Botticelli 19 csillagozás

Botticelli

A Metropol és a Kossuth Kiadó Világhíres festők sorozatának első kötete.
Botticelli mindig is előkelő helyet foglalt el az itáliai reneszánsz művészei között, ugyanakkor a műértők sokáig nem tulajdonítottak kiemelkedő jelentőséget életművének. A kortársak már életében nagy tisztelettel beszéltek a művészről és műveiről, anélkül, hogy kiemelték volna tehetségét a többi mesterhez hasonlítva.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világhíres festők Kossuth, Metropol

Kossuth / Metropol, Budapest, 2010
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630961073 · Fordította: Bárdos Miklós

Zsuzsi_Marta P>!
Botticelli

Nagyon szeretem a festészeti albumokat; ez sem okozott csalódást.
Átfogó képet nyújtott Botticelli életéről és művészetéről, felsorakoztatva és elemezve több festményét, oltárképét. Sosem árt a régi művészettörténeti tanulmányokat feleleveníteni, sőt bővíteni, így a gyönyörködés mellett még tanulhattam is új dolgokat.
Botticelli a reneszánsz, az itáliai quattrocento egyik jeles képviselője volt, 1445-ben született Firenzében (és ott is hunyt el 1510. május 17-én), ahol később alkotott és élt, s amit csak egyszer hagyott el hosszabb időre, mikor IV. Sixtus pápa felkérésére ő is résztvett a híres kápolna mennyezeti freskójának elkészítésében. A pápa döntése értelmében, a kor kiemelkedő festői részesülhettek ebben a megtisztelő munkában, Michelangelo és Botticelli mellett még Signorelli, Pinturicchio, Perugino, Ghirlnadaio és Cosimo Rossellit választották ki. E nagy felkérés és a Medici család megrendelései jelentették Botticelli igazi munkásságát, elsősorban Lorenzo di Medici, valamint baráti körük megrendeléseinek eleget téve.
Művei az emberi és művészi nagyságát tükrözik. Idézek az albumból: „Képei egy kifogyhatatlan képzelőerővel megáldott, rendkívül gazdag belső világú, mélyen vallásos embert mutatnak, aki szerény életvitele ellenére együtt élt a humanizmussal és a pompás XV. századi firenzei kultúrával, mind szülővárosában, mind Rómában kivívta magának a reneszánsz kor hatalmasainak tiszteletét.” (74. oldal)
A híres Tavasz és Vénusz születése c. festményei mellett az album számos oltárképét és freskóját tartalmazza, és szakértő elemzést is nyújt róluk.
Nagyon szép kiadványa ez a Világhíres festők sorozatnak. A reneszánsz meg mindig közel állt a szívemhez :-)

kerimaci P>!
Botticelli

Nem meglepő módon az ezt megelőző olvasmányom sarkalt arra, hogy jobban megismerjem Botticelli munkásságát, hiszen a Vénusz születéséről természetesen hallottam, de egyébként nem igazán ismertem a művész hátterét. Szerencsére anno mi is gyűjtöttük a @Kossuth kiadó sorozatát, úgyhogy szépen végig vezettem magam a munkásságán, és meg kell erősítsem a könyvben foglaltakat, hogy valóban bele volt bolondulva Simonettába, mert a képeket végig nézve igen nagyon gyakran köszönt vissza az a bizonyos arc :D.

Skeletrino>!
Botticelli

Botticelli egyáltalán nem tartozik a kedvenceim közé, sokszor még szépnek sem találom a műveit. Ennek ellenére azért van tőle „kedvencem”, ez pedig az Erő. Lenyűgözőnek találom, szívesen megnézném egyszer élőben is.

Dia20646 P>!
Botticelli

Elolvastam a Botticelli-titok című könyvet és akkor elhatároztam, hogy elolvasom a festőről szóló könyvet is. Kíváncsi voltam arra, hogy mennyire részletesen és főleg mit tudok meg a La Primavera festményről. Nem lettem ezt illetően sokkal okosabb.
Viszont a festő életébe, az adott korba bepillanthattam. Nagyon sok bizonytalanság van Botticelli életrajza körül, pl. a születési ideje; a festményeit ő vagy esetleg a tanítványai festhették. Mintha akkoriban nem tulajdonítottak volna sok jelentőséget…
A kötet szépen illusztrált, mert sok festményét láthatjuk a könyvben és azokról van is néhány mondatos leírás.

Ουροβορος>!

Botticelli alapjában félénk természetű, magányos és meditatív alkat volt. Agglegényként élt, egy anekdota szerint amikor egy ízben barátja, Tomaso Soderini azt tanácsolta neki, hogy házasodjon meg, ezt felelte: „Nemrégiben azt álmodtam, hogy megnősültem, és a gondolat olyan mélységes rémülettel töltött el, hogy reggelig az iszonyattól feldúltan róttam a város utcáit.” Kevés művész festett Botticellinél kecsesebb Madonnákat és bájosabb fiatal anyákat. Esete korántsem egyedülálló, a reneszánsz legszebb Madonnái szinte kivétel nélkül nőtlen művészek munkái: Luca della Robbia, Donatello, Leonardo da Vinci, Raffaello, valamennyien magányos életet éltek.