Bécs ​és Hitler 7 csillagozás

Egy diktátor tanulóévei
Brigitte Hamann: Bécs és Hitler

A ​Hitlerről, letűnő századunk e sátáni fi­gurájáról szóló monográfiák mindeddig viszonylag keveset foglalkoztak azzal a ténnyel, hogy Hitler Ausztria, pontosabban az Osztrák-Magyar Monarchia szülötte volt. Brigitte Hamann tabutémáktól sem visszariadó vállalkozása ezért vezetett világsikerhez. Bátor és eredeti Hitler­könyvében a gyökerekig ásott le, hogy -nagy sikerű Erzsébet- és Rudolf-életrajzához hasonló módszerrel – Hitler eseté­ben is feltárja az emberi élet legfogéko­nyabb éveit, a gyermekkort, a kamaszkort és az ifjúságot. Márpedig ezeknek az évek­nek a színtere a századfordulós Ausztria és a főváros, Bécs volt. Az a Bécs, amelyben Hitler megismerhette Lans von Liebenfels zavaros faj elméletét, tanúja lehetett a nagynémet birodalom eszméjét hirdető Schönerer és az egyetemi diákság erősza­kos fellépésének, valamint a csehek iránti fokozódó ellenszenvnek, azonkívül meg­tanulhatta az antiszemita Kari Lueger pol­gármestertől, az első vérbeli néptribuntól, hogyan kell manipulálni… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Memoria Mundi Európa

>!
Európa, Budapest, 2000
668 oldal · ISBN: 9630767333 · Fordította: Kajtár Mária, Szántó Tamás

Enciklopédia 11

Szereplők népszerűség szerint

Winnetou


Kedvencelte 2

Várólistára tette 19

Kívánságlistára tette 19


Kiemelt értékelések

Hanging_Moss_9102 >!
Brigitte Hamann: Bécs és Hitler

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Azt kell hogy mondjam, Brigitte Hamann egy nagyon jó történésznő. Rendkívül alapos, kutatása szerteágazó és részletes. Öröm olvasni tőle, kincs minden szó. Rengeteg nagyon érdekes adat, információ, a teljesség igénye figyelembevételével. Nagy háttértudást ad egy Hamann könyv.
A Bécs és Hitler pedig egy kitűnő társadalomtörténeti könyv, nagyon izgalmas, ahogy bemutatja a szereplőket, élettörténetüket, illetve magát a várost, a korabeli századfordulón. Sokat lehet tanulni ebből a könyvből, és roppant érdekes. A történetet pedig teljesen reálisan ábrázolja, nem szaporítja a számtalan hipotézist Hitlerről, hanem inkább legendákat oszlat el. Tényekből indul ki, és a tényeket a tanúk visszaemlékezéseivel fűszerezi meg, és megcáfol minden tévhitet és legendát Hitlerrel kapcsolatban.
Részletesen mutatja a századfordulós Bécset, a polgárokat, az egyetemi életet, a szociális problémákat, a rengeteg bevándorlót és az ebből adódó konfliktusokat, és a bécsi, nacionalista politikát. Egész fejezetet szentel a csehek és zsidók szerepére/sikereire Bécsben.
Nagyon hasznos könyv, mindenkinek ajánlani tudom! Talán a legjobb könyv, amely feldolgozza az ifjú H.bécsi éveit.

Katherine_Grey>!
Brigitte Hamann: Bécs és Hitler

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Kiváló, legendákat oszlató, rengeteg új kutatási eredményt felsorakoztató könyv. Kár, hogy rövidített.


Népszerű idézetek

Inimma>!

1912. március 22-én Adolf Hitler kölcsöncipőben elindult, hogy meghallgassa kedvenc írója, – a pacifista – Karl May előadását. A May-kultusz mély nyomot hagyott Hitlerben, mert még birodalmi kancellár korában is szánt arra időt, hogy elolvassa Karl May összes műveit – ez a német kiadásban 60 kötetet tett ki. Sőt 1943-ban a papírhiány ellenére is utasítást adott ki, hogy 300 ezer példányban nyomtassák ki a Winnetou-t, s juttassák el a katonáknak tábori olvasmány gyanánt. Hitler annyira átélte – az egyébként nem „árja származású” – Winnetou sorsát, hogy Albert Speer egyenesen azt javasolta a történészeknek, hogy amikor Hitler hadvezéri vonatkozású tevékenységét vizsgálják, akkor ne feledkezzenek meg K. May hatásáról sem.

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Kapcsolódó szócikkek: 1912 · 1943 · Adolf Hitler · Albert Speer · Karl May (May Károly) · Winnetou
Hanging_Moss_9102 >!

Hogy a ruhatári díjat megspórolja, a két fiatalember sokszor kabát és kalap nélkül ment el, és így sorban állás közben persze fáztak. Ezenkívül többnyire pontban 21.45-kor elmentek az Operából, hogy még a tízórás kapuzárás előtt visszaérkezzenek a Stumpergasséba, a házmesternek járó kapupénzt (fejenként 20 fillért) így szintén megspórolva, mert akkortájt Bécsben az albérlőknek nem adtak kapukulcsot.

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

TLD I>!

Emellett minden oka megvolt rá, hogy hálás legyen zsidó jótevőinek. Amikor 1909-ben hajléktalan volt – és feltehetően előtte és utána is – számos alkalommal részesült zsidó szociális intézmények jótéteményéből – lásd nyilvános melegedők, ingyenes levesosztás –, valamint zsidó polgárok adományaiból, amivel ezek a meidlingi hajléktalanok menhelyét és a brigittenaui férfiszállást támogatták.

498.

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Kapcsolódó szócikkek: 1909
Hanging_Moss_9102 >!

H. számára nem az ember áll a középpontban, hanem a nép és faj, melyeknek története természeti törvények szerint […] Ezekben a ciklusokban az egyénnek nincs egyéb értéke, mint hogy a nép és a faj része legyen, és kötelessége segíteni ezek túlélését a más népek és fajok ellen vívott harcban.

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Hanging_Moss_9102 >!

Nem csupán elméleti tervezés eredménye volt, hogy a német csapatok éppen 1938.március 12-én és 13-án vonultak be Ausztriába. H., aki nagyon jól ismerte az osztrák történelmet és mentalitást, roppant ügyesen használta ki ezt a dátumot, melynek szimbolikáját és jelentőségét politikailag a saját hasznára fordította.
Bécsben 1848. március 13-án tehát 90 évvel azelőtt tört ki a forradalom, ez a Metternich-rendszer elleni nemzeti, liberális és társadalmi felkelés. Bécsben akkoriban a fekete-arany-vörös lobogókat mint a Habsburg-vezetés alatt álló egységes Német Birodalom össznémet, „nagynémet” mozgalmának a jelvényét bontották ki.
[…] 1848 hagyományának az egyes csoportok, a demokraták éppúgy, mint a nacionalisták, el voltak kötelezve, H. bécsi korszakában is.

Brigitte Hamann: Bécs és Hitler Egy diktátor tanulóévei

Kapcsolódó szócikkek: 1848 · 1938 · Ausztria · Bécs

Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

Szvetlana Alekszijevics: Utolsó tanúk
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere
Lily Ebert – Dov Forman: Lily fogadalma
Corrie ten Boom: A menedék
Art Spiegelman: A teljes Maus
Robert Kershaw: Harckocsizók
Laura Hillenbrand: Rendíthetetlen
Ungváry Krisztián: Budapest ostroma
Tobak Tibor: Pumák földön-égen
Hannah Arendt: Eichmann Jeruzsálemben