Az ​égő csipkebokor 2 csillagozás

Borisz Vasziljev: Az égő csipkebokor

Borisz Vasziljev 1924-ben született Szmolenszkben. A kötetünkben első helyen álló önéletrajzi kisregény (Repülnek lovaim) érzékletesen világítja meg azt a történelmi és szellemi hátteret, melynek közegében alakult prózaírónk sorsa, művészi látásmódja. A másik két kisregény is őszinte, remek írás, okkal állíthatók a szerző legsikeresebb munkái, A hajnalok is csendesek (1969), a Ne lőjetek a fehér hattyúra (1973) és a Történetek és legendák (1977) mellé; velük együtt igazolják írójuk rangját, kivételes lélekábrázoló képességét, az emberi erkölcsiség iránti fokozott érzékenységét.

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lektúra könyvek Kriterion

>!
Kriterion, Bukarest, 1988
312 oldal · puhatáblás · Fordította: Árvay János, Szabó Mária

Most olvassa 1

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Edina_Palotas_Dascal>!
Borisz Vasziljev: Az égő csipkebokor

Nagyon eltérően tudom értékelni a három kisregényt. Először is ne adja fel senki az első 100 oldal alatt.
Az első rész önéletrajzi kisregény, ami sajnos egy hatalmas ömlengés. Az író gondolatait nehéz követni és majdnem síró görcsöt kaptam. Nem értettem, hogy miért is lettem ezzel büntetve.
Majd a második részt, ami egyben a hosszabbik is, egy nap alatt kiolvastam és évek óta az első könyv ami miatt nem tudtam lefeküdni. Megrendítő és csodálatos. Meglepő, hogy az író férfi létére milyen tökéletesen mutatta be a kb 14 éves lánykák gondolatait és érzéseit. Valamint ez a fiatal korosztály, hogy lép fel egy tragikus eseménysorozat alatt. Másnap a sírástól fejfájásom lett :)
A harmadik rész úgyszintén nő központú. Most értettem meg a tragikusan csodálatos szó értelmét. Ennyire valóságosan még egy férfi írótól sem olvastam a női erőről, szeretetről es feláldozásról.
Nem értem miért vannak ezek az írások ennyire mellőzve. Valószínűleg rossz periódusban született az író, mert az utóbbi időben több klasszikust is olvastam, de egyiknek sem volt ekkora hatása rám.
Méltó helye lenne úgy a kisregényeknek es az írónak is a nagy orosz klasszikusok közé fel kerülnie.

1 hozzászólás

Népszerű idézetek

bogáncsss>!

Ma már nem olyan fontos, hogy a válasz többnyire helytelen volt; az élet nem válaszokat követel az embertől, hanem arra való készséget, hogy keresse őket.

20. oldal

bogáncsss>!

Tempósan tapossa a pedált és halad. Szembe. Nem az országúti forgalommal, hanem a kispolgári hiábavalósággal szembe. Ellenére – így talán pontosabb lesz.

25. oldal

bogáncsss>!

Én közben hangosan olvasok, még nem tudva, hogy egy tutajon lakom, és hogy az emberek nem oroszokra, lengyelekre, zsidókra vagy litvánokra oszlanak, hanem azokra akikre lehet számítani az életben, és azokra akikre nem lehet számítani.

8. oldal

bogáncsss>!

– Nem az a fontos, hogy mondja, hanem hogy mit – avatkozik be nagyanyám, mire valamennyien udvariasan leteszik a poharat.

8. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Thomas Bernhard: Wittgenstein unokaöccse
V. A. Giljarovszkij: Moszkvai alvilág
Pjotr Karpovics Ignatov: Egy partizán feljegyzései
Lev Tolsztoj: Gyermekkor, serdülőkor, ifjúság
Valentyin Katajev: Száraz morotva
Olga Bergholz: Nappali csillagok
B. E. Belle: A telepi lány
Böszörményi Gyula: Kucó és más életszilánkok
Duff McKagan: It's so easy
Andrej Tarkovszkij: A megörökített idő