The ​Final Empire (Mistborn 1.) 76 csillagozás

Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire Brandon Sanderson: The Final Empire

Brandon ​Sanderson, fantasy's newest master tale spinner, author of the acclaimed debut „Elantris,” dares to turn a genre on its head by asking a simple question: What if the hero of prophecy fails? What kind of world results when the Dark Lord is in charge? The answer will be found in the Mistborn Trilogy, a saga of surprises and magical martial-arts action that begins in „Mistborn.”
For a thousand years the ash fell and no flowers bloomed. For a thousand years the Skaa slaved in misery and lived in fear. For a thousand years the Lord Ruler, the „Sliver of Infinity,” reigned with absolute power and ultimate terror, divinely invincible. Then, when hope was so long lost that not even its memory remained, a terribly scarred, heart-broken half-Skaa rediscovered it in the depths of the Lord Ruler's most hellish prison. Kelsier „snapped” and found in himself the powers of a Mistborn. A brilliant thief and natural leader, he turned his talents to the ultimate caper, with the Lord… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

Tor Books, New York, 2023
Gollancz, London, 2016

Kelsier · Sazed · Szellő · Dockson · Marsh

abstractelf>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Brandon Sanderson Mistborn trilógiája éveken át rejtély volt számomra. Hogy lehet, hogy egy első pillantásra klasszikus epic fantasy regény ilyen széles olvasóközönséget bevonzott? Olvasás után egyértelművé vált a válasz. Sanderson ugyanis egy olyan regényt alkotott, amiben mindenki találhat magának valamit, amivel elnyerheti a tetszését.

Komplex világot akarsz? Íme egy, ahol hamu hullik az égből, egy halhatatlan istenszerű lény uralkodik, inkvizítorokkal felszerelkezve.

Egy kis mágiára vágysz? Tessék, az egyik legösszetettebb ám részletekbe menően kidolgozott mágiarendszer, amely különböző fémeket alkalmaz különleges erők kinyeréséhez.

Esetleg ezt fejeljük meg egy kis társadalmi konfliktussal? Diktatúra, arisztokrácia-rabszolga ellentétek, a szabadság illúziója. Csak, hogy a felszínt kapargassam.

Még egy kis harc kellene ide, nem? Talán egy lázadás kombinálva egy hősies küldetéssel a világ felszabadításáért segíthet ebben. De vigyázat az ilyen kérésekkel, Sanderson nem a kedves, komfortzónában maradó szerző. Ha vért akarsz, vért kapsz. Amíg azt nem kívánod, hogy érjen véget.

Egy ilyen világban kéne valami enyhítő körülmény. Talán egy kis romantika? Még azt is találni, bár nem abból a frusztráló fajtából, ami megkergíti a szereplőket. Nekem mondjuk kicsit kilógott ez az aspektusa a regénynek, de értettem a szükségességét.

Már csak karakterek kellenének, akiknek lehet drukkolni, akikkel lehet szimpatizálni… Lehet, hogy olyat kívánsz, amit megbánhatsz, de az itteni szereplők nagyon emlékezetesek lettek. Emellett utálom Sandersont azért, amiket művelt velük, mintha nem lett volna elég bajuk kezdetnek. Számomra Kelsier lett a legszimpatikusabb, imádtam a karizmatikusságát és a kitartását. Vin kicsit sok volt elsőre, vele kevésbé találtam meg a közös hangot. Ő elsőre egyébként úgy tűnhet, mintha egy YA regényből vándorolt volna át, de sokkal érettebb szereplő lett.

Mindent összevetve, Brandon Sanderson bebizonyította számomra, hogy nem ok nélkül ennyire népszerű szerző. The Final Empire egy részletesen kidolgozott, fordulatos és ütős regény lett, ami rajongójává tett, és amit bátran ajánlok bárkinek, akit nem riasztanak el a hosszabb történetek.

Brandon Sanderson: The Final Empire

The trick is to never stop looking. There’s always another secret.

Tisztességes értékelés helyett kénytelenek lesztek beérni a szedett-vedett olvasónaplómmal:
Végeredményben nem volt ez rossz, de nem is volt annyira hűha mint a rengeteg ajánlás és a korábbi Sanderson olvasmányaim alapján vártam volna.

Tor Books, New York, 2006
szkrn>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Már nagyon régóta várólistás volt ez a könyv, kíváncsi voltam, mitől akkora név Sanderson. Most már tudom!
Nekem mégsem lett öt csillagos kedvenc ez a könyv, mégpedig azért, mert irdatlanul lassan haladós volt az első fele. Nem unatkoztam, kellett is ilyen komplex világhoz ilyen mélységű építés, de emiatt nem igazán tudtam olyan tempóban haladni, mint terveztem és ahogy kényelmes számomra. Viszont az utolsó kétszáz oldal már meglepően gyorsan csúszott, egy nap alatt le is daráltam.
Vint egészen megkedveltem a végére, Kelsier azonban végig szürke zónában maradt. A kedvencem Sazed lett, a hozzá hasonló mellékszereplőkhöz mindig is fűzött egyfajta kötelék. Cselekményben bár nem voltak akkora fordulatok, mint amelyre számítottam, azért így is akadtak a végén meglepetések.
Folytatni szeretném, mert nagyon érdekelnek a politikai dolgok, de mostanság fix nem fog beleférni az időmbe Sanderson lassan építgető stílusa, így addig parkolópályára állítom ezt a világot.

tamaa_ra>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Több, mint egy hónapja azon gondolkozok, hogy mit írjak a könyvről azon kívül , hogy imádtam minden egyes sorát.
A világfelépítése szerintem hibátlan. Teljesen átható képet kapunk a társadalomról és magáról a helyszínről is. A mágia, amin fémen alapul, számomra új volt, de nagyon izgalmas, hiszen Vin-nel együtt tanulhatjuk szinte, hogyan lehet különböző fémeket használni.
Rengeteg szereplőt foglal magában a könyv, amihez kell egy kis idő, hogy kiderüljön, ki kivel van vagy mi a szerepe, de érdekes volt ez a „felderítés”.
Maga a cselekmény pedig jól ötvözi a kicsit leíróbb, nyugisabb részeket, és az izgalmas fordulatokat.
spoiler
Ami még külön pozitív volt számomra, hogy a trilógia egy-egy könyve valamilyen problémára fókuszál. Ebben az esetben főleg a társadalmi problémák kerültek előtérbe.

Szerintem nekiülök még egyszer, ha sikerül végre rendezni a gondolataimat, ami egy hónap alatt nem sikerült… Kétségkívül maradandó élmény.

Lex>!

Első olvasás:
Már eszméletlen régen szerettem volna ezt a sorozatot elolvasni, de sosem éreztem hozzá elég kedvet, na meg a magyar kiadása is elrettentett kissé anyagi téren (3 helyett 6 könyv). Aztán felbátorodtam, és belekezdtem angolul, hogy lássam, sikerül-e megbirkóznom vele. És… azóta már ott csücsül mind a három rész a polcomon. :)

Az Elantris óta nagyon kedvelem az írót, habár másodszori olvasásra már nem voltam annyira elragadtatva a könyvétől. Ettől függetlenül nagyon szeretem Sanderson stílusát és fantáziáját. És ez a könyve… nem találok szavakat. :) Teljesen magával ragadó, és bár viszonylag lassan hömpölygő fantasy, ez egy cseppet sem zavart. Imádtam minden sorát.

A fejezetek elején lévő idézetektől eleinte a hajamat téptem, mivel nem tudtam, kihez tartoznak. Aztán lassanként kitisztult a kép, és majd meg vesztem azért, hogy minél több részletet olvashassak. Nagyon hatásos volt.

A világ, ahogyan azt megszokhattuk már az írótól, rendkívül jól felépített, a legapróbb részletekig kidolgozott, és teljesen magával ragadó. Imádom a mágia rendszerét, elképesztően ötletes, és nem tudok betelni vele. A karakterek nagyon élethűek, és jól kidolgozottak. Mindenki igazi önálló személyiség, akiket meg lehet szeretni, vagy éppen utálni. A halálozások is kellően megrázóak voltak. Még ha sejtettem is, hogy valaki meg fog halni, akkor sem tudtam igazán felkészülni rá.

A könyv vége számomra kicsit meglepetés volt, valahogy nem erre számítottam. Így aztán érdeklődve várom, hogy mit tervez az író a következő részekre. Az biztos, hogy izgalomban nem lesz hiány.

Újraolvasás:
Még mindig nagyon jónak tartom ezt a részt, nagyon-nagyon tetszik úgy ahogy van. Csupán két dologgal van problémám: az egyik a térkép, a másik a függelék. Egyik szarabb, mint a másik. A birodalom térképe szinte teljesen használhatatlan, sem a Pits of Hathsin, sem Fellise nem szerepel például rajta, de a barlangok sem, ahol a sereg gyülekezett. Luthadel térképén meg mire megtalálok valamit… A függelék pedig egy kalap szart se ér, mintha nem is lenne, de szerencsére erre mások is rájöttek már a második résztől. Leginkább akkor hiányzott, amikor hirtelen nem tudtam, hogy az adott emberke milyen képességgel rendelkezik, és jó lett volna felfrissíteni az emlékezetem. De ezeket leszámítva tökéletes. :)

sepa I>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Sanderson egy őrült rohadék.

Sejtettem én, hogy jól ír, mert olvastam már tőle novellát, nem is egyet, de azért nem gondoltam volna, hogy ennyire ügyes. Tény és való, a prózája nem a legszépirodalmibb, de hát ez a zsáner nem is feltétlenül erről szól.
Amikor elkezdtem olvasni, először féltem, hogy nem tetszik majd, mert túl lassúnak tűnt a cselekményvezetés, de aztán egy-két fejezet alatt belerázódtam, magával rántott a sztori, és a legvégéig nem is engedett. Talán csak a közepén éreztem, hogy kicsit leült, de az a pár fejezet egy ilyen hosszú könyvben még elnézhető.
A karakterekkel viszont itt-ott voltak problémáim. Vint nem sikerült igazán megkedvelnem, és egy-két érdekes vonástól eltekintve a mellékszereplők sem hagytak mélyebb nyomot bennem. Az inkvizítorok, Kelsier, Sazed és Elend (na, meg a nemesi társaság) viszont kimondottan élethűre sikeredtek – amikor Vin velük szerepelt egy jelenetben, akkor szinte már őt is szerettem.
Szóval bizonyos szempontból nem vagyok elájulva a könyvtől, másik szempontból meg igen, a világalakítás és a mágiarendszer ugyanis gyönyörű. Még akkor is, ha a könyv végére szinte teljesen biztos voltam a Lord Ruler vonalzóúr titkában.

Úgyhogy minél többen olvassátok el a Ködszerzet-sorozatot, mert az első kötete biztosan jó, a másodikról meg majd nemsokára beszámolok.

áfonyamuffin>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Nagyon sokat hallottam erről a könyvről, sok Booktuber, akiket követek olvasták és szerették és mivel imádom fantasy könyveket és mindenféle fantasy könyvet elakarok olvasni tudtam, hogy el kell olvasnom ezt is és egyáltalán nem csalódtam! A könyv maga elég hosszú, sok leírás van benne, mind a világról, mind a varázslatról benne, mindegyik nagyon jól megalapozott és ezt nagyon élveztem. Személy szerint én nagyon szeretem azokat a könyveket, ahol a világ is és a varázslat is részletesen le van írva. A történet egy kicsit lassan bontakozik ki, több hónap telik el, mire rendesen kivitelezni tudják a tervüket, hogy megdöntsék a Végső birodalmat és ez is nagyon tetszett benne, szeretem mikor egy könyvben érződik, ahogyan telik az idő és nem olyan, mintha minden egy hét alatt történne. Azt hiszed, tudod merre halad a történet, ám voltak benne olyan csavarok, amik miatt teljesen más irányt vett. Egyszerűen teljesen le vett a lábamról a könyv, főleg a vége felé. Ezek mellett pedig jó pár vallást vonultat fel, mindegyik rendesen felépítve és egészen sok beszélgetést indít ez meg a történetben is. Nem vagyok vallásos, de érdekesnek találom őket és azt ahogyan befolyásolják egy ember életét, emiatt pedig különösen értékeltem, hogy Sanderson vette a fáradtságot és ezeket is belevette a történetbe.

Bővebben a blogon: https://berriesandbooksblog.wordpress.com/2018/11/06/th…

Zurelily P>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Mistborn. Az utóbbi években folyamatosan csak jókat hallottam róla: youtube-on, redditen, ilyen-olyan fantasy ajánlók listáján. Mondhatom, hatalmas elvárásaim voltak, amikor belekezdtem.

És tetszett, sőt, nagyon tetszett! A legnagyobb erőssége a mágia volt. A különböző fémekhez társított erők rendszere jól kidolgozott és érdekes volt. A világ alapötlete is tetszett, a hamu és köd borzongató hangulatot teremtett.

Egyrészt tehát beteljesültek a várakozásaim, másrészt… Nos, ez a csillagozásomból is látszik. Erősen törtem a fejem, hogy négy, vagy négy és fél csillagot adjak a könyvre.

Úgy foglalhatnám össze a véleményemet, hogy a Final Empire nagyon jó volt, de ott volt benne a csírája egy még fantasztikusabb történetnek is. Amiért szerintem ezt nem ugrotta meg:

-A próza sokkal inkább egy YA könyvhöz illett.
-Túl “gyorsan” történtek a fordulatok, nem voltak részletesen leírva. Például spoiler Nagyon sok könyvnél azt gondolom, hogy túlírt, de itt épp az ellenkezőjét éreztem. Lehetett volna bizonyos részeknél még részletesebb.
-Van néhány kidolgozott karakter (Vin, Kelsier, Sazed), de nagyon sokan szinte csak a cselekmény kedvéért lettek beleírva a könyvbe. Itt külön megemlíteném Elendet is, mert egyrészt élethűbb is lehetett volna, másrészt nem érzem megalapozottnak az előrejutását. spoiler
-Vin sajnos idegesített, de megértem, hogy még nagyon fiatal, ezáltal van tér a karakter fejlődésének.
-Kelsier. spoiler

Mindezek ellenére ez tényleg egy nagyon jó fantasy, és csak ajánlani tudom. Elsőre talán hosszúnak tűnhet, de egyszer sem éreztem unalmasnak, csak úgy pörögtek az oldalak. Sőt, szerintem elbírt volna néhol kicsit több részletességet.

Nagyon várom, hogy mit hoz a második és harmadik kötet: van egy olyan érzésem, hogy egyre csak jobb lesz a történet.

Luki>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Hű. Nagyon régóta szemeztem ezzel a sorozattal, nagyon sok jó hallottam róla, és ezért az elvárásaim is nagyon magasak voltak… és azt kell mondjam, ez a könyv valami eszméletlen jó.
Nyilván nem tökéletes, de más feltűnő hiba nem jut eszembe, mint hogy a mellékszereplők nekem kicsit sablonosak voltak. Ellenben a két főszereplő, Kelsier és Vin remekül kidolgozottak, nekem hamar a szívemhez is nőttek.
A mágia rendszer ötletessége és hihetetlenül átgondolt és részletes kidolgozottsága az egyik indok, ami miatt teljesen beleszerettem a könyvbe, egész egyszerűen zseniális.
A másik pedig a cselekmény. A történet már az első néhány oldalon beszippantott magába, és nekem nagyon tetszett, hogy kicsit lassabban indult, szép fokozatosan gyorsult be, míg a végén szinte őrült iramban követték egymást az események. Persze több kisebb-nagyobb csavar is volt benne, én a legtöbbre egyáltalán nem számítottam, szóval végig izgultam a könyvet. Komoly nehézséget jelentett megállnom, hogy munkaidőben ne olvassak :-)

ujhelyiz P>!
Brandon Sanderson: The Final Empire

Erős kezdése a sorozatnak: megismerkedünk egy világgal, amit ezer éve a hős nem mentett meg, méghozzá egy fiatal tolvajlány szemszögéből, akit egy nagystílű szélhámos beleránt a minden idők legnagyobb kihívásába (többet mondani elronthatja a szórakozást, ugyanis vannak benne meglepetések).

A könyv világépítésben jó, mágiarendszerét tekintve szuper (Sanderson minden világához egyedi mágiarendszert is tervez, ami alapjaiban is befolyásolja a történetet). A karakterek vegyesek, a majdnem egydimenzióstól a kétdimenziósig terjednek, de az elvárt szintet megütik. Ami trilógiák első részében gyakran problémás, a befejezés (igen, az éppen most olvasott Első törvény sorozatról beszélek) itt teljesen megfelelő, nagyon erős tetőponton ér véget a könyv, ugyanakkor ad lehetőséget bőven a folytatásra is, és trilógiához mérten az első könyvben nem oldja fel a titkokat. Szerencsére az egész sorozat itt van a polcomon, így hamarosan megtudom azért őket…

johanna_hann>!

“How very adult of you,” Vin said flatly.
“I’ve always been very confident in my immaturity.”

ViraMors P>!

She wasn’t a bad person.
She just thought that everybody else was.

johanna_hann>!

This general unity is glorious, even humbling, to contemplate. I wish that the nations of mankind hadn't required such a dire threat to make them see the value of peace and cooperation.

johanna_hann>!

“Going?” Vin asked, perking up. “But you just got in!”
“That’s the funny thing about arriving somewhere, Vin,” he said with a wink. “Once you’re there, the only thing you can do is leave again.”

ViraMors P>!

We’re thieves, gentlemen—and we’re extraordinarily good ones. We can rob the unrobbable and fool the unfoolable.

ViraMors P>!

“Elend, how can you read at times like this?” Jastes asked.
Elend looked up from his book. “It calms me.”

áfonyamuffin>!

But, you weren't born an aristocrat. You're not noble, Vin. You don't have to play by their rules–and that makes you even more powerful.

ViraMors P>!

If men read these words, let them know that power is a heavy burden.

Mistborn sorozat · Összehasonlítás