Az ​anyák 39 csillagozás

Brit Bennett: Az anyák

Lenyűgöző ​bemutatkozó regény egy izgalmas, új hang tolmácsolásában. Az Anyák egy meglepő történet az ifjúkori szerelemről, a nagy titkok hatásáról a zárt közösségben, és azokról a dolgokról, amik leginkább kísértenek minket.

Brit Bennett kortárs, dél-kaliforniai, fekete közösségben játszódó hipnotikus első regénye érzelmekkel teli történet közösségről, szeretetről és ambícióról.

Minden egy titokkal kezdődik.

Nadia Turner, a lázadó, gyászoló, tizenhét éves szépség az utolsó félévét tölti a középiskolában. Miközben még mindig az édesanyját siratja, aki nemrégiben öngyilkosságot követett el, Nadia összegabalyodik a helyi lelkész fiával. Luke Sheppard huszonegy éves, egykori focisztár, akit a sérülése arra kényszerített, hogy egy lepukkant étteremben pincérkedjen. Mindketten fiatalok, az egész kapcsolat nem komoly. De az ebből a kamasz-románcból származó terhesség – és az ezt követő abortusz – olyan következményekkel jár, amelyek jóval túlmutatnak a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634575719 · Fordította: Szujer Orsolya

Tóth_Orsolya_3 P>!
Brit Bennett: Az anyák

Olyan „hétköznapinak” tűnhet ez a történet, pedig nem az. Befejeztem, és most itt ülök és pityergek. És fogalmam sincs, melyiküket sajnálom a legjobban. Vagyis azt hiszem, mégiscsak tudom…

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Brit Bennett: Az anyák

Az abortusz kemény téma, írni is durva róla, pláne, ha egy egész regényt erre építesz fel. Brit Bennett viszont megcsinálta, méghozzá nagyon is jól. Az anyák letehetetlen, elgondolkodtató, és annyira élő, lélegző, mint kevés másik kötet.

Bővebben a blogon:
▶️ http://sorok-kozott.hu/2019/07/konyvkritika-brit-bennet…

buzavirág>!
Brit Bennett: Az anyák

Alapvetően ugyanaz a bajom a könyvel, mint bizonyos emberekkel hogy nem beszélik meg a problémákat, ez a könyv is ilyen, évekig cipelik a súlyt a szereplők, közben meg minden másképp történhetett volna, ha beszélnek.
Valahol egy csendes kisvárosban, ahol a közösséget a vallás tartja össze, nem történhetne meg olyan dolog, mint az spoiler de ha mégis, akkor mindent meg kell tenni hogy a titok napvilágra ne kerüljön, főleg ha a tiszteletes fia és érintett.
A szereplőkkel nem bánt kesztyűs kézzel az író, sajnos a befejezésben sem jön a feloldozás, és Nadia anyának halálára sem kaptam kielégítő választ.

Brit Bennett: Az anyák

Vannak döntések amik egy életre meghatároznak, ez a könyv is pont egy ilyen döntésről szól.
Persze dönthet úgy az ember, hogy ebből vagy abból a dologból kilép, ám az nem azt jelenti, hogy meg sem történt….
Az ördög sosem alszik… A mi lett volna ha… kérdések bizonyos embereket sosem hagynak nyugodni és itt az igazi probléma. Egy adott helyzetben csak egy megoldást/utat látunk, míg az idő elteltével már változik a dolgok megvilágítása… Az idő pedig kegyetlen/visszafordíthatatlan , így ha nem vigyázunk egy élet veszvet/ folyhat ki a kezeink közül.

Brit Bennett: Az anyák

Nem könnyű szavakba önteni, mit is gondolok most a könyvről.
Nagy erőssége az elbeszélés módja. A főszereplők történetét egy csapat idősebb hölgy meséli el, akik látták felnőni őket, bizonytalan információkkal bírnak, vagy éppen biztosan tudtak valamit. Olvasás közben egyszer a karakterek fejében voltam, majd utána leülhettem a kispadra, és külső szemlélőként végighallgathattam a pletykákat.
Maga Nadia, Aubrey és (főleg) Luke kevésbé kerültek közel hozzám, az életútjuk mégis érdekelt, akárcsak az anyákat. Teljesen át tudtam élni a pletykafaktort, amikor az embernek fogalma sincs, kiről beszélnek, de az eset érdekes, és muszáj figyelnie.
Emellett nehéz témákat boncolgat az írónő: abortusz, bántalmazás, hűtlenség, vallás, és mindenek felett a társadalmi elvárások.
A történet nem sokkal mond többet, mint a fülszöveg, inkább a döntések okait keresi, azokat vezeti fel hosszasan.
Az anyák egy elgondolkodtató regény, hangulat kell hozzá, de nem érdemes kihagyni.

andee_sis>!

A könyvvel közös történetem:
Amikor először megláttam a borítót, a címet, eldöntöttem, hogy ezt mindenképpen elolvasom majd. Aztán feledésbe merült. Rám nem nagyon jellemző módon nem olvastam el a fülszöveget, vagy, ha el is olvastam, nem hagyott mély nyomot bennem. A legutóbbi könyvtár látogatásunk alkalmával megláttam az éppen visszahozott könyvek között, és „régi” ismerősként jött velem haza.
Az első néhány oldal elolvasása után meglepett a rendkívül érzékeny téma, ugyanis mostanában nem ilyen jellegű könyveket, hanem inkább könnyedebb témákat keresek. „Fellapoztam” a moly.hu értékeléseket és láttam, hogy ez a könyv nem a vidáman szórakoztató irodalom kategóriába tartozik.
De valahogy nem engedett el, nem tudtam letenni és nagyon nem bántam meg, sőt!

Nehéz spolier-mentesen írni róla, de az biztos, hogy csodás történet. Az alapszál mellett többféle anyai sorsot, anya-karaktert ismerhetünk meg. Fiatalt, időset, jót és „rosszat”, olyat aki vágyik rá és olyat, aki nem. Nekem nagyon tetszett. Érzékeny témákat boncolgat, nagyon finoman, szelíden és töprengésre késztet.
A könyv nem kicsit megosztó konklúziója talán az, hogy anyává válhat az is, akinek végül nem születik gyermeke illetve attól, hogy valaki gyermeket szül, még csak biológiailag válik anyává.
Az anyaság mellett gyengéden érinti még az elfogadás és a rasszizmus témakörét is, ami önkéntelenül is nagyon aktuálissá tette az olvasásomat.

BBetti86>!
Brit Bennett: Az anyák

Nem egy könnyű regény. Nagyon érzelmes, nagyon belső, és megrázó a témája is.
Van két fiatal, akik mindketten sokat vesztettek. Akik egymásban találtak vigaszt, de aztán a lány teherbe esett. Nadia nem akarta megtartani, egyetemre akart menni és elszabadulni a még mindig a feleségét gyászoló apjától. Luke szerzett pénzt, megvolt az abortusz. Nadia egyetemre ment, új életet kezdett. Luke összebarátkozott a lány egyik barátnőjével, Aubrey-val, és idővel szerelmesek lettek. Összeházasodtak, életet építettek maguknak. De Nadia visszatér, és felkavarodnak az érzelmek, amelynek túl nagy ára lehet.
Nem a cselekmény itt a lényeg, abból nem is sok van. A veszteség hálózza be az egészet és a döntések megbánása, amiket nem lehet visszavonni. Nadia meghozott egy döntést, az abortuszról. Ez aztán kísértette, és nincs egyszerűen gyógymód rá, pedig igyekezett találni. Ez kavarja fel később mindenki életét. A szereplők szenvednek, hibáznak és ez egy olyan kör, ami nem akar megszakadni. Nagyon hangulatgyilkos is ez a könyv, mert arról szól az egész, hogy mennyit hibázunk, mennyire szenvedünk tőle, és mégis, újra elkövetjük a hibákat.
Nadia, Luke és Aubrey regénye ez, amelyben mindenki belső kínjai megjelennek. Leginkább Nadia oldaláról, aki anya is, és mégsem. Valahol abnormális is, hogy milyen könnyen elment az abortuszra, meg sem fordult a fejében, hogy megszüli és anya lesz. Nem azt az életet akarta élni. Mégis, ez lett az a fájdalom, amitől aztán képtelen szabadulni. A gyász, a fájdalom évek múlva is megvan. A kamasz lányt még meg tudtam érteni, de a felnőtt énjét gyorsan megutáltam. Luke is hibás a történtekben, de a nőt rosszabbnak látom. Talán, mert ő az, aki végül menekül. Még ennyi sem volt benne, hogy vállalja a következményeket.
Az elbeszélésnek külön ízt ad, hogy a templomba járó vénasszonyok narrálják az eseményeket. Kicsit olyan is, mintha ez egy örök emberi dráma lenne, ami folyton megismétli magát. Mintha ezek a vénasszonyok nem is konkrét nők lennének, hanem a párkák, akik nézik, hogy ugyanazok a hibák, ugyanazok a történetek újra és újra megtörténnek.
Merengős, érzelmes könyv – túl sok fájdalommal benne. Nem az én stílusom, de egyszer el lehetett olvasni. Karakterközpontú.

anni_olvas>!
Brit Bennett: Az anyák

Erős hiányérzet és számtalan kérdés maradt bennem a könyv után; nem érzem kidolgozottak a szereplőket, a motivációjukat, a mesélő, az anyák mindent látó 'szeme', majd következetlen semmiről sem tudása sem illeszkedik a képbe (amúgy az anyák is lehettek volna kidolgozottak). Így összességében nekem nagyon középszerű élményt nyújtott.

Eboli>!
Brit Bennett: Az anyák

„Az, ami elveszett, mindig súlyosabb, mint ami megmaradt.” Ez lehetne a tételmondata a könyvnek. Bennett rendkívül életszerűen, bölcsen és mélyen járja körül az abortusz témáját, rajzolja meg szereplői jellemét. Elena Ferrante önéletrajzi ihletésű tetralógiájára emlékeztetett, azt is, ezt is nagyon szerettem.

ap358 P>!

Miután egy titok kitudódik, hirtelen mindenkiből próféta lesz.

ap358 P>!

Nem nehéz beköltözni valaki más életébe, ha apránként csinálja az ember.

BBetti86>!

A gyász nem egy egyenes vonal, ami egyre csak távolabb visz a veszteségtől. Az ember sosem tudhatja, mikor kerül vissza a markába.

bmgrapes I>!

Mindössze két oka lehet annak, hogy egy nőnél legyen egy házas ember órája:
1. Viszonya van vele.
2. Órákat javít.

Zoe27>!

A betegség jó mélyre beássa magát az emberbe, és még ha meg is gyógyul, még ha meg is lehet gyógyítani, sosem felejti el, milyen érzés, amikor elárulja a teste.

ap358 P>!

Ha nem válsz azokká, akikért imádkozol, ha csak egy pillanatra is, akkor az ima nem több egyszerű szavaknál.

Zoe27>!

Vajon érezhet az ember nosztalgiát egy olyan barátság iránt, ami még nem ért véget, vagy az, hogy egyáltalán rátört a nosztalgia, azt jelzi, hogy már véget is ért?

andee_sis>!

Ez történik, ha az ember megöregszik. Minden testrészed megereszkedik, mintha a test egyre közelebb húzódna ahhoz, ahonnan jött, és ahová vissza fog térni.

vargvani>!

[…] mi lehetett annál rosszabb, mint tudni, hogy az anyád él valahol, de jobban akar egy férfit, aki veri őt, mint téged?

ap358 P>!

Ó, kislány, egy kis szerelmet is ismertünk. Azt a kis csepp mézet, ami ott maradt a csupor aljában, ami éppen annyi időre ejti foglyul a szádban az édes ízt, hogy egy kicsit elrejtse az éhségedet. Végighúztuk a nyelvünket a fogunk mentén, hogy az a cseppecske olyan sokáig kitartson, ameddig csak lehet, és egész életünk alatt nem volt semmi, amitől jobban éheztünk volna.