Brodarics István kancellár, szerémi püspök egyike volt azon szerencséseknek, akik élve kerültek ki a mohácsi csata poklából. Brodarics hosszú és keserves menekülés után Zsigmond lengyel királynál talált menedéket, s fél esztendő múlva hozzálátott Igaz leírás-a elkészítéséhez. S bár feladatának elsősorban az események minél pontosabb rögzítését s ezzel Európa hiteles tájékoztatását tartja, minden során átsüt az országát féltő államférfi aggodalma is. Ez teszi írását – páratlan forrásértékén túl – ma is figyelemre méltóvá, izgalmassá, időszerűvé.
Igaz leírás a magyaroknak a törökökkel Mohácsnál vívott csatájáról 5 csillagozás

Brodarics históriája a mohácsi vészről címmel is megjelent.
Eredeti cím: De conflictu Hungarorum cum Turcis ad Mohacz verissima historia
Eredeti megjelenés éve: 1527
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolkodó magyarok Magvető
Enciklopédia 1
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 1
Várólistára tette 3
Kívánságlistára tette 1

Kiemelt értékelések


A szemtanú és résztvevő Brodarics István 1527-ben írta ezt a művét Krakkóban. Mivel az ottani olvasói nem ismerték a magyar viszonyokat, a forrás egy része a korabeli Magyarország bemutatásából áll, majd ezt követi a politikai helyzet, végül maga a csata leírása. II. Lajos halálának körülményei e műben sem pontosak a harc zűrzavara miatt. A magyarok helyzete kétségkívül reménytelen és kilátástalan volt a had elhelyezkedése és a török létszám- és erőfölény miatt. 495 éve történt e tragikus esemény…
Népszerű idézetek




Mindenekelőtt valamennyi keresztény fejedelemnek megírta a veszedelmet, és valamennyitől segítséget kért, leginkább azonban Károly császártól és Ferenc francia királytól, aki csak az imént nyerte vissza szabadságát. Mindkettőjüket esdve kérte, ilyen nagy végveszélyben el ne hagyják.
15. oldal




Mint fentebb már mondottuk, ezen a helyen óriási, széles síkság terül el, sem erdő, sem cserjék, sem víz, sem domb nem bontotta meg, csak bal felől, közötte és a Duna között volt egy iszapos, mocsaras víz, sűrű nádassal, ahol utóbb sok halandó pusztult el. Velünk szemben hosszan elnyúló domb feküdt, mint valami színpad, e mögött volt a császár tábora; a domb legalján egy kis falu templommal, neve Földvár.
46. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Herczeg Ferenc: Árva László király / Éva boszorkány ·
Összehasonlítás - Ujkéry Csaba: Handzsár a tükörben ·
Összehasonlítás - Ujkéry Csaba: Szigeth pajzsai ·
Összehasonlítás - Nagy László: „Sok dolgot próbála Bethlen Gábor…” ·
Összehasonlítás - Jankovich Ferenc: Hulló csillagok 81% ·
Összehasonlítás - Százdi Sztakó Zsolt: 1552 ·
Összehasonlítás - Jókai Mór: Erdély aranykora 81% ·
Összehasonlítás - Hóman Bálint: Magyar középkor I-II. ·
Összehasonlítás - Csuday Jenő – Schönherr Gyula: A középkori intézmények bomlása és a renaissance ·
Összehasonlítás - Márki Sándor: Magyar középkor ·
Összehasonlítás