Hatan ​voltunk… 0 csillagozás

Mátészalka – Auschwitz-Birkenau – Los Angeles
Braun György: Hatan voltunk…

Múló ​életem éjszakamagányában magam elé képzelem elpusztított anyámat, apámat, testvéreimet, rokonaimat, barátaimat, a sok-sok gyermekkori kedves arcot… Az eltűnt időben bármennyire is távolodnak, mégis mintha közelednének is… Az elmosódott arcvonások olykor-olykor kristálytiszta élességgel villannak elém… Szótlanul is Beszélnek… kérdeznek… Talán vádolnak is! Talán meg is bocsátanak a megmaradt világnak, vagy csak én gondolom így? Magam sem tudom már! Azt viszont érzem, miután leírtam amit magamban egy életen át őriztem életükről, örömeikről, bánataikról, szenvedéseikről, mintha lélektalálkozásaink során szelídebben tekintenének rám… Talán sikerült semmibe hanyatlott, ki nem mondott gondolataikból, visszafojtott jajkiáltásaikból –
gyarló emlékezetem szerint – picinyke szellemmorzsákat átmenteni az élőknek és a majdan megszületőknek! Tudva azt, hogy a megélt, elszenvedett, elpusztított életek lélekmélységeinek valóságos bemutatása, felvillantása emberi szóval csak görcsös… (tovább)

Ethnica, Nyíregyháza, 2001
156 oldal · puhatáblás · ISBN: 963471840X

Hábel János: „Elköltözött” szomszédaink
Randolph L. Braham – Kovács András (szerk.): A holokauszt Magyarországon hetven év múltán
Molnár Judit (szerk.): Jogfosztástól népirtásig
Kaszt Ádám (szerk.): A holokauszt és a családom
Bognár Irma: „Adjanak hálát a sorsnak…”
Nyíri János: Madárország
Balla Erzsébet: József körút 79.
Kőbányai János: A holokauszt mint elbeszélés / A hazugság helye
Hans Mommsen: A nemzetiszocialista rezsim és a zsidóság megsemmisítése Európában
Drábik János: A kiválasztottak