Az ​egyetlen esély 19 csillagozás

Brian Lecomber: Az egyetlen esély

Egy ragyogó januári napon Ann Moore és udvarlója, Roy Bazzard egy kis sportrepülőgépen vikendezni indul a fiú szüleihez. Ámde alighogy felszállnak Newcastieból, a hétvégi pihenésnek és a kilátásban levő pásztorórának egyszeriben befellegzett: Roy, a pilóta eszméletlenül a kormányra roskad – és nem is fog magához térni egyhamar… Amikor nyolcvan kilométerrel odébb egy repülőoktató meghallja Ann rémült sikoltozását, tisztában van vele, hogy a lánynak – akinek halvány fogalma sincs a repülőgép-vezetésről – egyetlen esélye maradt: egy tapasztal pilótának „le kell imádkoznia” az égből, magyarán a teendőket rádión diktálva meg kell kísérelnie leszállítani a földre, mégpedig úgy, hogy eközben ott repül közvetlenül mellette, és árgus szemmel figyeli, hogyan követi a lány az utasításait. Persze – amit azt minden légjáró tudja – a leimádkozás, próbálkozzék vele akár a legjobb repülőoktató a világon, mindig halálos kockázat…

Eredeti cím: Talk Down

Eredeti megjelenés éve: 1978

Árkádia, Budapest, 1989
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633071275 · Fordította: Simóné Avarosy Éva

Bla IP>!
Brian Lecomber: Az egyetlen esély

A ’90-es évek elején olvastam először ezt a könyvet – letenni nem tudtam. A sztori azért is elképesztő, mert a történet idén kísértetiesen hasonló módon meg is történt. Brian Lecomber Az egyetlen esély című művét az élet tehát lemásolta némi parafrázikus különbséggel. 2022 májusában történt meg a hasonló eset. A könyvben a főhős egy fiatal nő, akinek a barátja lesz rosszul, s ájul el pilótaként. Neki egy másik repülő segít. A valóságban egy pilótaképzésben jártas férfi, egy talpraesett légiirányító segített rádión keresztül a bajba jutott utason, aki végül sikeresen landolt a kisgéppel. Szóval itt nem az Élet írta a sztorit, hanem csak „lemásolta.”- némi módosítással. Hihetetlenül izgalmas. Imádtam most is.Kár, hogy nem sokan olvasták, én ajánlom!

NewL P>!
Brian Lecomber: Az egyetlen esély

Nagyon érdekes volt arról az erőfeszítésről olvasni, ahogy egy repülésben teljesen járatlan személyt egy repülés oktató „leimádkozik” a levegőből. Mindkét „pilóta” óriási erőfeszítéseket tesz, a „sokkban” lévő lánytól kezdve az oktatóig.
A vége kvázi lezáratlan maradt (szerettem volna tudni, hogy felépül-e Roy, és hogy mi történik a pilótával), de legalább mindenki túlélte az eseményt.

Brian Lecomber: Az egyetlen esély

Nagyon érdekes és részletgazdag olvasmány volt. Aki egy kicsit is érdeklődik a repülés, légiforgalmi dolgok iránt kötelező olvasmány. Az alaptörténet nagyon érdekes és egyben ijesztő is. Kisgép, te utasként zero repülési tudásal maradsz a levegőben, miközben a pilóta elájult. Végig sem mertem igazán gondolni, oldalanként izgultam és vártam a megoldást. Laikusként el sem tudtam képzelni ilyenkor mit lehet tenni. De ezen kívül bemutatja egy kisgép használatát, a pilóták és repülés oktatók helyzetét, a légiirányítók munkáját. Nagyon összetett regény, talán néhol kicsit már túl részletes ezért a fél pont levonás. Nagyon olvasmányos és izgalmas végig. Fejezetek elején mutat egy idősíkot, ez nagyon érdekes volt, hogy kb 10 perc alatt mennyi minden történik. Egy nagy hiányérzetem volt csak, hogy egy pár sorban kövessük a szereplőket tovább. Kivel mi történt ezek után. Nagyon nagy maradt az űr…..

XX73>!
Brian Lecomber: Az egyetlen esély

Régóta ez az egyik kedvenc kalandregényem. Érdekes eljátszani azzal a gondolattal, hogy fölszállsz sétarepülni, és menet közben elájul melletted a pilóta.

Magamat ismerve, fönt még elég jól elvolnék. Szeretem a gépeket, s ha ilyen jó mester próbál leimádkozni, mint a könyvben Kerr, szerintem jó tanítvány volnék. Odafönt még csak térkép a táj. Csak hát… a gyenge pontom a földközelben 2-100 m lenne, vajon hogy viselkednék ott (lévén, hogy szégyenletesen tériszonyos vagyok, netán hánynék, esetleg el is ájulnék. Nem tudom. Nem szeretném kipróbálni.)

Sokadszorra olvasom ezt a könyvet, szeretem. Utoljára 10 és fél éve ültem kisrepülőn (fiam szülinapi ajándékaként), jóóó nagy zacskóval (noha intakt.) Hát hogy a fenébe nem volt annyi eszem, hogy a harmadik ülést átengedjem sógoromnak?! Legközelebb így teszek!

Ezt a könyvet továbbra is borzongva bár, de szeretem.

Papi>!
Brian Lecomber: Az egyetlen esély

Aki érdeklődik a repülés után, az feltétlen olvassa el ezt a könyvet! :)

Pumukli82>!

A rémületnek, a teljes, határtalan rémületnek nagyon erős a fizikai hatása. Ha műszaki példával akarnánk érzékeltetni, olyan hatása van, mint amikor egy utazósebességgel haladó repülőgép motorjába hirtelen bekapcsolják a magassági gázt. A félelemre az agy úgy válaszol, hogy adrenalint juttat a vérkeringésbe, és ezzel mind a tudatot, mind a testet emberfeletti teljesítményre teszi képessé. Ha ezt a teljesítményt arra lehet fordítani, hogy az ember megoldja a veszélyhelyzetet, vagy hogy megmeneküljön belőle, akkor minden szép és jó. De ha nem lehet, ha a rekciók egyre csak halmozódnak, mert a helyzetből egyszerűen nincs kiút, akkor a rémület önmagát gerjeszti, megsokszorozódik, és esztelen pánikba hajszolja az agyat.

Pumukli82>!

Anne hirtelen rádöbbent, hogy sír is, nevet is egyszerre. Fájt a gyomra, vihogott, és közben csurogtak lefelé az arcán a könnyek. Van vele valaki! Lehet, hogy az az ember ott a másik gépen az égvilágon semmit sem tehet érte, de itt van, és ez valahogy iszonyúan fontos. Azt jelenti, hogy próbálnak rajta segíteni, és hogy már nem elhagyatott, nincs egyedül.
– Jól lát, Ann? – kérdezte a hang nyugodtan.

Pumukli82>!

– Sose felejtsd el, Keith, hogy az ember gyakran követ el hibát. Elfelejt valamit megmondani vagy megtenni… túl sokat követel… dühíti, hogy lassan reagálnak… Ezeket a hibákat mindannyian elkövetjük. Amit meg kell tanulnod, az az, hogy ha ilyesmi történt, le tudd állítani magad. Vedd tudomásul, hogy elkövetted a hibát. Aztán vegyél egy mély lélegzetet, Zárd le az ügyet, és vágj neki újra a dolognak. Ha nem ezt teszed, teljesen eluralkodik rajtad, és nem te, hanem egy ingerült félnótás folytatja majd helyetted az oktatást ennél a növendéknél, de lehet, hogy végig a nap hátralevő részében. Márpedig az igazi veszély az, ha folytatod a repülést, miközben mérges vagy magadra, és hülyeségeket gondolsz – Ez az, amibe az emberek belehalnak.
Ahogy Kerr a cigarettájához emelte a gyújtót, rájött, hogy remeg a keze. Szája kiszáradt, a füst íze tapadósan édes volt, nem ízlett, és mintha a motordörgés ütemére áradt volna a torkában. Szívott egy mélyet a cigarettából, égy pillanatig benn tartotta a tüdejében a füstöt, aztán hátraszegte a fejét, és lassan kifújta, a szélvédőablak fölső széle felé.

Pumukli82>!

Ha az ember huzamosabban különlegesen nagy félelmet érez, agya egy idő után telítődik. Mivel a tudat képtelen a feszültséget tovább elviselni, teljesen vagy részben a zavarodottság állapotába kerül. A szindrómát jól ismerik, tökéletesen értik. Az egészségügyiek a természet érzéstelenítő hatásaként is említik.
A köznapi nyelvben inkább sokknak hívjuk.

Pumukli82>!

Persze, ezek a sokk tünetei. Sokk és idegkimerültség. Muris, hogy az ember hátradől az ülésben, és úgy állapítja meg az önmagánál jelentkező tüneteket, mintha valaki másról volna szó. Csakhogy ez semmit sem segít, úgy látszik. A tüneteket az ember megállapítja, de semmit sem tud tenni ellenük. Sokkal egyszerűbb feladni az egészet, hagyni, hadd kalandozzanak szerteszét a gondolatai.