Ördögi ​kísírtetek 10 csillagozás

avagy röttenetes utálatosságáról ez megfertéztetett világnak
Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Magyar Helikon, Budapest, 1977
168 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632070054

apáca

Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek

Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek avagy röttenetes utálatosságáról ez megfertéztetett világnak

El kell olvasd, ha:

– érdekel a történelem;
– babonákról, „bűnökről" akarsz olvasni…
…és ha kíváncsi vagy egy igazi botránykönyvre, amiben még a főurak is konkrétan meg vannak nevezve… aki ismeri Bornemissza Péter életrajzát, az tudhatja, hogy mibe került neki mindez…

A nyelvezetet egy idő után meg lehet szokni, automatikusan rááll az agy…Persze az elvakult hit miatt levontam egy csillagot.

Horváth_Evelyn
Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek

Na nem. Ezt többé soha. Nem annyira jó, hogy a szavak bogarászásával töltsem az időt. Jó tanács azoknak, akiknek kötelező: időben kezdjétek el, mert így szerintem nagyobb az esély, hogy meg is szeretitek. Én sajnálatos módon nem szánhattam rá egy napnál több időt, és egyáltalán nem győzött meg.

Zsannuszi_Tündérkirálylány
Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek

Ez a könyv egy igen formabontó és botrányt keltő alkotás volt a maga idejében. Ma viszont még mindig érdekes olvasnivaló, néhol még nevettem is rajta. Ajánlom mindenkinek, akinek kötelező olvasmány, annak igen baráti és tényleg szórakoztató. A harmadik oldaltól már fel se tűnik, hogy 500 éves a szöveg, teljesen olvasható. :)

robertjordan

Mestermű.

Lunemorte MP

Azmit az mentül bölcsebb tud is, senki semmi ahhoz képest, amit még tudni kellene.

Lunemorte MP

Azt hallom, régen Budán az paraszt polgár asszonyoknak szép úrfi szabású gyermekek lött, otthon kedig az úr feleséginek és a nemesekének oly rútak, mint a kocsisok és szakácsok. Gondolhatod mitül.

Flajmer

Mida királyról ezt írják: Kérte vala az Istent, hogy valamit megfog kezével, mind arannyá válnék, végre az kenyér is azzá vált, és éhhel holt meg. Az fösvény azért sem Istennek, sem másnak, sem magának nem jó.

Lunemorte MP

Mert mint a sebet a barbél mikor beköti, enyhezik utána, de azután ismét ha felbontja, fáj: de untalan kötezi, míg meg nem gyógyítja, így vagyon a lelki seb is, mi kedig míg itt élünk, mindaddig sebesek vagyunk.

Lunemorte MP

Végre az asszony hol szólni kezdett, hol megent az szólt ki belőle, és megismerték, mikor az ördög szólt.

Lunemorte MP

Ha más ember leányát, fiát hozzád akarod szoktatni, békát tégy egy fazékba hangyás helyre, és elfuss, hogy ne halld a sikoltását, mikor csípik a hangyák, mert megsüketülsz, és tizenötöd nap ott találsz gereblyét és vellát, az gereblyével csak vond meg, azkit szeretsz, utánad fut, az vellával csak taszítsad, tüled elfut.

Lunemorte MP

Hogy az apád ne feddjen reád, főzz meg egy emberfejet az lúgba, és azzal mosd apád fejét, és azt vidd el oztán az tetemházba, és vesd oda, és azt mondd: Mint ez senkire nem feddik, úgy az én apám is énreám ne feddhessen.

Lunemorte MP

Vala nálam egy oly is, azki azt mondta: mintha érezné, hogy benne jár az ördög.

Lunemorte MP

Az ördög másfelől mást mondatott vele. Mond az ember: níha én magam szólok, de níha nem én, hanem más szól ki belőlem.

Lunemorte MP

Egy deák Wittembergába, mikor nagy részegségre adta volna magát, az ördög megyen mellé részeges ember képébe, és együtt iszik vele. Végre mond: Add nekem magad, és fogadd fel, hogy soha nem nézed az írást, és ím oly írást adok, hogy mikor reá, ím, ez visszafordult igéket mondod, annyi arany forint hull ki belőle, amennyit akarsz. Felfogadja, és vérével keze írását adja, kibe neki köti magát.

Kapcsolódó szócikkek: ördög · paktum