Öljünk ​meg minden rohadékot! 120 csillagozás

Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Az Öljünk meg minden rohadékot erotikus-fantasztikus-krimi. Hőse, a fiatal rock Bailey, akit csak a body building érdekel, barátjával Gary Kiliannal, a Call riporterével – akaratán kívül – sötét bűnténybe bonyolódik. Felfedezik Markus Schutz doktor laboratóriumát, ahol eugenetikus kísérleteket folytatnak, mint a náci táborokban, s egy új emberfajtát, a szépembereket akarják létrehozni. Doktor Schutz ugyanis elhatározza, hogy megöl minden rondát (szóhasználatában rohadékot), hogy megnemesítse az emberiséget. A történetbe két F.B.I. ügynök, egy hatalmas kutya és számos lány is belekeveredik. Az F.B.I. ügynököket csak a titokzatos doktor, hősünket csak az alvás, a lányokat csak hősünk apollói teste érdekli. Izgalom, feszültség, meglepő fordulatok, szarkasztikus viani humor, fanyar életbölcselet jellemzi ezt a nem mindennapi könyvet, amelynek szemléletét talán a Boris Vian-i mottóval jellemezhetnénk a legjobban: „Élni tudni annyi: mint röhögni a halálon, s meghalni a röhögéstől”

Pusztuljon minden rusnyaság! címmel is megjelent.

Eredeti mű: Boris Vian: Et on tuera tous les affreux

Eredeti megjelenés éve: 1948

Láng, Budapest, 1990
260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637840214 · Fordította: Vinkó József

Andy Sigman · Clark Lacy · Douglas Thruck · Gary Kilian · Lem Hamilton · Mona · Rocky Bailey · Sunday Love · újságíró

Los Angeles · Kalifornia · Zooty Slammer

Arianrhod MP
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Lehet, hogy nem kellett volna, de mielőtt ezt elkezdtem volna írni, elolvastam a többiek értékelését. Én nem értem, mi ezen a könyvön könnyed és szórakoztató. Én egy tömény, maró gúnnyal – amúgy franciásan – megírt kemény társadalom-kritikát olvastam benne anno gimis koromban. És kit érdekel, milyen célból és mennyi idő alatt írta meg Vian? Nyilván régebben foglalkoztatta a kérdés, mert a mese úgy pattant ki – tökéletesen formába öntve – a fejéből, mint Pallasz Athéné Zeuszéból. Igen, vannak írók, a nagyok közül, akik még erre is képesek. Az én értékrendemben a Tajtékos napok után a második helyen következik.

Péter_Szombati
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Ilyen az, amikor Vian a fejébe veszi, hogy ilyen amerikai ponyvaszemetet ugyan már ő is tud írni. A probléma csak az, hogy nincsen benne hozzáadott érték.

Ugyanis tényleg száz százalékosan ponyvaszemétről beszélünk, és aki Tajtékos napokat tud írni, az ugyan ne égesse már magát ilyennel. Kapunk egy némi sci-fi elemekkel összegemkapcsozott detektív-akcióregényt, amiben van egypár szürreális pillanat, ahol már-már azt hittem, hogy na most, na most fog átmenni absztraktba, és akkor nem szenvedek tovább ettől a nulla értékű történettől, de nem. Némi eugenika, némi őrült tudós, némi gránáthajigálás, bárgyú belső monológok és még bárgyúbb párbeszédek, géppisztolykelepelés, embertenyésztés (sic!) és borzasztó sok fárasztó ostobaság. Az embertenyésztés-vonal amúgy legalább egy kicsi színfolt ebben az amúgy teljesen érdektelen zagyvaságban, de egy hosszúra nyúlt fárasztó viccen kívül semmi mást nem ad hozzá a könyvhöz, és azt a „poént” is, ami a könyv végén manifesztálódik, már a könyv negyedénél megmondtam, hogy az lesz. És az lett. *Sóhaj*.

Viannak szerintem nem kellett volna „bizonyítania” semmit, főleg nem azt, hogy ilyet tud írni (ilyet én is tudnék írni, de még én sem teszem meg, pedig én nem vagyok világhírű író), úgyhogy végig abban a tudatban voltam, hogy ebben lesz valami plusz, merthát szimplán ilyet csak nem írna. Azt tudtam volna elképzelni, hogy a könyv lineáris grafikonon ábrázolható fokozatossággal egyre szürreálisabb lesz, tehát elkezdődik egy ilyen szimpla detektívsztorinak beillő ponyva-izé, aztán egyre tajtékosnaposabban, egyre szürreálisabb belső monológok illetve történések lesznek, és a vége pedig abszolút eltávolodva az elejétől valami egészen elvetemülten irreális és értelmezhetetlen lesz. Erre az elképzelt könyvre több csillagot adtam volna (talán még hármat is!), de ez így tényleg ponyvaszemét. Lehet, hogy Viannak ez volt a célja, és el is érte, de ez a könyv nálam akkor is egy csillagot ér, és nem többet, mivel bár a háttértörténet is fontos egy műnél, mégiscsak magáért kell beszélnie minden könyvnek.

szilva81
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Ez borzalmas volt: sem irodalmi értéke, sem szórakoztató jellege, sem eleje, sem vége nem volt. Maga a téma érdekes lett volna, de el lett nagyolva, szerintem nem volt kidolgozva. Értettem a lényeget, ugyanakkor nem értettem egyes szereplők tevékenységét és tűrőképességét, kezdve a főhőssel, aki a maga 19 évével úgy mozog az FBI akcióban, mintha oda született volna, miközben több napja nem aludt, nem evett és párszor összeverték.
Ezt kár volt elolvasni.

eeszter P
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Most végképp kiderült számomra, hogy B. V. írásai egyáltalán nem nekem valók. Néha átjött a humora, de ez sem igazán hozta meg a kedvemet. Nem kötött le.

selfmadehell P
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Vonatra való könyv. Hogy a zakatolás elnyomja a röhögést…. :) Az első Vian-könyv, amit olvasta, és annyira blőd, hogy az már jó…

krlany I+SMP
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Egy könnyed, laza történet az összes szex és fantasztikum jelenetével együtt, ami ma már nem is annyira fantázia. Nem nagyon szoktam szeretni az ilyen stílusú könyveket pár óra alatt letudható, és két nap után nem is emlékszel rá, de ennek nagyon jó a stílusa, mókás, ironikus, vicces. Pont jókor került a kezeim közzé. Köszi @hedgie az ösztönzést!:)

Eltiron
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Egy barátom (szia Andi!) könyvei közt láttam meg és menten kedvem támadt újraolvasni. Vian 3 nap alatt, fogadásból írta ezt a gyors, pörgős, sírvaröhögős ökörséget, ez volt az első, amit olvastam tőle. Dugás, lövöldözés, verekedés, még több dugás és remek dumák.

Hannibal_Lector
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

A ponyva, vagyis a legendák szerint „fogadásból írt” könyvei közül a legjobb!

Katherine_Grey
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Borzalmas, őrült, hatásvadász cím és hozzá illően vevő-, olvasópukkasztó borító után – a könyv tömény unalom volt. A cselekmény kezdeti érdekessége ellaposodott.
Maradnék a Tajtékos napoknál.
A cím jó. Ha tetszene a könyv, akkor frappáns és megfelelően biztosítékkiütő – lenne. Így: a cím inkább csak idétlen.

Christine_
Boris Vian: Öljünk meg minden rohadékot!

Boris Vian őrült, nem kicsit, nagyon. Épp ezért nem bántam meg, hogy nem adtam fel az életmű olvasást, megérte.

ludovika

Észrevette már, hogy szinte alig lehet sétálni az utcán, annyi ronda ember tolong mindenfelé? Nos, én imádok sétálni, de gyűlölöm a ronda embereket. Így tehát építettem egy utcát, és gyártottam néhány szép járókelőt.

ludovika

Én úgy érzem, hogy tele vagyok gyártási hibával. Ami pedig a lelkemet illeti, az egy kész gyártási katasztrófa.

ludovika

Hagyni kéne, hogy rohadjon el az egész társadalom, úgy ahogy van. Már csak azért is, mert csupa disznóból áll.

Cheril

– Ne higgye, hogy meghódít ezzel a hagymabűzzel- mondja. – Még akkor sem lenne esélye, ha Chanelt lehelne ki.

KingucK P

– Magának van telefonja? – csodálkozom.
– Igen – mondja. – Jó helyen lakom. Végül is én csak szórakozásból taxizom. Boldogulnék anélkül is.
Ezek után nem is mertem neki borravalót adni.

3. Feltűnik Andy Sigman

Kapcsolódó szócikkek: Andy Sigman · borravaló · Rocky Bailey · taxi · telefon
Cheril

Csak szeretném, ha megértenék, hogy éppen Dr. Schutz hozott létre engemet, és hogy finom legyek: elbaszott.

Cheril

Botcsinálta detektív vagyok. Ráadásul majdnem elvesztettem a szüzességemet is!

Cheril

– Nem akarom hamis reményekkel kecsegtetni…de van a hivatalomban egy púpos titkárnő…
Mike szeme felvillanyozódik.
– Elég ronda?
– Förtelmes! – mondja mosolyogva az admirális. – Arról nem is szólva, hogy falába van!

Christine_

Magas, szőke, göndör, a szája olyan, mint a csirkebelsőség, és folyton vihog.

selfmadehell P

Barátnők. Igazi barátnők! Nem állástalan statiszták, nem elhasznált naivák, egyszerűen csak szimpatikus, kedves lányok. Fantasztikus nehéz ilyet találni!