Bori Erzsébet (szerk.) · Turcsányi Sándor (szerk.)

303 ​magyar film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz 6 csillagozás

Bori Erzsébet – Turcsányi Sándor (szerk.): 303 magyar film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Ezek azok a magyar filmek, melyeket senki sem hagyhat ki – az Obsitostól a Herminamező – Szellemjárásig, a művészfilmektől az animációs filmeken át a dokumentumfilmekig. A szerzők mint mozisták szerettek volna átadni, elmondani valamit a többi mozistának. Kedvet csinálni, bemutatni kedvenceiket, szívügyeiket és vesszőparipáikat.
A 303 magyar film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz filmrajongók számára alapmű. De aki csak alkalomadtán néz meg egy magyar filmet, az is garantáltan nagy élvezettel lapozza majd végig ezt a szórakoztató kiadványt. Filmművészeti hallgatók, éles szemű mozirajongók és azok, akik szeretnék felidézni a magyar filmművészet legemlékezetesebb pillanatait, e kötetben egyaránt megtalálják a számításukat.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 303 magyar ...

GABO, Budapest, 2007

Tiger205

Az értékelések nagy része jó, olvasmányos, végig olvastam egy nap alatt.
Persze nekem sok film innen ismeretlen, nem is érdekel, míg vannak kedvenceim, amik nincsenek a listán.
Megnéztem mennyit láttam a (306 -mert vannak dupla filmek) filmből, s sajnos
151 látott 155 nem látott arányban alul maradtam. :(
Nos, ami vicces (RETRO ember lennék?) hogy 1975 környékénél még 2/3 – 1/3 volt a látottak javára az állás. :)
A 90-es, kétezres évek után előkerült a sok dokumentum(szerű) illetve művészies(kedő) film – s így negatív lett a mérlegem.
De jó könyv ez, szerintem filmszerető emberek polcáról nem hiányozhat :)

Tiger205

Jóllehet Örkény az adaptációval nem volt maradéktalanul elégedett, a rendező metsző humorú, ironikus, szórakoztató vígjátékot készített művéből, mely nem kis részben a remek színészi alakításoknak köszönheti népszerűségét.

Tiger205

Rendezője szerint az Örkény István Tóték című kisregényből (később drámaként is napvilágot látott) született mozi jellegzetes Fábri-film – a többihez hasonlóan ez is a hatalommal, az erkölcsi elnyomással szembehelyezkedő hősök történetén keresztül fogalmazza meg az ember
szabadsághoz való jogát.

Tiger205

Fábri nem maradt teljesen hű az eredeti alkotáshoz – az Isten hozta, őrnagy úr! a hangsúlyt Örkény művével szemben az őrnagyra és nem Tótékra helyezte, és beiktatott egy narrátort (Darvas Iván) is, amivel a groteszk drámát a mese irányába tolta el (az alcím is erre utal: "XX. századi mese").

Tiger205

Az ügy érdekében még a legértelmetlenebb tevékenységet is vállalják, éjjel-nappal dobozokat gyártanak, hogy a tiszt jóindulatát elnyerjék. A kifáradt, terrorizált családfő egy ponton túl azonban nem bírja tovább a megaláztatást, és négybe hasítja a margóvágó géppel a férfit. A filmben a „dobozolás” a háború értelmetlenségének metaforájaként jelenik meg, a tűzoltóparancsnok apa (Sinkovits Imre) tette pedig egyértelműen a szolgalelkűség ellen agitál.