Életkönyv 10 csillagozás

Öt dolog, amit leggyakrabban megbánunk halálos ágyunkon
Bronnie Ware: Életkönyv

Bronnie Ware sokáig nem találta a helyét a világban. Sosem hitte volna, hogy élete akkor nyer értelmet, munkája akkor válik tartalmassá, amikor betegápolónak jelentkezik. Éveken át hospice-nővérként szolgált haldoklók mellett. Betegei életének fontos szereplőjévé vált, az ő életének pedig meghatározó tapasztalatai lettek a betegeivel folytatott beszélgetései és a mellettük töltött hónapok.
Ms. Ware blogot írt ezekről az élményekről. Blogjának egyik bejegyzésében arról írt, hogy mit bánnak meg leggyakrabban halálos ágyukon a betegek. A „The Top Five Regrets of the Dying” c. bejegyzés bejárta a világot.

Jelen könyvében Bronnie Ware saját életét mutatja be. Arról számol be, hogy hogyan értette meg azt, hogy a teljes életre tudatosan lehet és kell törekedni, hogy aztán lelkünkben békével zárhassuk le azt. Felismeréseit a saját maga és betegei életéből vett példákkal gazdagon illusztrálja – őszintén, részvétteljesen.

Reneszánsz, Budapest, 2013
244 oldal · ISBN: 9786155336034 · Fordította: Orzóy Ágnes · Illusztrálta: Tabák Miklós

Bronnie Ware: Életkönyv Öt dolog, amit leggyakrabban megbánunk halálos ágyunkon

Szerettem volna ezzel a könyvvel egy lakatlan szigeten egyedül maradni és lasssssan kiélvezni minden egyes szavát. Csaltunk a könyvtárban, csak hogy még egy kicsit nálam maradhasson. Elégedetté tett; úgy éreztem bő egy méretet „nőtt” a szívem a szeretettől és hálától.
Bronnie Ware egy kedves, szerető, rokon lélek és csodálatos ember. Most pedig meghallgatom az összes dalát.

Vica_Farago

Gyönyörű.

sissiwolf

Bronnie Ware: Életkönyv Öt dolog, amit leggyakrabban megbánunk halálos ágyunkon

Annak ellenére, hogy a halál központi szerepet játszik benne, mégis nagyon sok pozitív energiát képes ez a könyv átadni. Tanító, intő jellegű, és a halált, mint természetes folyamatot, az élet velejáróját mutatja be, így pedig egyáltalán nem egy lehangoló olvasmány.

A haldoklók élettörténetén kívül az írónő életével is megismerkedhettünk, ami olyan kalandos, hogy sokszor el sem akartam hinni, hogy egy emberélet alatt ennyi mindent át lehet élni. Nagyon ösztönzően hatott rám. Felnyitotta a szemem, hogy ne csak üljek és csináljam, amit a környezetem és a társadalom elvár, hanem lépjek ki néha a komfortzónámból és éljem meg igazán az életet, aminek részese vagyok.

Tetszett, hogy az írónő mennyire nyitott, elfogadó és száz százalékban a saját teste és élete irányítója. Számomra sokszor nehéz nem hagyni, hogy az ár sodorjon magával, de ezek után igyekezni fogok, hogy kiismerjem saját vágyaimat és tegyek érte, hogy megvalósuljanak.

roganedina

Csalódtam. Pedig annyira kíváncsi voltam, és annyira érdekelt… :(

Chöpp

Engedd meg magadnak, és határozd el, hogy boldog leszel.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Chöpp

Tedd meg, amit tudsz, aztán engedd el a dolgot. Állj el az útból.

Chöpp

Nincs olyan élettapasztalat, amelynek ne lenne értelme.

Kapcsolódó szócikkek: tapasztalat
Chöpp

A magány nem az emberek, hanem a megértés és az elfogadás hiánya.

Kapcsolódó szócikkek: elfogadás · magány · megértés
Chöpp

Azon tűnődtem, vajon hogyan képes bárki is megbirkózni ezzel a betegséggel [depresszió] meditáció nélkül, amely megtanít arra, hogy megfigyeld a gondolataidat, és rájöjj: nem vagy azonos velük. A gondolatok csak az elmében vannak, és noha az elme is hozzánk tartozik, nem azonos velünk, ráadásul a gondolataink sem mindig a sajátjaink. Számos gondolatunk mások ránk vetített gondolatából származik.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · elme · gondolat · meditáció
Chöpp

… azok a dolgok, amelyekre az emberek rengeteg energiát fordítanak, hosszú távon sokszor teljesen lényegtelennek bizonyulnak.

Chöpp

A mi társadalmunk kirekesztette a halált, szinte tagadja a létezését. Emiatt a haldoklót is, a családját és a barátait is teljesen készületlenül éri valami olyasmi, ami elkerülhetetlen. Mindannyian meg fogunk halni. Ám ahelyett, hogy elfogadnánk a halált, inkább igyekszünk elleplezni. Mintha megpróbálnánk meggyőzni magunkat arról, hogy „amit nem látunk, az nincs is”. Pedig ez tévút, mert emiatt az anyagi világban, és a hozzá társuló, félelmek táplálta viselkedésformákban próbálunk értéket találni.
    Ha viszont megtanulunk szembenézni az elkerülhetetlen halállal, és őszintén elfogadjuk, mielőtt bekövetkezik, akkor még idejekorán változtathatunk azon, hogy mit tekintünk fontosnak az életben. S ez lehetővé teszi, hogy az energiáinkat olyan irányba tereljük, ahol valódi értéket hozunk létre. Mihelyst elfogadjuk, hogy az időnk korlátozott, még ha nem tudjuk is, hogy évekig, hetekig, vagy csupán órákig tart még, nem fogjuk hagyni, hogy az egónk vagy mások rólunk alkotott véleménye vezéreljen bennünket. Ehelyett inkább a szívünkre fogunk hallgatni. A feltartóztathatatlanul közelgő halál elfogadása teremti meg a lehetőséget arra, hogy a fennmaradó időben több értelmet és kielégülést találjunk az életünkben.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Chöpp

Azzá válunk, amire engedélyt adunk magunknak.

Chöpp

A büszkeség egyszerű időpazarlás.

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség
Chöpp

Ugyanakkor persze azt is tudtam, hogy mások nem feltétlenül fogadják lelkesen, hogy pozitív irányba változom. Új gondolkodásmódra tettem szert, amely lassanként felszabadított a múltamtól, és erővel töltött el. Ezt mások nem mindig fogadták jól, de akkor is annak kellett lennem, aki vagyok, nem pedig annak, aminek az emberek megszoktak.