Saga ​3. (Saga 3.) 30 csillagozás

Brian K. Vaughan: Saga 3. Brian K. Vaughan: Saga 3.

Brian K. Vaughan, az Y: Az utolsó férfi és a Lost díjnyertes írójának, valamint Fiona Staples, a Mystery Society és a North 40 kritikuskedvenc rajzolójának SAGÁja lélegzetelállító történet egy fiatal családról, amely a helyét keresi az univerzumban.

Irodalmi hősük nyomában járva Marko és Alana Csendusz bolygójának kozmikus világítótornyába látogatnak, miközben üldözőik egyre közelebb érnek hozzájuk.

Eredeti mű: Brian K. Vaughan: Saga 3. (angol)

Pesti Könyv, Budapest, 2019
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155699290 · Fordította: Rusznyák Csaba · Illusztrálta: Fiona Staples
Pesti Könyv, Budapest, 2019
152 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155699290 · Fordította: Rusznyák Csaba · Illusztrálta: Fiona Staples

makitra P
Brian K. Vaughan: Saga 3.

Minden szerelem véget ér egyszer. De szerencsére még nem most.

A Saga még mindig vicces és szexi és pörgős és megható és elgondolkodtató. Világegyeteme még mindig színes és hatalmas, ahol bármibe belefuthatunk, legyen szó csontokat életre keltő parazitákról vagy beolvadásra késztető ökoszisztémáról. De ez a kötet talán leginkább a traumákról és azok feldolgozásáról beszél, legyen szó szerelmi bánatról, gyászról vagy régi, már meghegesedett veszteségekről. Vajon mi segít túlélni, mi segít továbbmenni az úton? A bosszú? Vagy az, hogy találsz magadnak egy új célt? De a mélyben ott van a társadalmi elnyomás kérdése is, a titkok és elfolytások, a másság helyzete, de a régmúlt szokásainak eroziója is. És a legjobb az, hogy mindezt továbbra is humorosan, empátiával és élénk stílussal mutatja be. Fiona Staples munkáját pedig még mindig imádom.

Baráth_Zsuzsanna P
Brian K. Vaughan: Saga 3.

Ez a sorozat egyre jobb es jobb lesz! Marpedig az urbeli Romeo es Julia tortenete eddig is eppen elegge veres, mocskos es szexcentrikus volt, es meg erre is sikerult ratenni meg egy jo nagy lapattal. Meglepo fordulatok tomkelege zudul a rekordido alatt fuggove valo olvasora, aki az egyik pillanatban szakad a nevetestol, a masikban amul-bamul a fantasztikus rajzokon, a harmadikban elszomorodik az eppen aktualis draman, a negyedikben felirja a bakancslistajara, hogy be kell szereznie egy hazugsagmacskat, aztan mar csak annyi ereje marad, hogy hagyja magat sodorni a gyorsan pergo esemenyekkel. Hatalmas buli volt ez a resz is, mikor jon mar a kovetkezo?:-)

Brian K. Vaughan: Saga 3.

A fiatal írók folyton „ajánlószövegre” hajtanak. Már maga a szó is olyan szörnyű, mint az irodalmi bűn, amelyre utal.
A magasművészetnek mindössze három formája létezik: a szimfónia, az illusztrált gyerekkönyv és a társasjáték.
Közben végre jóra fordult azoknak a kedves embereknek a sorsa, akik meg akarták gyilkolni a szüleimet.
Ó, gyűlölöm az igazi erőszakot, de a hamis erőszak $@!% zseniális.
Mert a sportriporterek az egyetlen újságírók, akik halált érdemelnek.

Ez a képregény még mindig olyan, mint a hamis erőszak spoiler. A rajzok még mindig elképesztően gyönyörűek spoiler, a történet pedig továbbra is (teljesen a jó értelemben vett módon) korhatáros: mocskos, kegyetlen. szexi és megindító. Nem érdemes sokat ragozni: nem a Sagáról kell olvasni, hanem a Sagát.
Öt világítótorony az ötből.

chibizso
Brian K. Vaughan: Saga 3.

Nem hat az újdonság erejével a tény, hogy a Saga központi témája a család. Az első kötetben is könnyű volt Alana és Marko kezdő szülőségével azonosulni – ebbe minden bizonnyal közrejátszik az, hogy a képregény ötletét az hívta életre, hogy Brian K. Vaughan apa lett. (…) A szerzőpáros továbbra is ezen a vonalon építi a két karaktert, a 2. kötetben plusz adalékként megtudjuk, hogyan gabalyodtak egymásba, a fiatalos bohóságon túl. Egymásra találásukban a képregény legfontosabb alaptétele fogalmazódik meg: a háború ellentéte a szerelem. A szeretkezz, ne háborúzz nem egy vadi új filozófiai kinyilatkoztatás, de Alanát és Markót körülvevő háborús helyzet kicsit más meglátásba helyezi a hippi jelmondatot. Mi oldhatja meg egy intergalaktikus konfliktust végérvényesen? Ha a két oldal megszereti egymást. És ez kinek jelenthet problémát? Hát azoknak, akiknek érdekükben áll a háború fenntartása. A szerelem és gyerekvállalás témáját lehámozva még némi reflexiót is kapunk gyűlöletszítás mechanizmusára. Alana és Marko népe egyaránt dehumanizálja a másikat. A szárnyasok csak a saját nyelvüket illetik a nyelv megnevezéssel, a szarvasosok csak hadoválnak. Az egyiknek nincs kultúrája, a másik vérszomjas tömeggyilkos. Alana, Marko és a közéjük csapódó nagymama, Klara saját szűk családjukon belül fedezik fel, hová vezetett ez a fajta gyűlöletkeltés."

Bővebben: https://roboraptor.24.hu/2019/08/14/saga-2-3-kotet-kepr…

Soma_Fuxreiter
Brian K. Vaughan: Saga 3.

Még mindig imádom a Saga világát.
Mondom ezt úgy, hogy elismerem eredetiségének hiányát.
Borzasztóan változatos minden,
de új a Nap alatt még mindig nincsen.

Társadalomkritika itt, ott görbe tükör.
Akinek nem tűnik fel az ökör.
A történet toporog egy helyben,
de mégsem unalmas, rendben?
Ami megment mindent azok a karakterek…
Azt hiszem ez így kerek.

U. i. : kutyapárti vagyok,
De egy hazugság macskát akarok.

Kapcsolódó szócikkek: író · irodalom
No_Exist

Minden jó gyerekkönyv ugyanarról szól: egy ifjú megszegi a szabályokat, hihetetlen kalandokban vesz részt, majd azzal a tudattal tér haza, hogy az említett szabályok okkal léteznek. Persze a figyelmes olvasó érti az igazi üzenetet: szegd meg a szabályokat, amikor csak lehet, mert hát ki ne akarna nagyokat kalandozni?

No_Exist

Egyes szülők hagyják nyerni a gyereküket a játékban, de az enyéim sosem tették. Nem hiszem, hogy azért, mert annyira versengők voltak, inkább csak belém akartak verni egy fontos leckét. Az élet nagyrészt arról szól, hogy megtanulunk veszíteni.

Dávidmoly

Az évek során találkoztunk mindenféle emberrel, amilyet csak el tudsz képzelni. De senki sem tesz rosszabb első benyomást egy írónál.
Na jó, majdnem senki.

Dávidmoly

Upser, a riporter: Hogy fogadta Alana a kettejük egybekelését?
Even, Alana mostohaanya: Mindent összevetve remekül. Akkoriban egy meglehetősen… nehéz időszakon ment át. Azt hiszem, egy pozitív nőalak jelenléte sok szempontból segített Alanának, hogy célt találjon az életében. Pár hónappal a beköltözésem után beállt a seregbe.

Dávidmoly

Javítóember: Egyébként hogy sikerült így gallyra vágni?
Az Erély: Nem a magam dolgával törődtem.

Dávidmoly

Upser, a riporter: Ha maga tényleg Szabadúszó, minek ez a játszadozás? Miért nem vágja el a torkunkat?
A Billog: Mert a sportriporterek az egyetlen újságírók, akik halált érdemelnek.