Fukar ​Marok lakomája 3 csillagozás

Indián mítoszok és mesék
Borsányi László (szerk.): Fukar Marok lakomája

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népek meséi Európa

Európa, Budapest, 1983
258 oldal · ISBN: 9630729245 · Fordította: Ignácz Rózsa · Illusztrálta: Loránt Lilla

anesz P>!
Borsányi László (szerk.): Fukar Marok lakomája

Nagyon érdekes volt megtapasztalni, hogy mennyire más a látásmódja azon földrész embereinek. A tulajdonságok közül az ügyességet, a furfangot és a közösségi érzést, az ajándékozást tekintették a legfontosabbnak. A címadó mese is az ún. Ajándékosztás népszokására épül, amikor a gazdagabb emberek megvendégelik az egész törzset, ajándékokat adnak, táncolnak, mulatoznak együtt. Ez nagyon elterjedt szokás lehetett arrafelé, mert több mesében is megemlítik. Ami még túlteng, azok a totemek. A kötet fele arról szól, hogy melyik törzs hogyan szerezte meg azt a bizonyos totemoszlopot, miért éppen az az állat/lény lett az ő védelmezőjük. Nagyon fontos szerepet játszott az életükben a víz, a tenger és a Nap, aki sokszor negatívan van megszemélyesítve.
Alapvetően érdeklődve olvastam a kötetet, bár a végére már besokalltam ettől a sok totemtől…

Kooczka>!
Borsányi László (szerk.): Fukar Marok lakomája

Mostanában több, Alaszkáról szóló, Alaszkában játszódó könyvet olvastam, és ez a gyűjtemény tökéletesen illett az olvasottak színezéséhez, árnyalásához. Míg az útikönyvek az északi régióban élő tlingit, haida, tsimshian törzsekre – egy kis túlzással – inkább mint turistalátványosságokra hivatkoznak, addig a Fukar Marok lakomája meséiken, mítoszaikon keresztül ismertet meg ezen népcsoportok egykori hagyományaival, szokásaival, életmódjával.
Észak-Amerika észak-nyugati területein a víz meghatározó elem: gyakran az egyetlen közlekedési mód a csónak, a halászat pedig szerves része a létfenntartásnak, így sok történet szereplői halak, illetve más vízi állatok.
Sok monda meséli el, hogyan jutott egy-egy törzs az őt védő totemekhez, amik között van: béka, hegyi kecske, gyilkos bálna, medve, de még fáradt farkas is. Történetek sora szól Hollóról vagy Csimszimről (Txamsem, Chemsem), aki hol világteremtő, hol meg egy infantilis, önző alak, aki a maga érdekeiért – leggyakrabban étel szerzésért – semmilyen furfangtól és pofátlanságtól nem riad vissza.
Érdekessége volt a meséknek, hogy nem mindig lehetett elkülöníteni a szereplők emberi és állati alakját.

Amrita IP>!

Volt annak a falunak a közepén egy ház, annak a háznak a közepén egy szépséges leányzó ült. Meglátták azt a leányt. Vörös haja éppen a földig ért. S a leány igen fehér volt. A szeme nagy és csillogó, akár a hegyi kristály. Beleszerettek a fiúk ebbe a lányba. Továbbmentek, de csak a leányon járt az eszük.

Kooczka>!

Mikor még új volt a világ, a haidák nem értettek a faragás művészetéhez. Ekkor egy különös Lény ment közibük. Ragyogó fénysugár körötte, hegyi kecske szőréből való ingén különleges rajzolatok. Különböző színekkel kifestett, fából faragott fejdíszt viselt. Testét tetovált jelek, rajzok borították. A kápráztató fénytől elámult haidák legjobban az idegen körmeit csodálták. Minden egyes körmén emberi vagy állati arcmás volt látható, formájában, kifejezésében más és más valamennyi.

29. oldal, Faragó Mester