Kucó ​/ Villamostangó 22 csillagozás

Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Böszörményi ​Gyula eddig Robin Mash álnéven publikálta habkönnyű, szórakoztató írásait. Ebben a kötetben azonban – vállalva nevét, sorsát, egész eddigi életét – két megrázó, felkavaró írásával jelentkezik. Mészöly Gábor meleg hangú bevezető sorai tájékoztatják az olvasót arról, hogy Böszörményi súlyos mozgássérült: izomsorvadása van. Ez a kór pedig gyógyíthatatlan, halálos betegség. Bár egészségesen született, a betegség jelei már kétéves korában mutatkoztak, és a sors különös kegyetlensége folytán családja is széthullott körülötte. Így került – másutt nem nyervén bebocsátást – egészségügyi gyermekotthonba, ahol mozgássérültként, de éles, nyílt szellemmel töltötte mindennapjait szellemi fogyatékosok között. Ebből a megrázó élményből építette fel a Kucó című írás elbeszélőjének személyiségét, a szellemi fogyatékos fiúét, aki tizenkét „beszélésbe” rendezve mondja el mindazt, amit a maga eszével, emberségével a világból az őt körülvevő környezetből meglát, érzékel, felfog, érez, s az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1997

Seneca, 1997

Gyula_Böszörményi IP>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Hát eztet megírtam – ahogy Pajának ígértem ott, annál a kúva kerítésnél. Most meg készül a forg. könyv.

Schildkröte P>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Csak olvassátok el, és gondolkodjatok el rajta… A többi rajtatok áll, mit ad nektek ez a könyv.

raniaki>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

A Villamostangóval nagyon nehezen jutottam dűlőre, nem igazán tetszett, és borzasztóan nyomasztó volt, így nehézkesen haladtam.

A Kucó olvasása közben viszont peregtek az ujjaim alatt a lapok. Az első három oldal után nagyon könnyű megszokni az írásmódot, amit végig sikerül érdekesnek és olvashatónak megtartani, ami nem kis teljesítmény, mert ez nem egy könnyű műfaj.
A regény szerkezete, fejezetes felbontása és az azok végén szereplő jegyzetek zseniálisak, imádtam, hogy darabonként lesz egyre árnyaltabb a kép. Érdekes volt, valós volt, rémisztő volt. Az egyetlen dolog, amivel nem vagyok kibékülve, az a vége, számomra borzalmasan lecsapott volt. Örülök, hogy elolvastam, valószínűleg meg fogom venni az új kiadását.

Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

A kötet két kisregényt tartalmaz, a Villamostangóba belekezdtem, de az 1. fejezet után hagytam, nem tetszett. Szóval minden további csak a Kucóról szól.
Régen hallottam a rádióban a rádiójáték feldolgozást – Kaszás Gergő olvasta fel –, az nagyon megfogott (youtube-on fent van fejezetenként). Most jutottam el az olvasásig. Azt kell mondjam, ez egy remek kisregény, érződik rajta, hogy a szerző saját tapasztalatait osztja meg az olvasóval. Van itt egy enyhén szellemi fogyatékos fiú, bezárva egy intézetbe igazi hüjékkel, meg testi fogyatékosokkal. Hozzáteszem, mindez a ’80-as évek végén játszódik. Amolyan magyar Száll a kakukk fészkére, csak nincs igazi főnéni, maga az egész rendszer telepszik rá a beutaltak életére. E/1-ben ismerhetjük meg Tamás gondolatait, ennek megfelelően egy roncsolt szöveget kapunk, amin, szerintem lett volna még egy kis csiszolni való, néhol nem érzem következetesnek a szavak torzítását. A másik, ami nem tetszett, a befejezés, ez nem következik az egész történetből, egy félmondat utal csak korábban a bekövetkező eseményekre. Túl bombasztikus végkifejlet ez ide, amolyan deus ex machina. Ettől függetlenül élmény elolvasni, nem is értem ezt az alacsony olvasottságot itt a Molyon.

Marée_Noire>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Azt hiszem, életem eddigi talán legnehezebb értékelését írom.
A Kucót @Allanon ajánlotta, ő nagyon szerette, így azért nagyjából tudtam, mit várhatok, de sikerült azon elámulnom, hogy Böszörményi Gyula mindig tud többet és mást mutatni, mint amire addig számítok. Szívszorító, mégis furán kedves történet, aminek a végén természetesen kopogott az állam a földön, ám már értem: beeszi magát az ember bőre alá, hétköznapi sorsok, egyszerű remény emberi kegyetlenséggel és gyarlósággal körülvéve; az agyam és a szívem pattogott és recsegett olvasás közben… Elfeledettek, félrepillantások és lelkek. Fájdalmasan lenyűgöző.
A Villamostangóval viszont bajban vagyok, hiszen nem vagyok benne biztos, hogy értettem-e egyáltalán és jól értettem-e. Folyamatosan kattog rajta az agyam, de szanaszét csapongok. Talán az emberben lassan kialakuló őrületet követhettem végig?… Nem tudom, de az tény, hogy ez még fájdalmasabb, bántón realistább és embertelenebb, mint a Kucó, pedig csak a nézőpont másabb. Egy kicsit.
Olyan bepillantást kaphattam ennek a világnak egy kis szeletébe, amiből alapvetően ki vagyok zárva, és ezért hálás is lehetek, de mégis: minden percét köszönöm, mert az, hogy nem veszünk tudomást a számunkra kényelmetlen sorsokról, az nem megoldás. Nagyon nem.

Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

A Kucó sokkal jobb volt. Könnyebben értelmezhető. A Villamostangót nem mindig tudtam követni, nem mindig tudtam mit akar mondani. Kapott pár nap gondolkodási időt, amíg átgondoltam, megemésztettem. Ezért kapott csak négy csillagot és nem ötöt.
Böszörményi Gyula munkásságát már korábban is szerettem, és bevallom töredelmesen, nem tudtam a betegségről, szóval a könyv bevezetője sem befolyásolt semmilyen irányba.
Számomra mondanivalójában nehéz olvasmány volt, de örülök, hogy elolvastam.

graphoman IP>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Bevallom, csak a Kucót olvastam, de az bizony ütős. Később láttam is monodrámában a szegedi színház színpada alatt. Az is ütős volt. Erős idegzetűeknek.

Rita_Balkó>!
Böszörményi Gyula: Kucó / Villamostangó

Elgondolkodtató, de mindenképp csak felnőtteknek ajánlanám.

Csabi>!

Asztat vettem észbe, hogy az emberek, akik onnan gyönnek, a Nagy Életbő, azok nem is szokják egymást megsimogatni. Tán fének a másiknak a kezitő, mintha mindég mindenik embe csak verekenni akana, asztat hiszik? Hüjék ezek…

Csabi>!

Hijába űtem ottan egész délután, mégse nem tanutam meg még óvasni se. Jobb a lapátlás, me asztat látom, hogy kész. Oszt akkó lehet jáni az úton, de a betőket meg hijába tanulom, attó még hós marad a nagyudvar.

Csabi>!

Én úgy gondókottam, hogy a Gúszi nem bisztosan nómális, me csupa ojan dógokat mondott, amiket nem nagyon étettem, annyit azé tudok, hogy nekem is monta a Gúszi, amit mán a fa alatt a Pajának is, hogy be kéne fejezni az egész kínlódást, me szar az egész, és ő be is foggya hamar. Nem tuttam, mit akar mán befejezni, me én úgy láttam, hogy el se nem keszdett semmit se, csak a cigijét szíta.

BMKata>!

Mi gyógyítunk, ők szenvednek. Mindenkinek megvan a maga dolga.

134. oldal Villamostangó

AnneDurko>!

Én bele vótam mán zavarovva az egészbe. Így inkább nem is figyetem oda, me úgy gondókottam, hogy amit nem értek, ahhoz nekem nincsen is semmi közöm.

99. oldal, Kilencedik beszélés - Kucó (Seneca, 1997)

AnneDurko>!

Ha céltalanul mászkálok, nem gondolkodom. Sőt, máskor sem, kivéve mikor veled beszélgetek. Tapasztalatból tudom, hogy a töprengés szomorúságot okoz. Ilyenkor én csak nézelődöm, mintha keresnék valamit, de arra gondosan vigyázok, nehogy mégis találjak. Magamba szívok mindent, amit világnak neveznek és túllépve ezen még többet.

164. oldal, Harmadik tétel - Villamostangó (Seneca, 1997)

Luna_Dephensis>!

Hiszel te a lélekvándorlásban? Én néha elképzelem, hogy a következő életemben csontkeretes szemüveg leszek valami zsíros barom orrán, és folyton lecsúszok. Semmi mást nem csinálok majd, csak csúszkálok és torzítok, hogy az az orr, amin ülök, a sarkon villanyoszlopnak rohanjon, és én törjek annyi darabra, mint ez a mostani életem.
Avagy erkély lennék, amire bármilyen nő állna ki, lentről Júliának látszana, de mikor mászna fel hozzá Rómeója, én leszakadnék. Legszívesebben mégis álom lennék, mondjuk véres, zuhanásos rémálom. Minden éjjel más nővel aludnék, mellé feküdnék, átölelném, hogy sikoltva ébredjen, és próbáljon kitörölni engem a szeméből.

187. oldal Villamostangó

rainymood>!

Reggel soha nem telik tőlem szeretetre…

146. oldal, Első tétel, Villamostangó

rainymood>!

A levegő remeg a beton fölött, a levelek közül azonban néhány már a lehullásra gondol, és ettől elsárgul a széle.

163. oldal, Harmadik tétel, Villamostangó

164. oldal, Harmadik tétel, Villamostangó