Élj ​szívvel-lélekkel 15 csillagozás

10 útjelző az önbecsüléshez
Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel

Nagyon ​sokan nem merjük megmutatni, kik is vagyunk valójában, mert tartunk mások véleményétől, ítéletétől, félünk, hogy nem vagyunk elég jók. Ugyanakkor mindannyian ismerünk olyan sikeres embereket – ha csak hallomásból is –, akik csodálatos és inspiráló életet élnek. Az ő történetük általában arról szól, hogy teljes egészében elfogadták önmagukat saját tökéletlenségükkel és sérülékenységükkel együtt.
Brené Brown könyve segít eljutnunk a szívvel-lélekkel élt, önmagunk teljes elfogadásán alapuló életig. A könyvet olvasni olyan, mintha hosszas és felemelő beszélgetést folytatnánk egy bölcs baráttal, akitől együttérzést és hasznos tanácsokat kapunk.
Mit jelent az, hogy valaki önbecsüléssel közelít a dolgokhoz? Hogyan fogadhatjuk el tökéletlenségünket? Hogyan tehetünk szert mindarra, amire szükségünk van, és hogyan engedhetjük el mindazt, ami visszatart minket? Miért teszi lehetetlenné a valahová tartozást a beilleszkedés kényszere? Szerethetünk-e valakit úgy, hogy közben… (tovább)

A tökéletlenség ajándéka címmel is megjelent.

Eredeti mű: Brené Brown: The Gifts of Imperfection

Édesvíz, Budapest, 2012
196 oldal · ISBN: 9635291403 · Fordította: Cziczelszky Judit

Mariann_Czenema P

Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel 10 útjelző az önbecsüléshez

Nekem ugyanaz a véleményem, mint @nagytimi85-nek: ez egy klassz könyv, amit biztosan nem elég egyszer elolvasni!
Voltak fejezetek, amiket 2x olvastam el, azokból rengeteget ki is tudnék idézni; nyilván azokkal a témákkal van még mit dolgoznom.
A „Mit gondolnak majd az emberek?” szorongástól eljutni az 'Elég vagyok!' állapotig, élethosszig eltartó, időnként fájdalmas és nagyon küzdelmes munka :-) de megéri.
(Btw, az unalmas megjegyzést nem igazán tudtam megérteni a másik két véleményből, én hiába olvasok szakkönyveket, a kèk könyvet, Bátraké a boldogságot untam, ezt nem.)

cseri P

Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel 10 útjelző az önbecsüléshez

Kicsit olyan amerikai a stílusa, de persze nincs kétségem felőle, hogy igaza van.

dezirel

Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel 10 útjelző az önbecsüléshez

Egy kicsit túl száraz, túl tudományos, a sok információ között majdnem elveszik a legfontosabb, az ember…
De azért remek kis könyv, kincsekre is lehet lelni benne.

Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel 10 útjelző az önbecsüléshez

Ezt a könyvet tavaly már olvastam angolul, így valójában ez újraolvasás volt.
Másodszorra (vagy másfeledszerre) is ugyanaz volt az érzésem: alig tudtam letenni, izgalmas olvasmányként faltam, ugyanakkor úgy éreztem, az lenne a legjobb, ha minden második oldalnál lehorgonyoznék, alaposan átrágnám, magamba szállnék, (sírnék egy jó nagyot), majd ötletbörzét készítenék arra, hogyan alkalmazhatom az életemre azt, amit olvastam.
Brené Brown nem ígér könnyű önsegítő módszert ebben a könyvben, nem is kecsegtet azzal, hogy egy párlépéses recepttel megváltja az életünket. Ugyanakkor átfogó és összeszedett, nagy szakmai tudást képviselő, mégis közvetlen és olvasmányos, érzékletes és érthető módon ír arról, mik egy szívvel-lélekkel, boldogan és önmagunkhoz hű módon élt élet összetevői, a társadalom, amiben élünk, milyen módokon barikádozza el előlünk ezt az életet, és hogyan vetünk önmagunknak is akarva-akaratlanul gáncsot.
Brené könyve azért is olyan különleges és mély tartalmú, mert eredeti szakterületét tekintve a szégyent kutatja. Ebben a könyvében sem csak a felszínt, a hétköznapi könnyedség és vidámság kérdéseit kapargatja, hanem őszintén ír – saját élményeit sem kímélve – arról, hogyan hálózza be a mindennapjainkat a szégyen, a megfelelni vágyás, az elvárások, a stresszes, kimerült, túlhajszolt élet kultusza, és még sok olyan mocsár, amin át kell gázolnunk, ha el akarunk érkezni a valódi önmagunkhoz, mint a boldog élet kikerülhetelen, feltétlen szükséges kiindulópontjához.
Saját bevallása szerint nem ad (nem adhat) egyszerű útvonaltervet, lépésről-lépésre leírást, inkább csak egy meghívót egy önismereti utazásra, ugyanakkor mind a fejezetek végén összegyűjtve, mind útközben bőven kínál olyan kapaszkodókat, ötleteket, saját példákat, amik mentén elindulhatunk.
Egyszerre élvezetes és fájdalmas, könnyű és nehéz olvasmány – jó szívvel ajánlom, és biztos vagyok benne, hogy még én sem végeztem ezzel a könyvvel.

amyylee

Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel 10 útjelző az önbecsüléshez

Elég száraz olvasmány.Elolvastam,de nem fogott meg a könyv.

nagytimi85

A szégyen tehát a félelemről szól. Félünk, hogy az emberek nem fognak szeretni bennünket, ha kiderül számukra, kik is vagyunk, honnan jöttünk, miben hiszünk, mennyit küzdünk, vagy hogy – ha hiszed, ha nem – milyen csodálatosak vagyunk, amikor kiterjesztjük a szárnyunkat, és a magasba emelkedünk (igen, néha éppolyan nehezünkre esik elfogadni az erősségeinket, mint a hibáinkat).

Kapcsolódó szócikkek: félelem · szégyen
nagytimi85

A kulcs nem más, mint hogy meg kell tanulnunk elválasztani az embereket a viselkedésüktől, és mindig azt kell megcéloznunk, amit tesznek, nem pedig azt, akik.

nagytimi85

A kulcsszó a gyakorlás. Mary Daly teológus így ír erről: „A bátorság habitus, szokás, erény: az ember bátor tettek által tehet szert rá. Ahogy úszni is úgy tanul meg, ha úszik.”

Kapcsolódó szócikkek: bátorság
zsuzsyb

Még sosem bántam meg, ha úgy cselekedtem, hogy közben a hitelesség célja lebegett a szemem előtt. Érzelmileg talán sérültem, szégyent azonban sosem éreztem. Ha viszont az emberek elfogadását és helyeslését keresem, és végül mégsem működik a dolog, akkor mindig elborít a szégyen. „Nem vagyok elég jó ” – gondolom magamban. Vagyis, ha a hitelesség a célom, nem érdekel, hogy közben esetleg nem tetszem másoknak. De ha az a célom, hogy szeressenek, és közben nem szeretnek, akkor bajban vagyok. A dolgunkat úgy tehetjük a legjobban, ha a hitelességet tesszük rangsorunk legelejére.

nagytimi85

Mindennek tetejében pedig ott tornyosult előttem az a hatalmas feladat, amelyet életközépi tisztázásnak szoktam nevezni. Ez utóbbit gyakran hívják életközépi „válságnak”, pedig nem az. A tisztázás ideje ez – olyan időszak, amikor az ember nagyon erős késztetést érez, hogy azt az életet élje, amelyet élni akar, ahelyett, amelyet élnie „kell”.

Kapcsolódó szócikkek: életközepi válság · Midlife crisis
nagytimi85

A 2008-as év kezdetén, amikor a blogom még meglehetősen új volt, írtam egy bejegyzést arról, hogy összetörtem magamban a „kitartás-gombot”. Tudod, miről beszélek, ugye? Ez az a gomb, amelyhez nyúlsz, ha túl fáradt vagy, hogy felkelj az éjszaka közepén, kimoss még egy adag kakis-büfis pelenkát, elérj még egy gépet, visszahívj még egy embert, vagy úgy tegyél, ahogy rendesen szoktál, még akkor is, amikor legszívesebben fellöknél valakit, és magadra húznád a takarót. A „kitartás-gomb” a túlélés egy titkos szintje, amely akkor aktiválódik, ha kimerültek és túlterheltek vagyunk, túl sok a dolgunk, és túl kevés az időnk saját magunkra.
Az említett blogbejegyzésben arról írtam, hogyan döntöttem el, hogy nem fogom megreparálni magamban ezt a gombot. Vagyis megígértem magamnak, hogy ha érzelmileg, fizikailag vagy szellemileg lestrapáltnak érzem magam, megpróbálok lassítani ahelyett, hogy a régi jól bevált eszközeimhez nyúlnék: a túléléshez, az erőltetett menethez és a lenyeléshez.

nagytimi85

Ha tudni szeretnénk, miért félünk annyira attól, hogy megmutassuk az igazi énünket, meg kell értenünk a szégyen működését.

Kapcsolódó szócikkek: szégyen
zsuzsyb

Könnyű támadni és kritizálni valakit, aki kockázatot vállal, és hangot ad valamilyen népszerűtlen véleménynek, megoszt egy merőben új dolgot a világgal, vagy épp kipróbálja magát egy olyan területen, amelyet még nem sajátított el teljes egészében. A kegyetlenség olcsó, könnyű és agresszív. És gyáva is. Főleg, ha névtelenül kritizálunk valakit – amint azt a technológia oly könnyen lehetővé teszi manapság.

zsuzsyb

Ha te is olyan vagy, mint én, a hitelesség gyakorlása ijesztő lépésnek tűnhet számodra – hiszen kockázatos kiadni magunkat a világnak. Én azonban abban is hiszek, hogy még kockázatosabb elbújni, és elrejteni a tehetségünket a világ elől. Ki nem mondott, meg nem osztott gondolataink, nézeteink, ötleteink nem múlnak csak úgy el. Hajlamosak eluralkodni rajtunk, és teljesen lerombolni az önbizalmunkat.

nagytimi85

Hogy mennyire ismerjük és értjük önmagunkat, az valóban nagyon fontos. Van azonban valami, ami még alapvetőbb ahhoz, hogy szívvel-lélekkel éljünk: önmagunk szeretete.
A tudás lényeges, de csak akkor, ha gyengéden és szeretettel bánunk önmagunkkal, miközben felfedezzük, kik is vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: önismeret · szeretet