Artborétum 1 csillagozás

Művészet és természet egy kortárs szoborkertben Budán
Borsos Mihály – Ébli Gábor: Artborétum

Kortárs ​szobrok egy budai magánkertben. Művészet és természet panteista összefonódása négy évszak fotóin, rövid műelemzéssel kísérve. A kertet már korábban is ismerő fotós különböző hónapokban, napszakokban, más-más időjárási és fényviszonyok mellett állította fel itt kameráját, hogy az album mégse csupán pillanatfelvételeket közöljön, hanem a természet körforgását is megörökítse. A szobrok így rendre eltérő vonásokat mutatnak: a környezet befolyásolja a műalkotások befogadását, érvényesülését. Születés és virágzás, elmúlás és hervadás jelenik meg a képeken, miközben a tárgyak – a maguk módján – egyfajta állandóságot biztosítanak. A könyvet így, összességében, a művek, a növényzet és a természet, valamint emberi oldalról a tulajdonos házaspár, a fotós és a tervezőgrafikus alakította, alkotta. A szobrok anyagísága, szubsztanciája ily módon társul a természet biológiai jelrendszerével és az alkotók érzelmi-érzékelési adottságaival, műszaki felszerelésével és tudásával, számos… (tovább)

Corvina, Budapest, 2008

Brigi007>!
Borsos Mihály – Ébli Gábor: Artborétum

Borsos Mihály – Ébli Gábor: Artborétum Művészet és természet egy kortárs szoborkertben Budán

Ez egy nagyon érdekes kötet és sok mindenre ráébresztett. Egyrészt rájöttem, hogy a modern művészet nem is áll tőlem olyan messze, mint eddig hittem, csupán meg kell találnom az átkötő hidat felé. Másrészt rájöttem, hogy ezeknek az alkotásoknak (és igazából tulajdonképpen ide nem csak a könyvben található műveket és nem is általánosan a modern művészeti alkotásokat kell érteni, hanem minden alkotást) az elemzése halál izgalmas. Persze, ebben a kötetben is találtam olyan gondolatokat, amiket nem éreztem igaznak, amiket csak „okoskodásnak” éreztem, de azt hiszem, ez mindig így volt/van/lesz, amikor két ember ugyanazt az alkotást nézi, mert mindannyiunknak mást mond, és ez így van jól. Szóval ez a kötet kicsit közelebb hozott hozzám olyan művészeti területeket, amiket nem is gondoltam volna, hogy közelebb kerülnek hozzám.

A másik dolog, amit mindenképpen meg kell említeni a könyvvel kapcsolatban, az a tárgya, ez a kert. Meglepett, hogy egy magánkertről ilyen kiadvány születhet, de megértem a célját. Ez egy csodálatos és példaértékű kert. Szeretném, ha egy nap én is rendelkeznék valamivel, ami így képes prezentálni, hogy mi az a dolog, ami engem érdekel és ami hozzám közel áll. Szeretnék felépíteni valamit, ami képes erre.

Az alkotások közül kedvencet nagyon nehéz lenne választani, mert a legfurcsábbakban, a legelvontabbakban és a legérthetetlenebbekben is találtam magamnak szépséget.

Meglepett ez a könyv, méghozzá saját magammal kapcsolatban. :)

Marosi László: Budai Vár / Buda Castle / Château de Buda / Castello di Buda / Budaer Burg
Mayer Marianna: Dalí
Makovecz Anna – Jánosi János (szerk.): Makovecz – …összekötni az eget és a földet… / …uniting heaven and earth… / …den Himmel und die Erde verbinden…
Kolozsváry Marianna – Kolozsváry Ernő (szerk.): Modern magyar művészet a Kolozsváry-gyűjteményben / Modern Hungarian art in the Kolozsváry-collection / Moderne ungarische Kunst in der Kolozsváry-Sammlung
Somogyi György: Magyar tenger magyar ecsettel
Török Gyöngyi: Későgótikus szárnyasoltárok / Late Gothic Altarpieces / Retables du gothique tardif / Spätgotische Flügelaltare
Szerb Antal (szerk.): Száz vers
Bagyinszki Zoltán – Tóth Pál: Magyar várak
Balogh Zsolt – Kerékgyártó Éva – Tárnoki Judit – Técsi Zoltán: Szívünk hungarikumai
Pál József – Wodala János – Bernáth Csilla – Vígh Éva – Farkas Mária: Hatnyelvű szinkronszótár