Az ​égő csipkebokor 2 csillagozás

Borisz Vasziljev: Az égő csipkebokor

Borisz Vasziljev 1924-ben született Szmolenszkben. A kötetünkben első helyen álló önéletrajzi kisregény (Repülnek lovaim) érzékletesen világítja meg azt a történelmi és szellemi hátteret, melynek közegében alakult prózaírónk sorsa, művészi látásmódja. A másik két kisregény is őszinte, remek írás, okkal állíthatók a szerző legsikeresebb munkái, A hajnalok is csendesek (1969), a Ne lőjetek a fehér hattyúra (1973) és a Történetek és legendák (1977) mellé; velük együtt igazolják írójuk rangját, kivételes lélekábrázoló képességét, az emberi erkölcsiség iránti fokozott érzékenységét.

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lektúra könyvek Kriterion

Kriterion, Bukarest, 1988
312 oldal · puhatáblás · Fordította: Árvay János, Szabó Mária

Edina_Palotas_Dascal>!
Borisz Vasziljev: Az égő csipkebokor

Nagyon eltérően tudom értékelni a három kisregényt. Először is ne adja fel senki az első 100 oldal alatt.
Az első rész önéletrajzi kisregény, ami sajnos egy hatalmas ömlengés. Az író gondolatait nehéz követni és majdnem síró görcsöt kaptam. Nem értettem, hogy miért is lettem ezzel büntetve.
Majd a második részt, ami egyben a hosszabbik is, egy nap alatt kiolvastam és évek óta az első könyv ami miatt nem tudtam lefeküdni. Megrendítő és csodálatos. Meglepő, hogy az író férfi létére milyen tökéletesen mutatta be a kb 14 éves lánykák gondolatait és érzéseit. Valamint ez a fiatal korosztály, hogy lép fel egy tragikus eseménysorozat alatt. Másnap a sírástól fejfájásom lett :)
A harmadik rész úgyszintén nő központú. Most értettem meg a tragikusan csodálatos szó értelmét. Ennyire valóságosan még egy férfi írótól sem olvastam a női erőről, szeretetről es feláldozásról.
Nem értem miért vannak ezek az írások ennyire mellőzve. Valószínűleg rossz periódusban született az író, mert az utóbbi időben több klasszikust is olvastam, de egyiknek sem volt ekkora hatása rám.
Méltó helye lenne úgy a kisregényeknek es az írónak is a nagy orosz klasszikusok közé fel kerülnie.

bogáncsss>!

Ma már nem olyan fontos, hogy a válasz többnyire helytelen volt; az élet nem válaszokat követel az embertől, hanem arra való készséget, hogy keresse őket.

bogáncsss>!

Tempósan tapossa a pedált és halad. Szembe. Nem az országúti forgalommal, hanem a kispolgári hiábavalósággal szembe. Ellenére – így talán pontosabb lesz.

bogáncsss>!

Én közben hangosan olvasok, még nem tudva, hogy egy tutajon lakom, és hogy az emberek nem oroszokra, lengyelekre, zsidókra vagy litvánokra oszlanak, hanem azokra akikre lehet számítani az életben, és azokra akikre nem lehet számítani.

bogáncsss>!

– Nem az a fontos, hogy mondja, hanem hogy mit – avatkozik be nagyanyám, mire valamennyien udvariasan leteszik a poharat.