A ​tökéletlenség ajándéka 15 csillagozás

Szeresd magad elvárások nélkül!
Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka

Te ​meddig mennél el, hogy megfelelj a környezeted elvárásainak?
Lehet, hogy észre sem vetted, és máris túl sokat áldoztál fel magadból!
A nap 24 órájában elérhető vagy a világ számára. A technológia fejlettségének köszönhetően minden irányból zúdulnak rád az elvárások, és ez így van akkor is, amikor azt hiszed, épp szórakozol vagy pihensz. Légy ilyen! Viseld azt! Egyél így, sportolj úgy! Pimaszul közvetlen és gondosan elrejtett üzenetek százai zsongják a füledbe, hogy milyen életet KELL élned. Még haladsz az árral, még teszed a dolgod, de mélyen belül már fáradsz, gyötrődsz.
Miért csinálod ezt? Miért kell folyton bizonygatnod, hogy ELÉG VAGY? Kiállhatnál egyszerűen a sorból, de tudjuk miért nem teszed. A világ elhitette veled, hogy csak így kerülheted el a kudarcot, hogy „kevésnek” vagy „alkalmatlannak” bizonyulj. Ha nem tartanál velük, azt mondanák, ELBUKTÁL.
Brené Brown most arra kér, tedd fel magadnak a kérdést: mikor kockáztatsz nagyobbat? Ha… (tovább)

Élj szívvel-lélekkel címmel is megjelent.

198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635296958 · Fordította: Cziczelszky Judit

Kálmán_Eszter IP>!
Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka

Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka Szeresd magad elvárások nélkül!

Szeretem Brené Brown írásait, mert nagyon érzékenyen ír a túlérzékeny„ maximalistán görcsös emberek sérelmeiről, szégyenérzetéről, az ezt kiváltó okokról és a megoldásaikról. Ez a könyve is ezt a témát helyezi előtérbe a szégyenérzetről szóló kutatásainak tükrében. Pár pontban kifejti, mik a legnagyobb problémák, mit lehet velük kezdeni, és egy kis túlélési útmutatót is ad ahhoz, hogyan jussunk túl a kimerültségen, megfelelni vágyáson, a szégyenen és egyéb szörnyű dolgokon.

smee>!

Klikkesedünk, pletykálkodunk és bármit megteszünk, hogy beilleszkedjünk, mert úgy gondoljuk, ezzel kielégíthetjük a valahová tartozás iránti igényünket. Csakhogy ez nem lehetséges. Egyedül akkor tartozhatunk valahová, ha a leghitelesebb énünket adjuk, a többiek pedig elfogadják azt, akik valójában vagyunk.

smee>!

Új határokat jelöltem ki magam körül, és egyre jobban elengedtem a késztetést, hogy mindig mindenkinek a kedvében járjak, folyton a legjobb teljesítményt nyújtsam, és mindig tökéletes legyek. Egyre többször mondtam nemet a hát persze helyett (ezeket a hát perszéket régebben mindig megbántam, és nagyon sok frusztráció forrásává váltak számomra). A „Jól hangzik, de rengeteg a munkám”, illetve a „Majd akkor, ha…………. (karcsúbb, kevésbé elfoglalt, jobban felkészült) leszek.” helyett pedig egyre többször feleltem úgy, hogy: „Ó, igen, gyerünk!”

smee>!

A „kitartás-gomb” a túlélés titkos szintje, amely akkor aktiválódik, ha kimerültek és túlterheltek vagyunk, túl sok a dolgunk, és túl kevés az időnk saját magunkra.

f_Anna>!

„Nekem is, ahogyan a legtöbbünknek manapság, az az első gondolatom, miután reggel kinyitom a szemem, hogy: "Már megint nem aludtam eleget.” A következő pedig az, hogy: „Nincs elég időm.” Akár igaz, akár nem, a nem elég gondolata már azelőtt automatikusan benyomul az elménkbe, hogy egyáltalán elgondolkodnánk rajta vagy megkérdőjeleznénk. Életünk nagy részét azzal töltjük, hogy azt hallgatjuk, arról beszélünk és panaszkodunk, vagy azzal kapcsolatban aggodalmaskodunk, hogy miből nem áll rendelkezésünkre elég… Nem mozgunk eleget. Nincs elég munkánk. Nincs elég bevételünk. Nincs elég erőnk. Nincs elég bátorságunk. Nincs elég szabadidőnk. És persze nincs elég pénzünk – soha. Nem vagyunk elég karcsúak, okosak, csinosak, fittek, műveltek, sikeresek vagy gazdagok – soha. Mielőtt még felülnénk az ágyban, mielőtt a lábunk hozzáérne a padlóhoz, máris alkalmatlanok vagyunk. Máris lemaradtunk, vesztettünk, máris van valami, ami hiányzik. És mire este újra álomra hajtjuk a fejünket, az elménkben vadul kavarognak a gondolatok azzal kapcsolatban, hogy mit nem értünk el, mit nem szereztünk meg, és mit nem végeztünk el aznap. Ezeknek a gondolatoknak a terhével alszunk el, hogy aztán másnap ismét a hiány érzésével ébredjünk… Ami először csak a felgyorsult és kihívásokkal teli élet egyszerű hozadékának tűnik, az idővel az elégedetlen élet legfőbb igazolásává növi ki magát."

idézet Lynne Twisttől

f_Anna>!

A válságom előtt „édesebb” voltam – belül persze sokkal ítélkezőbb, bosszúsabb és indulatosabb, kívül azonban édesebb. Mondhatnám úgy is, hogy cukormázas. Ma azonban – azt hiszem – sokkal őszintébben vagyok együtt érző, és sokkal kevésbé ítélkezem az emberek felett.

smee>!

Másrészt viszont azok számára is van mondanivalóm, akik -hozzám hasonlóan- úgy gondolják, hogy minden értelmes és értékes dolog szükségszerűen fájdalommal és szenvedéssel jár. Idővel ugyanis rá kellett jönnöm, hogy a semmi se legyen szórakoztató, gyors és könnyű felfogás ugyanolyan káros, mint a legyen minden szórakoztató, gyors és könnyű.

f_Anna>!

A kapcsolódás egyik legnagyobb korlátja ugyanis nem más, mint az „egyedül is képes vagyok rá” gondolatának kulturális túlhangsúlyozása.Valahogy odáig jutottunk, hogy összekeverjük a sikert azzal, hogy nincs szükségünk másokra.

f_Anna>!

„Az együttérzés kialakításakor tapasztalataink egészéből merítünk – szenvedésünkből, empátiánkból, ahogyan kegyetlenségünkből és rettegésünkből is. Nem is lehetne másképp. Az együttérzés nem a gyógyító és a sebesült kapcsolata – sokkal inkább egyenrangú felek viszonya. Csak akkor nézhetünk szembe más emberek sötétségével, ha ismerjük a saját sötétségünket. Az együttérzés akkor válik igazivá, amikor felismerjük közös emberi mivoltunkat.”

Idézet Pema Chödröntől

f_Anna>!

a lehető legbátrabb dolog az, ha az ember képes kimondani, hogy mire van szüksége

f_Anna>!

ha a hitelesség a célom, nem érdekel, hogy közben esetleg nem tetszem másoknak. De ha az a célom, hogy szeressenek, és közben nem szeretnek, akkor bajban vagyok.