Elsikkasztott ​feminizmus 4 csillagozás

Bozzi Vera – Czene Gábor: Elsikkasztott feminizmus

Tényfeltáró ​visszaemlékezés, párbeszédes feldolgozott kordokumentum. A szerzők így határozták meg könyvük műfaját, amely a rendszerváltáskor kibontakozó magyar feminista mozgalomról szól. Emellett a civil társadalomról, a nagypolitikáról, a kilencvenes évek alternatív világáról: anarchistákról, zöldekről, házfoglalókról, melegekről. Ezt a könyvet két feminista írta: egy fotóriporter és egy újságíró, egy nő és egy férfi. Mindketten részesei voltak azoknak az eseményeknek, amelyek felidézésével a magyarországi feminizmus közeli, mégis elfeledett – vagy tudatosan elhallgatott – múltjának rekonstruálására vállalkoztak. Az Elsikkasztott feminizmus őszinte, éppen ezért provokatív mű. Magyarázatot keres arra, mi az oka annak, hogy miközben a feminizmus napjainkban is komoly hatást gyakorol a közgondolkodásra, a több mint másfél évtizede létrejött feminista mozgalom mára teljesen széthullott. A felhasznált dokumentumok többsége se könyvtárakban, se levéltárakban nem lelhető fel, az… (tovább)

>!
Osiris, Budapest, 2006
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633898498

Várólistára tette 10

Kívánságlistára tette 14

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

prezzey>!
Bozzi Vera – Czene Gábor: Elsikkasztott feminizmus

Lehetett volna kétszer ilyen hosszú, mert elindult igen részletesen és aprólékosan, és aztán a jelenhez közeledve egyre elnagyoltabb lett. (Pont a legfontosabb kérdésre nem igazán találtam választ, hogy miért bomlott fel a Feminista Hálózat, azon kívül, hogy a szerzők nem jöttek ki X, Y, Z meg nem nevezett taggal…) Szívesen olvastam volna még, mert nagyon hiánypótló könyv, általánosságban a magyarországi civil szervezetek döcögős és kudarcokkal teli indulásáról is keveset írtak, konkrétan a feminista szervezetekről pedig még kevesebbet. A szerzők csak a saját nézőpontjukat mutatják be, nem is próbálnak mást tenni, de attól még jó, hogy ilyen van. Az kevésbé jó, hogy „a” nagy áttekintő összefoglalás az ezúttal is elmarad.

Érdemes elolvasni ezeket a blogposztokat is (nem én írtam őket):
http://feminarium.blogter.hu/37111/jegyzetek_az_elsikka…
http://feminarium.blogter.hu/37113/jegyzetek_folyt

ui. azt nem igazán értettem, miért félnek annyira a szerzők attól, ha valaki leszbikus. Helyenként kb. ötödik hadoszlopnak voltak beállítva a leszbikusok. :X

1 hozzászólás

Népszerű idézetek

dtk8>!

A közismert, sikeres nők szívesen példálóznak saját magukkal, kiselőadásokat tartanak arról, hogy soha, semmilyen hátrányt nem szenvedtek el az életben, a lehetőség adott, bárki utánuk csinálhatja, csak akarat és tehetség kell hozzá. Nem fogják fel, vagy nem akarják felfogni, hogy kivételezett helyzetben vannak, és attól, hogy ők – nem tudni, minek köszönhetően – sikert értek el, még egyáltalán nem biztos, hogy ugyanazzal az akarattal és tehetséggel más nők is sikeresek lesznek.

48.

dtk8>!

Orbán is képes fejlődni, hisz 2005 elején már a nők hátrányos megkülönböztetéséről beszélt, és arról, hogy egyik kormánynak sem dolga eldönteni: a nők családanyák legyenek-e, karriert csináljanak-e, vagy a kettőt együtt. Mintha csak egy feminista gyűlésen tartott volna előadást.

162.

3 hozzászólás
dtk8>!

– Kik sikkasztották el a feminizmust?
– A politikusok, a pénzosztó alapítványok, a haszonleső feministák. Közös erővel.

169.

Bubuckaja>!

– Aki mást gondol, mint a feministák, az betokosodott agyú?
– Nem az a baj, ha valaki nem tud valamit, hanem az, ha a legcsekélyebb tudás nélkül kategorikus véleményt mond. Az ilyen embereket nevezem betokosodott agyúaknak. Nevezhetem gyáva nyárspolgároknak is. Ebből a fajtából igen sok szaladgál az utcán. Az ilyen emberek hallani se akarnak semmiféle újdonságról, mert attól félnek, hogy kételyek ébrednek bennük, aminek esetleg az lesz a következménye, hogy gondolkodniuk kell. Akkor pedig összeomlik a világuk.

39. oldal

Bubuckaja>!

– Úton-útfélen azt hallom, hogy kevesebb lenne a gyűlölködés, ha nők irányítanák a világot.
– A feministáknak semmi esetre sem lehet az a céljuk, hogy a nők átvegyék a hatalmat a férfiaktól. Ez ostobaság. A női hegemónia ugyanúgy igazságtalan lenne, mint a férfiak uralma. Ehelyett a hatalmat – legalább megközelítőleg egyenlő arányban – meg kell osztani a férfiak és a nők között, úgy, hogy ezzel párhuzamosan a hatalomgyakorlás módszereit is megváltoztatjuk.

43. oldal

dtk8>!

A nő tehát legyen feminista, de azért tudjon egy jó vacsorát főzni. Őrizze meg a nőiességét, ne akarjon pontosan olyan lenni, mint egy férfi. Pont az a lényeg, hogy a nő az nő, a férfi meg férfi.
(TABAJDI CSABA, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségi ügyekért felelős politikai államtitkára)

189. utolsó mondat

sophie P>!

Miért nincs nőmozgalom? Könyörgöm, árulja már el nekem valaki, hogy milyen mozgalom van ebben az országban! Semmilyen! Miért éppen nőmozgalom volna? Egyébként pedig volt nőmozgalom, csak gyengécske. És az biztos, hogy addig nem is lesz erősebb, amíg pártokhoz kötődő emberek próbálnak civil kezdeményezéseket létrehozni.

69. oldal

esthergreenwood>!

– És a közvélemény?
– Áruld el nekem, mi az, hogy közvélemény? Azokra gondolsz, akiknek dunsztjuk sincs, hogy ki volt Petőfi Sándor, és tippelni kell, azt mondják, hogy focista a fradiban? […]

37. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Simone de Beauvoir: A második nem
Sally Hines: Mi a gender?
Erich Fromm: Férfi és nő
Frank Robin – Lars Ritter – Havassy Gergely: Politikai filozófiák zsebkönyve
Szécsi Noémi: Lányok és asszonyok aranykönyve
Budai Lotti: Rizsporos hétköznapok 2.
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A modern budapesti úrinő
Maria Pettersson: Fantasztikus nők
Rosalind Miles: Az idő leányai
Elaine Morgan: A nő származása