Erzsébet ​királyné 80 csillagozás

Brigitte Hamann: Erzsébet királyné Brigitte Hamann: Erzsébet királyné Brigitte Hamann: Erzsébet királyné Brigitte Hamann: Erzsébet királyné Brigitte Hamann: Erzsébet királyné Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

„A ​császárné a legszebb asszony a világon” – írja gyámfia lelkes szavai alapján Széchenyi a naplójába, egy másik helyen pedig asszonyi angyalnak nevezi, aki a magyarság érdekeiért még felséges férjével is hajlandó szembeszállni. Ez a két dolog, a csodálatos szépség és az őszinte magyarbarátság magyarázza, miért volt I. Ferenc József szomorú sorsú feleségének mindig is kultusza Magyarországon. Brigitte Hamann, a jeles osztrák történész nem mindennapi feladatra vállalkozott, amikor e legendák övezte királyné életsorsának hiteles bemutatását tűzte ki céljául. Hamann nem idealizálja hősnőjét, nem csak az elragadtatás szavait ismeri, nem próbálja meg leplezni Erzsébet nehezen kezelhető tulajdonságait sem. Könyvéből megismerhetjük ezt az egész életében szabadságvágytól fűtött, az udvari etikett börtönében inkább csak vergődő asszonyt, hatalmas képzeletvilágáról árulkodó költészetét, tudásszomját, s egyszersmind képet kapunk a XIX. század második felének társasági (és társadalmi)… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1981

Európa, Budapest, 2019
664 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634059141 · Fordította: Kajtár Mária
Európa, Budapest, 2012
720 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630793513 · Fordította: Kajtár Mária
Európa, Budapest, 2008
716 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630784184 · Fordította: Kajtár Mária, Tandori Dezső

Erzsébet királyné · Ferenc József

Magyarország · Bécs · Felső-Itália

Baráth_Zsuzsanna P
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Az igazi Sisi nagyon más volt, mint az a kép, ami bennünk él róla. A gyönyörű császárné, aki nagyon szerette a magyarokat, sokkal összetettebb személyiség volt, annál, amit a Romy Schneider főszereplésével készült filmek alapján gondolunk róla. Sok tekintetben megelőzte a korát, egy igazi fitnesslady volt, fantasztikusan lovagolt, hihetetlen sok energiát fektetett abba, hogy legendás szépségét minél tovább megőrizze, tetoválása volt és erősen köztársaságpárti volt, ami egy uralkodó feleségeként nem éppen hétköznapi gondolkodásmód. Liberálisan neveltette fiát, Rudolfot, akinek halála után már neki sem volt kedve élni. Idővel a szépsége is megkopott, azonban mivel nagyon okosan nem engedte, hogy idős korában fényképet vagy festményt készítsenek róla, ezért akkor is szépnek és fiatalnak hitték, amikor már régen nem volt az. Miért nem lepleződött le soha? Egyszerű: fátylat viselt, és legyezővel takarta el az arcát, így csak a szűk család tudta, hogy idősebb korában ráncos volt, de egyetlen kép sem maradt róla ebből a korszakából. Hiába volt (sokáig) szép, gazdag és (látszólag) gondtalan, valójában boldogtalan és magányos lélek volt, akinek megváltás volt a halál, amely Luigi Lucheni személyében érkezett meg hozzá Svájcban, az osztrák császárnét ugyanis egy anarchista ölte meg, akinek ironikus módon fogalma sem volt róla, hogy kivel végzett. Történelemrajongóként nyilván már sokat olvastam a valódi Sisi-ről, azonban ennyire részletes és őszinte életrajzot eddig még nem, a szerző bátran lerombolt egy mítoszt, egy ideállal kevesebb, csak annak javaslom elolvasni, aki nem fél szembenézni azzal, hogy a kedves és bájos Sisi valójában egy érzelmileg labilis asszony volt, aki teljesen alkalmatlan volt arra, hogy Ausztria császárnéja legyen. Szabadnak született, óriási teher volt számára a reprezentálás, amint megtehette, menekült előle, nem szeretett emberek között lenni, érzékeny és művelt volt, akit egyszerűen untatott az az életmód, amire a rangja kényszerítette. Imádta, hogy imádták a férfiak, de sohasem csalta meg a császárt, ahogyan az is csak pletyka, hogy kedvenc leányának, Mária Valériának Andrássy Gyula lett volna az apja. Nemcsak a szépségápolást vette nagyon komolyan (a frizurájának az elkészítése három óráig tartott!), hanem a testedzést és a fogyókúrát is, így élete végéig meg tudta őrizni legendásan karcsú alakját. Sokkal több volt, mint egy unatkozó szépasszony, sokféle tehetsége volt (többek között verseket is írt), ha a házassága miatt nem lett volna szellemi tétlenségre kárhoztatva, valószínűleg jelentős művész vagy tudós lehetett volna (ahogyan egyébként Rudolf fia is kiváló ornitológus volt). Élete tragédiája volt, hogy egyszerűen nem illettek össze Ferenc József császárral, így a boldog, harmonikus családi élet nem adatott meg a számára. Fütyült a kötelezettségeire, csak saját magával törődött, a császár pedig élete végéig szerette, így elnézte különcségeit. Nem törődött mások véleményével, öntörvényű életet élt, mégsem volt boldog sohasem. Tragikus sors az övé, amelyről a Sisi-kultusz ellenére vagy éppen azért sem lehetett sokat tudni, pedig valahol saját korának Diana hercegnője volt.
A teljes kritika itt olvasható:

GTM P
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Gödöllőn jártam, és elkapott a Sisi-láz. Nem hittem volna, hogy egyszer utolér, de hát kellett nekem Gödöllőre menni…! Pedig lehetett valami előérzetem úgy két évvel ezelőtt. Akkor történt, hogy hazacipeltem a könyvet egy antikváriumból. Nem igazán tudtam, miért. Sosem gondoltam érdeklődéssel a legendás koronás asszonyra. A filmet láttam ugyan, de nem hagyott bennem mély nyomokat. Most azt kell mondanom, hogy nem bánom ezt a Sisi-lázat. Főként, mert segített legyőzni egy kellemetlenebb lázas állapotot. De még inkább azért, mert érdekes olvasmány volt.

Őszintén megvallva, nem igazán van összehasonlítási alapom, nem olvastam még tudományos igénnyel megírt életrajzot, fogalmam sincs, milyennek kellene lennie. Ez a könyv egyszerűen csak tetszett. Több okból is.

Először is, mert lerombolja a Sisi-kultuszt. Az idealizált királynő helyett, egy rendkívül intelligens és rendkívül érzékeny asszony személyiségének árnyalt képét kapjuk, nem hallgatva el hibáit, mások életét megkeserítő szeszélyeit sem. A szerző korabeli források, levelek, naplók, újságcikkek és Sisi saját versei alapján igyekszik rekonstruálni lelkének rezdüléseit, meneküléseinek kudarcait, útkereséseinek zsákutcáit, személyiségfejlődésnek torzulásait. Hamann – bár nem mindig sikerül – igyekszik objektív maradni, és leleplezi a kortársak pozitív és negatív véleményének elfogultságait egyaránt.

Tetszett magának Sisinek alakja. Mélységesen meg tudtam érteni helyzetének tragikumát. Egy alapvetően introvertált személyiség, akit különleges pozíciója olyan szerepbe kényszerít, amit nem tud elviselni: reprezentálni, parádézni az udvari etikett kiüresedett szabályai szerint. A leírtak alapján erős szociális fóbiában szenvedhetett, ami a kényszer hatására még inkább eluralkodott rajta. Ebből fakadt különcsége, érthetetlen elzárkózása az emberektől, sőt családjától is. Ráadásul megvetette a monarchiát, az arisztokráciát. Ő volt a köztársaságpárti császárné. Nem csoda, hogy sokan bolondnak tartották.

Árnyaltabb képet kaptam a jó öreg Ferenc Józsefről is. Sosem értettem, miként lett a forradalmat vérbe fojtó zsarnok, végül szeretett császár és király. A szerző nemcsak a családon belüli hatalmi pozíciók változására koncentrál, hanem bemutatja azokat a kényszerítő történelmi tényezőket is, amelyek hatására az abszolút hatalmat gyakorló császár alkotmányos uralkodóvá válik.

Mert végül maga a történelem az, ami befolyásolja a császári család életét. És ennek a történelemnek bemutatása számomra külön értéket hordozott. Alaposabban megismertem az olasz, majd a német egység körüli politikai és fegyveres harcok részleteit. Érdekes volt olvasni a 80-90-es években kialakuló német és osztrák nacionalizmusról és következményéről, az antiszemitizmus megjelenéséről. A legizgalmasabb mégis a kiegyezésnek, a Monarchia létrejöttének, az osztrák – magyar viszony alakulásának bemutatása volt, amit most egészen más, nem magyar szemszögből szemlélhettem. Most világosodtam meg, hogy mennyire csúnyán kiszúrtunk mi annak idején a birodalom többi nemzetiségével.

A főszereplő mégsem a történelem, hanem Erzsébet maradt. Tragikus élettörténete kiváló alapanyag lenne egy igazi lélektani regényhez. De ki mer manapság hozzányúlni egy ilyen legendához?

KönyvekkelSuttogó P
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Egy kissé viharvert, ütött-kopott könyvtári példányt emeltem le a polcról, aminek mindig kicsit recsegett a gerince, ha fellapoztam. Látszódott, hogy sokat forgatták már előttem, ceruzás aláhúzogatások, széljegyzetek és egyéb jelölések tarkították olvasásaimat, és igazából innen tudtam, hogy jól választottam. Mármint életrajzot. Meg persze, aztán a saját tapasztalataim is ezt igazolták vissza.
Brigitte Hamann írása bár olykor elég száraz és egyáltalán nem törekszik az olvasó szórakoztatására, viszont cserébe – én úgy hiszem – mindent megkapunk, amit csak egy Sisi életrajztól várhatunk: erre könnyed 656 oldal és a 80 oldalnyi jegyzet a bizonyíték. Tetszett, hogy egyáltalán nem akarja Erzsébet királynét idealizálni, nem kultuszt akar erősíteni ezzel az írással, hanem Erzsébet alakjának összes ellentmondásosságát akarta egybegyűjteni, hogy megtalálja személyiségét a kultusz mögött. Hamannak nem célja mítosz rombolás sem: „Erzsébet császárné alakját minden ellentmondásosságával, meglepő modernségével és nem mindennapi különcségeivel együtt” akarta olvasói elé tárni, és ez szerintem sikerült is.

Zsani
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Átfogó, olvasmányos könyv Erzsébetről, forrásokra, levelezésekre, naplókra támaszkodva, igazi történészi munka. Szerencsére mentes a Sissit övező giccstől.

Rekka
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Jó kis vaskos kötet, de megéri elolvasni, megismerni milyen volt valójában. (Eléggé meglepődtem a Romy Schneider-s film után.) Tényleg összeszedett, hiteles életrajz, lekötötte a figyelmemet végig. Örülök, hogy ezt a könyvet választottam róla.

Sz_Flóra
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Valamelyest másképp tekintek a dolgokra, amióta kiolvastam a Brigitte Hamann által írt Sisi életrajzot. Mindig is tudtam, hogy Elisabeth önző és öntörvényű volt, de az igazság ezen szeleteire bizony nem számítottam. Örülök annak, hogy a polcomon tudhatom az egyik kedvenc történelmi alakomról szóló igen részletes és átfogó életrajzot. A Romy Schneider-féle szirupos filmtrilógiától kiráz a hideg…
A császárné, aki óriási erőfeszítések során minél látványosabban rugaszkodott el a valóságtól, szabadságra szomjazásában örökké a példaképem lesz. Azonban ha egy nap anya leszek… egyetlen rezdülését sem akarom átvenni! Iszonytató az, ahogy Mária Valéria kivételével a gyerekeit semmibe vette. Rudolf tragédiája egyértelműen a legfájóbb pontja nemcsak ennek az életrajznak, de Elisabeth életútjának is.
Számomra Sisi az egyénisége és irodalmi tevékenységei miatt rendkívül kedves, az eszményképből viszont foszlányok szálltak tova. Az árnyoldalai kerek egésszé formálták a császárné személyiségét előttem, ráadásként pedig új oldalról ismerhettem meg Ferenc Józsefet, Zsófiát (akinek „kegyetlenségével” kapcsolatban szintúgy túloznak) és még sok más híres történelmi vagy éppen egyszerű személyt.
Hatalmas dicséret illeti Brigitte Hamann írónőt, az ő Elisabeth életrajza a leghitelesebb mű, amely valaha is napvilágot látott a császárnéról. Ez több mint valószínű!

viktória_ P
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Valószínű örökletes lesz, ez a Sissi rajongás a családban. Dédimamám teljesen odáig volt érte, rengeteg könyve volt a császárnéról, még egy szép kép is lógott a szobája falán róla, amit nagyon szerettem gyerekkoromban nézegetni nagyon bánom, hogy nem hoztam el, fogalmam sincs hova kallódhatott el :( . Nem olvastam még ennyire részletes és olvasmányos életrajzot. Hiába hatszáz oldalszám feletti, akit érdekel ez a korszak, maga Sissi élete és a jelleme , annak nagyon fog tetszeni. Hamman nem szépít semmit, a források, levelek, visszaemlékezések alapján egy nagyon emberi asszonyt ismertet meg a olvasóval. Sokszor volt vegyes érzésem Sissivel kapcsolatban, összetört a vattacukros álomkép a fejemben, hogy Ő sem volt tökéletes, sőt! Sajnáltam, hogy a bécsi udvarban ennyi gyűlölettel szembesült ilyen névvel, hogy Kőnigsegg meg Hohenlohe-Ingelfingen nem mutogattam volna annyira Sissi modorára, külsejére és beszédjére… , de az évek során egyre inkább kiprovokálta magának az ellenszenvet. Mégsem állt be a sorba, azt tette egész élete során, amit szeretett volna, nem hagyta magát belekényszeríteni az unalmas udvari életbe mégsem találta meg a boldogságát. Nagyon érdekes személyiség volt, nagyon összetett, a császár mellette nagyon unalmasnak tűnt, nem illettek össze. Sajnálom, hogy ilyen boldogtalan élete volt Neki és a császárnak is – nem beszélve a két gyermekéről, akiket közel sem szeretett úgy, mint Valériát.
Csak azért vontam le fél csillagot, mert elviseltem volna több képet is az oldalakon. Persze Google a barátom, de kényelmesebb lett volna, ha a fontosabb személyekről, akik Sissihez kapcsolódtak van kép a könyvben és nem nekem kell keresgélni a fél téglával egyensúlyozva a térdemen.

Európa, Budapest, 2019
664 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634059141 · Fordította: Kajtár Mária
Stitch
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Nagyon részletes életrajzi írás egyik legkedvesebb történelmi alakról. Gyerekkoromban (is) rengetegszer láttam a filmeket Sissiről, és nagy kedvenceim. Úgy gondoltam „adóznom” kell az emléke előtt azzal, hogy elolvasom ezt a könyvet róla. Most már nem csak az idilli stílusú filmből ismerem az alakját. Elolvasva ezt a könyvet közelebb kerülhetünk a valósághoz. Még úgy is, hogy sok magánlevelezés megsemmisült, de az írónő hihetetlent alkotott. Sokszor gondolkodtam el olvasás közben, hogy ebben mennyi munka lehetett.

EnidD
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Ilyen alaposan megírt életrajzal talán még soha nem találkoztam. Erszébet királyné alakja, szinte megelevendik a lapokon olvasás közben, ugyan úgy, mint a családtagjaié, és a hozzá közel álló embereké. A könyvben számomra igazi „fűszert” tartalmaztak különböző életszakaszaiban megírt versei, melyek valjuk be őszintén, azért messze állnak az igazi költészettől.

doresz93

LIBERTY

Hajót építek – de szépet!
Szebbet nem láttok, míg éltek,
Sehol a nagy tengeren;
„Szabadság” leng árbocáról,
S ily szót hord az orr, a bátor;
Szabadság száguld velem.

Aranybetűs szó : „Szabadság”!
Büszkén verdes, vad vihart áld,
Száll a karcsú árbocon;

Ünnepre hiába várhat
Az udvar-börtön, az unt!
Tiszta vízben, zavarosban,
Sirály jó zsákmányra bukkan;
Hurrá! Szívből vágtatunk !

S csak úgy az ujjam hegyéről
Küldök néktek, kedvtelésből,
Drágák, kik gyötörtetek,
Könnyű csókot-áldva lengjen,
S legjobb, ha feledtek engem;
Várnak szabad tengerek!

Mirike

„… olyanok ők ketten, mint a plusz és a mínusz, mint a nappal és az éjjel: ellentétesek és egymást mégis felfedezők: egyik a másikra szerencsétlenséget hoz.”

Lady_Hope I

Ó Magyarország, szép világ!
Tudom én, hogy élsz gyötrő láncon.
Úgy levenném én rabigád,
Kezem, lásd, nyújtani vágyom.

Haza, s szabadság: sok dalia
Ezekért ért oly bús véget
Kötelékünkön bár fonódna ma,
Királyt adhatnék néktek!

Magyar hadd lenne, hadd e honbeli hős,
Vas karja, tiszta híre,
Derék értelmű férfi, erős,
S csak a földért verne a szíve.

Alkotna szabad magyar hazát,
Örökre – legyőzve átkot!
Itt osztaná örömét-bánatát,
Így lenne hű királyotok!

Lady_Hope I

Titánia e világot ne járja;
Emberek közt nem érti senki sem,
Százezer bámészkodó körülállja,
Suttogják; „A bolond nő itt megyen.”
Irigy rosszindulat leskel utána,
És kiforgatják, bármit is tegyen;
Térjen hát vissza ama régiókba,
Hol széplélek megannyi társ lakója.

Cicu

Majláth igen lojális volt a bécsi központi kormányzattal szemben, mégis volt olyan büszke magyar, hogy Magyarország leendő királynéját magyar szellemben tanította osztrák történelemre. Megértést ébresztett benne Magyarország külön jogai iránt, elmagyarázta a kis Sisinek a régi magyar alkotmányt, amelyet Ferenc József 1849-ben semmisnek nyilvánított. Ő, akinek a negyvennyolcasok között az volt a híre, hogy ókonzervatív, a kis Sisinek még azt is elmagyarázta, hogy melyek a köztársasági államforma előnyei.

44. oldal (Európa, 2008)

p_h

A nagyvilágban annyit üldöztek, annyi rosszat mondtak rólam, úgy megaláztak és megsértettek …s Isten látja lelkemet, én soha semmi rosszat nem tettem.
Azt gondoltam tehát, olyan társaságot keresek magamnak, amely nem zavarja a békémet, s örömet nyújt. Visszatértem önmagamba, és a természethez fordultam.
Az erdő nem bánt…A természet sokkal hálásabb, mint az emberek.

p_h

"Sirály vagyok, sehová se való,
Hazámul semmi part se jó,
Hely soha meg nem kötött,
Hullámok közt repülök."

"Ha nincsenek királyok,
Nincs tán háború sem!
Nincs sok áhítva vágyott
Csata és győzelem."

Mária P

Az ünnepi menetben a magyar mágnások eleganciája volt a legfeltűnőbb.

Kapcsolódó szócikkek: 1854 · Bécs · Erzsébet királyné · mágnás
Mária P

A legértékesebb ajándék azonban az a kétszázezer forint volt, amelyet a császár
„a fennálló nyomorúság enyhítésére” adományozott esküvője alkalmából nyomorgó országainak (…) A renitens tartományok, Magyarország és Felső-Itália, nem kaptak semmit.

Kapcsolódó szócikkek: esküvő · Felső-Itália · Ferenc József · Magyarország