A ​leleményes Hugo Cabret 233 csillagozás

Regény képekben és szövegben
Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret

Hugo ​Cabret a forgalmas párizsi vonatállomáson él, teljes titokban. Az árva kisfiú az épület rejtett járataiból felügyeli a pályaudvar óráinak működését. Ám amikor a sorsa, akárcsak az általa javítgatott fogaskerekek, összekapcsolódik egy könyvmoly kislány és a pályaudvar mogorva játékboltosának történetével, élete és legféltettebb titka is végzetes veszélybe kerül. Egy különös rajz, egy féltve őrzött jegyzetfüzet, egy ellopott kulcs, egy mechanikus ember és Hugo apjának rejtett üzenete szövevényes, megható és lenyűgöző kalandba sodorja mindhármukat.

Brian Selznick könyve 284 eredeti rajzával, valamint a képregények és filmek keverékét idéző formájával újraértelmezi a regény műfaját, és egy teljesen új, eddig ismeretlen olvasási élménnyel lepi meg a csodálatos történetek kedvelőit.
Brian Selznick 1966-ban született az amerikai New Jersey-ben. Első saját könyve, „A leleményes Hugo Cabret” megjelenése előtt többszörösen díjnyertes gyerekkönyv-illusztrátorként volt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

Libri, Budapest, 2012
544 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633100721 · Fordította: Dunajcsik Mátyás

Hugo Cabret

Varázslatos olvasmányélmény.

Amikor leemeltem a polcról, azt hittem egy gyerekkönyvet fogtam meg, és az is, részben. De bele akartam kucorodni a lapokba, el akartam bújni a pályaudvaron, hallgatni az óra kattogását, figyelni a megszülető világot.

Olvassátok Hugo történetét, nem azért, mert én vagy más ajánlotta, vagy azért, mert egy este alatt így olvashatsz el 500+ oldalt. Ne azért vedd le a polcról, mert képek vannak benne, vagy mert gyönyörű kiadás.

Hanem mert Hugo álmai a tieid is, mert hiszem, hogy a film az igazság másodpercenként huszonnégyszer, és hová lennék, ha nem kergetnénk sosemvolt álmokat?

Sippancs P

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Jó pár éve találkoztam már ezzel a könyvvel, egy esemény kapcsán ezt ajándékoztam egy molynak, ám akkor nem keltette fel különösebben az figyelmemet, csak megvettem, és küldtem is tovább. Most, hogy kihoztam a könyvtárból, és elolvastam, azt kell mondjam, hogy sajnálom, hogy anno legalább nem lapoztam bele. (Talán eltántorított a „féltégla” mérete.)
Nagyon különleges könyv volt. A félig képes, félig olvasmányos írásmód miatt féltem egy kicsit a történettől, mert nem vagyok egy nagy képregény-fan, de így, ebben a formában kifejezetten tetszett. Rengeteget időt töltöttem a képek nézegetésével, minden kis apróságot igyekeztem felfedezni rajtuk, s ha épp néhány oldalnyi íráshoz érkeztem, alig vártam, hogy újra jöjjenek a rajzok.
Emellett pedig nagyon szerettem a témát is, érdekes volt olvasni az 1900-as évek eleji filmvilágról.
Amiért levonok egy csillagot, az az érzelmek hiánya, belőlem ugyanis nem sok mindent váltott ki érzelmileg a könyv, pontosabban Hugo árvasága vagy Georges tragédiája.

Dün SP

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Először a könyvből készült filmet láttam és nem is nagyon tudtam, hogy miről fog szólni, csak néztem és hagytam, hogy magával ragadjon. Láttam már pár Méliès-filmet és pár alkotást a Lumière-fivérektől, így különösen sikerült elvarázsolnia a történetnek.
Nem csoda, hogy rögtön lecsaptam a könyvre, amikor megláttam az Új Könyvek polcon a könyvtárban – úgy tűnik gyors voltam, az én kölcsönzésem miatt került bele az első kölcsönzési határidő pecsét :) – és nagyon hamar ki is olvastam. Nem elég, hogy a történet varázslatos, de bámulatosak Brian Selznick illusztrációi, a filmkockák, a kiadás, de még a könyv illata is egyedi volt. Igazából sokkal tovább is olvastam volna még…
(Hjaj, ez a baj, a nagyon jó könyvekkel, valahogy megilletődöm tőlük és csak ilyen semmitmondó mondatokat sikerül írnom róluk. Pedig ez a könyv tényleg lenyűgöző ám.)

brena

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

2013.április elején végig néztük @Algernon -nal Manófalva 3 nagy könyvesboltját,mert ez nekem „most és azonnal,láb toporzékolva” kell. Ehhez képest 2014.01.20.-án olvastam el. Ez híven tükrözi a könyvakaritiszt, azt hiszem:)
Bátran mondhatom, könyveim közül a legszebb kiadás. Gyönyörű!
A filmet láttam,így tudtam miről szól a könyv. Mindkettő színvonalas alkotás.
Imádtam a rajzokat,imádtam a fekete margót,imádtam hogy nehéz könyv,imádtam a fejezet címeket, imádtam a piros belső lapot,imádom a borítót,szóval IMÁDOM!
És ez az a könyv, ami megéri az árát! ez nem Ulpis könyv

gab001 P

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Sokáig az oldalszám miatt nem kezdtem neki ennek a könyvnek, de aztán valahogy a kezembe került, s rájöttem, hogy sok kép van benne, így már nem riasztott annyira a vastagsága, viszont annál kíváncsibb lettem rá. Aztán végre elszántam magam, s csak úgy pörögtek az oldalak. A rajzok egészen elvarázsoltak, időnként olyan érzésem volt, mintha mozgóképeket néznék. Ráadásul tetszett, hogy a események szerves részét képezték és nem mindig volt leírva betűvel, amit láttam. Magáról a történetről nem igazán tudtam semmit, mert a filmnek csak az első néhány percét láttam, azt is elég régen. Bőven tartogatott meglepetéseket, s az eleve titokzatos légkör a közepétől már szinte kézzel fogható. Igazán megkapó történet csodálatos kivitelezésben.

Libri, Budapest, 2012
544 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633100721 · Fordította: Dunajcsik Mátyás

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Varázslatos. Különleges. Egyszerű. Szerethető. Hangulatos. Egyedi. Szomorú. Szép.

Álmok. Remények. Barátok. Család. Célok. Vágyak. Leleményesség. Idő.

Kíváncsi vagy, honnan jönnek az álmok? Milyen az, ha fényes nappal elevenednek meg? Milyen mutatványokra képes az idő? Vajon ha nincs, vagy elveszítjük a célunk, nem tudjuk tenni a dolgunk és elromlunk?

Megmondom én: nem hiszem, hogy számít, honnan jönnek, elég ha tudjuk, léteznek, és bárhol, bármikor megtalálhatnak minket, mi is őket; a valóra vált álom veszélyes is de örömteli is lehet, így hát vigyázni kell, mit kívánunk, de az biztos, ha egy álom megelevenedik, az a születése pillanatában tökéletes és gyönyörű, senkit nem érdekel akkor, mi lesz később, nem is kell; az idő különleges és rejtélyes, néha elszalad, néha vánszorog, de sosem találja el, mikor milyen tempóban kellene haladnia, de néha, igen, néha tud meglepetést okozni és mutat néhány igazán különleges mutatványt; álmok és célok nélkül senkik vagyunk, kell hogy legyen valami, valaki, amiért s akiért élhetünk, küzdhetünk és ha ezt bármilyen okból kifolyólag is elveszítjük, akkor úgy vélhetjük, hogy nem tudjuk tenni a dolgunk, haszontalanok vagyunk, rosszak, nem működünk, elromlottunk, és bár vannak, akadnak új célok, de ennél is fontosabb, hogy az elvesztés nem örök s végleges, pont ez a lényeg, erről szól a küzdés, akkor is kitartani, amikor már úgy tűnik, nincs miért, mert nincs veszett ügy, míg akad egy ember is, aki képes küzdeni érte. Ha pedig van kivel, az mindennél többet jelent s ér.

Impozáns kiadvány, kívül-belül csodaszép, le a kalappal előtte. Nagyon-nagyon jók a képek, igazán hangulatosak, különleges élményt nyújtanak. A cselekmény viszonylag egyszerű, lassan kibontakozó, de lélekmelengetően van elmesélve, és ebben a rohanó világban szükség van ilyen és ehhez hasonló történetekre. Nem fogja megváltani a világot, de a szíveket talán igen. És ennél több, én azt gondolom, nem kell.

Lanore P

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Ez a könyv kívül-belül gyönyörű, egy különleges hangulatú, szó szerint varázslatos világba repít el. Az illusztrációk csodaszépek, és együtt a szöveggel olyan érzés olvasni, mintha egyből filmen is nézné az ember… sosem kedveltem különösebben a némafilmeket, de ez a történet annyi jót mesélt róluk, hogy kedvet kaptam hozzájuk :) Elképesztően nagy élmény lehetett akkoriban ilyen csodát alkotni a filmvászonra, és elkápráztatni vele a közönséget… most egy picit én is ott lehettem a nézők között, köszönöm a lehetőséget, @tündérrózsa :)

Juci P

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Selznick eléggé ráérzett valamire. Először is annyira guszta ez a könyv, a kezedbe veszed, és azonnal rácuppansz, nem bír nem érdekelni. Nagyon tetszik a könyv narratív módja, hogy a szöveg néhol teljesen elengedi a képek kezét, és átadja nekik a történetmondás feladatát. A képek néhol szinte gyermekien bumfordiak, máshol – főleg az arc közeli rajzoknál – rendkívül finomak. Van persze valami filmszerű a képekben, de ez a könyv témáját tekintve nem meglepő, sőt nyilván nem is véletlen. Már láttam a filmet, ami szerintem elég jól sikerült, nehéz is volt elvonatkoztatni tőle; megkockáztatom, hogy jobban működött az egész képes formában, mint így, félig szövegként. Nekem így kicsit egysíkúak voltak a jellemek, és talán az sem annyira meglepő, hogy egy film jobban át tudja adni a film iránti rajongást :) Mindenestre nagyon szeretném elolvasni a Wonderstruckot is ezek után.

Chöpp

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Jó volt. Pont, mint a film!

Zsuzsanna_Makai

Brian Selznick: A leleményes Hugo Cabret Regény képekben és szövegben

Nagyon tetszett benne, hogy ez egy mesébe bújtatott tiszteletadás az előttünk haladóknak az úton, nagyon tetszett, hogy a hosszas leírásokat rajzokkal helyettesítette, sokkal érthetőbb volt, mint elmagyarázni pl a tényleges rajzokat, és fotókat.
Most jön a DE, de valahogy mégsem éreztem teljesnek az egészet. Mintha csak majdnem jött volna el a varázslat, már majdnem ott volt, de nem.
Szerettem, csodáltam, újra fogom olvasni, de egy parányi hiány, mégis csak maradt bennem.
Köszönöm szépen, @kisbeka! Tökéletes ajándékválasztás volt!

Algernon +SP

Az idő a legkülönösebb mutatványokra képes. Egy szempillantás alatt csecsemők jelennek meg a babakocsikban, koporsók tűnnek el a földben, háborúkat nyernek meg és vesztenek el, a gyermekek pedig, akárcsak a lepkék, egy-kettőre felnőtté változnak.

Kapcsolódó szócikkek: idő
RandomSky

Szeretem elképzelni, hogy az egész világ egyetlen, hatalmas gépezet. És tudod, a gépeknek soha nincsenek felesleges alkatrészei. Pontosan annyi és olyan alkatrészük van, mint amennyi szükséges. Hogyha pedig a világ valóban egyetlen nagy gép, akkor szerintem nekem is valami céllal kellett a világra jönnöm. Ami azt jelenti, hogy neked ugyanúgy kell, hogy legyen valami célod itt.

Ciccnyog IP

– Belegondoltál már, hogy minden gépnek van valami célja? – kérdezte Isabelle-t. – Az egyiket azért csinálták, hogy megnevettessen, mint ezt az egeret itt, a másikat meg azért, hogy megmondja az időt, ahogy az órák, vagy hogy elbűvöljön, mint az automata. Talán ezért van az, hogy akárhányszor látok egy elromlott gépet, mindig elszomorodom: mert nem tudják tenni a dolgukat.
Isabelle felvette az egeret, újra felhúzta, és újra letette.
– Talán ugyanez van az emberekkel is – folytatta Hugo. – Ha elveszted a célod… az olyan, mintha te is elromlanál.

Ciccnyog IP

„Ha valaha is kíváncsi voltál, honnan jönnek az álmok, amikor alszol, hát csak nézz körbe. Itt készítjük őket.”

Ciccnyog IP

AZ IDŐ A LEGKÜLÖNÖSEBB MUTATVÁNYOKRA KÉPES.

Zabothegyező I

– Néha-néha feljövök ide, akkor is, ha épp semmit nem kell javítanom, és csak nézem a várost. Szeretem elképzelni, hogy az egész világ egyetlen, hatalmas gépezet. És tudod, a gépeknek soha nincsenek felesleges alkatrészei. Pontosan annyi és olyan alkatrészük van, mint amennyi szükséges. Hogyha pedig a világ valóban egyetlen nagy gép, akkor szerintem nekem is valami céllal kellett a világra jönnöm. Ami azt jelenti, hogy neked ugyanúgy kell legyen valami célod itt.

Erika7

Ha elveszted a célod… az olyan, mintha te is elromlanál.

Ciccnyog IP

Hugónak eszébe jutott, mit mondott az apja arról, amikor életében először ment moziba. Azt mondta, olyan volt, mintha az ember fényes nappal az álmait látná megelevenedni.

Haimanti

Ahogy innen nézem magukat, meg kell mondjam, hogy nem egy teremnyi párizsi embert látok itt cilinderben, gyémántokkal ékesítve és selyemruhába öltözve. Nem látok se bankárokat, se háziasszonyokat, se bolti eladókat. Nem. Ma este önök azok, akik valójában: mágusok, hableányok, utazók, kalandorok és varázslók. Önök az igazi álmodók.

516. oldal (Libri, 2007)

Algernon +SP

Az Utazás a Holdba, Méliés leghíresebb filmje egy csapatnyi felfedező útját követi végig, akik elmennek a Holdra, megküzdenek a holdbéli emberekkel, és egy fogollyal térnek vissza a földlakók ünneplésétől övezve. Ha a távoli jövőbe egyszer az emberiség valóban képes lesz arra, hogy a Holdba repüljön, George Méliés-nek és a filmjeinek kell köszönnünk, hogy megértették velünk: ha merünk nagyot álmodni, bármi lehetséges.