Színarany 5 csillagozás

Beszélgetések a Nemzet Színészeivel
Borzák Tibor: Színarany

Őszinte ​beszélgetések a Nemzet Színészeivel. A Nemzet Színésze kitüntető címet tizenkét művésznek adományozta 2000-ben a nemzeti kulturális örökség minisztere. Az „aranycsapat” tagja elsőként Agárdy Gábor, Berek Kati, Bessenyei Ferenc, Darvas Iván, Garas Dezső, Kállai Ferenc, Lukács Margit, Máthé Erzsi, Psota Irén, Raksányi Gellért, Sinkovits Imre és Törőcsik Mari lett, az élők sorából távozók helyére került Avar István, Komlós Juci, Zenthe Ferenc, Szabó Gyula és Király Levente. Mindannyian óriási színészegyéniségek, varázsuk a szerénységben rejlik. A Nemzet Színészeivel Borzák Tibor, a Szabad Föld újságírója készített interjúkat, melyeket kiadónk egy tartalmában és külalakjában egyaránt színvonalas, a színésznagyságokhoz valóban méltó 220 oldalas könyvben gyűjtötte össze. Ez az első alkalom, hogy egy képes albumban szerepelnek a hazai színjátszás legnagyobbjai, akik személyes hangvételű párbeszédeik révén olyan részletekbe avatják be az olvasót, melyekről eddig kevesebbet… (tovább)

Róla szól: Darvas Iván

Editorial, Budapest, 2006

Bessenyei Ferenc · Garas Dezső · Kállai Ferenc · Psota Irén · Szabó Gyula · Zenthe Ferenc

Borzák Tibor: Színarany Beszélgetések a Nemzet Színészeivel

A könyvben ezek a nagy művészek vallanak. Óriási egyéniségek, akik rengeteget dolgoztak, dolgoznak. Láthattuk és látjuk őket filmekben, színházban.
Kedvenc riportalanyom Agárdy. Annyira ember! De hát ott van Psota, Máthé Erzsi, Berek Kati, mind, mind szenzációs színészek. Garas ízekre szedte Borzák urat, mulattatott! Darvas Iván mintha megkeseredett volna idős korára. De az élni akarás ott tombolt Zenthe Ferencben, Kállaiban! A legszebb hangú színész óriás, Sinkovits pedig könnyes szemmel vallott…
A könyv sajnos tele van tördelési hibákkal, ebből adódóan rengeteg szó rosszul van elválasztva, bosszantó…. Na és József Attilából Sózsef lett. Hogy lehet kiadni ennyi hibával egy ilyen szép könyvet? A papír, a küllem csodás, a portréfotók egészen rendkívüliek, nem lehetett volna alaposabban átnézni az anyagot? Vagy rohanni kellett a kiadással? Jordán Tamás előszava például eltűnt. Nincs benne! :)
Nem hiába utálják szinte mindnyájan az interjúkat. Megértem őket. Ezek a nagy emberek egy elcseszett kiadású könyvben mesélnek magukról, pályájukról. Fáj!

Személyes sztorim Raksányi Gellérttel, Raksányi kutyával, Kutyuval. Jó pár évvel ezelőtt, a régi zeneakadémián élő rádióműsor felvételen brácsáztam. Ott volt Tátrai Vili bácsi is, aki tanított engem (is) a Fertődi zenei táborban. Kellőképpen fel voltam dobódva, beszélgettünk, felidéztük a vonósnégyes próbákat. Egyszer pl. a blúzom pántja lecsúszott, amikor rám rivallt:
„Maga mit sexizik itt? Máskor öltözzön föl rendesebben!”
(megjegyzem 35 fokos forróság volt)
De visszatérve Kutya úrra. Állok a művészbejárónál, mellém lép. Rám néz.
„Én mindig szerettem a szép nőket. Maga gyönyörű!”
Szerencsére akkor kellett bemennem a színpadra…
Nyugodjon békében Vili bácsi, Raksányi Kutyu, és mindegyik nagy színész aki már nincs az élők sorában.

2011-ben a Nemzet színészei:
Törőcsik Mari, Bodrogi Gyula, Berek Kati, Máthé Erzsi, Haumann Péter, Psota Irén, Avar István, Király Levente, Szabó Gyula, Tordy Géza, Garas Dezső, Molnár Piroska. Ha meghal közülük valaki, összeülnek, tanácskoznak, majd szavaznak a jelöltek közül, aki a csapat tagja lesz. Jó egészséget kívánok nekik! És igen, megérdemlik a havi honoráriumot!

Borzák Tibor: Színarany Beszélgetések a Nemzet Színészeivel

Nagyon jó könyv. Értékelendő, hogy a Nagyokkal készített riportok során rájön az ember, hogy ők tényleg nagyok voltak és letettek valamit az asztalra. Becsülendő.
Élmény volt olvasni. Örülök, hogy megkaptam.

fülcimpa>!

Én minden tehetségre felkapom a fejem. Mámorosan boldog tudok lenni tőlük. Legyen az hentes, szakács, színész vagy énekes – tehetség nélkül semmire nem megy.

Törőcsik Mari

14. oldal Editorial Kft. 2006

fülcimpa>!

Amit sosem szabad elveszíteni, az a játék, a szeretet és a tolerancia. Ezek hiányában keserűvé válhat az ember.

Komlós Juci

Kapcsolódó szócikkek: szeretet · tolerancia
fülcimpa>!

Egyszer megkérdezték tőlem az utcán: „Miért olyan rosszkedvű a művésznő?” Rettenetesen dühös lettem, majdnem kiabálva válaszoltam: „Hát én is ember vagyok! Miért ne lehetnék szomorú?” A boldogság nem globális. Ha nem veszi észre az ember az apró örömöket, akkor nem lesz boldog. Sok kicsiből tevődik össze a nagy. Én élvezem a napsütést, szeretem a virágokat, imádok sétálni, örülni a kutyámnak.

Psota Irén

Kapcsolódó szócikkek: Psota Irén
fülcimpa>!

Minden elvesztésben önmagunkat gyászoljuk. Rájöttem, hogy nem nekem való a házasság. Én folyamatos repülésben vagyok, repülök, repülök…. A házasság meg a röghöz kötött hétköznapokról szól. S a hétköznapok engem nem érdekelnek.

Psota Irén

Kapcsolódó szócikkek: Psota Irén
fülcimpa>!

Nézd meg az újságokat: mindenki saját magát árulja. Hol van már az emberi méltóság! A nő nem szerető, nem feleség, nem anya, hanem szexuális tárgy. Gyárakat építettek rá a tampontól az óvszeren át a Viagráig. Szépen vagyunk: mindenki hazudik, mindenki kételkedik, mindenki gyanúsítja a másikat – nem is mindig oktalanul. Nézd meg a parlamentet, úgy működik, mint egy gengszterszindikátus. Hogy miket vágnak egymás fejéhez! Azon már nem is csodálkozom, hogy a bukott bankvezérek milliókat tesznek zsebre, hadd vigyék csak, biztosan megérdemlik.

Bessenyei Ferenc

Kapcsolódó szócikkek: Bessenyei Ferenc
AlexSandra>!

Akkor is elgondolkodtam rajta, és azóta is gyakran töprengek ezen: félnem kell attól, aki megteremtett? Azért szólított a világra, hogy rettegjek tőle? Micsoda gondolat! Én inkább azt gondoltam, hogy az Úr azért alkotott meg, mert szeret, mert feladatot szánt nekem, és segít a hivatásomat teljesíteni. Félnem kellene tőle emiatt? Ellenkezőleg: szeretnem kell érte.
(Zenthe Ferenc)

Kapcsolódó szócikkek: Zenthe Ferenc

Mindig színésznek készült?
Á, dehogy. Zongoraművész szerettem volna lenni, de soha nem volt annyi pénzünk, hogy hangszert tudjunk vásárolni. Talán ezért is ajánlgatta édesapám inkább a hegedűt, mert annak lelke van, és különben is, oda viszem, ahova akarom. A zongorát meg nem tudom a hónom alá csapni…
(Szabó Gyula)

Kapcsolódó szócikkek: hegedű · Szabó Gyula · zongora
fülcimpa>!

Számomra furcsa, ahogy egyesek a kapcsolatrendszereikkel bánnak. Szinte csak úgy barátkoznak, hogy abból előnyük származzon, és csak azt nézik, milyen hasznot húzhatnak belőle, hogyan érvényesülhetnek általa.

Garas Dezső

Kapcsolódó szócikkek: Garas Dezső
fülcimpa>!

Vannak olyan színházcsinálók, akik őrjöngenek a gyönyörűségtől, hogy micsoda nagyszerű dolgot hoztak létre, a nézők meg előadás közben hazamennek. Nincs ennél borzasztóbb! Tudni kell, kiknek játszunk. Nem az angoloknak, nem a franciáknak, nem a belgáknak, hanem a magyaroknak. Ők veszik meg a jegyet, ők tartanak el bennünket. Hát akkor őket kell szórakoztatnunk.

Agárdy Gábor

AlexSandra>!

Rossz érzéseket kelt bennem, hogy időről időre még ma is fellángol a gyűlölet. Mi öröm van mások megalázásában? Ez nem vezet jóra…

(Komlós Juci)