White ​Sand 1. (White Sand 1.) 5 csillagozás

Brandon Sanderson – Rik Hoskin: White Sand 1.

A brand new saga of magic and adventure by #1 New York Times best-selling author Brandon Sanderson. On the planet of Taldain, the legendary Sand Masters harness arcane powers to manipulate sand in spectacular ways. But when they are slaughtered in a sinister conspiracy, the weakest of their number, Kenton, believes himself to be the only survivor. With enemies closing in on all sides, Kenton forges an unlikely partnership with Khriss – a mysterious Darksider who hides secrets of her own.

White Sand brings to life a crucial, unpublished part of Brandon Sanderson's sprawling Cosmere universe. The story has been adapted by Rik Hoskin (Mercy Thompson), with art by Julius Gopez and colors by Ross Campbell. Employing powerful imagery and Sanderson's celebrated approach to magical systems, White Sand is a spectacular new saga for lovers of fantasy and adventure.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Dynamite Entertainment, Mt. Laurel, NJ, USA, 2016
158 oldal · ASIN: B01E62OKF8 · Illusztrálta: Julius Gopez
Dynamite Entertainment, Mount Laurel Township, New Jersey, Egyesült Államok, 2016
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781606908853 · Illusztrálta: Julius M. Gopez

Brandon Sanderson – Rik Hoskin: White Sand 1.

Nem is igazán tudom, hogy mit vártam.
Próbálok napirendre térni a tény fölött, hogy a képregény mindössze 140 oldal volt egy olyan történetre, ami írásban ennek 5-10-szerese is lehetne. Éppen emiatt érződik az egész kapkodósnak, nagyon rövid idő alatt kell nagyon sok mindent és mindenkit bemutatni. Nem volt idő karakterfejlesztésre, vagy egyszerűen a tisztességes bemutatásukra.
Grafikai oldalról a karakterdesign nekem kicsit fura volt, de a dologhoz hozzátartozik, hogy mangákon szocializálódtam, így a nyugati képregényvilág valamelyest színpadias stílusát soha nem fogom tudni megszokni. A színek viszont nagyon határozottan bejöttek, az aprólékos munkával gyönyörűen felépítették Taldain napfényes oldalát.
És ha már a világnál tartunk. Bár a karaktereket csúnyán megfosztotta a tündökléstől a képregény rövidsége, a világ még így is szép. A megszokott „indítsuk három különböző helyről” narratíva finoman adagolja az országok közötti kulturális, vallási és politikai különbségeket, ellentéteket, mindezt a lehető legkevesebb expozícióval. Ilyen rövid terjedelem alatt sikerült beszippantania, alig várom a következő kötetet.

A napokban volt szerencsém hozzájutni a White Sand regény verziójához. Hát nem óriási, amikor az író körbeküldi a levelezőlistáján a ki nem adott könyveit? Méretben (12-es betűtípus, szimpla sorköz, A5-ös lapok) alulról 450 oldal, szóval a tippem, miszerint a 140 oldalas képregény könyv formátumban milyen hosszú lehetne, kicsit túlságosan is optimista volt. Meg nem is.
A képregényre 3,5 csillag ment, de a regény… a regény megkapná az 5 csillagot. Persze, voltak problémák, például hogy egy nagy csattanót rögtön a könyv elején vágtam, a kershtiai nyelv, Lossand városainak a neve, meg általában, sok minden olyan volt, mintha egy random fantasy névgenerátor köpte volna… Ezek miatt ment a vajjúdás, hogy egy, vagy fél csillagot vonnék le, de aztán ott van Delious, aki fél kézzel felrántotta az egészet ötre, csillagos pirospontra. Rendesen megtapsoltam a karakterét.
Na de mi a különbség a képregény és a könyv között? Nos az, amire vártam. A karaktereknek van rendesen jellemük, Kenton céljai és eszközei megérthetők, Khriss Shallan (Stormlight Archive) és Vivenna (Warbreaker) különös ötvözete, mégis önálló ezektől. Ais férfi volt, Aarik neve Eric, Kersthia, nem Kerzta és ez az egész baromság, hogy „az apámtól kaptam valahogy az erőm” teljes egészében kimaradt. A könyv betöm egy csomó lyukat. Khriss mit keres Dayside-on? Hogyan került oda? Kicsoda is egyáltalán ő? Hogyan épül fel Lossand politikai elitje? (Ohh, Delious…) Miért is fontos ez? Miért korrupt a velejéig a Diem, miért utálja őket mindenki? Milyen hely lehet Darkside? spoiler
Egész végig dolgozott bennem a tudat, hogy olyan nagyon sok minden buktatót kell venni hőseinknek, úristen, sikerülni fog-e ilyen rövid terjedelem idő alatt?
Az egyetlen dolog, amit sajnálok, hogy érezhetően egy elsőrészes regény lehetett ez fogantatásának idején, és majdnem esélytelen, hogy bármit is kapjunk ezek után. Például spoiler Persze a regény le van zárva, de a szokásos módon ott vannak nyitva azok a kapuk, amiken tovább lehetne menni.
Sanderson-t ismerve nem lepne meg a dolog, ha egyszer újra előkapná a sztorit, hogy folytassa, hisz végülis az Elantrisnak is lesz még két része.
Én bizakodok.

Llorente>!
Brandon Sanderson – Rik Hoskin: White Sand 1.

Hiába Brandon Sanderson az értelmi szerző valahogy ez a képregényes kivitelezés nekem nem nagyon jött át, persze még van két további rész, de eddig akkor is elég gyenge volt. Nem is tudok sokat írni róla, mert még nincs vége a történetnek, de Kenton és az összes többi szereplő is elég halvány, a mágiarendszer sincs annyira kibontva, és maga a világ is elég gyenge lábakon áll.

Sárkánybaby>!

Money and information are really quite similar, you know. Both are extremely valuable but neither would be worth anything if everyone had all they desired. Both can also get you killed if you let it be know that you have too much.

Sárkánybaby>!

To be frank, we're not sure what N'Teese is. She claims to be half Darksider, half Kerztian and half Lossandin… though she obviously never claims to be good at mathematics.

White Sand sorozat · Összehasonlítás