Trónok ​harca 66 csillagozás

Betekintés az HBO sorozat színfalai mögé
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

A ​történet, amely megreformált egy műfajt:

„A való világban iszonyatos dolgok történnek a jó emberekkel, míg a senkik gyakran hihetetlen sikereket érnek el. Hogyan lehet az, hogy fantasy világokban a jó mindig diadalmaskodik, a rossz pedig mindig megbűnhődik? Mivel egy olyan történetről van szó, amiben sárkányok, jégdémonok és ezüsthajú hercegnők szerepelnek, kissé furcsa kijelenteni, hogy George beleültette a high fantasybe a nyers realizmust. Bevezette a szürke árnyalatait ebbe a fekete-fehér univerzumba.”

– David Benioff főproducer

A történet, amely a könyvek lapjairól a képernyőre került:

„…elgondolkodtam, vajon hogyan lehetne a történetemet a könyvek lapjairól a képernyőre vagy a mozivászonra juttatni. Rájöttem, csak a televízió nyújthat megoldást, de nem úgy, hogy valamelyik csatorna sorozatot készít az anyagból. Nem, a csatornáknak ilyesmihez nincs elég pénzük, ráadásul a cenzoraik is szívbajt kapnának a regényekben megtalálható szextől és… (tovább)

Szukits, Szeged, 2013
192 oldal · ISBN: 9789634972990 · Fordította: Szántai Zsolt

Tyrion Lannister · Tywin Lannister

Lanore P>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca Betekintés az HBO sorozat színfalai mögé

Bár még nem olvastam a sorozatot, TV-ben nagy kedvencem, így kíváncsian vártam ezt a hivatalos filmkönyvet, ami egy kívül-belül igényes, gyönyörű, minőségi kiadvány, öröm volt kézbe venni! Egy este alatt elolvastam, le sem bírtam tenni! Rengeteg apróságot megtudtam a történetről, minden egyes főszereplőt megismerhettem, a casting-tól kezdve az általuk megformált karakter titkain át egészen odáig, hogy a rendező, a producer, és maga az író mit gondol róluk, a színészi teljesítményükről, a munkájukról. A különböző családoknak, házaknak nem csak a háttértörténetét ismertem meg, mert a díszlettervezők, látványfelelősök részletesen bemutatták a jelmezeket, az építkezéseket, hogy hogyan alkották meg a Falat, Deres Istenerdejét, Királyvárat, és a többi fantasztikus helyszínt. Jó volt látni a sorozat készítőinek megjegyzéseit, apró titkait, nagyon tetszett! Ez a könyv az első két évadot foglalta magába, és én nagyon remélem, hogy a későbbiekben is lesz még ilyen album, mert imádtam! Köszönöm, @Marcsi8909!! :))

minnie>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Nagyon szép és igényes könyv. Imádtam lapozni és olvasni minden sorát :))

hiviki P>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Gyönyörű képek vannak a könyvben, és nagyon jó volt a dolgok mögé látni. Elolvasni Martin gondolatait és azt, hogy miképp valósították meg a helyszíneket, jelmezeket a filmesek :)

Sz_Flóra>!

Legeslegszebb karácsonyi ajándék <3
A Game of Thrones könyvgyűjteményem egyik legbecsesebb darabjává avanzsált ez a csodálatos kiadvány. Imádtam óvatosan váltogatni a lapjait, végigsimítani a képeken, felidézni kedvenc szereplőim mondatait, lépéseit. Remekül megjelenítette a fő 1. és 2. évados helyszíneket, a Falat, Derest, Királyvárat, Pyke-ot, a Keskeny tengeren túli egzotikus tájakat, városokat. Fantasztikus volt a díszletek és kosztümök megtervezéséről olvasni, tanulmányozni minden lényegeset, és úgy általában… Martin bá', aztán a sorozat atyjai, rendezői, látvány- és díszlettervezői, no meg maguk a színészek sorait olvasni. <3 Úgy érzem, megbabonázott a könyv, mivel eddig csak a regényeket vagy azokkal kapcsolatos kiegészítő olvasmányokat falhattam, erre most a kezembe kerül egy, a sorozatot felelevenítő nyalánkság. *.* Nem egyszer olvasós, az biztos! ;)

bebo98>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Remek képekkel teli , érdekes és hasznos információkat tartalmazó Trónok harca „enciklopédia” ,mindazok számára akik nagyon szeretik a sorozatot, és mögé szeretnénk látni a filmbeli munkálatoknak , véleményeknek .
Ajánlott!

Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

A vonaton hazafelé végiglapozgattam és azt kell mondjam előítéletes voltam ezzel a könyvvel szemben. 1, Gyönyörű a kivitelezés. 2, Tényleg rengeteg fantasztikus interjút tartalmaz a stábbal – az írókkal, a színészekkel, különleges kincsként (legalábbis számomra) a nyelvésszel, aki létrehozta a dothraki nyelvet, az öltöztetőkkel, stb. Döbbenetes belegondolni, mennyien dolgoznak rajta egy évig fáradhatatlanul, hogy minden a lehető legtökéletesebb legyen. D&D meg trollok :DDDDDDDDD Az Alfie-nak átnyújtott kamu forgatókönyvről tudtam, de Kitéről nem….. zseniális :D

CaptainV IP>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Ízléses és hangulatos album, ami sorban bemutat minden főbb karaktert és helyszínt. A gerincét a sorozat munkatársainak (rendezők, látványtervezők, színészek, stb…) megjegyzései képezik, szóval én fokozottan csak annak ajánlom, aki a tévésorozatot is nézi, nem csak a könyvet olvassa.
Újdonságot a technikai oldalról mond, a történettel kapcsolatban inkább emlékeztet erre-arra. A képek pedig nagyon szépek.
Nekem nagyon tetszik.

(Azért nem lett volna rossz ötlet ugyanúgy fordítani, mint a regényeket.)

Ms_Mississippi>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Csodaszép könyv, a szereplők neveit díszes betűkkel írták, a belseje házak címereivel van díszítve és nem csak a nagy házakéval (van Cerwyn, Malister, Dustin, Hornwood, Swyft, Cleagen, Swann).
Az első és a második évadban fontos nemesi házak tagjai mindannyian kaptak két saját oldalt, egy egész oldalas poszterrel (az én kedvenc szereplőm egy dubla oldalast is kapott :D )és a színész véleményéről a karakterrel kapcsolatban, vagy olyan színészek véleményével, akivel több közös jelenetük volt. Többek között kiderült, hogy melyik színész milyen szerepe alapján választották ki, mit szeretett a legjobban a forgatásban, vagy melyik színész ismerte korábbról.

Nekem a személyes kedvenc részem az volt, mikor a látványtervről beszéltek, hogy hogyan rendeztek meg bizonyos kastélyokat és szobákat, különböző valós kultúrákat miként kevertek és mennyire ügyeltek az apróbb részletekre is. Például nem vettem volna észre, hogy miután Joffrey került a trónra a trónterem díszítése megváltozik, vagy milyen építészetek keverednek Deresben. Öröm volt olvasni, hogy mennyi munkát fektettek bele :).
Remélem a harmadik és a negyedik évadot feldolgozó kötetet is kifognak adni, szívesen olvasnék még a színészekről és az új szereplőkről, de persze a díszletek érdekelnek a legjobban :D, Zúgó, Rémvár, Meeren és a Cailin árok megvalósítása is nagyon érdekel. Oké az utolsót csak most láttam a trailerben, de félelmetesen jól van kívülről elkészítve van benne valami méltóság és sötétség.

Persze vannak rossz elfordítások benne, Sansa, Arya és Bran egyetlen posztert kaptak és Rickont megint kifelejtették.

rhea_silvia>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Csodaszép, látványos, tartalmas. Jó volt, de az agyam eldobtam a hibáktól, amiket volt arcuk benne hagyni. Egy ennyire drága kiadványnál különösen pofátlan dolog mellőzni a korrektúrát. Persze, az sem ártott volna, ha a könyv szerkesztői ismerik a regényeket, akkor talán a King's Hand itt a Király Segítőjeként szerepelt volna a tükörfordított Kéz helyett. Még sorolhatnám, de az a helyzet, hogy akkor is gyönyörű kiadvány, úgyhogy megelégszem egy csillagnyi levonással.

WolfEinstein>!
Bryan Cogman – George R. R. Martin: Trónok harca

Miután elolvastam a könyvet, elolvastam a fülszöveget is. Nem kellett volna. Szeretném leszögezni, hogy a könyv közel sem arról szól, amit a fülszöveg sugall. Nem Westeros történelmét és a Trónok harca világát ismerhetjük meg belőle. Aki erre vágyik, annak ezt a könyvet kell elolvasnia: George R. R. Martin – Elio M. García, Jr. – Linda Antonsson: A tűz és jég világa. Ez a Trónok harca filmsorozat forgatásáról és a szereplők saját karaktereikről alkotott véleményéről szól.
Kezdjük azzal, ami lelombozott: rengeteg az elírás és a helyesírási hiba. Egy ilyen színvonalú kiadványban ez nem lenne megengedhető. Valakinek nem ártott volna átolvasnia, mielőtt a nyomdába került. Kifejezetten bosszantóak voltak, amikor a képaláírások nem a megfelelő helyre hivatkoztak. Jó, persze ki lehet találni, de akkor is… Nem beszélve arról, hogy a fordító valószínűleg soha nem látta a filmsorozatot és nem olvasta a könyvet. Elég lett volna egy részt megnézni vagy 60 oldalt elolvasni, és akkor nem maradtak volna benne olyan, a rajongók számára nevetséges megoldások, mint Bozontkutya vagy a Király Keze.
De még ezek a bosszantó apróságok sem voltak elegendőek ahhoz, hogy akár fél csillagot is levonjak, mert amúgy lenyűgöző olvasmány! Kezdjük a szöveges részével! Az alkotókkal folytatott interjúrészletek adják a könyv nagy részét. Megismerhetjük, hogyan építették fel a főbb díszleteket, hogyan tervezték meg a jelmezeket, hogyan formálták meg a karaktereket. Mivel nem értek különösebben a filmművészethez, egyre nagyobb érdeklődéssel és bámulattal olvastam, hogy mennyi apróságra tértek ki. Eddig egyszerűen élveztem a sorozat nyújtotta szórakozást, de most abba is bepillantást nyerhettem, hogy mivel sikerült elérni azt a hatást, amit a nézők milliói egy emberként élnek meg. Egyrészt azzal, hogy a színészek az amúgy is színes karaktereikhez és a pontos rendezői utasításokhoz is hozzáadják a maguk értelmezését, amivel képesek megteremteni az emberközeli, hihető figurákat. Másrészt hogy a könyv tanúsága szerint a speciális effektusokat igyekeztek a lehető legminimálisabbra szorítani, és a díszleteket felépítették vagy megteremtették a környezetet, aprólékosan kidolgozták a jelmezeket és a kellékeket, ami nem csak a néző számára teremti meg a valódiság látszatát, hanem a színészek is képesek beleélni magukat a helyzetbe. Ez jön le leginkább a filmen: a hitelesség, a valódiság.
Egy, az eddigieknél jóval szerényebb terjedelmű rész mutatja be a fontosabb családok történetét, de ezek az információk is nagyrészt már a film történéseiről szólnak, és csak mintegy bevezetői az adott fejezetnek. Ezt követik a helyszínek, a jelmezek, majd az egyes szereplők filmtechnikai vonatkozású bemutatása. Nem azt tudjuk meg, mi egy kastély története, hanem hogy hogy hozták létre a filmben. Ráadásként pedig a legemlékezetesebb jelenetek forgatásáról is olvashatunk, hogy milyen problémákat kellett megoldani az operatőröknek, a rendezőknek, a színészeknek és a stáb sok más tagjának.
Az elején egy pillanatra megijedtem, hogy önajnározás lesz, aztán rájöttem, hogy nem is lehetett volna úgy megalkotni az egész sorozatot, ha nem rajong mindenki azért, amit csinál.
És még muszáj megemlítenem a könyv képanyagát. Hát, az valami csodálatos! Előfordul, hogy problémázom, hogy minek egész oldalas vagy akár oldalpáros képeket berakni egy könyvbe, amikor a szövegtől veszi el a helyet, de itt ez eszembe sem jutott. Mesterien válogatták össze a képeket, amelyek közül nem egy fölött percekig ücsörögtem és csodáltam. A legbámulatosabbak a szereplőkről készült egész oldalas portrék voltak, amiket sikerült úgy összeválogatni, hogy a tekintetük, a testtartásuk is kifejezze az egész karaktert.
A jó hosszadalmasra nyúlt értékelésem elején kifejtett bosszúságok ellenére ez egy látványos, csodálatosan kivitelezett, szövegi és képanyagában egyaránt tartalmas kiadvány. Nagy élmény volt a Trónok harca révén belekóstolni a filmművészetbe.

Lanore P>!

A szörnyű embereknek is lehetnek szimpatikus vonásaik, a szerethető embereknek is lehetnek gyűlöletes hibáik.

David Benioff

Ashtray_Heart>!

{ Peter Dinklage } : A Lannisterek mind nagyon jók abban, amit csinálnak, de úgy tűnik, a lapokat nem a megfelelő embereknek osztották le. Cersei hatalmat akar, de nőként kell élnie egy férfiak által irányított világban. Jaime az aranygyermek, aki kerülni akar mindent, ami politika. Tyrion briliáns politikus, de nem veszik komolyan.

Kapcsolódó szócikkek: Cersei Lannister · Jaime Lannister · Tyrion Lannister
Allanon>!

Világszerte rá fogjuk venni a nézőket, hogy szeressenek bele ezekbe a karakterekbe. Aztán megöljük őket. Úgy értem, a karaktereket. Nem a nézőket.

Ms_Mississippi>!

Bárki találkozhat ezzel a dilemmával, aki jó, szorgalmas, rendes gyerek volt; az ilyenek nem értik, hogy miért a nagyszájú ostobák válnak népszerűvé.

Allanon>!

Nézzetek rám, Drogo a legkedvesebb fickó az egész sztoriban. Mindenki ravaszkodik meg ármánykodik, Drogo viszont tisztán játszik. Mindig egyértelmű, hányadán áll vele az ember. Szerintem jó ember, csak éppen egy másfajta világból származik. Van benne valami tisztaság.

(Jason Momoa)

Ashtray_Heart>!

Nagyon fontos, hogy a kosztümök tükrözzék az egyes karakterek saját útját. Mindig törekszem rá, hogy a ruhákon keresztül elmondjak egy történetet. Sansa tökéletes példa erre. Az első évadban elhagyja Derest, hogy az udvarban éljen, azután az események előrehaladtával egyre többet vesz magára Cersei királynő jellemzőiből. Az évad végén már nagyon hasonlít rá, ám a 2. évad közepe táján megsemmisülnek a ruhái, és ezt követően elkezd visszatérni gyermekkora öltözékeihez. Lekerülnek róla a színek, megpróbálja visszacsinálni a dolgokat olyanná, mint régen voltak. { Michele Clapton jelmeztervező }

Kapcsolódó szócikkek: Sansa Stark
Brienne_Lannister>!

Nincsenek jó fiúk és rossz fiúk.Csak emberek vannak,akik a saját értékeik szerint cselekszenek,akik mindig jót tesznek-azt,amit ők jónak látnak.Mi is ezt tesszük,nap mint nap

Allanon>!

Az oroszlán nem foglalkozik a birka véleményével.

(Tywin Lannister)

Kapcsolódó szócikkek: Tywin Lannister
Allanon>!

Az intelligenciát gyakran összetévesztik a cinizmussal.

Allanon>!

Közeleg az éjszaka, és kezdődik az őrségem. A halálomig nem fog véget érni. Nem lesz asszonyom, nincs földem, se apám, se gyermekem. Nem viselek koronát, nem szerzek dicsőséget. A posztomon fogok élni s meghalni. Én vagyok a kard a sötétségben. Én vagyok az őr a Falon. Én vagyok a pajzs, amely az emberek világát védelmezi. Életemre és becsületemre hűséget fogadok az Éjjeli Őrségnek erre az éjszakára, és valamennyi eljövendőre.

Az Éjjeli Őrség tagjainak esküje.