Evés ​ész nélkül 13 csillagozás

Miért eszünk többet, mint hisszük?
Brian Wansink: Evés ész nélkül

Naponta több mint kétszáz, étellel kapcsolatos döntést hozunk, ám ezek 90%-a nem tudatos.

Miért hagyjuk a végére a legjobb falatot? Miként érhetnénk el végre, hogy tényleg fogyjunk, ha fogyókúrázunk? Finomabbnak találunk egy ételt, ha hangzatos a neve? Sötétben tényleg nem tudjuk, mit eszünk? Vajon hogyan befolyásolja a csomagolás, a márkajelzés, a tányérunk mérete vagy az étterem színvilága azt, hogy mit és mennyit eszünk?
Brian Wansink táplálkozáspszichológus szórakoztató kísérletek alapján mutatja be, miként ismerhetjük fel azokat az észrevétlen tényezőket, amelyek evésre késztetnek bennünket, akár éhesek vagyunk, akár nem. Hasznos tanácsai segítségével erőfeszítés nélkül tehetjük élvezetesebbé és egészségesebbé táplálkozásunkat.

Eredeti megjelenés éve: 2006

HVG Könyvek, Budapest, 2014
HVG Könyvek, Budapest, 2014
300 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633041925 · Fordította: Laik Eszter

meseanyu MP

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Roppant hasznos könyv azoknak, akiknek van dolguk a normál testsúly elérésének terén, illetve akiket érint a túlevés problémája. A szokások felől közeíti meg a problémát, ami tetszik, imádok új jó szokásokat beépíteni az életembe. Az egész könyv rendkívül szórakoztató is, gördülékeny, vicces, érdekes.

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Már viszonylag a könyv elején kiderül, hogy Brian Wansink maga is haspók, ami nekem nagyon sokat segített. Mert bár minden tiszteletem a zöldséget turmixoló, kockahasú nőké, valahogy érzem, hogy sosem tartozom majd közéjük.
Enni is, főzni is imádok. Szeretem a magyaros konyhát és ha jobban belegondolok, szinte biztos, hogy szénhidrátfüggő is vagyok. (Nem büszkélkedem, rajta vagyok a változtatáson.)
A családom legtöbb tagja remekül főz. Anyám gyerekkorunk óta retteg attól, hogy éhen halunk, az etetés a szeretetnyelve, egy-egy ünnepnapon annyit főz 6 főre, mintha távozásunk után az üdvhadsereg is tiszteletét tenné nálunk.
A férjem családjában pont a hozzám legközelebb álló főz fergetegesen – nála is igaz a szabály, hogy a vacsorának nem akkor van vége, mikor jóllaktál, hanem mikor undorodsz magadtól.
Ez kimondva vicces, de ahogy idősödöm, rájöttem, hogy megélve kevésbé az. És míg 17 évesen mozgás nélkül sem bosszult meg egy tábla csokoládé mérgemben történő harapva betömése, most mozgás mellett is mindent át kéne gondolnom.

És ezért segíthet rengeteget egy olyan könyv, mint az Evés ész nélkül. A legtöbbünknek ugyanis, mielőtt életmódváltásba kezd, át kell huzaloznia az agyát!
A szerző szerint naponta 200 evéssel kapcsolatos döntést hozunk meg. Ez őrületesen sok. Vajon mennyit változtatna az életünkön, evési szokásainkon, ha ezeknek nem csak a 10%-át(!) hoznának meg tudatosan?

És akkor most elárulhatjuk, hogy ez távolról sem egy diétás könyv. Érdekesebbnél érdekesebb kutatások tárháza, amikből megtanulhatjuk, mennyi de mennyi tényező befolyásolja az elfogyasztott ételeink mennyiségét és azt, hogy mennyire élveztük azokat.
Szinte kínosan érzi magát az ember, ha azt olvassa, a tányér mérete, színe, asztalon való elhelyezkedése és még egy rakás olyan tényező befolyásolja az evési vagy nem evési szokásainkat, amikkel ha szembesítene minket valaki, meglehet, kikérnénk magunknak.

Brian Wansink stílusa nagyon szerethető és szórakoztató, ami egy ilyen könyv esetében nem utolsó, de semmire se mennénk a szerző remek stílusával, ha nem lenne egy szuper fordítója a könyvnek! Szerencsére van neki. :)

Ha valaki azt mondja nekem, hogy több mint 20 megkezdett olvasmány kellettlen ide-odatologatása utan egy étkezési szokások kutatásairól szóló könyvet fogok habzsolva befalni, biztosan nem hittem volna neki. De az Evés ész nélkül egyszerűen parádés; rendkívül szórakoztató és lebilincselően érdekes volt. Köszi, M3-as dugó, köszi, HVG Könyvek!

Na, szaladjatok – vegyétek, egyétek ezt a könyvet is!

ptagi P

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Ez egy olyan könyv, amit nem elég kipreparálni, aláhúzogatni, hanem kell belőle egy 10 pontos kivonat a hűtőre. Csak hogy lássam és tudjam, ahányszor kinyitom a világítós szekrényt :P

Boglarina

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Nagyon hasznos kis könyv mindenki számára, akit érdekel, hogyan lehetne tudatosabban figyelni az étkezési szokásainkra. Nagyon sok mindenre rávilágított (pl. tudtátok, hogy az ízlés nem pusztán ízlés kérdése? ;) vagy hogy ha már 2 méterrel messzebb van a nassolnivaló, akkor kevésbé biztos, hogy enni fogunk belőle, mintha mellettünk lenne közvetlenül fiókban), rengeteg praktikus tanáccsal szolgált azoknak, akik ügyelni akarnak a súlyukra. Az írónak ráadásul időnként elővillant humora.

Ami egyedül zavart, az a szója propagálása.

bodr

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

A könyv mottója az, hogy „a leghatásosabb diéta az, amit észre sem veszünk”, tehát nem arról szól, hogyan fogyókúrázz, mit ne egyél, mit ne tegyél, hanem hogy hogyan alakítsd át a gondolkodásodat és a környezetedet annak érdekében, hogy veszíts testsúlyodból. A táplálkozáspszichológus minőségben ténykedő szerző ehhez dietetikusok és orvosok tanácsai helyett pszichológusok és marketingesek tudását nyújtja át nekünk a cél érdekében.

Szerettem.

Akinek sok a 300 oldal, a lényeget összefoglaltam rövidebben:

Alcyone P

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Érdekes és hasznos olvasmány, ámbár úgy gondolom, lehetett ezt volna rövidebben is. Voltak olyan jelenségek, praktikák, amik számomra már nem jelentettek újdonságot, ugyanakkor voltak olyanok is, amiken sosem gondolkodtam el, vagy sosem jutott volna eszembe, hogy ez is befolyásolhatja étkezési szokásaimat/szokásainkat. Egy biztos, mindenkinek egyszer szerintem el kellene olvasnia ahhoz, hogy lássuk és értsük a táplálkozáshoz való viszonyunkat, az ebből fakadó esetleges kellemetlenségeinket, betegségeinket, hízásainkat, stb, mert ez a kötet sokmindent igyekszik megmagyarázni, világosabbá tenni, mégha kicsit szájbarágósan is (legalábbis nekem már néha sok volt).

A legérdekesebb, hogy végigveszi, mennyi és milyen környezeti hatás befolyásolja a táplálkozással kapcsolatos döntéseinket, hogy egyes döntések mögött milyen marketing, táplálkozástudományi kutatás, döntés és befolyásolás áll; ahogy az is érdekes, hogy sokszor mi magunk mennyire az eszünk, érzékszerveink csapdájában élünk, ha a finom falatokról van szó – és amely gyengeségeket a gyártók milyen tökéletesen ki is használják.
Sokszor jókat mosolyogtam az egyes kutatásokon, meg magukon az eredményeken is.

Egyszer mindenképp elolvasós, a jótanácsokat pedig amiket lehet pedig érdemes észben tartani a következő evésünk, döntésünk alkalmával a „jó alak” és egészség érdekében. :)

moni79

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Nagyon hasznos könyv azoknak, akik fogyókúrázni szeretnének vagy csak egészségesebben étkezni. Érdekes, szemléletes, sok kutatás van benne, és jól felépíti az elméletet, összekötve a gyakorlattal. Pár dolog ismerős lehet, de vannak nagyon meglepőek is.

smee

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

érdekes ez a 'diéta', de nem tudom, hogy fogok-e változtatni a szokásaimon…

pulse

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

A kötelező cuccokat nem szeretem, ezt viszont képes volnék azzá tenni :)

csucsorka P

Ha tudatosan és folyamatosan megvonunk magunktól valamit, nagy valószínűséggel egyre jobban fogjuk kívánni.
Nem számít, hogy a szeretet, a szabadidő, a tévé vagy a kedven ételünk hiányzik-e. Ha megvonunk magunktól valamit, nem tudjuk a maga teljességében élvezni az életet. Sok fogyókúrázó mégis azzal kezdi, hogy kiiktatja kedvenc csemegéit. Ez a kudarchoz vezető biztos út. Bármilyen diéta, amely az igazán kedvelt ételek elhagyásán alapul, csak ideiglenesen működhet. Mindaz az étel, amit nem eszünk meg, kísérteni fog. Amint a diéta véget ér – akár azért, mert feladjuk, akár, mert pillanatnyi sikert értünk el –, kétszer akkora hévvel vetjük magunkat kedvenc ételeinkre. Amekkora áldozatot hoztunk, annyit pótolunk be.

csucsorka P

A legtöbb fogyókúrázó – a megkérdezettek több mint fele – a ruháját említette viszonyítási alapként. Azt mondták, abból tudnák [mérleg nélkül] megállapítani, hogy elérték-e a kívánt súlyt, ha beljebb tudnák csatolni az övüket, nem kellene a hasukat behúzniuk, hogy be tudják gombolni a nadrágjukat, vagy ha kényelmesen le tudnának ülni régi farmerjukban anélkül, hogy elszorítaná a lábukban a vérkeringést.
A ruháink nem hazudnak. Vagy feljönnek ránk, vagy nem. Sokak számára elvont dolognak tűnik leadni 10 kg-ot, de az, hogy fel tudják-e húzni a régi farmerjukat, már kézzelfogható.

csucsorka P

Nem fordulhat elő, hogy valaki karcsún fekszik le, és másnap kövéren ébred. A legtöbb ember apránként, fokozatosan hízik (vagy fogy), ezért nem is érti, hogyan történt. (…) legtöbbször fogalmunk sincs, hogy a kelleténél 50 kcal-val többet vagy kevesebbet ettünk-e aznap. Sőt, a legtöbben még azt sem veszik észre, hogy 200-300 kcal-val többet vagy kevesebbet ettek-e az előző naphoz képest.
Ez az evés észrevétlen sávja. Ebben a mezőben mozogva nem vagyunk tudatában, ha kicsivel többet, vagy kevesebbet ettünk.

csucsorka P

Többet eszünk a szem előtt lévő ételekből, mert többet gondolunk rájuk. Minden egyes alkalommal, amikor meglátjuk az édességes tálat, el kell döntenünk, eszünk-e belőle, vagy sem. Újra és újra nemet kell mondanunk valamire, ami finom és gusztusos. Ha ötpercenként meglátjuk a csábító csokoládét, akkor egy óra alatt 12-szer kell nemet mondanunk, majd a következő órában is 12-szer, és így tovább. A nemek egy része ezalatt óhatatlanul igenné válik, többnyire valahogy így: „Na jó, most az egyszer…”

87. oldal, Rejtett ösztönök - Csábító csokik csapdája

csucsorka P

Ha nem látjuk az ételt, nem is gondolunk rá. Ha látjuk, ott van a gondolatainkban.
Ám van egy rejtettebb oka is annak, miért ejt rabul a pralinés doboz és a süteményes tál: pusztán az, hogy gondolunk az ételre, éhséget válthat ki. Pavlov kutyájához hasonlóan az embernél is beindul a nyáltermelés, amikor étellel kapcsolatos dolgot hall, lát vagy szagol – amilyen például egy csillogó alufóliába csomagolt tejcsokoládé-darabka. Még hozzá sem nyúltunk a csokihoz, de a hasnyálmirigyünk máris termelni kezdi az inzulint, amelynek le kell majd bontania a testünkön végigsöprő cukorlöketet.
Az inzulin csökkenti a vércukorszintünket, ami éhségérzetet válthat ki. Bár a nyálcsorgatástól még senkinek nem lett baja, minél erőteljesebb a nyáltermelés, annál valószínűbb, hogy az illető gondolkodás nélkül lát hozzá az evéshez, és túlzásba is viszi.

87. oldal, Rejtett ösztönök - Csábító csokik csapdája

csucsorka P

A gyomrunk nem tud számolni.
Nem vezet nyilvántartást arról, hány kanál zabpelyhet reggeliztünk, hány deci túlárazott frappucinót ittunk a munkába menet, mennyi hasábburgonyát kaptunk be az ebéd első másfél percében. Nem tudja kiszámolni, hány kalória van a poharas jégkrémben, amit hazaérkezésünk után a hűtő előtt állva fogyasztottunk el.
A gyomrunk rossz matekos, ráadásul a figyelmünk és a memóriánk sincs a segítségünkre. Nem jegyezzük meg, hány darab cukorkát kaptunk be a munkahelyünkön a közös tálból, és hogy 20 vagy 30 szál sültkrumplit tömtünk-e magunkba. Még rosszabb a helyzet, amikor vacsorázni megyünk a barátainkkal vagy a családunkkal. Mint azt egy vizsgálat igazolta, öt perccel azután, hogy a vendégek távoztak egy olasz étteremből, 31%-uk nem is emlékezett arra, hány szelet kenyeret evett, 12%-uk pedig tagadta, hogy egyáltalán evett volna kenyeret.

45. oldal, Számlálatlan falatok

csucsorka P

Az egyik kísérletben Rolls csapatának sikerült kis mennyiségű ételt nagyobbá varázsolnia azáltal, hogy egyszerűen levegőt adtak hozzá. (…)
Rolls kísérlete arra világít rá, hogy ha valaki azt gondolja, kevesebbet evett a megszokott mennyiségnél, éhesnek fogja érezni magát, ha pedig úgy véli, többet, jóllakik.
Vagyis a mennyiség számít, nem a kalória. Akkora térfogatú ételt fogunk enni, amekkorát szeretnénk, nem pedig annyi kalóriát, amennyit eltervezünk. Ha egy adott mennyiségű étel kalóriaértékét megdupláznánk, akkor sem panaszkodna senki, hogy nem bírja megenni az egészet. Ha pedig megfeleznénk, ugyanúgy nem reklamálna senki, hogy még mindig éhes. Mindkét esetben jóllakna. Sosem kalóriákat fogyasztunk, hanem mennyiséget.
Az élelmiszergyártók azt szokták mondani, a két legolcsóbb hozzávaló a víz és a levegő. Nem árt, ha ezt mi is észben tartjuk.

Selly IP

Saját magunkon kívül senki nem tud bennünket rábírni a változásra.

csucsorka P

Jól tudjuk, hogy megy ez. Egyik nap önfeledten kanalazzuk a jégkrémet a nyitott hűtőajtó előtt, és – bamm! – egyszer csak feleszmélünk, hogy három nap múlva jelenésünk van az Oscar-díj átadón.

35. oldal, Az észrevétlen sáv - A megvonásos diéták és az Oscar-díj, avagy itt a kiló, hol a kiló

Brian Wansink: Evés ész nélkül Miért eszünk többet, mint hisszük?

Ezt a könyvet itt említik