Az ​ösztönélet Csáth Géza novelláiban 2 csillagozás

Brassai Zoltán: Az ösztönélet Csáth Géza novelláiban

„Desiré, ​vigyázz, támad az idő” — hivatkozhatunk a Csáth Gézát idéző. Esterházy Péterre. Csáth és az Idő — főként erről az életrontó kapcsolatról és a Don Ouijote-i küzdelmet követő feledésről szól Brassai Zoltán tanulmánya. „S különösen manapság merül föl ez a kérdés elementáris erővel; amikor az embereket az idő gondolata jobban elfoglalja, mint valaha.” — írja Csáth A sebész című novellájában. Szomorúsági tébolynak nevezi azt a szellemi állapotot, amelytől még a huszadik század lótás-futása sem szabadítja az embert. „Súlyos dolog ez? — folytatja. — Az időnek a mérge beleette magát a filozófiánkba, a művészetünkbe, a napi beszédbe.” Talán egy sebészi beavatkozás segíthetne rajtunk. A „homo novus” megszületéséig azonban egyetlen kiút maradt: a pótszer.
Brassai Zoltán azt vizsgálja, hogyan veszítik ez Csáth korának ködlovag-művészei időérzéküket, hogyan szenvednek a darabokra tört világban, hogyan adják fel az egyetemesség igényét. A világképüket megőrző művészek teljességre… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1994

Róla szól: Csáth Géza

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Életjel Miniatűrök

>!
Szabadegyetem, Szabadka, 1994
112 oldal · ISBN: 8682147041

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

sepi IP>!
Brassai Zoltán: Az ösztönélet Csáth Géza novelláiban

Sokszor annyira precízen szedi szét a novellákat, hogy az már iskolásnak hat ("a bekezdésben 37 db időhatározó szerepel, ez pedig azt jelenti, hogy…"), de az általános megállapításai közt akad egészen izgalmas is. Pl. hogy a magyar szecesszió művészei és a századvég (neo)gótikus-dekadens nyugati szerzői közt fontos esztétikai és ideológiai párhuzamokat találunk, és ezzel már be is illesztette Csáthot és Cholnokyt a nemzetközi horrorirodalom történetébe. Ha valaki eleve (pszicho)horrorként olvasta az Anyagyilkosságot vagy a Fekete Csöndet, akkor ez nem nagy szám (sőt, evidencia), de tök jó, hogy ez itt rendesen le van érvelve és ki van fejtve.

4 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Menyhért Anna: Női irodalmi hagyomány
Ady Endre: Szeretném, ha szeretnének
Borgos Anna – Szilágyi Judit: Nőírók és írónők
Kulcsár-Szabó Zoltán: Oravecz Imre
Szilágyi Márton: „Az utolsó magyar”
Mohay Béla: Ford Madox Ford írói világképe
Pándi Pál: Teherpróba
Speneder Andor: Csiky Gergely, a regényíró
Sándor Iván: Németh László üdvtana
Horváth János: Horváth János irodalomtörténeti munkái I.