Ázsiától ​Ázsiáig 3 csillagozás

Tibet, Nepál, India
Borsos Béla: Ázsiától Ázsiáig

Ázsia végletekkel jellemezhető temérdek földrész. Borsos Béla, az állatorvos végzettségű ökológus-biológus a nyolcvanas években az ökológiai életformák kutatása során jutott el e földrész három jellemzően különböző országába, kultúrájába és népei közé, Tibetből Nepálon át Indiába. A nem mindennapi kalandok, a fordulat gazdag, sokféle meglepetéssel szolgáló majdnem féléves út beszámolója ez a könyv. Hőse a Himalája januári fagyaitól a monszun előtt álló India embert próbáló hőségéig a természeti viszonyokkal, Nepál volt miniszterelnökétől és India korábbi magyar konzuljától a törzsi népekig és a legrongyosabb, kisemmizett koldusokig a társadalmi viszonyok sajátosságaival ismerkedett. Fanyar humorral és némi öniróniával fűszerezett találkozásait örökíti meg e könyv a földrész legkülönfélébb embereivel, miközben aprólékos leírásában megelevenednek az egzotikus tájak és a sok szeretettel ábrázolt ott lakó emberek, sajátos vonásaikkal, a túlnépesedett országok ezernyi színével.

>!
L'Harmattan, Budapest, 2003
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639457116

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Bélabá>!
Borsos Béla: Ázsiától Ázsiáig

Azt gondolom, Borsos Béla a magyar Michael Palin. Nem tartom szerencsésnek az ilyen összehasonlításokat, de ott megállja helyét, hogy a magyar szerző is hasonló fanyar, ironikus humorral írt, mint Palin. Érdekesség, hogy az utazás még a rendszerváltás előtt, 1988-89-ben történt, de csak 15 évvel később jelent meg egy több száz oldalas jegyzetkötegből. Maradt 244 oldal érdekesség, kaland, jó humorral megspékelve. A könyv három nagyobb területre viszi az olvasót: Tibetbe, Nepálba és Indiába. Tibetben az elképesztő zord időjárás, fagyok mellett a helyi elmaradott körülmények is nehezítették az utazást. Nepálba érve részt vett a szerző egy trekkingen azaz nagy volumenű kiránduláson (túrán). Megismerte Katmandut, eljutott az Annapurna közelébe. Ez utóbbi hegy a magyarok hegymászó túrái miatt is közismertté vált napjainkban hazánkban. Beszámol egy iskolában leadott pár tanóráról, amit angolul tartott (egyébként állatorvosi diplomával rendelkező biológus) és ír a helyi törzsekről pár bekezdésben. Indiai kalandjait a fővárosban, Új-Delhiben kezdi meg. Eljut Bombay-ba, ír Calcutta zolai nyomoráról és még számos kisebb város helyi viszonyairól. Olvasmányos, jó útleírás, 5 csillag (4,8 pont).

2 hozzászólás
gjudit8>!
Borsos Béla: Ázsiától Ázsiáig

Mindig érdekes bepillantani más utazásaiba, tapasztalataiba,kapcsolódásaiba, élményeibe – mégha azok töredékesek is vagy évekkel, évtizedekkel ezelőttiek. Még érdekesebb egy ilyen visszaemlékezés, ha ezt a saját élményeink megalapozására tesszük… A könyv vonzerejét a humoros-gunyoros hang adja, ami helyenként feloldja, máshol pedig mélységeiben ábrázolja a sajátunktól eltérő kultúrát, értékeket, gondolkodásmódot.


Népszerű idézetek

Bélabá>!

Délután beértünk a következő település, Gyantse lapos, hordalékból épült völgyébe. Az út mentén – nem akartam hinni a szememnek -a villanyoszlopok vályogból készültek. Hiába, nincs fa.

32. oldal (Tibet)

Bélabá>!

Egyszer egy svéd fiúnak a jelenlétében a szopós kisbabáját akarta eladni egy csinos fiatalasszony. Kitűnő humorok van:
– How much? Baby how much? – ringatta a svéd orra alá a formás kisgyereket. Az asszonyok érdekes módon hamarabb megtanultak angolul néhány szót, mint a férfinép. A fiú belement a játékba és alkudni kezdett. A végén majdnem rajtavesztett, mert az asszonyka majdnem a nyakába varrta volna a porontyot.

24. oldal (Tibet)

gjudit8>!

Változtasd meg a gondolataidat és meg fogod változtatni a világodat.

217. oldal (India)

gjudit8>!

Ha a kopaszodás foka egyenesen arányos a szellemi képességekkel, már professzornak kell lennie.

134. oldal (India)

gjudit8>!

– Két könyvet kell ismerni […], az egyik az élet könyve, a másik a természet könyve.

208. oldal (India)


Hasonló könyvek címkék alapján

Sári László: A Himalája arca
Baktay Ervin: A világ tetején I-II.
Baktay Ervin: Kőrösi Csoma Sándor
Oláh László: Kelet, az ezerarcú óriás
Fajcsák Györgyi (szerk.): Ázsia művészete
Herendi Gábor: Kelettől keletre
Pataky Zsolt: Tibet Ladakh Mustang
Bánszegi Katalin: Barangolás India keleti végein és Bhutánban
Stein Aurél: Indiából Kínába / Nagy Sándor nyomában Indiába
Csikós Zsolt: Életemet egy rozsdás roncsért