott nőhöz, anyai megnyilvánulásához, meghagyva az olvasónak a szabad véleménynyilvánítás lehetőségét. Helyenként pedig, ahol a helyzet úgy kívánta, némi kortörténelmi információval teszi érthetőbbé a leírtakat.
Továbbá az is nagyon tetszett, hogy nem egy „tökéletes, minta anya kollekciót” mutat be a kötet, hanem az anyaság számos variációját felsorakoztatja, az anyai szerepben sikeres és kevésbé sikeres (habár ez a mérce is elég szubjektív) nők története által.
Szerencsére nem vagyunk egyformák, ettől szép a világ, ezt a sokszínűséget pedig remekül tükrözi ez az összeállítás.

Nagyon szerettem lapozgatni, olvasni (akárcsak a Rizsporos hétköznapokat). Leginkább a Margaret Thatcher brit miniszter asszonyról, Petőfi méltánytalanul mellőzött özvegyéről, Szendrey Júliáról és a csodálatos és gyönyörű Audrey Hepburnről szóló részek tetszettek. Olvasás „közben” pedig sorban végighallgattam a podcastsorozat minden részét is.
Bárcsak minden történelem óra ilyen lett volna, mint amilyen élményt ez az album nyújtott.

Szívből remélem, hogy érkezik még hasonló, hiánypótló és exkluzív történelemkönyv Lottitól és Rozitól.

„Semmi, amit tettem, nem tesz olyan büszkévé, mint a saját gyermekeim.”
/Elizabeth Taylor/

hogolyo91>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

A Micsoda nők voltak podcast hatására vettem kézbe a könyvet, és nem csalódtam! Híres nőket vizsgál a könyv az anyaságuk szempontjából. Ahogy az elején írják, nem akarnak ítélkezni, véleményt nyilvánítani, inkább összegyűjtik a rendelkezésre álló információkat a múltbéli híres nőkről és gyermekeikről. Érdekes volt ezt a gyűjteményt olvasni, maga a kiadvány esztétikus, színes, érezhetően sok munka volt a szerkesztésben.

Freni_07>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

A Rizsporos hétköznapok után nem volt kétséges, hogy ezt a könyvet is szeretném, mind elolvasni, mind pedig a sajátomnak tudni. Egy picit a külsőről, a montázsolt borító nekem kimondottan tetszik. Aztán a tartalom, külön megragadott, hogy a régi korok, és nem is olyan régi uralkodói mellett, tudósnő, színésznők, és még Petőfiné is megjelenik, valamint számomra kevésbé ismert nők, anyák. Külön kiemelném Sissi, és Maria Augusta von Trapp karaktereit, akiket a szerzőpáros összevet a filmbéli szerepekkel. És hát nem nagy titok, van bőven eltérés. Egyébként én mindkettő filmet imádtam, és többször is láttam. (A Romi Schneider főszereplésével készült többrészes Sissi sorozat, és A muzsika hangjai, Julie Andrews főszereplésével.)
Olvasáskor tudatosan nem olvastam el előre a tartalom jegyzéket, hagy legyen meglepetés, ki lesz a következő anya.
Ajánlom elolvasásra, aztán pedig vagy közben a szerzőpáros azonos című podcast műsorait is meghallgani. A könyvben minden fejezet elején beolvasható QR kódok az adott híres anyát bemutató műsorhoz vezetnek.

Kata_dr_VF>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Nagyon szeretem a Micsoda nők voltak podcastet, emiatt nagyon vártam ezt a könyvet. Vannak olyan híres nők, mint Sissi vagy Audery Hepburn, Diana, akiknek a gyerekeikkel való kapcsolatukról sokat tudunk, de mellettük nagyon sok olyan történet is szerepel a könyvben, amik nem közismertek. Igényes kiadvány (a grafikát imádtam), nagyon szép és érdekes album, ami bárki figyelmét képes lekötni.

KrenczNóra I>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Egyre elkötelezettebbé válok Budai Lotti projektjei iránt. Nem kétséges, hogy idővel a regényeire is sort kerítek, mert sok szempontból megegyezik a véleményünk a nők helyzetéről a modern társadalomban, és éppen ezért izgalmas, amilyen frissességgel, kreatívan és egyedi módon közelíti meg a múltbéli sorstársainkról szóló irományaiban a témát. Ha van kortárs szerző Magyarországon, akit érdemes követni, és akinek a tehetségét és érdemeit egy percig sem vitatom, ő az egyik.

pasztornenagyeva>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Nagyon kíváncsi voltam erre a könyvre. Mégis milyen voltak a hírességek, mint szülők.Rengeteg munkát bevitt a szerzőpáros: Budai Lotti és Zubor Rozi, hogy ez az album megjelenhessen. A másik kíváncsiságom, hogy a régmúltból miért pont ezekre a nőkre esett a választásuk. A történelem korszakaiban a társadalmi elvárások, a hagyományok,neveltetésük,mind-mind befolyásolták, hogy hogyan nevelték ezek a nők a gyermekeiket. Igaz, volt olyan anya, akit nem is neveznék anyának, mert csak nyűg volt számára a saját gyereke. A gyermekek szempontjából nézve, nem volt könnyű,boldog,felhőtlen az életük, mert az anyjuk nagyon elfoglalt volt, nem tudott rájuk kellő figyelmet fordítani. A legtöbb nőnek a hatalom volt a legfontosabb. A kedvencem ezek közül az anyák közül Elizabeth Taylor volt, aki mindig tudott időt szakítani a gyerekeire.

vivisreadingcorner P>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Nagy rajongója vagyok Budai Lotti és Zubor Rozi “Micsoda nők voltak!” című podcast sorozatának. Így aztán nagy örömmel és érdeklődéssel vettem a kezembe a közös könyvüket is, ami végül szintén nem okozott csalódást.
Kívül-belül elképesztően igényes és csodálatos ez a kötet. Tele van érdekesebbnél érdekesebb történetekkel olyan nőkről, akikről bár hallhattunk már, de anyaságuk nem feltétlenül közismert. Lotti és Rozi, ahogy a könyv legelején is ígérik, nem ítélkeznek és nem minősítik ezeket a nőket, ugyanakkor nem is eszményítik őket, azokat sem, akik esetleg az ő szívükhöz közelebb állnak. Az érem mindkét oldalát bemutatják, közben pedig egy kis történelem órát is tartanak, hogy emlékeztessék az olvasót, mit is követelt ezektől a nőktől a kor, amiben éltek.

Rendkívül informatív, ugyanakkor mégis olvasmányos ez a könyv. Szívből ajánlom mindenkinek! Egy-egy részét én egészen biztosan újra fogom majd olvasni.

Noriella>!

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Budai Lottitól már olvastam a Rizsporos hétköznapokat, így tudtam hogy nagyjából mire számíthatok.
A kötet kívül-belül gyönyörű, tele van képekkel. A szöveg nagyon informatív, néhol egy mini töriórának is beillik, de egyszerűen annyira olvasmányosan és könnyeden ír mindkét írónő, hogy észre se vesszük. A kötetben szereplő nők közül a legtöbbet ismertem, de ezen oldalát egyiknek se (talán Dianának esetleg), ezért minden újdonság volt számomra. Valakinek érdekesebbnek találtam a történet, valakinek kevésbé, de ez általában így van az ilyen köteteknél. Ajánlom minden nőnek (nemcsak anyáknak).

Catherinne>!

amíg a munkavállalás és a gyereknevelés összehangolását kizárólag “női problémaként” definiáljuk – akár éppen mi magunk, nők –, addig ezzel is hozzájárulunk a probléma fenntartásához, hiszen annak megoldásához nyilvánvalóan rendszerszintű és mentalitásbeli változásra lenne szükség.

Catherinne>!

… Gloria Steinem – Thatcher politikai karrierje idején aktív amerikai feminista – fogalmazott meg a legtalálóbban : “Várom a napot, amikor a munka-család egyensúly problémája miatt aggódó férfiakba botlok…”

Kapcsolódó szócikkek: Gloria Steinem
marilyn_marilyn >!

Ne higyj nekem, ha mosolygok,
Álarc ez csak arcomon,
Mit felöltök, ha a valót
Eltakarni akarom.

148. oldal Szendrey Júlia

zöldalma>!

18 évesen feleség, 19 évesen anya, 20 évesen özvegy – így kezdődött Szendrey Júlia felnőtt élete.

Kapcsolódó szócikkek: Petőfiné Szendrey Júlia
pasztornenagyeva>!

Semmi nem tett annyira boldoggá, mint amikor láttam, hogy a gyerekeim valamiben örömüket lelik.

marilyn_marilyn >!

Marie Antoinette józanul átlátta, hogy a hajbókoló udvaroncok mennyire eltorzíthatják egy gyermek valóságérzékelését, épp ezért gondoskodni próbált arról, hogy lánya, Marie-Thérése – akiről egyébként azt tartották, hogy hajlama van a „dölyfösségre” – megismerje a kinti világot és az egyszerű embereket is, már amennyiben erre a merev udvarban lehetősége volt. Például előfordult, hogy anyja egyszerű gyerekeket hozatott az udvarba játszótársnak lánya mellé, de arra is volt példa, hogy egy parasztlányt hívott vendégül az asztalukhoz, és az ebédnél lányának kellett ellátnia a háziasszonyi teendőket.

zöldalma>!

Petőfiné, Petőfi özvegye, a nemzet özvegye, feleségek felesége – sokáig sokféleképpen hívták, de a nevén nem igazán.

Kapcsolódó szócikkek: Petőfiné Szendrey Júlia
zöldalma>!

„Mi voltunk a legboldogabb emberpár a világon, s ha a végzet közbe nem szól, ma is azok volnának ” – írta feltehetően már áldott állapotban

zöldalma>!

Azt mondják, minden sikeres férfi mögött áll egy nő. De van, hogy ez az egy nő több sikeres férfi mögött is ott állt. Ilyen volt horogszegi Szilágyi Erzsébet…

marilyn_marilyn >!

A hadak lerontották váraidat, adja Isten, hogy te újra felépíthesd azokat. Te csak tanulj szorgalmasan… Nincs a világon szebb és dicsőbb dolog, mint a becsületes név és a jó hír. A földi javak elveszhetnek, az nem baj, de aki becsületét vesztette, mindenét elvesztette. Becsüld az embereket, szívesen társalogj az idegenekkel. (Részlet Zrínyi Ilona búcsúleveléből)

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak Híres nők a gyerekszobában

Budai Lotti – Zubor Rozi: Micsoda „szajhák” voltak Hírbe hozott híres nők igaz története

Micsoda történetek! sorozat · Összehasonlítás