Kiáltás ​a mélyből 2 csillagozás

Böröcz Sándor: Kiáltás a mélyből

Évekkel ​ezelőtt megírt – eredetileg családi használatra szánt – „kettős passió-történetet” tart kezében az olvasó. A nyolcvan éves szerző élete és műve ezért szorosan egybetartozik. Borgátai (Vas megye) földműves család kilencedik gyermeke, 1938-tól letartóztatásáig evangélikus lelkész. 1948. augusztus 19-én vitték el, majd koncepciós pör után 25 évre ítélték, ebből hat és fél évet töltött a szibériai Vorkután. Szénbányán dolgozott. A könyv nagyobbik része erről az időszakról szóló krónika. A szerző és a világ minden részéről odahurcolt, kényszermunkára ítélt társak szenvedés-története. Benne van a megőrzött és megőrző hit története is, mely az ott levő – különböző felekezetekhez tartozó – papoknak, lelkészeknek és hívőknek „különös tábori lelkészségre” is alkalmat nyújtott. A könyv második része a szabadulás utáni világi és egyházi kálvária rövid története.
A világ ellenségeskedése – akkori állapotát ismerve – érthető, az egyház közönye, szeretetlensége a szerző és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1993

Ordass Lajos Baráti Kör, Budapest, 1993

Böröcz Sándor: Kiáltás a mélyből

„Nagy fa dőlt ki… ” Ezzel a címmel jelent meg egy nekrológ Böröcz Sándorról a Kisalföld 2007. január 10-i számában. Ezt az újságkivágást találtam meg ebben a könyvben, amit anyu hagyatékában, de nagyapám polcán találtam. Nagyapám ismerhette a lelkészt, néha talán hallottam is róla beszélni, de annak idején nem figyeltem fel rá. Kár volt.
Ez a könyv, ami „kettős passió-történetként” van eladva, valójában egy evangélikus lelkész pokoljárása, akit 1948-ban ítélnek el valami koncepciós perben, kémkedés vádjával, és a Szovjetunióban köt ki politikai fogolyként, egy szénbányában dolgozva. 6,5 évet töltött ott, a visszaemlékezés nagy része erről az időszakról szól. Nem lehet rá szavakat találni, se az elítélés körülményeire, se a börtönévekre. Nekem folyton Moldova protestáns prédikátorai jutottak eszembe (néha van is hivatkozás a gályarabokra). Szóval kemény és őszinte. A hazajutás talán még furább, mert közel egy évig tart, közben mindenféle táborok, börtönök – „út a szabadság felé”. És a szabadulás utáni időszak, ami a könyvben csak roppant röviden van bemutatva: „politikai fogolyként” nincs normális munkalehetőség, vasúti segédmunkásként él, és ami a legmegdöbbentőbb volt nekem: spoiler És Böröcz Sándor kibírta. 93 évet élt, valószínűleg a hite tette ilyen erőssé. Ajánlom mindenkinek, akit érdekel az a korszak, akit érdekel egy hívő ember élete, és azok a szörnyűségek, amire csak azt lehet mondani: SOHA TÖBBÉ!

Andriska>!
Böröcz Sándor: Kiáltás a mélyből

Vorkuta, Északi-sarkkör, Szovjetúnió, VII-es számú haláltábor. A hit megőrzésének és a kitartásnak igaz története. Itt aztán megmutatkozott a marxista-leninista-sztalinista vadállat igazi arca.
Dicsőség és hála Istennek Jézus Krisztus által, és tisztelet és elismerés Böröcz Sándor evangélikus lelkész úrnak, aki igaz keresztyén és igaz magyar tudott maradni az Antikrisztus birodalmában.
Csak egy meglátás kiragadva ebből a tanulságos és érdekes könyvből: voltak, akik megkérdezték a lelkész urat, hogy mi a helyzet azokkal, akik nem élték túl (ezt a kérdést az isteni gondviselés szempontjából tették fel). Böröcz úr erre a szombaton meggyógyított vak jézusi története szellemében válaszolt (Jn 9, 25), hogy ő csak azt tudja biztosan, hogy őt megmentette.

gesztenye11>!

De a tábor makacsul hallgatott, mint a protestáns gályarab a kínzó ostorcsapás alatt.

185. oldal - És kétfelé osztattunk

Kapcsolódó szócikkek: protestáns
gesztenye11>!

A szovjet újságok megírták Rákosi kijelentését: A Szovjetunióban nincsenek politikai foglyok, csak önkéntes munkaszolgálatosok.

188. oldal - Északi fény

gesztenye11>!

Nem lesz ebből baj? – kérdezte félve. Pap tanítson meg egy csendőrt szenet lopni? – bocsánat, szerezni.

232. oldal - Hogyan lettem a kórház és a brigád hőse?

gesztenye11>!

Ha pedig nősülendesz, nézd meg a választottadat fürdőruhában, mikor eszik, mikor alszik.

276. oldal - Viszontlátások

Kapcsolódó szócikkek: alvás · étkezés · fürdőruha · menyasszony
gesztenye11>!

Szerintük ugyanis az ő országukban háromféle ember van, aki ült, aki ül és aki ülni fog!

154. oldal - Valami elindult

Kapcsolódó szócikkek: gulág · rab (fogoly) · Szovjetunió