Szenvedélyeink 2 csillagozás

Megelőzés, felismerés, rehabilitálás
Buda Béla: Szenvedélyeink

Ez a kötet elsősorban a szenvedélyek és a szenvedélybetegségek közös lélektani folyamatait, ezek különféle viselkedésbeli megnyilvánulásait mutatja be. A szerző fő szándéka, hogy az olvasó felismerje saját szenvedélyeit, valamint családja, környezete is el tudjon igazodni az eseményekben, hiszen a korai fázisban sokat lehet tenni a betegség elmélyülése ellen. A megelőzésnek rendkívüli szerepe van, azonban a terápia sem kevésbé fontos.

SubRosa, Budapest, 1995

Buda Béla: Szenvedélyeink Megelőzés, felismerés, rehabilitálás

Ez igazából csak egy vázlat, annak jó, bár több helyen már érezni rajta az elavultságot.

Végigzongorázza a függőségek kialakulásának lehetséges lelki okait, jellemzőiket és a gyógyuláshoz vezető utakat. Főleg a fiatalokra koncentrál, az ő szempontjaikból veszi végig a rizikófaktorokat, hajlamosító környezeti, lelki hatásokat.
Helyretesz ezzel kapcsolatos fogalmakat, mikor nevezhetünk valamit visszaélésnek, mikor függőségnek. Ezek a határok egyáltalán nem élesek, nyilván a függőségek egyik veszélye pont ez – a kialakulás elején sem a függő, sem a környezete nem veszi olyan komolyan a jeleket. Amikor komolyan veszik, akkor meg már sokkal nehezebb a leszokás.

Tetszett, hogy sokszor hangsúlyozza a függőségek színes voltát: sem a kiváltó okok, sem a függőségig vezető út, sem a megjelenési formák nem azonosak különböző emberek esetében.

Az is tetszett, hogy folyamatosan fenntartja a reményt a leszokásra.
Az egyik legfontosabb ezzel kapcsolatos mondatnak ezt tartottam: https://moly.hu/idezetek/1045457
Többször megvilágítja ugyanannak a problematikának több oldalát is (persze mindezt minimálisan kifejtve, ahogy írtam, ez inkább valamiféle gyorstalpaló csak), például itt: https://moly.hu/idezetek/1045455, illetve amikor arról ír, hogy a függő hozzátartozói esetében kialakulhat egyfajta ko-dependens viszony, amikor a rokon/társ/barát maga is függője lesz a függőnek, emellett viszont mégsem szabad lemondani a függő emberről, mert a valódi kötődések gyógyítanak a leginkább. Na persze ember legyen a talpán, aki e két megállapítás között megtalálja az egészséges viszonyulást, amiben senki sem őrlődik fel. :))

A könyvecske ír a szerfüggőségekről, illetve a viselkedési függőségekről is. Ha pár évvel később születik, biztos szentelt volna figyelmet a net- és okostelefon- (információ- stb.) függőségnek is…:) Éppcsak nem mondja ki a nyilvánvalót (de még az is lehet, hogy kimondja, csak nem emlékszem), hogy minden lehet függőség. Nyilván. :)

A tudományos igényességet néha hiányoltam, olyan mondatok szerepelnek a könyvben, hogy „sok ember/függő így meg úgy”… hát jó. :) Illetve néha a nyelvhasználat is nagyon fura volt, kb. mint valami rossz fordítás. Ezeken túl tudtam lépni, ez nem egy világmegváltó kötet, csak egy kis betekintés.

Összességében tetszett, hogy tényleg nagyon megoldásfókuszáltan állt a kérdéshez, látszott, az egész könyvből sugárzott valami visszafogott optimizmus annak kapcsán, hogy a függőségeket le lehet győzni, ha nem is könnyű.
Önreflexióra is késztetett, felismertem benne saját szenvedélyeim csapdáit, illetve, hát elgondolkodtatott ismerőseimről, családtagjaimról is.
Nem könnyű, de talán a szembenézés lehet az első lépés. Ebben biztosan tud segíteni ez a könyv.

Lunemorte MP

Buda Béla: Szenvedélyeink Megelőzés, felismerés, rehabilitálás

Ez egy igazán remek könyv! Megmondom miért: Egy csomó önpusztító magatartásformát kezdve az alkoholizmussal, dohányzással, drogokkal, majd egészen az egyéni fétis imádatig elmegy…Nagyon jól jöhet azoknak, akik szeretnének megváltozni vagy csak érdeklődnek a téma iránt. De leginkább azt hiszem azoknak íródott a könyv, akiknek van már valamilyen szenvedélyük, még ha sima kávé vagy kóla imádók is. Felnyitja a szemet, ösztönöz a változásra. Ez jó. :)

dontpanic P

Nem a visszaesés az igazi kudarc, hanem az, ha valaki ennek nyomán elkönyveli magáról, hogy ő menthetetlen, reménytelen.

dontpanic P

Az alkoholizmus társadalmi kára igen nagy, sokkal nagyobb, mint az alkoholtermelésből és -forgalmazásból származó jövedelem.

dontpanic P

Számos szenvedély valamilyen lelki betegség öngyógyítási vagy kompenzációs kísérlete (…).

dontpanic P

Az az egyén függ a szertől, aki már nem tud nélküle élni vagy nem tud megfelelő kielégüléshez jutni a szenvedélye nélkül.
A kártyás csak a kártyaasztalnál érzi jól magát, bizonyos szexuális viselkedésformák egyedüli kielégülési móddá válnak stb. A jó közérzet, az életkedv függ ilyenkor a szenvedélytől.
A függőség úgy is jelentkezik, hogy a szenvedély tárgya iránti igény gyorsan, erősen, gyakran elviselhetetlen erősséggel tör elő.
Minél erősebb a hiánytünet, az elvonási tünetek, annál inkább beszélhetünk függőségről. Az ilyen hiány, szükséglet teszi addikció áldozatává az embert. Az addikció latinul teljes odaadást jelent, tehát a fogalom már a szertől vagy a viselkedésformától való teljes függőséget jelenti, rabságot, amelyet többnyire a hiánytünetek tartanak fenn. (…) A dependencia vagy addikció állapotában már a szenvedély uralja a személyiséget, szenvedélye tárgya nélkül szinte létezni, funkcionálni sem tud, az válik számára a legfőbb értékké, a fő viselkedési céllá.

Kapcsolódó szócikkek: függőség
dontpanic P

Nagyon sokan – szakemberek szerint a felnőtt lakosság több mint 50 százaléka – ma is szenvedélyünknek élünk, csak nyíltan nem ismerjük be mások és magunk előtt, nem akarunk vele szembenézni.

dontpanic P

A pornográfia „fogyasztásának” csaknem mindig része az önkielégítés. Sok szakember szerint a pornográfiának éppen ez az „előnye”. Azáltal ugyanis, hogy a feszültséget az önkielégítésen át levezetik, az ilyen késztetésű emberek nem követik el a tényleges cselekményt, amely más sérelmével járna. Ismét mások viszont azt mondják, hogy a pornográfia bizonyos fokig tenyészti is a nemkívánatos szexuális viselkedésformákat és ezek hozzászokásszerű, függőségi jellegű megvalósítását.

A hozzászokás tünetei

A belső értékrend változása.
A hozzászokásnak érdekes tünetei vannak.
Amihez rossz szokásként, túlzott módon hozzászokunk, annak öröme a személyiség számára felértékelődik, és hiánya erős szükségletként jelentkezik.
A hozzászokás megváltoztatja az ember szemléletét, belső értékrendjét. Az erős szükséglet gyors kielégítése akkora értéket jelent a számára, hogy az abból származó károk már a ténylegesnél jóval kisebbnek tűnnek.
Aki káros, rossz szokásként szokik hozzá valamihez, az már más, mint a többi ember, annak értékrendje már a szokás tárgyának erős hatása alatt áll.

Kapcsolódó szócikkek: szenvedély · szokás
dontpanic P

Addig általában nincs baj, amíg valaki csak mértékletesen, alkalomszerűen él a kémiai szerekkel vagy próbálkozik olyan viselkedésmódokkal, amelyekhez hozzá lehet szokni. De már itt, ebben a stádiumban jelentkezik egy fogalom, ami mutatja, hogy a közfelfogás már akkor megpróbálja szabályozni a veszélyes dolgokat, amikor még a hozzászokás vagy függőség távolról sem alakult ki.
Visszaélésről szoktunk beszélni, ha valamit társadalmi tilalom vagy erkölcsi megítélés ellenére fogyasztunk vagy teszünk, csak a kellemes hatása miatt, vagy ha ennek érdekében nem „rendeltetésszerűen” nyúlunk hozzá.
(…)
A visszaélés fogalmában már mindenképpen benne van, hogy a környezet – vagy maga az egyén – valamilyen rendellenességet észlel.
Helyteleníti, túl soknak, ártalmasnak ítéli a dolgot. Ám a cselekvést magyarázza a „jó”, a kellemes hatás. A kortyok felüdítenek, a cigaretta „kitisztítja a fejet”, segít a figyelem összpontosításában, a játék „feldobja” az embert, még ha mindezek esetleg kellemetlen utóhatásokkal járnak is, vagy ha valaki tapasztaltabb figyelmeztet: nem kellene tenni, kellemetlen következményei lehetnek.

dontpanic P

A szenvedélyek lélektani hatótényezőit ugyan el lehet különíteni egymástól, de tudni kell, hogy többnyire sok tényező hat egyszerre egy-egy kémiai szer használata vagy egy-egy függő viselkedésforma kapcsán, sőt ezek még egy emberben is különböző mértékben, „összetételben” érvényesülhetnek.

dontpanic P

Újabb megfigyelések arra mutatnak, hogy a heroinisták, ha nem kényszerülnek bűnőzésre a drog megszerzése érdekében, hosszú ideig egyensúlyban tudnak maradni bizonyos adaggal. Ezért ma egyre többen képviselik azt a nézetet, hogy a függőségben szenvedőknek orvosi felírásra kellene adni a heroint, ezzel ki lehetne kapcsolni a feketepiacot is. A nyugati országokban nagy számban élnek olyan heroinisták, akik már több mint 10 éve hódolnak szenvedélyüknek (az USA-van többnyire a Vietnamba vagy más kelet-ázsiai országokba vezényelt katonák szoktak rá), és bár szociálisan, szellemiségükben károsodott, megrekedt emberek, testileg nem károsodtak olyan nagy mértékben.