Mi ​és ők (Én és ők 3.) 169 csillagozás

Egy lány feljegyzései
Brunella Gasperini: Mi és ők Brunella Gasperini: Mi és ők

„…Ma ​van az utolsó este. Szeptember, minden gyerek elutazott már, a levegőben olajcserje illata. Holnap visszamegyünk Milánóba. Képzelem, micsoda utazás lesz, öt macskakölyökkel, nyolc kutyakölyökkel – a szüleiket és a gazdikat nem is számítva –, a szent és sérthetetlen mancsokkal és farkakkal, valamint nyavalyás és mindent elárasztó tengeribetegségükkel egyetemben. Anyám a rémes utazási migrénjével, apám a rémes utazási neurózisával. Már áll a bál a csomagok miatt, a szokásos dolgokon folyik a vérre menő vita… …A dolgok, ahogy jönnek, el is múlnak, menthetetlenül… Bruna menyasszony, Maurizio egyetemista (még nem tudja, anatómus, fizikus avagy matematikus lesz-e, persze azon kívül, hogy jazz-zenész, bodhisattva és tűzisten), megint vége egy nyárnak. És én? Se kicsi, se nagy, félig szerelmes, félig nem, és még mindig a csillagokat kérdezgetem, de nem tudnak mit mondani…” Bizony, felnőnek a gyerekek: a bohém család Nicolettája, a „Kicsi” sem selypít már, és kevesebbet verselget.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1965

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vidám Könyvek Európa

Európa, Budapest, 2005
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630777614 · Fordította: Székely Éva · Illusztrálta: Brenner György
Európa, Budapest, 1995
146 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630757621 · Fordította: Székely Éva
Európa, Budapest, 1986
146 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630740745 · Fordította: Székely Éva · Illusztrálta: Brenner György

Cs_N_Kinga P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Sajnos ez a rész már nem tetszett annyira mint a többi. Itt az író már nem úgy írt, igaz nem is felnőtt, hanem gyerekszemszögből látjuk a dolgokat. A család továbbra is szedett-vedett és bolondos, itt is el tudtam mosolyodni, de ez már nem volt az igazi.
Pl. a „Mennyei tészta”, kedvenc idézetem sem hangzott el. Jó volt visszatérni ebbe a családba, de egy kicsit más. Mintha Nikolett lányuk felnövését, és annak lelki dolgait jobban kiemelte volna.
Egy picit csalódtam….

cicus61 P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Olvastam már párszor, a sorozatot is, de még mindig imádom Őket! :) Tiszta bugyuta család, de imádják egymást és mindent megtesznek a szűkebb és bővebb családért :) Kutyák, macskák, nyári tavi vakáció, ott a helyem! :) Nagyon szeretem a sorozatban, hogy több szemszögből is ismerjük az életüket. Ajánlom mindenkinek, aki szeret sokat nevetni.

szucsiani P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

A szülők után, most a legkisebb lány szemszögéből látjuk ennek a szeleburdi, hóbortos, hangos olasz családnak a történetét.
A gyorsan dühbe guruló, ordibálós családfő továbbra sem lett a szívem csücske, mégis a kamaszlány elbeszélésében, sokkal viccesebbnek, mosolyfakasztóbbnak éreztem a család mindennapjait az előző részhez képest. Nicoletta a kamaszokra jellemző érzékenységgel, kritikus szemmel látja a körülötte élők hibáit.
A kötet kedvenc szereplője az Óriástesó volt, aranyos volt a sutasága, örülök, hogy jól alakult az élete.
Hullámzó volt a viszonyom ehhez a sorozathoz, de örülök hogy elolvastam.

klaratakacs P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Most a Kicsi szemszögéből látjuk a családot, amelyik továbbra is kicsit kaotikus, rengeteg állattal. Nincs viszont San Mamette, illetve a könyv nagy részében nincs. Van tanulás, nehézségek és egy szerintem továbbra is idegbeteg apa, aki a verbális erőszak alkalmazójának mintaképe. Tudom, hogy 50-es évek, 60-as évek eleje, de akkor is felháborított és sokat elvett a könyv öröméből.
Pedig voltak humoros részek, visszatértünk a nyárhoz is, de a gyerekszemszög nekem nem jött annyira be, mint amikor az anya írta a sztorikat, sőt őt szinte hiányoltam, mert csak néha bukkant fel, akkor is tétován, mint aki azt sem tudta, hogy hol van.

Virágszépe>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

A családi nyüzsgés a harmadik részben is folytatódik, kutyák, macskák száma nő. Az idő múlik, a gyerekek nőnek, így a hangulat is más. Ezt a történetet a kamaszlány szemével láthatjuk. Részletesen megismerhetjük elégedetlenségét, felháborodását a család többi tagjával szemben, és természetesen az élet értelmét is megkérdőjelezi, így számára néha keserédessé válik a történet. Szocializációs nehézségek, mind a gyerekeknél, mind a háziállatoknál. De a trilógia mindhárom része a szeretetről szól, nagyon kedves, aranyos könyv.

AeS P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Érdekes, nekem ez a sorozat leggyengébb darabja. Kedves ujjgyakorlat arról, hogy milyen szemléletváltást tud még Brunella Gasperini megmutatni nekünk, és mit rejt a legkisebb lány kamaszkora egy ilyen családban, de kifejezetten keserű, mintha elfogyott volna minden vidámság, minden lendület. Amikor először olvastam, akkor is kilógott kicsit, de akkor még csak a második rész volt a birtokomban ezen kívül. A hármat egymás után olvasva, ez bizony nem azt adja, mint a többi.

Gyöngyi69>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Száz forintért vettem legutóbb a könyvtárban, és mivel mentünk nyaralni, ezt is magammal vittem. Nagyon jó választás volt, igazi kikapcsolódásra való könyv. Vicces, de van üzenete is, számomra az, hogy egy családon belül is előfordul, hogy nem úgy alakulnak a dolgok, hogy az mindenkinek maximálisan jó legyen, de szeretettel, humorral a nehézségek is legyőzhetők. Megmutatja, hogy ha van erőnk, és tudjuk kicsit úgy nézni a történéseket, mintha mi is egy hasonlóan vicces könyv megírásához gyűjtenénk a sztorikat, sok nehéz helyzeten átlendülhetnénk szinte észrevétlenül.

Gab>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Először olvastam Csupacsont mamáról és családjáról,de nem utoljára.Azt hiszem én hátulról kezdtem,mert mint kiderült,hogy ez egy sorozat 3. kötete.Ennek ellenére nagyon a szívemhez nőt mindegyikük.Kedvenceim egyike volt az enyhén neurotikus kotlós apuka.A másik kedvenc pedig a bodhisattva,piromán,vécépapírra költeményeket írogató Maurizio.
Könnyed,humoros stílusával levett a lábamról.A másik 2 kötetet se fogom kihagyni.

vampiregf>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Olyan tipikusan nosztalgikus retrókönyv, remek humorral, és a 20. században írt ifjúsági könyvek sajátságos stílusával – hangulatával.

pikkupilvi P>!

Brunella Gasperini: Mi és ők Egy lány feljegyzései

Amennyire tetszett az első rész, sajnos úgy lettem egyre kevésbé lelkes a maradék két kötet olvasása közben. Nem mintha rosszak lennének, de azt hiszem, az apa monológja túl magasra tette a lécet.

Gab>!

Gyúlnak az égen a csillagok.
Nézed és nincs mit mondanod,
kétely, ha gyötörne bármi,
választ is tőlük kell várni.
Íme, ennyi az egész,
nem is kell hozzá nagy ész,
nő a fű, ha nem növeszted,
fölkél a nap, ha föl se kelted,
a felhők mennek-jönnek,
ha nem is nézed őket,
ragyognak tovább a tó felett,
ne aggódj miattuk hát:
Csillagok! Jó éjszakát!

meseanyu P>!

Az igazi otthonom egy piros kis ház, lábánál tó, a tetején pelék, mögötte régi kert, hársfákkal, vörösfenyőkkel, mogyoróbokrokkal, fehér leanderral. Csak behunyom a szemem, és magam előtt látom. Emlékezem. Szeretek emlékezni. Sokkal jobban, mint élni.

Kapcsolódó szócikkek: emlékezet · hársfa · leander · vörösfenyő
meseanyu P>!

Kiskoromban a szép szép volt , a csúnya meg csúnya, én pedig én voltam. Most viszont semmi sem biztos. A csúnyát egy pillanat múlva szépnek látom, a szépet még ki se mondom, máris ronda lesz, és ami aztán engem illet, hát az olyan, mintha ködben hajkurásznám magamat.

meseanyu P>!

Semmihez sem foghatók azok az órák, amikor az eget bámuljuk, s magunkba szívjuk a hársfa, a tó meg a régi gyerekkor illatát. És az sem, amikor úgy teszek, mintha nem látnám, hogy Óriástesó arcát időnként elöntik a könnyek (a papája, az évek, a tévedések, az emlékek meg a szerelem meg a hála meg minden),és néha az én arcom is mintha könnyes volna, csak tudnám, miért. Nem nosztalgia ez. Fogalmam sincs, micsoda. Itt a nyár, San Mametében vagyok, mit akarok még? Nem tudom. Talán ez a boldogság, de csak akkor fogok rájönni, ha már elmúlt.

Baba082>!

Nálunk senki se rak rendet, de mindenki a többieket vádolja, hogy rendetlen.

camerastylo >!

– Gyere ide – mondta. – Nézz meg jól! Nagyon boldogtalannak látsz? Valóságos csődtömegnek? …
– Nem – szólaltam meg végül. – Nem.
– Pedig az voltam. Egészen fiatal koromban, amikor olyan kislány voltam, mint te, és szórakozottan lézengtem a világban, a fejem a meséktől zsongott. A valóságot csúnyának és ostobának láttam, magányosnak és zavarodottnak éreztem magam. Aztán megtanultam.
– Beilleszkedni? – kérdeztem ellenségesen.
– Nem éppen. Legalábbis más értelemben. Megtanultam olyannak szeretni az életet, amilyen. A veszekedő anyákkal-apákkal, az állandó rohanással, fáradtsággal és fájdalommal együtt. És a halállal. És a kevés pénzzel, azzal, hogy olyan munka is van, amihez nincs kedve az embernek, hogy csak beszélünk, beszélünk, és senki se hallgatja meg, mit mondunk. És a házakat hűtőszekrénnyel meg mosógéppel, titokzatos páfrányok helyett. Ez az élet, és én így szeretem.

142. oldal - Tüzek és csillagok (Európa, 1986)

Baba082>!

– Amikor helyesnek akarunk beállítani valamit, ami nem helyes, mindig azt mondjuk, változnak az idők.

Baba082>!

A beilleszkedés, ha jól értem, azt jelenti, hogy szó nélkül fogadjuk el a hülye embereket és a hülye életet, és szüntelenül azt hajtogassuk: jaj, de szép az élet, jaj, de remek emberek vannak a világon, én is ilyen leszek. Na, ha ezt jelenti, akkor szó se lehet beilleszkedésről. Inkább egyedül maradok.

Biba>!

Ez a táj tette, az anyák és apák és nagynénik és nagyszülők és dédszülők mindmáig élő emlékeivel, melyek elő-előbukkannak az idő mélyéből, és a holnapot is éppily élőn kell megérniük. Majd mi továbbörökítjük. A gyerekeink, az unokáink föllelik majd hiteles szavainkat, képmásainkat, emlékeinket a folyó kövein, a völgy hűs árnyékaiban, a visszhangöbölben, a régi csónakok nyikorgásában. És ez majdnem olyan, mint a halhatatlanság.

Renkou P>!

Az előbb zuhanó tárgyak csörömpölése, valamint rémisztő sikítás hallatszott, majd Óriástesó jelent meg kidülledt szemmel, szívére szorított kézzel.
– Magas macska? – érdeklődtünk.
– Nem, fordított nagynéni – mutat remegő ujjal a szomszéd szobára. Melyben anyám található fejen állva, falnak támasztott lábbal

105. oldal (1986-os kiadás)

Említett könyvek