Gergő ​és a bűbájketrec (Gergő-regények 2.) 195 csillagozás

Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Kedves ​Gyula! Bocsánat a nem túl hivatalos megszólításért, de mióta Gergő-Farkassal, a Botlik-Réti családdal Apollóniával és a többiekkel megismerkedtünk, úgy tűnik: Veled is találkozhatunk mindig, ha a Csipetke utcába tévedünk, ha a Bagoly-bükki-völgybe révülünk, vagy az előkelő szálloda parkolójában fölismerni véljük Rúzspirost.
Közönséges ébernek érthetetlenül nevetséges, de Neked bizonyosan magától értetődő, ahogy megismerkedtünk Veled. Karácsony előtt nem sokkal hallottam egy beszélgetést a rádióban a Gergő és az álomfogók című könyvedről és megvettem. Aztán a dermesztő és szürke januári esték egyikén megkértem a páromat, hogy kezdje el felolvasni. Akkor még azt sem tudtuk, hogy a varázslatot nem ketten, hanem már hárman élvezzük; egy tündérpalántával megajándékozva révültünk egyik fejezetből a másikba. Így a szeptemberben megszületendő pici lányunk ezt a valóság-mesét hallgatta először végig.
Köszönjük, hogy megírtad nekünk ezt a könyvet: fölébresztett bennünk… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Könyvmolyképző, Szeged, 2020
Könyvmolyképző, Szeged, 2020
Könyvmolyképző, Szeged, 2012
496 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632456324 · Illusztrálta: Fábián Noémi

Monyákos Tuba · Réti Gergő (Farkas)

Navi>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Az első rész kicsit nehézkessége után ez a könyv maga volt a tökély :)
Imádtam minden sorát, izgalmas, fordulatos, néhol humoros, máskor sírós regény, méltó, sőt túlszárnyaló folytatása az első résznek.
A gyilkossági kísérlet után két főhősünknek rá kell lépnie a felnőtté válás útjára, ahol Gergő egy kicsit meginog, de végül megteszi a helyes lépést. Zsófinak valamivel könnyebb dolga van, bár az ő kalandjai se semmik.
Monyákos Tuba, Kubus, Saci anyó, Hunor, Magor, Toportyán, Ágas mind-mind szívemnek kedves szereplők. Remélem, a következő részben is találkozhatok velük.

Schildkröte P>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Az előzőhöz hasonlóan tetszett, új élményekkel gazdagított, és tudott választ adni pár kérdésemre, dilemmámra. Ez a kötet is olyan számomra, ami jókor jött az életembe, könnyebbé tette megértenem a világot, és a jelen helyzetem.
Nem fogok sokat várni a folytatás olvasásával. :)
spoiler

diamondfox>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Féltem, hogy nehéz lesz visszarázódnom a sámánok és vajákozos világába, és az elején tényleg nehezen ment. Konkrétan inkább aludtam a vonaton – pedig most vagy fél órát késett is a MÁV csodálatos szerelvénye. Cserébe hazafelé elkapott a lendület, sikerült minden háttérzajt kizárnom és csak élveztem a történetet, kapkodtam a fejemet és egyik ámulatból estem a másikba.
Először is: ez az egész univerzum nyilvánvalóan nem új, hiszen az ősmagyarok és a hozzájuk kapcsolódó regékből meríti az ihletet. De ezt mégis képes annyira jól elmesélni nekem Gyula bátyó, hogy megint ott tartok, hogy lehet, be kéne szerezni minden könyvét az úrnak – mert csalódást nekem még nem okozott. Gergő és Zsófi a két szertelen majdnem kamasz kalandjai cseppet sem bűbájolás mentesek, és még Tubát is megkedveltem a végére.
Sejtésem szerint a következő történet sem lesz épp boszorkányoktól és minden bajtól mentes, de nagyon várom már, hogy kicsit lejjebb tornásszam egyéb teendőimet és újra útra keljek a srácokkal :)

AdriiV>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Nyugodjon békében, Gyula bátyó! Még egy ilyen remek írót nem fog hordani a Föld a hátán, mint Önt!
A Gergő és a bűbájketrecben a megátkozott Rúzspiros elüti Gergőt, aki az ominózus esemény miatt kómába kerül. Mivel Zsófi úgy gondolja, hogy Gergő balesete köze van a Révülök világához, nyomozásba kezd.
A Gergő-regények folytatása több szempontból is jobban tetszett, mint a sorozat első része. Először is: a gonosz kiléte. A Gergő és az álomfogókkal az volt a legnagyobb problémám, hogy hihetetlenül könnyen kitaláltam, hogy ki a tettes, ki akarja meggyengíteni a sámánokat. Ebben a részben azért kellett használnom agyam szürke állományát ahhoz, hogy megfejtsem: ki akarta elüttetni Gergőt, hogy ezáltal elrévüljön a Valóságból. spoiler
Másodszor: a magyar mondavilágra való utalások. Ugye bár az első résznél is megemlítettem, hogy az ősmagyar hitvallás bemutatása teszi különlegessé a Gergő-_regényeket_. A sorozat második részében azonban ezt továbbépíti, és már olyan közismert legendákat ismertet az olvasókkal, mint például a Csodaszarvasé. spoiler
A szereplőkről: igazság szerint egy szereplőt szeretnék jobban kivesézni, mégpedig Monyákos Tubát. Őszintén szólva, az első részben jobban kedveltem a másik két lidérc társát, mint őt, itt viszont megfordult a kocka: spoiler
Egy hatalmas fantáziával rendelkező írót vesztettünk el, akinek a regényeit (ha nem is több millióan), de azért jócskán olvasták, elfeledkezve a hétköznapok szürkeségéről. Csak az első mondatomat tudom ismételni: Nyugodjon békében, Gyula bátyó!

Paulina_Sándorné P>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Imádtam a világot, ahová elvitt az író. Bár voltak részek, amivel nehezen boldogultam, de összességében jó volt a történet. Izgalmas, érdekes, néhol számomra vicces. Imádom a neveket, amelyek az író adott egy-egy szereplőnek, számomra Sutyerák viszi a prímet. Gergőt sajnáltam, nem lehetett egyszerű a helyzete. Mondjuk még mindig nem barátkoztam meg vele teljesen, de a végén jól döntött. Zsófit bírtam, tetszett, ahogy nyomozott. Tetszett, ahogy Boglárka és Dénes támogatták Gergőt, valamint az apukája is.

Mary_J>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Az első rész után nem gondoltam volna, hogy ilyen sok idő telik ez mire folytatom, de persze jobb később, mint soha :) Csodálkoztam, hogy nem maradtak homályos foltok benne az előzményeket illetően, szinte mintha most fejeztem volna be úgy csöppentem vissza.
A történet, ha lehet még izgalmasabb, pörgősebb volt, bár ebbe szerintem az is benne lehetett, hogy a főszereplők már nem igényeltek bemutatást, csak az újabbak, akiket szintén pillanatok alatt megkedveltem sőt! új kedvenceket kaptam, remélem az rémálomfogókkal is lesz még szerencsénk találkozni, de Tele volt ötletes álmokkal, álomvilágokkal és furcsábbnál furcsább lényekkel. Ami még továbbra is lenyűgöz a szerző könyveiben, hogy mennyire aprólékos, mennyi kis finom utalást rejtenek, ha egyszer véletlenül a történet nem is tetszene akkor is elolvasnám szerintem már csak ezekért az apró finomságokért is.

Mert_olvasni_mindig_jó P>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Elbájol ez az újabb regény!

“– Néha be kell látnunk tévedéseinket.” Be kell látnom én is tévedtem, amikor az első regény után azt hittem ez a sorozat nem biztos, hogy teljességgel nekem való, ugyanis bár szórakozatót volt, imádtam, de sajnos ott is el lett követve az a hiba, hogy felnőtt fejjel a gonoszra hamar ráismer az ember, igaz itt sem történt ez másképp, mégis ez most annyira nem borított ki, mint az első részben, hiszen mint kiderült az IGAZI GONOSZT még az első könyvben sem ismerhettük fel, viszont kilétére itt már homályos utalásokat tettek. Szóval alábecsültem a kisiskolásoknak szóló regényt, elég rendesen.

“Te átokverte hamistojás-görgetésből vizsgázott hegyivadékvakarcs tekergette süntápláléknak sem jó kávézacc-potyadéktól bűzlő kenguruhájjal kent hazugság-masina hangszórójából vartyogó elektromos sercintés nyúlós maradéka, MOST MEGFOJTALAK!” Ahogy az előzőekben, így itt is hasonlóan reagáltam néhány sorra, amit drága, megboldogult Gyula bátyónk, papírra vetett nekünk.

“Oh, nyugavér és csigalom, kishölgy!” Én próbáltam megnyugodni, de tényleg, de egyszerűen ez a rész is úgy beszippantott, hogy csak pislogni tudtam nagy szemekkel. Gyermeki fejjel is hatalmas élményt nyújthat, de felnőtt fejjel annyival többet kapunk belőle. Olyan mélységeket boncolgat, amelyekbe csak nagyon kevés gyermekkönyv belemerülni, vagy legalább is, nem igazán mernek. És ez szerintem ebben a sorozatban egyedülálló és nagyon merész.

Nem bírtam letenni!!!

Kedvenc idézetem a könyvből:

“[…] látomásokról jobb hallgatni, ha nem akarja az ember gumijurtában végezni.”

petrot>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Nem volt kis kihívás esti meseként hangosan felolvasni estéről estére, de épp úgy élveztem minden sorát, mint a 8 éves nagy fiam :)

koveli>!
Böszörményi Gyula: Gergő és a bűbájketrec

Újabb nagyszerű, izgalmakkal és lélegzet-elakadós történésekkel teli könyv, aminek olvasása közben véletlenül sem szabad inni,mert a röhögéstől bizony könnyen félrenyel az ember… :D

Luna_Dephensis>!

Vigyázat, fertőzés veszély!

Figyelem, aki olvasni kezd egy Gergő kötetet, azoknál hasonló tünetek jelentkezése várható:
Észre sem veszed, ahogy lassan belopja magát az életedbe, és egyszer csak azon kapod magad, hogy körbenézel, hol bújhatott el az a lidércgyerek, aki kikötötte a bakancsod fűzőjét, vagy azon morfondírozol, milyen segítő szellemei lehetnek a körülötted élőknek. Az is lehetséges, hogy ráébredsz: a gyakran látott kecskebéka nem más, mint a szomszéd néni famulusa.
És nem, az álmaid sincsenek biztonságban! Ha felébredve azt tapasztalod, hogy az álomfogód úgy lóg a helyén, mint aki az egész éjszakát végigálomkaratézta, az már igen gyanús, de ha álmodban váratlanul egy nyüzsgő jurtavárosban találod magad, akkor összetéveszthetetlenek a tünetek.
Íme a diagnózis: Súlyosan megfertőződtél a könyv által terjesztett sámánitisszel.
Várható gyógyulás: Előreláthatólag soha.
Javallott hátradőlni és élvezni a helyzetet, továbbá még több Böszörményi könyvet olvasni. Egyéb esetekben súlyos elvonási tünetek jelentkezhetnek.

EBrody I>!

Olyan ostoba szegény, hogy ha belép a könyvtárba, zokogni kezdenek a polcon álló kötetek.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · könyvtár
EBrody I>!

Mondja, bájos barátném, de őszintén: nem érez néha heves vágyat, hogy megnyalja a konnektort?

CsN>!

S ekkor hangok ütötték meg a fülét.
– Ez fájt! – szisszent Monyákos Tuba, és a legközelebb lebegő hanghoz fordult. – Muszáj volt ekkorát ütni?
– Bocsáss meg – búgta az. – Mi hangok vagyunk, és az a dolgunk, hogy megüssük a füledet.
– Lehetne óvatosabban is – vélte az ügynök, még mindig sajgó fülét tapogatva.

123. oldal, V. fejezet - A felhőgyufák

Kapcsolódó szócikkek: Monyákos Tuba
EBrody I>!

[…] látomásokról jobb hallgatni, ha nem akarja az ember gumijurtában végezni.

EBrody I>!

Ön, kedvesem, az általam tudományosan elmekottyanásnak nevezett állapotban van. Látom, tudom, érzem!

EBrody I>!

– A gonosztevők folyton ezt csinálják! – háborgott Monyákos Tuba. – Csuklyába, bő köpenybe vagy egyenest mágikus ködbe burkolják magukat, hogy felismerhetetlenek maradjanak. Én már olyanról is hallottam, aki egy naplóba bűvölte magát, hogy kivárja, amíg újra erőre kap.

Kapcsolódó szócikkek: Monyákos Tuba · Voldemort

EBrody I>!

Meggyőződésem, hogy csoportos agymenéssel van dolgunk.

EBrody I>!

Az ötletes révülő hiába talál ki új ráolvasást, bűbájt vagy igézést, folyton belekötnek abba, hogy milyen varázsigét használhat hozzá. Nekem hat remek saját fejlesztésű bűbájom kérvénye hever a garabonciások irattárában, és nem képesek ráolvasni az engedély szavát, mert a garabonciások szerint túl nyakatekert varázsigéket találtam ki hozzájuk. Hát mi baj van azzal, hogy cigarettacsikképöndörödjönanagylábujjad!

Kapcsolódó szócikkek: garabonciás
Baraby P>!

– Megérkeztünk végre! – súgta a lidérc.
– Hova? – morgott Bunzen.
– Arról fogalmam sincs – vallotta be az Álomfelügyelet ügynöke

Kapcsolódó szócikkek: Monyákos Tuba