Mi ​és ők (Én és ők 3.) 145 csillagozás

Egy lány feljegyzései
Brunella Gasperini: Mi és ők Brunella Gasperini: Mi és ők

„…Ma ​van az utolsó este. Szeptember, minden gyerek elutazott már, a levegőben olajcserje illata. Holnap visszamegyünk Milánóba. Képzelem, micsoda utazás lesz, öt macskakölyökkel, nyolc kutyakölyökkel – a szüleiket és a gazdikat nem is számítva –, a szent és sérthetetlen mancsokkal és farkakkal, valamint nyavalyás és mindent elárasztó tengeribetegségükkel egyetemben. Anyám a rémes utazási migrénjével, apám a rémes utazási neurózisával. Már áll a bál a csomagok miatt, a szokásos dolgokon folyik a vérre menő vita… …A dolgok, ahogy jönnek, el is múlnak, menthetetlenül… Bruna menyasszony, Maurizio egyetemista (még nem tudja, anatómus, fizikus avagy matematikus lesz-e, persze azon kívül, hogy jazz-zenész, bodhisattva és tűzisten), megint vége egy nyárnak. És én? Se kicsi, se nagy, félig szerelmes, félig nem, és még mindig a csillagokat kérdezgetem, de nem tudnak mit mondani…” Bizony, felnőnek a gyerekek: a bohém család Nicolettája, a „Kicsi” sem selypít már, és kevesebbet verselget.… (tovább)

Eredeti mű: Brunella Gasperini: Noi e loro

Eredeti megjelenés éve: 1965

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vidám Könyvek

Európa, Budapest, 2005
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630777614 · Fordította: Székely Éva · Illusztrálta: Brenner György
Európa, Budapest, 1995
146 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630757621 · Fordította: Székely Éva
Európa, Budapest, 1986
146 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630740745 · Fordította: Székely Éva · Illusztrálta: Brenner György

Virágszépe

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

A családi nyüzsgés a harmadik részben is folytatódik, kutyák, macskák száma nő. Az idő múlik, a gyerekek nőnek, így a hangulat is más. Ezt a történetet a kamaszlány szemével láthatjuk. Részletesen megismerhetjük elégedetlenségét, felháborodását a család többi tagjával szemben, és természetesen az élet értelmét is megkérdőjelezi, így számára néha keserédessé válik a történet. Szocializációs nehézségek, mind a gyerekeknél, mind a háziállatoknál. De a trilógia mindhárom része a szeretetről szól, nagyon kedves, aranyos könyv.

AeS P

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Érdekes, nekem ez a sorozat leggyengébb darabja. Kedves ujjgyakorlat arról, hogy milyen szemléletváltást tud még Brunella Gasperini megmutatni nekünk, és mit rejt a legkisebb lány kamaszkora egy ilyen családban, de kifejezetten keserű, mintha elfogyott volna minden vidámság, minden lendület. Amikor először olvastam, akkor is kilógott kicsit, de akkor még csak a második rész volt a birtokomban ezen kívül. A hármat egymás után olvasva, ez bizony nem azt adja, mint a többi.

Miss_MadHatter P

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Olyan tipikusan nosztalgikus retrókönyv, remek humorral, és a 20. században írt ifjúsági könyvek sajátságos stílusával – hangulatával.

Gyöngyi69

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Száz forintért vettem legutóbb a könyvtárban, és mivel mentünk nyaralni, ezt is magammal vittem. Nagyon jó választás volt, igazi kikapcsolódásra való könyv. Vicces, de van üzenete is, számomra az, hogy egy családon belül is előfordul, hogy nem úgy alakulnak a dolgok, hogy az mindenkinek maximálisan jó legyen, de szeretettel, humorral a nehézségek is legyőzhetők. Megmutatja, hogy ha van erőnk, és tudjuk kicsit úgy nézni a történéseket, mintha mi is egy hasonlóan vicces könyv megírásához gyűjtenénk a sztorikat, sok nehéz helyzeten átlendülhetnénk szinte észrevétlenül.

Gab

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Először olvastam Csupacsont mamáról és családjáról,de nem utoljára.Azt hiszem én hátulról kezdtem,mert mint kiderült,hogy ez egy sorozat 3. kötete.Ennek ellenére nagyon a szívemhez nőt mindegyikük.Kedvenceim egyike volt az enyhén neurotikus kotlós apuka.A másik kedvenc pedig a bodhisattva,piromán,vécépapírra költeményeket írogató Maurizio.
Könnyed,humoros stílusával levett a lábamról.A másik 2 kötetet se fogom kihagyni.

Renkou

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Majdnem pityeregtem a végén. De olyan jól esett!
Szeretem a sorozatot, mindhárom kötetét (talán a másodikat legkevésbé). Fura. hogy a Kicsinek nincsenek már Pelusai, viszont a gondolatai nagyon aranyosak. Ahogy tizenévesen próbál egyszerre felnőtt lenni, de még gyerek is maradni. Nem szereti a való életet, viszont a tóparton is a családjára gondol.
Miért nem szerepelt eddig Óriástesó? Annyira aranyos pedig.
Még mindig ilyen ütődött családot szeretnék, ha „nagy” leszek!

Fortune

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Nagyon tetszett. :) Imádom az olaszokat, a tengert, a „dolce vita” életfelfogást. Megszerettem Milánót, a gyerekek szombat esti programját. A történetet egy tizenéves lány meséli el, ahogy ő látja a családját. Keresi önmagát, igaz barátokat akar, de közbe még szeretne kicsit gyerek maradni. Aktuális olvasmány volt, könnyű, nyári. Jaa és Valsolda…valamikor el kell oda menjek! :)

pakita

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Szórakoztató volt egy ilyen kelekótya családról és az őket körülvevő emberekről olvasni. Mindenképpen sort kerítek a másik két kötetre is. Kicsit féltem, hogy esetleg zavaró lesz, hogy azokat még nem olvastam, de egyáltalán nem volt éreztem, hogy hiányozna, ezért gondolom szabadon felcserélhetőek és tetszőleges sorrendben olvashatóak a sorozat egyes részei.
A kislánynak nehéz, amiért ő a legkisebb és a többiek kicsit elnyomják, emiatt lehet az az olykor szomorú hangvétel. Persze nem lehet minden csupa móka és kacagás, de az embernek az a benyomása, hogy végül mégis minden az, csak nézőpont kérdése.

Európa, Budapest, 1986
marta_melyi

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

A harmadik rész is szuperjó.
Kicsit ijesztő volt, hogy felnő az én kis szeleburdi családom, mindenki nő, és változik, elszakadnak, házasodnak, önállóak és ebben a kötetben a már 15 éves legkisebb, mutatja be a család hétköznapjait.
Kár, hogy nincs negyedik rész, hiányozni fognak.

Habók P

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Hát igen, egy kamaszodó legkisebb lány nem egészen úgy látja a családot, mint a férj vagy a feleség. Több a világfájdalom, kevesebb az irónia. De máris látszik, hogy ő is kinövi. A regény viszont így is remek.

Gab

Gyúlnak az égen a csillagok.
Nézed és nincs mit mondanod,
kétely, ha gyötörne bármi,
választ is tőlük kell várni.
Íme, ennyi az egész,
nem is kell hozzá nagy ész,
nő a fű, ha nem növeszted,
fölkél a nap, ha föl se kelted,
a felhők mennek-jönnek,
ha nem is nézed őket,
ragyognak tovább a tó felett,
ne aggódj miattuk hát:
Csillagok! Jó éjszakát!

meseanyu MP

Kiskoromban a szép szép volt , a csúnya meg csúnya, én pedig én voltam. Most viszont semmi sem biztos. A csúnyát egy pillanat múlva szépnek látom, a szépet még ki se mondom, máris ronda lesz, és ami aztán engem illet, hát az olyan, mintha ködben hajkurásznám magamat.

meseanyu MP

Semmihez sem foghatók azok az órák, amikor az eget bámuljuk, s magunkba szívjuk a hársfa, a tó meg a régi gyerekkor illatát. És az sem, amikor úgy teszek, mintha nem látnám, hogy Óriástesó arcát időnként elöntik a könnyek (a papája, az évek, a tévedések, az emlékek meg a szerelem meg a hála meg minden),és néha az én arcom is mintha könnyes volna, csak tudnám, miért. Nem nosztalgia ez. Fogalmam sincs, micsoda. Itt a nyár, San Mametében vagyok, mit akarok még? Nem tudom. Talán ez a boldogság, de csak akkor fogok rájönni, ha már elmúlt.

Baba082 P

Nálunk senki se rak rendet, de mindenki a többieket vádolja, hogy rendetlen.

camerastylo

– Gyere ide – mondta. – Nézz meg jól! Nagyon boldogtalannak látsz? Valóságos csődtömegnek? …
– Nem – szólaltam meg végül. – Nem.
– Pedig az voltam. Egészen fiatal koromban, amikor olyan kislány voltam, mint te, és szórakozottan lézengtem a világban, a fejem a meséktől zsongott. A valóságot csúnyának és ostobának láttam, magányosnak és zavarodottnak éreztem magam. Aztán megtanultam.
– Beilleszkedni? – kérdeztem ellenségesen.
– Nem éppen. Legalábbis más értelemben. Megtanultam olyannak szeretni az életet, amilyen. A veszekedő anyákkal-apákkal, az állandó rohanással, fáradtsággal és fájdalommal együtt. És a halállal. És a kevés pénzzel, azzal, hogy olyan munka is van, amihez nincs kedve az embernek, hogy csak beszélünk, beszélünk, és senki se hallgatja meg, mit mondunk. És a házakat hűtőszekrénnyel meg mosógéppel, titokzatos páfrányok helyett. Ez az élet, és én így szeretem.

142. oldal - Tüzek és csillagok (Európa, 1986)

Baba082 P

– Amikor helyesnek akarunk beállítani valamit, ami nem helyes, mindig azt mondjuk, változnak az idők.

meseanyu MP

Az igazi otthonom egy piros kis ház, lábánál tó, a tetején pelék, mögötte régi kert, hársfákkal, vörösfenyőkkel, mogyoróbokrokkal, fehér leanderral. Csak behunyom a szemem, és magam előtt látom. Emlékezem. Szeretek emlékezni. Sokkal jobban, mint élni.

Baba082 P

A beilleszkedés, ha jól értem, azt jelenti, hogy szó nélkül fogadjuk el a hülye embereket és a hülye életet, és szüntelenül azt hajtogassuk: jaj, de szép az élet, jaj, de remek emberek vannak a világon, én is ilyen leszek. Na, ha ezt jelenti, akkor szó se lehet beilleszkedésről. Inkább egyedül maradok.

Dün SP

A felnőttek legújabb ötlete, hogy pszichiáterhez visznek.

Renkou

Az előbb zuhanó tárgyak csörömpölése, valamint rémisztő sikítás hallatszott, majd Óriástesó jelent meg kidülledt szemmel, szívére szorított kézzel.
– Magas macska? – érdeklődtünk.
– Nem, fordított nagynéni – mutat remegő ujjal a szomszéd szobára. Melyben anyám található fejen állva, falnak támasztott lábbal

105. oldal (1986-os kiadás)