Oltalmazók ​1. (Oltalmazók 1.) 28 csillagozás

Brian Michael Bendis: Oltalmazók 1.

A netflixes Oltalmazók sorozat beépül a Marvel Univerzumba! Négyükhöz (Fenegyerek, Luke Cage, Jessica Jones, Vasököl) csatlakozik első körben a Fekete Macska, a Megtorló és még Penge is!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Marvel Legendák Kingpin

Kingpin, Budapest, 2020
112 oldal · puhatáblás · Fordította: Markó István · Illusztrálta: David Marquez

Jessica Jones

fowler P>!
Brian Michael Bendis: Oltalmazók 1.

Nincs mit szépíteni, ez az év igencsak erős volt idehaza a Kingpin majd' minden frontján, a teljesség igénye nélkül jött:

– 1-1 50. szám a Hihetetlen Pókember és a Peter Parker Pókember szériákban, előbbi esetén év végére átnyergelve a Tökéletes spoiler szériára,
– 2 újabb Mega Marvel kötet, ebből az egyik (a Brubaker-féle Amerika Kapitány) elég erős,
– 1 current size HC formátumú extra szuper album a Polgárháborúról, a megszokotthoz képest picit más szemszögből,
– az egyik legtökösebb Megtorló-sztori első kötete,
– és persze rengeteg Marvel+ különszám jobbnál-jobb (Fenegyerek, X-Faktor, Pókember 2099) és egyre kevésbé jó (Hulk…) sztorik következő köteteivel.

Emellett bitang erős évet húzott be a Marvel Legendák kiadói sor, többek közt a Stan Lee emlékkötetnek, az X-Generációnak, és persze ennek a kötetnek köszönhetően.

Az van, hogy @FélszipókásŐsmoly kolléga magáról a kötetről szinte mindent leírt a saját értékelésében spoiler, amit én is kiemeltem volna. Talán annyit tennék hozzá, hogy David Marquez képi világa teljesen berántott, bár azért az év vége elég erős egyébként is egyedi és impresszív képi világú kötetek terén spoiler, de ez most egy igazi WOW élmény volt számomra. Picit ugyan át kellett kalibrálni az agyam, hogy képben legyek az „All New, All Different” (pfff, ne már) cimkével ellátott reboottal, de meglepően jól sikerült. Talán ez már egy „minden mindegy” sztori volt Bendistől a DC-hez való távozása előtt, vagy csak szimplán a reboot tépett le róla egy rakás kötöttséget, de tulajdonképp tökmindegy. Remek sztori, remek képek, és jövőre érkező folytatás (és előzmény) – jár a pacsi érte, srácok!

FélszipókásŐsmoly P>!
Brian Michael Bendis: Oltalmazók 1.

„Az Oltalmazók. Luke Cage Harlemből, Fenegyerek a Pokol Konyhájáról, Vasököl K'un L'unból, Jessica Jones a rémálmainkból.”

Brian Michael Bendis ismét hatalmasat alkotott ezzel a 2017-es képregénnyel, ezúttal a Marvel képregényuniverzum újrakezdett „All-New, All-Different” (vadiúj, vadimás :D) világában. Itt nem tudja sem Ben Urich, sem a többi Oltalmazó, hogy kicsoda Fenegyerek, viszont Danny Randról és Frank Castle-ről közismert, hogy szuperhősök. Wilson Fisk elvileg visszavonult és tisztes üzletemberként növelgeti befolyását New Yorkban, a Fekete Macska viszont ismét bűnöző. off

Hangulatában és egy-két mozzanatában a Netflix sorozatokat idézi kicsit, hiszen ott is ekkoriban hozták össze a hősöket az Oltalmazók sorozatra. Sziporkázó poénok, váratlan vendégszereplők és meglepő fordulatok jellemzik. Bendis egyszerre könnyed és karakterközpontú hozzáállással, rutinos karmesterként vezényel. A kispályás Gyémánthátúból igazi kemény ellenfelet varázsolt.

Az év legkellemesebb Kingpin-meglepetése! Kiváló karácsonyi ajándék, és jövőre jön is a folytatása – illetve egy Fekete Macska központú előzménye a Mega Marvel 7.-ben!

Oceans_daughter>!
Brian Michael Bendis: Oltalmazók 1.

Huu engem nagyon meglepett ez a kötet. Imádom az Oltalmazókat, ezért nem is volt kérdés, hogy be kell szereznem ezt a példányt, de annyira izgalmas és jó volt, hogy le sem tudtam tenni. A karakterektől azt a humort, és keménységet kaptam, amire számítottam, és ehhez még hozzájött az, hogy milyen szépen is van megrajzolva az egész.
Oltalmazók rajongóknak kötelező :)

Chris>!
Brian Michael Bendis: Oltalmazók 1.

Bendis az egyik kedvenc képregényíróm, habár csupán töredékét olvastam a magyarul megjelent munkásságának is, de már azzal a kevéssel is sikerült meggyőznie. Képregényben mindeddig csak Jessica Jonesszal találkoztam huzamosabb ideig (az Alias 1-3. kötetének köszönhetően), Fenegyereknek még csak a vendégszerepléseihez volt szerencsém, Luke Cage és Vasököl azonban jóformán ismeretlen volt előttem. Ennek ellenére abszolút tudtam élvezni ezt a kötetet, amelyben ők négyen, afféle mini-Bosszú Angyalai módjára összeállnak, hogy Oltalmazók néven megvédjék a várost. Bendisnek sikerült egy abszolút átérezhető problémát helyezni a középpontba, amelyben bár szükség van a szuperhősök szupererejére, de még sem rugaszkodik el annyira a valóságtól. Ráadásul hosszú idő után hangosan nevettem a poénokon, ami képregényeknél tényleg nagyon ritka nálam, szóval, ezt is sikerült jól összhangba hoznia.

FélszipókásŐsmoly P>!

Luke Cage: A Megtorló lőtt le?
Jessica Jones: Igen. A Megtorló. Tudom, hogy csíped, de--
Luke Cage: CSÍPEM? Ha összefutok vele, feldugom az egyik puskáját a--
Jessica Jones: Mielőtt rám lőtt, még csípted, mert „megtisztítja az utcákat”.
Luke Cage: Ja, de olyan, mint egy prérifarkas.
Jessica Jones: Te harlemi vagy.
Luke Cage: Láttam prérifarkast. A tévében.

Kapcsolódó szócikkek: Jessica Jones

Oltalmazók sorozat · Összehasonlítás