Szabad ​a pálya 21 csillagozás

Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?
Bryan Caplan: Szabad a pálya

A ​bevándorlás napjaink egyik leghevesebben vitatott, megkerülhetetlen kérdése, de Bryan Caplan ‘New York Times bestseller’ író és közgazdász vadonatúj képregénye segít eligazodni!

Caplan számos új, izgalmas nézőponttal gazdagítja a bevándorlásról szóló vitát. Azzal érvel, hogy a határok megnyitása robbanásszerű világgazdasági növekedéssel járna, és végső soron az egész emberiség javát szolgálná. Könnyen követhetően és nehezen cáfolhatóan érvel a bevándorlás akadálymentesítése mellett.

Előítéletek helyett a tényekre koncentrálva megvizsgál minden, a bevándorlás ellen felhozott fontosabb érvet, miközben olyan izgalmas kérdésekre is válaszokat kapunk, mint pl.:
● melyik politikai oldal pártjaira szavaznak a bevándorlók?
● hogyan befolyásolja a bevándorlók IQ-ja az ország IQ-jának alakulását?
● mit mondanak a különféle vallási és filozófiai irányzatok a bevándorlásról?

Caplan zseniálisan megrajzolt könyvbeli figurája számos ilyen kérdést vitat… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638975447 · Fordította: Kun Dániel, Ürögdi Barbara, Sarkadi Zsuzsanna · Illusztrálta: Zach Weinersmith

Molymacska>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Előre szögezzük le: liberális vagyok, és még ráadásul „bevándorláspárti” is, de ez a könyv valahogy annyira taszító volt számomra, hogy remélem még csak hasonló emberrel se fog soha megverni az ég.
Alapvetően nagyon tetszett a felevezetés: gazdasági alapokon nézzük meg, jó e a bevándorlás. Nyilván az jön, hogy igen, bár nagyon furcsa volt számomra, hogy jó amerikaiként a szerző főleg a gazdasági növekedést hajtja, márpedig (Bár rengeteg terület van) semmiből sem áll végtelen rendelkezésünkre, így ez a folyamat sem lesz végtelen. Előrevetíthet egy bizony időmennyiséget, és az nagyon jó, hogy megmutatja ennek a pozitív oldalait, de nekem kevéssé volt néha releváns amit mondott.
Igazából a gazdasági részéhez többet nem is tennék, mert amúgy minden más szerintem okés volt. Érthető, elgondolkodtató, és igazából teljesen jó, hogy ilyen szemszögekből is látjuk ezt a témát.
De ha a matekon túl mutat valami, az oly' borzasztóan mondja el, hogy inkább ne tenné. A kultúrát lényegesen leegyszerűsíti, inkább gazdasági tényezőkre (mint inteligenciahányados, vagy nyelvtudás), miközben a valódi kultúrával nem törődik. Aztán jönnek a kulcslyukmegoldások, ahol az egyik „megoldás” eltörölni kb a bevándorló identitását. Nem emberközeli amit ír, hanem számadatok sorát írja le, ellenben sokszor ezek a „megoldások” rasszisták, és baromi problémásak. Lehet, hogy társadalom össz egészében megold valamit, de az biztos, hogy egyén szintjén csak ront rajta. Felgyorsítaná a kultúrális integritást úgy, hogy az előző kultáráját törölje el. Felerősíti a rasszizmust, a nehezebb kezdeményezési lehetőséget, miközben a „jutalom” hogy ott lehetsz. Nagyon nem így kellen működnie az egésznek, és nem szeretném, ha csak gazdasági alapon valaki ilyen mértékű döntéseket hozna rám nézve (nem csak bevándorlás, de bármi más hatás miatt is).
Azt mondom, hogy a könyvnek nagyjából fele számomra oké. Jó, érdekes, új megközelítés, stb. A másik felét pedig inkább csak gyújtsuk fel. Légyszi…

Ėva71>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

A bevándorlás napjaink egyik legmegosztóbb kérdése, a téma a politikai pártok egyik kedvence is, amivel választásokat lehet nyerni vagy bukni. Az írója Caplan, amerikai közgazdász, akinek a felesége ugyancsak bevándorló. Egyértelműen bevándorláspárti és az érveit ezzel a képregénnyel próbálja minél közérthetőbben elmagyarázni. Nekem maga a képregény nagyon tetszett, nagyon jók rajzok. Az hogy mennyire helyt álló az érvelése nem dolgom eldönteni, de szívesen olvasnék logikusan felépített és nem a gyűlölködésen alapuló ellenérveket is. Én ebben a témában sajnos csak a dolgok érzelmi oldalát látom és az emberséget hiányolom.

buzavirág>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Napjaink egyik legmegosztóbb kérdése a bevándorlás. Bár ez a könyv inkább az amerikaiaknak szól, de nyilván sok minden kivetíthető, igaz lehet ránk nézve is.
A könyv véleményem szerint bevándorláspárti, de legalább az író felhívja a figyelmet arra, hogy megérti ha az elméletével kapcsolatban kétségek merülnek fel az olvasóban. Nekem a statisztikai adatok miatt volt egy-két problémám, elfogadom hogy egy közgazdász azzal dolgozik, de ha az a szám bármilyen kevés is, viszont téged személyesen érint negatív módon, akkor az a szám már nem is olyan csekélyke.
Tetszettek a kulcslyukmegoldások, a tervek amelyeket kidolgoztak, hisz a bevándorlás visszafordíthatatlan.
Összességében, még ha nem is értek egyet mindennel, a könyv tartalmát nézve szórakoztató és olvasmányos.

Könyvtolvaj_96>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Témája végett, ami a bevándorlás, nagyon megosztó lehet ez a könyv, pláne, hogy a szerző bevándorláspárti. Az, hogy ezt az egészet képregénybe foglalta, nagyon jó döntés volt, mert a rengeteg száraz adat kép formájában jelenik meg előttünk. A szerző próbálja több szempontból is megvizsgálni a helyzetet, problémákra megoldásokat javasol.
Bővebben:

susannaius>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Ez a képregény gyönyörű rajzokkal és sok képi humorral vezeti át az olvasót a bevándorlással kapcsolatos számok erdején. Caplan nem egyszerűen a statisztikai adatokat sorolja fel, hanem mindent kontextusba helyez, így érthetően és könnyen követhetően mutatja be a bevándorlás által érintett legfontosabb területekre vonatkozó adatokat. Sorra veszi pl. hogyan hat a bevándorlás a munkaerőpiacra, az ingatlanpiacra, mennyibe kerülnek a bevándorlók (és a helyiek!) az államnak (pl. oktatás, egészségügy, segélyek), illetve hogyan hat a bevándorlás a helyi kultúrára. Mivel Caplan amerikai, elsősorban amerikai számokkal dolgozik, az „állam” mint olyan azonban máshol is hasonlóan működik, ezért a megállapításai többnyire általános érvényűek, és itthon is megfontolandók.
Ami nekem a legjobban tetszik benne, hogy a könyv remek példája a tudományos gondolkodásnak, annak, hogyan lehet feltételezéseket az adatok szemszögéből megvizsgálni és újraértékelni, valamint annak, hogyan lehet következetesen, logikusan és higgadtan érvelni egyébként megosztó elképzelésekről.

attatoth P>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

A szerző nagy vehemenciával kezdi a könyvet, szinte minden sorából, képkockájából erkölcsi felsőbbrendűség árad. Ezzel sikerült már az elején ellenszenvessé válnia számomra. Később meg is lepett, hogy az ellenérvekkel egyáltalán foglalkozik. Igyekszik ezeket tételesen cáfolni, bár egy-két helyen mintha picit csúsztatott volna, illetve néha vitathatóak az érvei. Még jobban meglepett amikor az azonnali és teljes határnyitás folyamatos propagálása után egyszeriben kompromisszumos javaslatokkal állt elő. A rajzolás szép, a könyv humoros és a szerzőben van elég önkritika magát is kifigurázni. Van viszont egy nagyon súlyos hibája: végig úgy beszél mintha a Föld erőforrásai végtelenek lennének és nem lennének határai a gazdasági fejlődésnek, a fogyasztás korlátlanul nőhetne bármeddig. Ezt a 50-es, 60-as évekbeli könyvben elfogadnám, de 2019-ben már illene ezzel is foglalkoznia a szerzőnek.

robkobor I>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

„A Szabad a pálya egy érdekes és olvasmányos képregény, amit pártállástól és meggyőződéstől függetlenül érdemes elolvasnia mindenkinek. Legfőképpen mégis azoknak ajánlanám, akik élből elutasítják az üzenetét. Okosabb, sokrétűbb, mint egy hétköznapi propaganda mutatvány.”

A teljes ajánló a kilencedik.hu-n olvasható: http://www.kilencedik.hu/szabad-a-palya/

Kinga0>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Volt rengeteg gondolat, amivel nem értettem egyet, de összességében egy jó kezdeményezés hogy egy ilyen könyv is megszületett és kapható.

Night_owl>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Kíváncsi voltam erre a könyvre, mert az utóbbi időben megszerettem a képregényeket. A rajzok jók voltak benne, humorosak, de nem tetszett, hogy az író csak a gazdaság felől közelíti meg a bevándorlást, csőlátású. Nem gondol bele hogy milyen hatással lennének a Földre a leírtak, csak pozitív értelemben beszél róluk. A kultúrák találkozása sem olyan egyszerű, mint ahogy ismertetve van. Én úgy érzem, hogy túlságosan idealista a szerző.

Gajárszki_Áron>!

Bryan Caplan: Szabad a pálya Vajon mit mond a tudomány a bevándorlásról?

Olyan dolgokat is megtudhatunk a könyvből, hogy a politikai kommunikáció egyik leghatékonyabb eszköze a képregény. Végtelen hivatkozások még végtelenebb kutatási anyagokra, ahogy azt az utóbbi évek tudományos munkáinál megszokhattuk. Mindenképp hasznos olvasmány kb. minden Földlakó számára. Én eleinte idegenkedtem ettől a hurráoptimista amerikai nézőponttól, de szép lassan megszoktam és a gazdasági érvek meggyőzőek, bár a tömegtermelésre alapoznak. Fájóan hiányzott nekem az a kérdés a könyvből, hogy egy fenntarthatóbb (vagy épp klímavészhelyzet által sújtott) gazdaság hogyan reagál(na) a bevándorlásra. Másrészt, a kulturális vonatkozás volt számomra eddig is az igazi kérdés és ott számomra túl nagy lépésekkel haladt a könyv. Igaz, az USA eleve sokszínű és soknemzetiségű az ország, de amennyire tudom a britteknek és a franciáknak is akadnak gondjaik a bevándorlók gyermekeivel és unokáival… Mindenképp érdemes elolvasni de a kulturális integráció és együttélés terén azért ne várjunk tőle túl sokat.

susannaius>!

[Kép: a „helyi lakosok” egy nagy, kötéllel rögzített sziklát görgetnek felfelé egy hegyre, mint Sziszifusz.]
Bryan: Ezen a ponton szinte hallom a bevándorlásellenes tábor felzúdulását…
Amerikai: [A szikla alatt erőlködik.] Szóval a bevándorlás MÉGISCSAK hatalmas púp a helyiek hátán!!!
Bryan: *sóhaj* Épp azt mutattam be, hogy a pénzügyi borúlátók bocsánatkéréssel tartoznak a bevándorlóknak.
Amerikai: Bocsánatkéréssel?
Bryan: A képzettség persze számít, de egy átlagos, minimum középiskolát végzett bevándorló bőven kitermeli a ráfordított költséget, sőt!
Amerikai: Ja, tényleg!
[Kép: most már látszik, hogy a sziklára erősített kötelet a hegyoldalban feljebb álló bevándorlók felfelé húzzák.]
Bryan: [A bevándorlókra mutatva.] Még a középiskolából kibukott fiatalok is BŐVEN kifizetődőek.
Amerikai: [A szikla mellett kinéz fölfelé a bevándorlókra.] Bocsesz, nem láttam, hogy ott vagytok fent!