Almost ​Perfect 1 csillagozás

Brian Katcher: Almost Perfect

Winner of the 2011 Stonewall Children's & Young Adult Literature Award

You only hurt the ones you love.

Logan Witherspoon recently discovered that his girlfriend of three years cheated on him. But things start to look up when a new student breezes through the halls of his small-town high school. Sage Hendricks befriends Logan at a time when he no longer trusts or believes in people. Sage has been homeschooled for a number of years and her parents have forbidden her to date anyone, but she won’t tell Logan why. One day, Logan acts on his growing feelings for Sage. Moments later, he wishes he never had. Sage finally discloses her big secret: she’s actually a boy. Enraged, frightened, and feeling betrayed, Logan lashes out at Sage and disowns her. But once Logan comes to terms with what happened, he reaches out to Sage in an attempt to understand her situation. But Logan has no idea how rocky the road back to friendship will be.

Rosalie_2>!
Brian Katcher: Almost Perfect

Nagyon hosszúnak találtam, de mivel lekötött, ezért viszonylag gyorsan haladtam vele. Nem szeretem a nagy terjedelmű olvasmányokat. Emlékszem, amit utoljára olvastam és rendkívül sok oldalas könyvnek találtam, az Fitzgerald Szépek és átkozottak című alkotása volt. A mai napig nem tudom, hogy hogyan sikerült befejeznem. Plusz, ez eléggé kisbetűs volt, szerintem ha normál mérettel nyomtatták volna, meglett volna egy hatszáz oldal.

Nagyon érdekes. Egy végzős, gimnazista tinédzser fiú perspektívájából ismerjük meg a történetet, aki egy eléggé bigott berendezkedésű amerikai kisvárosban él, ahol tényleg csak olyan épületkomplexumok és szolgáltatások érhetők el, amik a túléléshez szükségesek. Unalmas, beszűkült, lehetőségektől deprivált hely, ami nem tartogat sokat.

Ez nem egy tipikus fiú találkozik lánnyal történet (angolul van is egy ilyen kifejezés, amit az ehhez hasonló sztorikra aggatnak: „boy meets girl story"). Ez azért annál jóval több, ugyanis a transzneműség kérdéskörét is feszegeti, méghozzá megnyitva szinte minden aspektusát. Új csaj jön a gimibe és senki nem tud róla semmit. A srác egyre többet kezd el vele eljárni és nagyon gyorsan észrevesszük, hogy a kémia megcáfolhatatlan kettejük között.
Rendkívül maszkulin, de amikor karakterváltás történik, a feminin dialógusok, amelyek a női karakterekhez köthetőek, jó egyensúlyt alkotnak. Az írónak sikerült élet- és valósághűen megfesteni a szereplőket, aminek nagyon örülök.

Hogy hogyan tud egy átlagos fiú elfogadni egy transznemű lányt és hogy milyen stációkon megy keresztül, számomra nagyon érzékletesen került lefestésre. Akinek van egy kis sütnivalója az tudja, hogy mások elfogadása először ön-elfogadással kezdődik. Ez szépen le is van vezetve a cselekményben, ami megint csak tetszett.

Számomra a transz lány karaktere elég gyenge volt. Túlságosan áldozat típusnak tűnt. Lehetett volna kicsit forradalmibbra fogni, emancipálni, harcra kész üzemmódba állítani, de érzelmileg elgyengültnek éreztem. A srác karaktere szépen fejlődött az állomások által

Sok mindenbe belekap a történt. Hogy hogyan fogadja el egy család a transznemű gyerekét, vagy épp hogyan nem fogadja el. Hogyan tudod felvállalni, ha a párod transznemű, vagy épp hogyan nem tudod felvállalni. Kell-e titkolni vagy kell-e ezt másokkal megosztani. Súlyos kérdések ezek. Én a transzparens életvezetésben hiszek. Mindent őszintén, nyitott szívvel és lélekkel, és előre mint a lovak. Ez hiányzott belőle. Kicsit vérszegénynek éreztem. Lehetett volna ez egy hősiesebb történet is. Lehetett volna szebb is. Példaértékű lehetett volna abból a szempontból, hogy egy férfi min megy keresztül, amikor beleszeret egy nőbe, akiről kiderül, hogy biológiailag nem nő, és hogy hogyan dolgozza fel (önreflexióval és mély ön-elfogadással); hogy vállalja fel; hogy nyitja fel a saját szexualitását és rendezi át a fogalmakat, valamint hogy hogyan rombolja alá a „normákat", amik csak üres szavak és valójában nem is léteznek, mert a „normál" csak egy opció a mosógépen, és a test meg csak test.

A szexuális élmény is nagyon figyelemfelkeltő volt, de nekem nem tetszett, hogy a transznemű karakter nem szabadult fel az első szerelemben, odaadásban, elfogadásban és egyenlőségben gazdag szexualitásban, testi érintkezésben. Ott el voltak fedve dolgok. Ez is lehetett volna test-lerombolóbb, sztereotípiai szexkultusz-pusztítóbb, ahol a szeretkezés közben a lélek van jelen és a test pedig csak egy közvetítő közeg. Ahol deréktól lefelé két hímnemű testtáj találkozik, de minden más teljesen eltér egymástól, ami a nemi szerepeket és entitásokat illeti. Sok minden hiányzik nekem ebből a műből.

Már felsoroltam, hogy annyi minden lehetett volna ebből a műből, és sajnálom, hogy most sem találkoztam egy olyan transznemű karakterrel, aki nem az „áldozat" szerepében tetszeleg, hanem átmegy mindenen, mint kés a vajon és stabilizál egy jogalapot magának: kiharcolja a helyét, az életben, a szerelemben. Lehet, hogy túl sokat várok el egy gimis történettől.. nyilván ez a probléma. A vége sem tetszett. Keserű volt.

Összességében élveztem és szívesen ajánlom annak, aki szereti a gimis szerelmi történeket.