Hegyek ​és völgyek Istene 1 csillagozás

a Királyok első könyvének mai üzenete
Borzási István: Hegyek és völgyek Istene

Borzási ​István 1960. dec. 25-én született Szilágyippon. Teológiai tanulmányait a bukaresti Baptista Teológián végezte 1984–1988, és 1992–1994 között, posztgraduális tanulmányait pedig a Central Baptist Theological Seminary (MABS, 1993-1994), a Bible Education by Extension (Certificate of Advanced Studies, 1994-1996), a prágai International Baptist Theological Seminary (MTh, 1999-2005) biztosította. A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem református tanszékén doktorált 2006–2009 között. Lelkipásztorrá 1988. október 23-án avatták Kolozsváron, ahol 11 évet szolgált, majd Marosvásárhelyen 9 évet, Szilágyperecsenben pedig 8 évet. A Romániai Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetségében, mint főtitkár (1990-1994), oktatásügyi alelnök (1999-2003), elnök (2003-2007, 2010) és missziói alelnök (2007-2012) tevékenykedett. Alapítója a Magyar Baptista Teológiai Fakultásnak, több könyv szerzője, illetve szerkesztője. Jelenleg a nagyváradi Emanuel Egyetem adjunktusa.

A Királyok első… (tovább)

'4H', Dabas, 2015

Borzási István: Hegyek és völgyek Istene

Borzási István: Hegyek és völgyek Istene a Királyok első könyvének mai üzenete

A Hargitán kezdtem olvasni stílusosan. 10 napra mentünk oda egy utolsót nyaralni Berettyóújfaluból, majd hazaérkezve összerámoltuk a lakást és elköltöztünk Nyíregyházára. Bevallom, ez idő alatt kissé hanyagoltam e könyv olvasását (is), pedig a naponkénti bibliai szakaszokhoz párhuzamos magyarázatként is használtam volt volna.
A kortárs erdélyi baptista lelkipásztor szerzőt személyesen ismerem. Az egy csillag levonás nem személye miatt, hanem a rengeteg zavaró helyesírási hiba miatt jogos, szerintem. Viszont a könyvet a sablonos felépítése jól követhetővé, sőt kiszámíthatóvá teszi: kisbetűs igeszakasz (kb. 20 igevers 1 oldalon), a téma bevezetése, vázlata; majd I.-II.-III. (olykor IV.) pontokban témakifejtés, végül pedig kérdések. Ez utóbbi kuriózum, és szerintem nagyon jól használható bibliatanulmányozó kiscsoportban – majd kipróbálom.
35 prédikáció lett összegyűjtve, a címadó a 29., a 19. és 20. pedig mintha felcserélődött volna (textus- és kronológiai sorrend). Maga a tartalom mély szöveg- és archeológiai kutatásokra alapul, hasznos háttér-információkkal világítja meg a korabeli érthetőséget, néha egy kis odaillő történet vagy illusztráció is előkerül, viszont a mai gyakorlatba átültetés, a hermeneutikai applikáció nagyrészt hiányzik. Lehet, hogy az olvasónak/beszélgetőknek kell megvalósítaniuk?
Szerintem még olykor elő-előveszem, és felelevenítem kollégám írásait.

padamak

Szoktunk-e így imádkozni? Átérezzük-e mások baját ennyire, hogy magunkévá tegyük, és úgy imádkozzunk, mintha az a mi bajunk lenne? Vagy örülsz, hogy nem veled történt meg? Esetleg kárörvendés van benned? Nekünk nem válaszra van mindenekelőtt szükségünk, hanem a kegyelem királyi székére. Az pedig adatott. Járulhatunk hozzá bizalommal!

151. oldal - 23 Isten szavának megbízhatósága 1Kir 11:17-24; II. Illés imádsága - 19-22. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: ima
padamak

Aki az izmaival dolgozik, az izomlázat kaphat, aki a lelkekkel dolgozik, az… depresszióba juthat. Vagy legalábbis időnként mély lelki válságba, krízisbe juthat, mint ahogy Illéssel történt.

167-168. oldal - 27 A depresszió kezelése 1Kir 19:1-18 (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
padamak

Mindenkinek elárulja az imádsága, hogy kicsoda: az imákból meg lehet állapítani, hogy ki hogy áll lelkileg, mit tart fontosnak, kicsoda számára Isten. Mondj egy imádságot, és megmondom, hogy ki vagy!

38. oldal - 4 Salamon kérése 1Kir 3:1-15; III. Kérésének tárgya: Isten népe 9-12. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: ima
padamak

Ha Isten világos kijelentésével ellentétes üzenettel jön valaki, azt nem fogadhatod el, amíg Isten neked is ki nem jelenti, hogy valami megváltozott!

106. oldal - 15 Viszonyulások Isten Igéjéhez 1Kir 13:11-32; II. Isten embere Júdából - aki hirdette, de nem cselekedte Isten Igéjét - 11-19. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

padamak

A részletes elbeszélés mellőzése azt üzeni, hogy nincs szándéka propagandát csinálni ennek az épületnek. Az imádat fontosabb a kormányzásnál. A szent fontosabb a profánnál. A Templomban lévő istentisztelet fontosabb, mint az, ami a kormányzóházban, a trónteremben történik. Úgyhogy, az Ige gyorsan visszatér a Templom részleteihez.

47. oldal - 6 A Templom díszítésének üzenete 1Kir 7:1-15.21-26; I. A mellőzés üzenete - 1-12. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

padamak

Ezzel azt próbálta sugallni, hogy az nem lehet rossz, amit elődeink is cselekedtek… Tisztelni kell a hagyományokat, meg kell őrizni az örökséget! Csak azokat az isteneket állítja helyre, amelyeket őseik is tiszteltek… Pedig azokat kitisztítani kellett volna, nem pedig helyreállítani! A múlt bűneivel nem lehet igazolni a mai bűnöket.

95. oldal - 13 Jeroboám bűne 1Kir 12:25-33; II. A bálványok csak hamisításai az igazinak - 28-33. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: bűn · hagyomány
padamak

Ha egy pacsirta és egy veréb egy kalitkába kerül, hamarabb megtanul a pacsirta csiripelni, mint a veréb énekelni!

208. oldal - 33 Jósafát elfordulása az Úrtól 1Kir 22:5-28 (2Krón 18:4-27); III. Jósafát hitványsága - 19-28. v. (’4H’ / Magyar Misszió, Dabas, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: pacsirta · veréb