Bátran ​a vadonban 17 csillagozás

Hogyan tapasztaljuk meg a valódi összetartozást és álljunk ki önmagunkért
Brené Brown: Bátran a vadonban

Egyre ​több embert érint az elszigetelődés, a társas magány problémája, s egyre többen gondolják úgy, hogy nehéz valódi, mély kapcsolatokat kialakítani. Hiába vagyunk szociális lények, a konfliktusoktól és az elutasítástól való félelem bénítóan hat ránk, a szorongás, a bizonytalanság, a félelem pedig aláássa azt a törekvést, hogy nyissunk a másik és a világ felé.
A tartalmas társas kapcsolatok kulcsa a bátorság. Bátorság kell ahhoz, hogy megismerjük és elfogadjuk magunkat. A megszerzett önismeret révén ugyanakkor kibontakoztathatjuk a bennünk rejlő pionír szellemet, s felfedezhetjük mindazt, ami rajtunk kívül van – legyen az akár egy másik ember, egy másik kultúra vagy egy másik közösség.
HA ELÉG BÁTRAK VAGYUNK, LEHETŐSÉGEINKNEK SEMMI SEM SZABHAT HATÁRT, ÉS MIÉNK LEHET A VÉGTELEN!
A houstoni egyetem neves kutatóprofesszora, Brené Brown a tőle megszokott közvetlen stílusban meséli el azokat a személyes történeteket, amelyek segítenek megérteni, hogyan alakíthatunk… (tovább)

Mircsi>!
Brené Brown: Bátran a vadonban

Brené Brown: Bátran a vadonban Hogyan tapasztaljuk meg a valódi összetartozást és álljunk ki önmagunkért

Ez a könyv annyira összetett, hogy nem is nagyon tudok kiemelni belőle gondolatokat, amik megragadtak, azon kívül persze, ami Brene Brown alapgondolata, hogy ahol sebezhető vagy és felvállalod magad, ott történik a csoda.
Egyébként nagyon ráhangolódtam Brenére, talán mert imádtam a HP-es és SW-os hivatkozásait (és szerintem ez tök vagány, hogy egy kutatásról szóló könyvben ilyen példákat is lehet hozni. Mondjuk kb pont erről is szól.), pláne, hogy Jen Hatmaker a barátja (nem mintha olvastam volna tőle valaha bármit is, de ő Sarah Bessey és Rachel Held Evans baráti társaságában van, ami nekem garancia, hogy őt is bírnám).
Ami megfogott az az, hogy az összetartozás érzéséhez fontos megtartani az integritásunk, mindenekelőtt önmagunkhoz tartozni. És lehet, hogy nem mindenki fog szeretni (de nem vagyunk nutella, hogy mindenki szeressen), de ez rendben van. Másrészt pedig, hogy mennyire fontos átélni a közösségi örömet vagy a közösségi fájdalmat, mert ettől vagyunk igazán emberek.

Jeffi P>!
Brené Brown: Bátran a vadonban

Ez most nagyon jól esett!
Emlékszem, hogy annak idején az írónő összes könyvét (kettőt) kikölcsönöztem, mert tetszett a borító, a cím és jónak tűnt a téma is, de sosem jutottam el odáig, hogy valóban el is olvassam őket, így mindig visszavándoroltak a könyvtárba. Így év végén ez a vékonyka könyv viszont megérett arra, hogy elolvassam. Tetszett a mondanivaló, és az ahogyan mondja, úgyhogy mindenképpen elő fogom venni az írónő könyveit megint, és most már el is olvasom őket.
Mert nyíltan ír olyan témákról amikről érdemes olvasni és meglehetősen jól emészthető formában ír.

Lázárné_Csernus_Anikó>!
Brené Brown: Bátran a vadonban

Sajnos ezt a könyvet nem nekem írták. Adott egy egyetemi tanár az USÁban, aki ott népszerű, sorra írja a „füzeteket” (oldalszám-idézetek/mások gondolatainak kifejtése-lábjegyzet). A kutatási területe szerteágazó (ott még O.N. is népszerű lenne), de itthon a NL Psziché is többet ad. Túl sok benne a politika, ebből is érződik, hogy hazai piacra alkotott. Talált egy jó kis gondolatot a bátorság-bizalom-vadon szavak kontextusában és hopp, itt egy könyv. Ha középosztálybeli, havi könyvklubot tartó, htb lennék, talán még el is gondolkodnék, hogy kellene egy adománygyűjtés a hátrányos helyzetűeknek … Azt hittem, hogy jó kis befelé figyelős, karantén könyv lesz, nem lett. Reese Witherspoon kihívás miatt olvastam el, de ezt most nem találta el.

bradzs P>!
Brené Brown: Bátran a vadonban

Talán ez volt a legkevésbé tetsző könyv az olvasott Reese Witherspoon ajánlások közt. Sokszor azt éreztem, hogy túl sok okosat akar mondani. Mire egy gondolatmenetet elkezdett kibontani, úgy éreztem, hogy már a következőt is befejezte. Vagy hosszabb kellene, hogy legyen, vagy kevesebb info kellett volna. Tudom, hogy a tengerentúlon nagy a sikere, valószínű csak engem nem ragadott magával.

Nikoletta_Klein>!

Mindig állást kell foglalnunk. A semlegesség csak az elnyomót segíti, soha nem az áldozatot. – Elie Wiesel

Nikoletta_Klein>!

A kulturáltság azt jelenti, hogy úgy tartjuk tiszteletben saját identitásunkat, szükségleteinket és hiedelmeinket, hogy közben nem sértjük meg valaki másét (…) [A kulturáltság] arról szól, hogy nem vagyunk tiszteletlenek, amikor nem értünk egyet, nézeteltéréseinkről úgy kezdünk párbeszédet, hogy megkeressük a közös kiindulópontot, előítélet-mentesen hallgatunk meg másokat, és arra tanítunk mindenkit, hogy tegye ugyanezt. A kulturáltság kemény munka, amely annyit tesz, hogy együtt maradunk azokkal is, akikkel alapvető és heves nézeteltéréseink vannak. Politikai tett, olyan értelemben, hogy a civil megmozdulások előfeltétele. Abban az értelemben is politikai, hogy kiegyenlítjük az erőviszonyokat: mindenki hallatja a hangját, és senkit nem hagyunk figyelmen kívül.

Nikoletta_Klein>!

Amikor elfog a bizonytalanság, mindig a bátor újítókhoz és forradalmárokhoz fordulok biztatásért, mert úgy érzem, hogy bátorságuk ragadós. Elolvasok tőlük és megnézek velük kapcsolatban mindent, amit csak tudok – könyveket, interjúkat, esszéket, előadásokat. Mindezt azért teszem, hogy leüljenek mellém és biztassanak, amikor a félelem pillanataiban szükségem van rájuk. A legfontosabb, hogy a hátam mögül figyelnek, és nemigen tűrik, ha hantázok.

Mircsi>!

Úgy döntöttem tehát, elűzöm a közelemből a kétkedőket és a félelemkufárokat. Helyettük olyan személyiségeket hívtam elő gondolatban, akik a bátorságukkal és a kreativitásukkal formálták a világot. Akik legalább néhány alkalommal fel is dühítették az embereket. Igen sokszínű társaság. J. K. Rowlinghoz, az általam annyira szeretett Harry Potter-könyvek szerzőjéhez fordulok, ha azzal küszködöm, hogyan mutassam be azt az új és különös világot, amely kutatásaim eredményei által éppen csak láthatóvá vált. Ilyenkor elképzelem, hogy Rowling azt mondja nekem: Az új világok fontosak, de nem elég, ha csak leírod őket. Mondd el a történeteket, amelyekből megszülettek! Nem számít milyen vad és különös ez az univerzum, a történeteiben önmagunkat látjuk meg.

Tóth_Kata P>!

Az összetartozás azt jelenti, hogy ott vagy, ahol lenni szeretnél, és a többiek is szeretnék, hogy ott legyél. A beilleszkedés az, amikor ott vagy, ahol lenni szeretnél, de a többieket ez nem érdekli. Az összetartozásban azért fogadnak el, mert olyan vagy, amilyen; ha beilleszkedsz azért, mert olyan vagy, mint a többiek közül bárki más. Ha önmagam tudom adni, akkor összetartozunk. Ha olyannak kell lennem, mint te, akkor beilleszkedem.

Tóth_Kata P>!

Bátornak maradni és kiállni önmagunkért a családunk, közösségünk vagy dühös idegenek között olyan érzés, mintha megszelídítetlen vadonba csöppennél. Amikor eljutok odáig, hogy Basszus! Ezt egyszerűen nem bírom! Nem tudom mit csináljak! Maya Angelou szavai jutnak eszembe: Magas az ár. Nagy a jutalom.

Nikoletta_Klein>!

A gyerekek számára talán a némaság a legveszélyesebb, mert a hallgatásban olyan történeteket találnak ki, amelyekben szinte mindig egyedül maradnak, érdemtelenül a szeretetre és az összetartozásra.

Petronella_Vékony>!

Nem tudom, valóban így volt-e, vagy csak én győztem meg magam erről abban a néma csendben, de ez lett az a nap, amelytől fogva tübbé nem tartoztam a családomhoz – minden ember legalapvetőbb és legfontosabb társadalmi csoportjához. Ha a szüleim megvigasztaltak volna, és azt mondják, milyen bátor voltam, hogy megpróbáltam, vagy – amit abban a pillanatban még inkább és igazából akartam –, ha mellém állnak, és azt mondják, milyen szörnyű ez az egész, és mennyire megérdemeltem volna, hogy beválasszanak, ez a történetet talán nem szabja meg egész életem menetét. Csakhogy ez történt.

zsuzsyb >!

A művészet átváltoztató képessége a megosztásban rejlik.

zsuzsyb >!

Nagyon kevesen dolgoznak az összetartozásért a “saját oldaluk” által kijelölt frontvonalakon kívül.

Említett könyvek